ادغام صندوق های بازنشستگی منتفی است/ رشد 7.1 درصدی اقتصاد در6 ماه

ادغام صندوق های بازنشستگی منتفی است/ رشد 7.1 درصدی اقتصاد در6 ماه

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: رشد اقتصادی کشور در تابستان با نفت 7.1 درصد و بدون نفت 4.2 درصد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در نشست خبری با اشاره به بخش حقیقی اقتصاد ایران، اظهار کرد: دولت سیزدهم از آغاز فعالیت خود به دنبال این بود که انضباط مالی را در بخش دولتی و عمومی ایجاد کند و با کنترل نرخ ارز، مهار رشد تورم، افزایش پیش بینی پذیری اقتصاد و بهبود فضای تولید، توقف طولانی مدت رشد اقتصادی ایران در نرخ‌های صفر و منفی را به اتمام برساند.

رشد 4.2 درصدی اقتصاد بدون نفت

وی افزود: بر مبنای گزارش مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی تابستان امسال مشابه فصول گذشته همراه با اصلاح و تغییر در اقتصاد ایران بوده است. بر این اساس رشد اقتصادی 8 فصل فعالیت دولت سیزدهم (از پاییز 1400 تا انتهای تابستان 1402) مثبت بوده و در تابستان امسال به 7.1 درصد و بدون نفت به 4.2 درصد رسیده است.

خاندوزی به حوزه سیاست‌هایی که منجر به افزایش اشتغال می‌شود اشاره کرد و گفت: نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال 7.9 درصد بوده که جز کمترین نرخ‌های بیکاری 3 دهه اخیر بوده است و با افزایش 907 هزار نفری تعداد شاغلان مجموع تعداد شاغلان به 24 میلیون و 600 هزار نفر افزایش یافته است. به جهت همزمان بودن کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی (41.6 درصد) شاهد هستیم که سیاست‌های دولت برای خروج اقتصاد از رکود و بیکاری موثر بوده است. بنابراین اینکه برخی افراد از عبارت "رشد بی کیفیت اقتصاد ایران" استفاده می‌کنند، مطابق با واقعیت نیست.

رشد 8 درصدی گروه صنایع در 6 ماه امسال

وزیر اقتصاد گفت: رشد گروه صنایع و معادن در نیمه نخست امسال 8 درصد بوده و این عدد در شرایطی محقق شده که در 3 ماه و 6 ماهه پارسال بیش از 5 درصد نرخ رشد را داشته‌ایم و اضافه بر این اعداد شاهد رشد نیمه نخست امسال بودیم. همچنین رشد اقتصادی در حوزه خدمات طی نیمه نخست امسال 8.4 درصد بوده است.

وی به بخش اسمی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار در آبان ماه امسال نرخ تورم نقطه به نقطه به 39.2 درصد رسیده در حالی که در فروردین ماه 55 درصد بوده است. البته کاهش نرخ تورم به معنای کاهش قیمت نیست بلکه سرعت افزایش قیمت کاهش یافته است. تورم چند ساله اخیر هم ریشه در سمت هزینه داشته و دولت سعی کرده با ابزارهای متعددی به موتورهای تورم‌زای کشور برای کاهش تورم حمله کند.

کاهش رشد تورم

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: کنترل نوسانات ارزی مهم‌ترین عاملی بوده که موجب شده طرف هزینه تولیدکنندگان با ثبات مواجه شود. در بخش تقاضا هم کنترل ترازنامه بانک‌ها موثر واقع شده که نقدینگی را به 26.2 درصد کاهش داده است. خروجی این دو دسته خود را در تورم کالایی پایان آبان ماه با عدد 1.3 درصد نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: نرخ تورم در 8 ماهه امسال در مقایسه با 8 ماهه پارسال و سال 1400 روند کاهشی بوده و سیاست کنترل تورم در اقتصاد ایران موفق بوده است.

کاهش نرخ تورم تولیدکننده به 0.8 درصد

خاندوزی گفت: تورم تولیدکننده هم وضعیت باثباتی پیدا کرده است به طوری که که تورم در مهر ماه 1.5 درصد بود و در آبان به 0.8 درصد رسید. نرخ رشد تورم ماهانه بخش تولیدکننده صنعت هم به عدد صفر رسیده است.

وی در مورد تورم اقلام خوراکی تصریح کرد: تورم مساله مزمن اقتصاد ایران بوده و تا امروز هم گریبانگیر ماست. دولت سیزدهم بنایی بر انکار واقعیت‌های اقتصادی ندارد. فشاری که از سوی تورم به ویژه طی 6 سال اخیر بوده امر انکارناپذیر بوده و کاهش آن جزو اولویت‌های اقتصادی دولت و فرمان رهبری است.

خاندوزی افزود: اگر تورم‌های سال‌های گذشته همراه با بیکاری زیاد و رکود بالا بوده تلاش ما این است که نرخ بیکاری و رکود کنترل و تورم از طرق کنترل هزینه‌ها و طرف تقاضا مهار شود

ثبات به بازار مسکن بازگشت

وی با بیان اینکه در حال حاضر 50 درصد جمعیت کشور می‌توانند با کالابرگ نیازهای خود را حل و فصل کنند، گفت: همچنین با جلوگیری از احتکار مسکن که موجب شده در بازار ارز و مسکن ثبات بهتری نسبت به پارسال را شاهد باشیم. تلاش ما این بوده که شاخص‌های تورم در بخش اقلام خوراکی پرمصرف در 7 ماه اخیر کنترل شود.

ادغام صندوق‌های بازنشستگی منتفی است

وزیر اقتصاد در پاسخ به مهر در مورد احتمال ادغام صندوق‌های بازنشستگی گفت: ادغام صندوق‌های بازنشستگی در دستور کار دولت نیست‌.

وی افزود: البته اصلاح مدیریتی صندوق‌های بازنشستگی حسب وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری می‌شود، اما برنامه‌ای برای ادغام وجود ندارد.

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد صدور مجوز کسب و کار و پرداخت تسهیلات به آنها تصریح کرد: صدور مجوزها و سهولت در آن به معنای ایجاد تعهد بر دولت برای تامین مالی و پرداخت تسهیلات نیست.

وی افزود: فلسفه ایجاد درگاه ملی مجوزها این بود که کسب‌وکارها پشت در دستگاه‌ها و اصناف جهت صدور مجوزها معطل نشوند.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: درگاه ملی مجوزها نظارت‌های پسینی بر کسب‌وکارها را نیز مشخص و معین کرده است تا تسهیل صدور مجوزها منجر به شکل‌گیری تخلف نشود.

وی در مورد انتخابات اتاق بازرگانی و انحلال انجمن نظارت اظهار کرد: با توجه به اتفاقی که در اول بهمن ماه یعنی برگزاری انتخابات جهت انتخاب ريیس جدید اتاق بازرگانی ایران انجام می‌شود به همین جهت انجمن نظارت وظیفه تکمیل انتخابات گذشته را دارد. بنابراین نیاز به مساله حقوقی جدیدی نداریم و مثل نقشی که در خرداد ماه ایفا کرد در مورد ريیس اتاق بازرگانی هم باید به لحاظ قانونی ایفای نقش کند.

دولت موافق افزایش حداقل دستمزد است

خاندوزی در مورد نظر دولت برای افزایش حداقل دستمزدها گفت: سیاست افزایش حداقل حقوق کارگران یک سیاست درست است، نه دولت و نه وزیر کار قايل نیستند که این سیاست غلط است.

وی افزود: افزایش حداقل دستمزد برای طبقات کارگران در شرایط تورمی قطعا درست است، اما این افزایش نباید منجر به تخریب فضای شغلی کارگران باشد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: افزایش بیش از اندازه حداقل دستمزد می‌تواند منجر به شکل‌گیری شغل غیر رسمی شود؛ قطعا خود جامعه کارگری این موارد را در نظر دارند. با این رویکرد دولت هیچ مخالفتی با افزایش دستمزدها ندارد.

شرایط واردات لوازم خانگی

وی در مورد زمزمه‌های آزادسازی لوازم خانگی، اظهار کرد: مسوولیت تنظیم بازار داخلی کشور به عهده وزارت صمت است. حتما حمایت کردن از تولیدکنندگان داخلی که یک رکن اقتصاد مقاومتی هستند مهم است آن هم به ویژه در شرایط خاصی که باید ارزبری را کاهش دهیم.

وی افزود: اما اگر تقاضای داخل مازاد باشد و تولید داخل نتواند به آن پاسخ دهد، وزارت صمت حتما تدابیر لازم را برای پاسخ دادن به نیاز مازاد بازار از طریق واردات به کار خواهد گرفت.

خاندوزی گفت: اختیارات قانونی در نزد وزارت صمت وجود دارد که هر ترتیبی برای بازار لوازم خانگی نیاز است را اتخاذ کند.

در اعلام تراز تجاری خلف عادت نکردیم

سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص اینکه چرا تراز تجاری را به انضمام صادرات نفت اعلام کردید، افزود: در اعلام تراز تجاری هیچ خلف عادتی نکردیم؛ استانداردهای جهانی در خصوص تراز پرداخت‌ها تمایزی بین صادرات نفت و غیر نفت وجود ندارد.

وی اضافه کرد: البته دولت‌ها می‌توانند در داخل برای سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری‌ها صادرات نفتی و غیر نفتی را از هم متمایز کنند.

خاندوزی ادامه داد: اما برای فعالین اقتصادی، اساتید دانشگاهی و... مشخص است که صحبت از تراز تجاری طبق استانداردهای جهانی به معنی کل صادرات اعم از نفتی و غیر نفتی است.

روش‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات متنوع است

وی در پاسخ به سوالی درباره سختگیرانه بودن شیوه‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: بانک مرکزی شیوه‌های متنوعی را به منظور تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات به صادر کنندگان پیشنهاد کرده است.

خاندوزی افزود: 4 روش وجود دارد از جمله بازگشت اسکناس، طلا، حواله و یا واردات ما به ازای صادرات. با این وجود، دولت و بانک مرکزی در تعاملی که با انجمن‌های صادراتی دارند از پیشنهادات فعالین اقتصادی استقبال می‌کنند.

افزایش مستمری بازنشستگان به شرط افزایش 1 درصدی مالیات بر ارزش افزوده

وی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تصریح کرد: با توجه به تدبیر همه جانبه امسال برای کاهش و کنترل نرخ تورم، اصرار ريیس‌جمهور این است که در سال آینده نباید در خلاف این جهت حرکتی کنیم که منجر به احیای موج‌های تورمی شود.

خاندوزی افزود: در جلسه فوق‌العاده هیيت دولت مصوب شد در مقابل افزایش یک درصد مالیات بر ارزش افزوده با میزان افزایش مستمری بازنشستگان دولت موافقت شود.

جزيیات واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد واگذاری اموال مازاد بانک‌ها گفت: از سال 94 که قانون رفع مشکلات تولید تصویب شد بر عدم ورود به بنگاه داری جدید و خروج از بنگاه داری‌های غیر ضرور تاکید شده است.

وی افزود: از زمان تصویب تا کنون 119 هزار میلیارد از اموال مازاد بانک‌ها واگذار شده است که 55 هزار میلیارد تومان مربوط به سال 94 تا شهریور 1400 بوده و از شهریور 1400 تاکنون هم 64 هزار میلیارد از املاک و دارایی‌های مازاد بانک‌ها واگذار شده است.

در حال تکمیل...

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد