آخرین جزيیات از چانه زنی بر سر تعیین حداقل مزد کارگران در 1402 ؛ رقم افزایش حقوق چقدر است؟

آخرین جزيیات از چانه زنی بر سر تعیین حداقل مزد کارگران در 1402 ؛ رقم افزایش حقوق چقدر است؟

اقتصاد کلانهمشهری آنلاین نوشت : کارگران در شورای عالی کار گفت: ما معتقدیم حداقل مزد کارگران باید به اندازه نرخ تورم رسمی بانک مرکزی افزایش پیدا کند و سایر موارد در شکاف سبد معیشت کارگران که از سال گذشته تا امسال ایجاد شده در بقیه ردیف ها جبران شود. لذا ما نرخ تورم بانک مرکزی را ملاک عمل قرار خواهیم داد.

جلسه شورای عالی کار که با حضور شرکای اجتماعی (وزرای کار، اقتصاد و صمت و نماینده جامعه کارگری و کارفرمایان) از صبح جمعه 26 اسفند تا یک بامداد شنبه 27 اسفند در وزارت کار به طول انجامید بدون نتیجه پایان یافت و قرار شد جلسه نهایی در این خصوص روز یکشنبه با حضور اعضا برگزار شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در این مورد به همشهری آنلاین گفت: در مذاکرات مزد امسال، جداول و معیارهای تعیین سبد معیشت از جانب دولت تغییر کرده و درنتیجه این کار، رقم محاسبه شده برای هزینه معیشت در سال‌جاری پایین آمده است. ثمره این کار، تعیین سبد معیشت کمتر از شرایط عینی است که عملا راه را برای افزایش کمتر دستمزد هموار می‌کند؛ این در حالی است که تعیین سالانه دستمزد کارگران برای جبران هزینه‌های تحمیل شده به معیشت و حفظ قدرت خرید آنها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تغییر برخی معیارها فقط به بیشترشدن شکاف میان مزد و معیشت و کمترشدن قدرت خرید دریافت‌کنندگان مزد و حقوق‌بگیران به‌عنوان متقاضیان عمده کالا و خدمات ایرانی می انجامد.

خدایی، درمورد جلسه دیروز شورای عالی کار گفت: واقعیت مسيله این است که در جلسه روز گذشته ما بر سر دو مسيله با دولت تفاوت دیدگاه اساسی داشتیم که یک مورد آن در خصوص موضوع تعیین سبد معیشت که موضوع ماده 41 قانون کار است و میزانش بود که بعد از چندین ساعت مذاکره بالاخره سر یک مدلی آنهم صرفا برای امسال توافق کردیم که نمی توانم فعلا جزيیاتی در موردش بگویم. در خصوص میزان تعیین حداقل دستمزد هم چالش هایی وجود دارد البته به یک عددی رسیدیم که هنوز جای بحث دارد که فعلا نمی توانم جزيیات آن را بیان کنم.

خدایی ادامه داد: در خصوص میزان افزایش دستمزد و نحوه تقسیم آن، اینکه این افزایش چقدر و در چه آیتم هایی باشد، بین دیدگاه نمایندگان کارگرها و سایر اعضای شورای عالی کار تفاوت اساسی دارد و فاصله زیاد است. با بحث هایی که روز گذشته مطرح شد در نهایت نتوانستیم به یک نتیجه برسیم که قطعی نیست و جای بحث دارد اما روز گذشته با توجه به اینکه زمان مذاکره خیلی طولانی شد و اعضا خسته شده بودند و از طرفی نیاز بود که با کانون هایمان گفت و گو داشته باشیم جلسه متوقف و ادامه این بحث به فردا (یکشنبه) بعدازظهر موکول شد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: پیشنهاد ما برای افزایش دستمزد مطابق قانون است، حداقل مزد پرداختی به کارگران باید به اندازه ای باشد که هزینه هایشان را جبران کند. فاصله ای که بین سبد معیشت سال 1401 با سال 1402 ایجاد شده باید پر شود و اساسی ترین اختلاف نظر ما با دولت در این بخش است. درآمد حاصل از دستمزد کارگران باید بتواند هزینه هایشان را پوشش دهد.

وی تصریح کرد: دولت مدعی است که سایر درآمدها هم باید در این بین محاسبه شود. عنوان می شود که حقوق کارگران با همین محاسبات هم بیشتر حداقل حقوق کارمندان خواهد بود. این اظهارنظرها در حالی است که به اعتقاد ما بررسی این مسايل درحوزه اختیار شورای عالی کار است و این شورا طبق ماده 167 قانون کار تکلیف مشخصی دارد و این شورا، شورای مصلحت اندیشی یا شورای قانونگذار نیست بلکه طبق تکلیفی که طبق قانون در عهده اش گذاشته شده باید عمل کند.

وی در ادامه به حداقل دستمزد گارگران هم اشاره و عنوان کرد: ما معتقدیم حداقل مزد کارگران باید به اندازه نرخ تورم رسمی بانک مرکزی افزایش پیدا کند و سایر موارد در شکاف سبد معیشت کارگران که از سال گذشته تا امسال ایجاد شده در بقیه ردیف ها جبران شود. لذا ما نرخ تورم بانک مرکزی را ملاک عمل قرار خواهیم داد.

خدایی گفت: ما هنوز نمی دانیم دولت چه پیشنهادهایی را جلوی ما قرار خواهد داد قطعا اگر این پیشنهادات بتواند مشکل را حل کند با آن کنار می آییم اما این پذیرفتن به معنای کوتاه آمدن از مواضع مان نیست.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تاکید کرد: مذاکره و طولانی شدن آن به این دلیل است که فرصت کافی برای فکر کردن داشته باشیم تا بتوانیم راهکارهایی را بدهیم که از این بن بست خارج شویم. اگر پیشنهادات بتواند منافع کارگران را تامین کند قطعا می پذیریم. هدف اصلی ما این است که بعد از تامین منافع کارگران با گروه کارفرمایان و دولت به یک توافق برسیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار خاطرنشان کرد: احتمالا فردا آخرین جلسه در باره تعیین حداقل دستمزد کارگران و میزان افزایش آن خواهد بود و میزان دستمزد تعیین خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

  • جزییاتی تازه درباره دستمزد 1402/ پاسخ معاون وزیر کار به گمانه‌زنی‌ها درباره سبد معیشت و دستمزد

21220

local_offerبرچسب‌ها:
جزییات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل... هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس