منظور خاندوزی از شفافسازی در نهاد ناظر بورس چه بود؟ / در تلاش برای جلب اعتماد سهامداران

منظور خاندوزی از شفافسازی در نهاد ناظر بورس چه بود؟ / در تلاش برای جلب اعتماد سهامداران

سخنان شب گذشته وزیر اقتصاد در برنامه نگاه یک، واکنش های بسیاری در پی داشت که یکی از آنها مسيله لزوم اصلاح نگاه ناظر بازار به بورس بود که باعث درگرفتن بحث هایی در...

اقتصادآنلاین - سهیل بانی؛ یک کارشناس بازار سرمایه به گفت‌وگو درباره وعده وزیر اقتصاد، درباره شفافیت نهاد ناظر بورس پرداخت. وی شفافیت در بودجه شرکت‌ها را مهم‌ترین اقدام دانست. به علاوه، شفافیت ابزارهای تحت نظارت سازمان بورس از دیگر مواردی بود که به آن‌ اشاره شد.

شب گذشته، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی، در برنامه نگاه یک به گفت‌وگو در زمینه شرایط بازار سرمایه پرداخت. خاندوزی در این برنامه وعده داد که به‌زودی شفاف‌سازی‌های خوبی درباره عملکرد نهاد ناظر بورس صورت پذیرد. با این وجود وی توضیحات بیشتری در این‌باره ارايه کرد. به همین بهانه، محمدرضا آرام بنیار، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، به تشریح مهم‌ترین مواردی که باید در این فرآیند مورد توجه قرار گیرند پرداخت.

بودجه شرکت‌های بورسی مشخص شود

آرام‌بنیار، اولین و مهم‌ترین موضوعی که باید توسط ناظر، مورد شفافسازی قرار گیرد را بحث بودجه شرکت‌های بورسی دانسته و اظهار کرد: به مبحث بودجه شرکت‌های بورسی کمتر پرداخته شده و یا اطلاعات آن با تاخیر منتشر می‌شود. شرکت‌ها باید بودجه سالانه خود و میزان پوشش آن را مشخص کنند تا به این ترتیب امکان برآورد درست‌تری از قیمت سهام و سودآوری آن‌ها فراهم شود.

وی در ادامه اذعان کرد: از سمت دیگر عملکرد و سیاست‌گذاری برخی از ساختارها و ابزارهای تحت نظارت سازمان بورس، از جمله صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق توسعه بازار نیز باید شفاف‌تر شوند. هدف‌گذاری صندوق تثبیت بازار سرمایه، از بین بردن نوسانات بازار و ثبات قیمت‌هاست که باید مشخص شود که اقدامات سازمان بورس از این طریق، تا چه اندازه موفقیت‌آمیز بوده و ریسک و نوسان بازار را کنترل کرده است. همچنین شفافیت در برنامه‌های صندوق توسعه برای پیشرفت بازار، افق آتی را برای سرمایه‌گذاران بورسی روشن می‌سازد.

شفافیت در زیرمجموعه‌های هلدینگ‌ها

این کارشناس بازار سرمایه، شفافیت در عملکرد هلدینگ‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ فعال در بورس را به عنوان یکی دیگر از نکات این بحث ذکر کرد و ادامه داد: باید مشخص شود که شرکت‌های کوچک زیرمجموعه هلدینگ‌های بزرگ چه عملکردی از نظر سودآوری، بازارگردانی و افشای اطلاعات دارند.

وی افزود: به هرحال هر یک از این شرکت‌های کوچک، سهامداران بزرگی دارند که به طور معمول متشکل از دولت‌، هلدینگ‌ها و بانک‌ها است. افزایش شفافیت در این مسيله، عملکرد هر یک از این گروه‌ها در نقدشوندگی، افشای اطلاعات و... را مشخص می‌سازد.

بازگشت اعتماد سهامداران در صورت اقدام عملی

وی در ادمه گفت: یکی دیگر از نکاتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، فرآیند صدور مجوز‌های متفاوت است. چه درباره مجوز‌ نهادهای مالی و چه درمورد مجوز‌های خدماتی. از سمت دیگر امور ناشران نیز باید مورد توجه قرار بگیرد که مهم‌ترین آن‌ها، برگزاری مجامع است. علاوه بر آن اطلاعاتی که برای فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بورس‌ها لازم است باید به طور مفصل‌تر و نه به شکل کلی، بیان شود. مجموعه این اتفاقات می‌تواند فرآیند‌ها تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه را تسهیل ببخشد.

آرام‌بنیار در پایان این گفت‌وگو اذعان کرد: اگر موارد ذکر شده عملی شوند، می‌توان انتظار داشت که با این ریسک این شفاف‌سازی‌ها سرمایه‌گذاری افراد کاهش یابد و بر عملکرد و بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران تاثیرگذار باشند.

اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود