مالیات سنگین برای دلالان مسکن، ارز و خودرو

مالیات سنگین برای دلالان مسکن، ارز و خودرو

ريیس مجلس شورای اسلامی امشب در برنامه زنده تلویزیونی درباره موضوعات مهمی با مردم به گفتگو پرداخت. مهم‌ترین این موضوعات...

تسنیم: ريیس مجلس شورای اسلامی امشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره موضوعات مهم کشور و عملکرد مجلس با مردم گفتگو گرد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ما از عملکرد مجلس راضی هستیم اما قانع نیستیم لذا تلاش بیشتری را در دستور آخرین سال فعالیت مجلس یازدهم قرار دادیم تا بخشی از لوایح و کارها را با قدرت پیش برده و سال آخر همچون تحرک سال اول داشته باشد.

وی درباره اینکه علت نارضایتی مردم از عملکرد مجلس گفت: برای بررسی مجموعه عملکرد همه بخشها و قوا باید به این سوالات پاسخ داده شود که آیا همه مشکلات را باید آن ها حل و فصل کنند؟ همچنین وقتی از مجلس صحبت می‌‍کنیم اول باید مسيولیت و وظایف آن را تبیین کرد. وظیفه ما در مجلس به تعبیر رهبری جاده سازی درست بوده تا مسیر حرکت را برای بقیه قوا و دستگاه‌ها هموار کرد.

دولت متعهد به اجرای قانون کالابرگ در سال جاری

ريیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما در لایحه بودجه 1402 به دولت اجازه دادیم که از کالابرگ استفاده کند و دولت نیز اعلام کرده که با فراهم کردن زیرساخت‌ها می‌تواند قانون کالابرگ را در سال جاری اجرایی کند.

ريیس مجلس ادامه داد: اگر بخواهیم به موضوعات روزمره نگاه کنیم به طور مثال مسيله خودرو یا گرانی کالاهای اساسی یا مسيله اجاره و رابطه بین موجر و مستاجر و همچنین موضوع ارز و سلامت از موضوعات اصلی مردم است.همچنین بحث اشتغال، رشد اقتصادی و تورم نیز فراتر از مسايل روزمره کشور که باید مورد توجه قرار گیرد.

ريیس مجلس ادامه داد: مجلس ارز ترجیحی را حذف کرد ولی در کنار آن کالا برگ الکترونیکی را گذاشته است. حتی ما تاکید کردیم که در قانون بودجه 1401 قیمت کالاهای اساسی باید بر اساس شهریور 1400 در اختیار مردم قرار گیرد. ولی در عمل ما ارز ترجیحی را حذف کردیم ولی کالابرگ پرداخت نکردیم و به جای آن اقدام به پرداخت یارانه نقدی کردیم که این سیاست با توجه به تورمی که داریم کفاف هزینه خانوار را به مرور زمان نخواهد داد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر کالابرگ الکترونیکی قانون است چرا این قانون اجرا نمی شود؟ اظهار داشت: ما در مجلس همین امسال و در بودجه 1402 به دولت اجازه دادیم که از کالابرگ استفاده کند و دولت نیز اعلام کرده است که با فراهم کردن زیرساخت ها می تواند قانون کالابرگ را در سال جاری اجرایی کند.

وی درباره اقدامات مجلس در زمینه کنترل ارز عنوان کرد: ما قانون مربوط به قاچاق ارز و کالا را به طور کامل اصلاح و ابلاغ کردیم. در حوزه مسايل ارز همیشه حوزه بانک مرکزی این بحث را داشته که مسيولیت مستقیم ارز با چه دستگاهی است یا بحث مربوط به سکه که بحث روز است را مورد تاکید قرار داده که ما در قانون قاچاق ارز و کالا مشخص کردیم که مسيولیت آن با بانک مرکزی است.

قالیباف همچنین درباره حذف ارز ترجیحی و متعاقب آن افزایش قیمت کالاهای اساسی گفت: ما یک قانون دايمی داریم که در این قانون در رابطه با ارز، شناور مدیریت شده مورد تاکید قرار گرفته و نرخ ثابت جایگاهی ندارد. به هر حال نگاه های مختلفی در مجلس بوده و حتی در دوره های قبلی و در برنامه ششم آمده و در نهایت در قانون بودجه سالانه و قانون دايمی بحث قیمت شناور مدیریت شده برای ارز مورد نظر قرار گرفته که به هر حال باید ما به قانون تمکین کنیم.

ريیس مجلس در صحبت‌های خود اعلام کرد که به دلالان مسکن، ارز و خودرو مالیات سنگین تعلق خواهد گرفت. چرا کسی که در کمتر از 3 ماه 40 خانه خرید و فروش می‌کند باید همچون بقیه مردم مالیات بپردازد.

دولت اجازه واردات خودروی دسته دوم را دارد

ريیس مجلس افزود: درباره واردات خودرو؛ باوجود اینکه دولت لایحه دو فوریتی برای واردات خودروهای دسته دوم به مجلس داده است، از نظر مجلس دولت می‌تواند همین الان واردات خودروی دست‌دوم را آغاز کند.

قالیباف درباره حذف ارز ترجیحی گفت: قیمت‌های پس از حذف ارز 4200 تومانی باید به قیمت‌های شهریور 1400 باشد.

وی ادامه داد: می‌خواستیم کالابرگ الکترونیکی را با یارانه نقدی جبران کنیم، اما با شتاب تورم مواجه شدیم و این یارانه جوابگوی تورم نبود.

ريیس مجلس درباره وضعیت مسکن و خودرو گفت: طرح اجاره خانه در مجلس درحال بررسی است و تا پایان خرداد آن را تصویب می‌کنیم و قانون جهش تولید را نوشتیم که یک سال و نیم است این قانون ابلاغ شده است.

به گفته قالیباف آمارها نشان می‌دهند که رقم قابل توجهی خانه خالی وجود دارد که قانون مالیات بر خانه‌ها را تصویب کردیم.

پ

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد