کسری بودجه دولت را با مالیات تامین کنید

کسری بودجه دولت را با مالیات تامین کنید

دولت کسری بودجه زیادی دارد و درآمد‌هایی که پیش‌بینی کرده محقق نمی‌شود، اما هزینه‌های دولت افزایش پیدا کرده است. درآمد‌های حاصل از فروش نفت به سختی قابل وصول است و بیشتر در قالب تهاتر با سایر کالا‌ها به دست می‌آید و اگر تبدیل به ارز شود، بنا بر اظهار نظر مسيولان کمتر از 10 میلیارد دلار است که عدد بسیار کمی است.
روزنامه شرق: دولت کسری بودجه زیادی دارد و درآمدهایی که پیش‌بینی کرده محقق نمی‌شود اما هزینه‌های دولت افزایش پیدا کرده است. درآمدهای حاصل از فروش نفت به سختی قابل وصول است و بیشتر در قالب تهاتر با سایر کالاها به دست می‌آید و اگر تبدیل به ارز شود، بنا بر اظهار نظر مسيولان کمتر از 10 میلیارد دلار است که عدد بسیار کمی است.
 
این عدم تعادل زیاد باعث شده است دولت لایحه‌ای برای حذف ارز ترجیحی چهارهزارو 200 تومانی به مجلس ارايه کند. برخی کارشناسان معتقدند این راه‌حل برای گروه‌های فرودست جامعه مخاطره‌آمیز است و فقرا را در تنگدستی بیشتری قرار می‌دهد.
 
یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که این روزها ارايه می‌شود فروش اموال مازاد دولت در بازار بورس است که هرچند باعث ریزش سهام می‌شود اما به اعتقاد برخی تنها راه‌حل موجود است.
 
راه‌حلی که در این میان فراموش شده، تدبیر برای فرار مالیاتی و حذف انواع و اقسام معافیت‌های مالیاتی است. بنا بر اظهار نظر برخی کارشناسان اگر چالش فرار و معافیت مالیاتی حل شود، کسری بودجه دولت تا حد زیادی رفع می‌شود و دولت بدون قرض‌گرفتن از بانک مرکزی که به شدت تورم‌زاست و حذف ارز چهارهزارو 200 تومانی، در شرایطی که بخش زیادی از جامعه در تامین اقلام خوراکی دچار مشکل هستند، می‌تواند کشور را اداره کند.
 
در این میان چاره‌اندیشی برای سازمان‌ها و موسساتی که از دولت بودجه می‌گیرند و عملا یا وجود خارجی ندارند یا پاسخ‌گوی عملکرد خود به جامعه مدنی و دولت نیستند نیز در تنظیم‌بخشی به هزینه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. دولت با ایجاد سازوکارهای منطقی و استفاده از بانک‌های اطلاعاتی و همچنین ارايه لایحه به مجلس برای قانون‌گذاری می‌تواند سازمان‌هایی را که در اقتصاد و بازار فعال هستند اما مالیات پرداخت نمی‌کنند ‌ یا معاف از مالیات هستند و در شرایط تحریم ظالمانه درآمدهایشان کاهش نیافته است، موظف کند در این شرایط سخت اقتصادی با جامعه و دولت همراه شوند. دولت با این کار می‌تواند اعتماد بیشتر جامعه را به دست بیاورد.
 
اما چرا مسيله مالیات اهمیت زیادی دارد؟ مسيله مالیات نه‌تنها نشان‌دهنده چگونگی مالیات‌گیری است بلکه نوع رابطه میان بخش‌های مهم جامعه با یکدیگر را نیز نشان می‌دهد. در این شرایط برای ارتباط و تعامل بین عرصه جامعه‌ مدنی، اقتصاد و دولت می‌توان از طرح مسيله مالیات شروع کرد؛ به‌عبارتی موضوع مالیات نشان می‌دهد که چگونه ساختار اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آرایش‌های متعددی پیدا می‌کنند. مالیات ساخت تعاملی و ارتباطی بین جامعه مدنی، دولت و اقتصاد را روشن می‌کند. مالیات نه‌تنها فعالیت‌های اقتصادی را تعیین و محدود می‌کند بلکه بر نیروها و سازماندهی اجتماعی نیز اثر می‌گذارد و اثر نیز می‌پذیرد. برای فهم موضوعی مانند مالیات متغیرهای متعددی برای تحلیل نیاز است.
 
سیستم مالیاتی هر کشور نه‌تنها متاثر از ساختار دولت و توانایی آن برای جمع‌آوری مالیات، احزاب سیاسی، نظام انتخاباتی و نظام بازتولید منافع است بلکه به تعادل بین طبقات و گروه‌های مختلف جامعه‌ مدنی و منافع گروه‌های هم‌سود نیز وابسته است. به‌عنوان مثال، در زمان بحران‌های مالی و اقتصادی نحوه تعامل و همکاری و فشار طبقات و گروه‌های اجتماعی و ذی‌نفع نوع مداخله دولت را تعیین می‌کند. به‌عبارتی از آرایشی که بین نیروهای اجتماعی و دولت برقرار می‌شود، نحوه مواجهه با بحران‌های اقتصادی مشخص می‌شود. 
 
لازم است در بحران مالی و اقتصادی فعلی، دولت کسری بودجه را نه با افزایش مالیات کارگران، کارمندان و تولیدکنندگان بلکه از سازمان‌هایی که تاکنون مالیات نداده‌اند، شروع کند. مطالبه شفافیت هزینه‌کرد و درآمد دولت و تامین کالاها و خدمات عمومی ارتباط بین جامعه مدنی، دولت و اقتصاد را نشان می‌دهد. ساختار طبقاتی و نحوه تعامل و ارتباط طبقات با نخبگان سیاسی متغیرهای مهم دیگری هستند که نشان‌دهنده رویکرد تعاملی و ارتباطی بین سه عرصه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. سیاست‌های مالیاتی دولت می‌تواند نحوه سازماندهی فعالیت‌های اقتصادی را متاثر کند. معافیت‌های مالیاتی، مشوق‌های مالیاتی و بخشودگی‌ها می‌تواند تسهیل‌کننده نوع خاصی از فعالیت‌های اقتصادی یا مانع برخی دیگر باشند.
 
نظام مالیاتی تاثیرات وسیعی بر حوزه‌هایی مانند خانواده، ازدواج، میزان انحرافات و مهاجرت می‌گذارد. نظام مالیاتی و نحوه درآمدزایی و هزینه‌کرد دولت نشان‌دهنده مجموعه‌ای از روابط بین کنشگران، فعالیت‌ها، قواعد و قوانین و زمینه‌های اجتماعی و تاریخی است. فرار مالیاتی، بخشودگی‌های نامناسب مالیاتی و وجود سازمان‌هایی که با ندادن مالیات جامعه مدنی را نادیده می‌گیرند، نشان‌دهنده آرایش نامناسب دولت با جامعه مدنی و اقتصاد است. در وضعیت فعلی دولت می‌تواند از بازبینی و بازاندیشی در معافیت‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی ارتباط و تعامل بهتری با جامعه ‌مدنی برقرار کند و وضعیت را بهبود بخشد.
local_offerبرچسب‌ها:
تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها

تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها

رییس سازمان برنامه و بودجه در دیدار با وزیر امور خارجه گفت: لایحه بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم ها بسته شده، از ابتدا هم دولت گفته بود برای اقتصاد برنامه دارد و سفره مردم را به مذاکرات گره نخواهد زد.

Bartarinha.ir/
دلار در بودجه سال‌آینده چند هزار‌تومان است؟

دلار در بودجه سال‌آینده چند هزار‌تومان است؟

از موضوعات مهم و جنجالی بودجه سال آینده تعیین تکلیف ارز 4200 تومانی است که تا به امروز هشتم آذر ماه هنوز درباره ارز 4200 تومانی هم هیچ تصمیم قطعی گرفته نشده، اما برای مابه التفاوت آن، ملاک همان 23 هزا...

Bartarinha.ir/
تقویت پول ملی هدف‌گذاری لایحه بودجه است/ تغییر شاکله بودجه پذیرفتنی نیست

تقویت پول ملی هدف‌گذاری لایحه بودجه است/ تغییر شاکله بودجه پذیرفتن...

در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ريیس سازمان برنامه و بودجه گزارش کارشناسی از تغییرات انجام شده در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال 1400 و آثار افزایش ارقام بودجه بر معیشت مر...

Sena.ir/
لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد/وابستگی بودجه به نفت باید به صفر برسد

لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد/وابستگی بودجه به نفت ب...

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه بودجه 1400 نیاز به اصلاحات اساسی دارد، گفت: کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل 117 درصد، و هزینه‌ها 47 درصد افزایش پیدا کرده است در حالی که ...

Sena.ir/
بودجه مسکن مهر و ملی در بودجه 1400

بودجه مسکن مهر و ملی در بودجه 1400

در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1400، دولت پیشنهاد داده تا دستگاه های تابعه وزارت راه و شهرسازی تا سقف 5000 میلیارد تومان برای طرح های مسکنی و نوسازی بافت های فرسوده هزینه کند.

