وزیر نفت عراق: به تعهدات اوپک پلاس پایبند هستیم

وزیر نفت عراق: به تعهدات اوپک پلاس پایبند هستیم

وزیر نفت عراق با تاکید بر پایبندی این کشور به برنامه کاهش تولید اوپک پلاس، گفت بیش از 4 میلیون بشکه در روز نفت تولید نمی‌کنیم.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، وزیر نفت عراق، حیان عبدالغنی گفت، عراق به تصمیمات اوپک پایبند است و پس از دومین کاهش داوطلبانه‌ای که این سازمان در ماه دسامبر اعلام کرد، همچنان به عدم تولید بیش از 4 میلیون بشکه در روز متعهد است.

این مقام عراقی افزود، صادرات کنونی نفت عراق 3.35 تا 3.4 میلیون بشکه در روز است.

اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در ماه نوامبر توافق کردند به صورت داوطلبانه 2.2 میلیون بشکه در روز از تولید خود را تا سه ماهه نخست 2024 کم کنند که یک میلیون از آن شامل کاهش تولید داوطلبانه عربستان است.

عبدالغنی توضیح داد که مذاکرات با شرکت‌های نفتی بین‌المللی فعال در کردستان عراق برای حل اختلافات که منجر به توقف صادرات نفت شمال این کشور شده بود، پیشرفت داشته است.

وزیر نفت عراق گفت: «ازسرگیری صادرات نفت منطقه کردستان با ازسرگیری تولید میادین این منطقه مرتبط است. مذاکرات با شرکت‌های فعال در این منطقه برای دستابی به یک راه‌حل در آینده نزدیک در جریان است.»

معاون وزیر نفت عراق در امور بالادستی در ماه نوامبر گفته بود از سرگیری صادرات نفت خام در شمال این کشور به مذاکره مجدد در مورد قراردادهای مشارکت فعلی برای تغییر آنها به مدل تقسیم سود بستگی دارد.

پایان پیام/

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد