بورس تا پایان امسال چند درصد رشد خواهد کرد؟

بورس تا پایان امسال چند درصد رشد خواهد کرد؟

بازار مالیفارس نوشت: بورس در هفته‌های گذشته روند صعودی به خود گرفته است، اگر ورود پول حقیقی به بورس ادامه یابد،‌روند رشد ادامه دار خواهد بود.

بازار سرمایه از ابتدای سال 1401 تاکنون روند صعودی داشته و همین مساله نیز باعث شده است تا سهامداران حقیقی تمایل به برگشت به بازار سهام از خود نشان دهند و پول‌های پارک شده خود را وارد بورس کنند. البته اقبال سهامداران به بازار سرمایه طی چند هفته گذشته، ناشی از ارزندگی قیمت سهام شرکت‌ها بوده است.

همچنین گزارش 12 ماهه شرکت‌ها در سامانه کدال از جمله گزارش‌های خوبی بود که منجر به تغییر نگاه سرمایه‌گذاران به این بازار و نیز تمایل آنها برای سرمایه ‌گذاری دوباره شد. در صورت مدیریت درست متغیرهای کلان اقتصادی، کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، معاملات بورس روزهای بهتری را پیش روی خود داشته باشد.

قیمت‌های جهانی عامل رشد بورس تهران

این مساله در کنار سایر عوامل مانند تورم کالاها در کشور، نوسان نرخ ارز، رشد سایر بازارهای موازی، افزایش قیمت‌های فلزات اساسی، مناقشه روسیه و اوکراین توانسته است، بازار سهام را در یک ماه گذشته متعادل کرده و روند آن را افزایشی نگه دارد.

به عبارت دیگر، قیمت ‌های جهانی کالاها و فلزات اساسی بعد از حمله روسیه به اوکراین با رشد چشمگیری مواجه شدند و قیمت نفت به بیش از 100 دلار رسید که این اتفاق بی تاثیر در عملکرد برخی از شرکت‌ها در بورس تهران نبوده است.

در 3 ماه گذشته محصولات پتروشیمی، فلزی، مس، روی و نیز دیگر کالاها با رشد قیمتی مواجه شدند. با توجه به اینکه بورس در ایران کالایی محور است؛ بنابراین این قیمت‌ها با فرض رفع موانع تولید و فروش شرکت‌ ها و نیز عدم کاهش قیمت دلار به کمتر از 23 هزار تومان می‌تواند روند صعودی را برای بورس به ارمغان بیاورد.

بازار رشد 30 درصدی را تجربه می کند

اما نکته قابل توجه در این بین به موضوع روند آتی بورس در کوتاه مدت و میان مدت بر می‌گردد. کامران رحیمی، کارشناس مسايل اقتصاد ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد روند بازار سرمایه در ماه‌های آینده گفت: به نظر می ‌رسد قیمت سهام شرکت‌ها همچنان جا برای رشد دارد و بر اساس پیش‌ بینی‌ های انجام ‌شده، بازار سهام می‌تواند تا پایان سال جاری با رشد حدود 30 درصدی مواجه شود، اما این رشد به‌ صورت تدریجی و آهسته خواهد بود.

وی به روند مثبت نرخ اوراق بدهی و نیز نرخ سود سپرده بانکی اشاره کرد و ادامه داد: نرخ اوراق اسناد خزانه که بازدهی یک‌ ساله آن به 26 درصد رسیده بود تا 22 درصد کاهش پیدا کرد و بازار این انتظار را دارد که دیگر خطر و ریسکی از سمت نرخ اوراق و نیز سود سپرده تهدید کننده معاملات بازار نباشد.

این کارشناس اقتصاد ایران با اعتقاد بر اینکه هر چه به فصل مجامع نزدیک ‌تر می ‌شویم، شاخص بورس با افزایش تدریجی همراه خواهد شد، ادامه داد: بر اساس پیش ‌بینی ‌های انجام‌ شده به نظر می ‌رسد که شاخص بورس تا پایان سال 1401 به محدوده یک ‌میلیون و 800 هزار واحد دست پیدا کند و روند افزایشی آن تا فصل مجامع ادامه ‌دار خواهد بود.

گزارش‌هایی که هر فصل بهتر می‌شود

گزارش‌های منتشرشده از شرکت‌ها درباره عملکرد زمستان 1400 و کل سال 1400 نشان می‌دهد عملکرد اکثر شرکت‌ها در سه ماه زمستان 1400 بهتر از دیگر فصل‌ ها بوده است. این موضوع باعث خواهد شد، شرکت‌ها سود خوبی را برای سال 1400 شناسایی و در اختیار سهامداران قرار دهند. به عبارت دیگر، بر اساس پیش ‌بینی‌های انجام‌ شده شرکت ‌ها سود خوبی را برای سال 1400 شناسایی کردند و تقسیم خوبی را در فصل مجامع دارند که این اتفاق باعث افزایش اقبال سهامداران به بازار سرمایه خواهد شد.

به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقات چندماه اخیر بورس،‌ سود شرکت‌ها برای سال 1401 بیش از سال 1400 پیش ‌بینی شود و همچنین سود سپرده‌های بانکی که رقیب پرقدرت بازار سرمایه است و سود 20 درصد را پیش ‌بینی شده، از سر راه بازار سهام برداشته شد، همه این اتفاقات در صورتی که با ورود سرمایه حقیقی به بورس همراه شود، می‌تواند آینده صعودی و متعادل بازار سرمایه را تضمین کند.

در کنار این مسایل بحث واگذاری شرکت ‌های خودروسازی ایران ‌خودرو و سایپا مطرح شد که این امر کمک ‌کننده رشد صنعت خودروسازی بود و توانست محرکی برای رشد بازار سرمایه باشد.

223227

83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 فروش میوه های نوبرانه به قیمت های لاکچری! چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی قیمت جدید دلار در بازار متشکل + جدول معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد تاکید ريیس‌جمهور بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن فروش کیسه آرد یارانه‌ای تا یک میلیون تومان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد فردا، آخرین فرصت اصلاح اطلاعات جاماندگان سود سال 99 سهام عدالت در سامانه سجام اقدام بانک مسکن خلاف دستور وزیر راه و شهرسازی توضیحات وزیر نفت در خصوص قیمت بنزین / پول فروش نفت... "تنوین" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد صورت مالی میاندوره ای "آ س پ" منتشر شد مجمع "سابیک" تا 20 روز آینده برگزار می‌شود/ سود 156 تومانی به ازای هر سهم "سابیک" متقاضیان دریافت یارانه جدید بخوانند گهرزمین، فاتح قله‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه کشور دریافت تندیس و جایزه روابط رسانه‌ای و تقدیرنامه تحلیل محتوا توسط فولاد هرمزگان صورت مالی 12 ماهه "فرآور" روی کدال آمد انتشار صورت مالی حسابرسی نشده "خعمرا" 2 مقام ارشد قره باغ دور میز مذاکره با وزیر راه/ وام 700 میلیونی؟ نفتی‌ترین ایام سال در نمایشگاه بین‌المللی نفت/ نمایش توانمندی‌ها در دل تحریم‌ها 320 مگاوات به تولید برق کشور اضافه شد خاموشی های برق برای دولت قبلی دردسر ساز می شود؟ اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک ها کسری تجاری ژاپن افزایش یافت تصمیم جدید دولت برای کالابرگ الکترونیک | پرداخت کالابرگ الکترونیکی برای خرید مرغ از طرف دولت خبر جدید درباره توزیع روغن خوراکی اجاره خانه ها چند درصد گران می شود؟ مدیرعامل جدید شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منصوب شد پیشنهاد ريیس کانون صرافان برای حذف دلالان از بازار ارز امسال یک میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌شود روسیه از خریداران نفت پول بیشتری خواهد گرفت