Bartarinha.ir/
طرح احکام کلی بودجه 1400 به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

طرح احکام کلی بودجه 1400 به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح احکام کلی بودجه 1400 را برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دادند.

Sena.ir/
هدف اصلی بودجه 1400 کاهش تصدی‌گری‌های دولت و قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت است

هدف اصلی بودجه 1400 کاهش تصدی‌گری‌های دولت و قطع وابستگی مستقیم بو...

ريیس جمهور با تشریح چارچوب تدوین بودجه سال آینده، تادیه بخش عمده مطالبات کارکنان، بازنشستگان و سازمان‌های بازنشستگی و به سرانجام رساندن بخش مهمی از پروژه ‏های عمرانی در برنامه بودجه سال 1400 را زمینه ...

Sena.ir/
کسری بودجه امسال با تورم چه می‌کند؟ / استفاده از مکانیزم بورس برای تامین کسری بودجه

کسری بودجه امسال با تورم چه می‌کند؟ / استفاده از مکانیزم بورس برای...

به گفته یک اقتصاددان، تامین کسری بودجه از طریق چاپ پول می‌تواند منجر به تورم شود اما الان دولت از مکانیزم بازار سرمایه استفاده می‌کند، ولی نباید فقط به فکر پوشش کسری بودجه خود باشد؛ تعامل با بازار سرم...

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 99 به زبان ساده / اطلاعات کاربردی بودجه سال بعد (اینفوگرافیک)

لایحه بودجه 99 به زبان ساده / اطلاعات کاربردی بودجه سال بعد (اینفو...

دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال 99 چه تصمیماتی در حوزه یارانه نقدی، مالیات، دلار، بودجه عمرانی، حقوق کارمندان و دیگر مولفه‌هایی که روی زندگی مردم اثر ملموسی دارد گرفته است؟

TejaratNews.com/
لایحه بودجه فردا به مجلس می‌رود / اعلام قیمت دلار در بودجه 99

لایحه بودجه فردا به مجلس می‌رود / اعلام قیمت دلار در بودجه 99

سخنگوی دولت هفته گذشته نرخ دلار را در لایحه بودجه سال آینده 4500 تومان اعلام کرد که این خبر از سوی روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه تکذیب شد؛ این لایحه فردا به مجلس می‌رود.

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تقدیم شد

لایحه بودجه 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تقدیم...

حسینی از تقدیم لایحه بودجه سال 99 شرکت‌های دولتی به کمیسیون متبوعش برای بررسی بیشتر خبر داد.

Sena.ir/
بررسی لایحه بودجه 97 با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها / 11 پیشنهاد برای اصلاح لایحه بودجه 97

بررسی لایحه بودجه 97 با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها / 11 پیشنهاد ...

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در تشریح نشست امروز (سه شنبه 5 دی‌ماه) فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: این جلسه برای توجیه اعضای فراکسیون در خصوص نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه 97 برگزار...

Sena.ir/
بودجه 97 از فردا در دستور کار دولت/ بودجه ای متفاوت خواهیم داشت

بودجه 97 از فردا در دستور کار دولت/ بودجه ای متفاوت خواهیم داشت

محمد باقر نوبخت روز شنبه درجلسه شورای برنامه ریزی استان البرز افزود: باید مصوبات هیيت دولت در خصوص پیش نویس لایحه بودجه سال 97 را نهایی کرده و در وقت مقرر که 15 آذر است، به مجلس ارایه دهیم.

Sena.ir/
لایحه بودجه 94 تقدیم مجلس شد/ اعلام جزيیات لایحه بودجه 94

لایحه بودجه 94 تقدیم مجلس شد/ اعلام جزيیات لایحه بودجه 94

جزيیات لایحه بودجه 94 حاکی است هر بشکه نفت 72 دلار، هر دلار 2850 تومان، افزایش 14 درصدی حقوق کارمندان و بودجه بدون فاز جدید هدفمندی یارانه‌ها و اتکای 33 درصدی بودجه به نفت از ویژگی‌های دومین لایحه بود...

Sena.ir/
رشد 9.7 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93

رشد 9.7 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93

مرکز پژوهشهای مجلس در بررسی لایحه بودجه 93 از دیدگاه سیاست اصل 44 اعلام کرد: بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه 93 نسبت به قانون بودجه 1392 حدود 7/9 درصد رشد کرده است.

Sena.ir/
«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها تندر 90 امروز 395میلیون تومان شد صعود بازار‌ها در واکنش به آغاز مذاکرات وین رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد