بزرگ‌ترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی ایران

بزرگ‌ترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی ایران

سازمان خصوصی سازی از کشف قیمت عرضه بلوک 12 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس پس از سه روز رقابت

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین قربان‌زاده، ريیس سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگوی زنده با خبر شبکه یک سیما با اشاره به کشف قیمت عرضه بلوک 12 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس پس از سه روز رقابت، اظهار کرد: عرضه یادشده، بزرگ‌ترین مزایده به دلیل ارزش این بلوک در تاریخ خصوصی سازی کشور بوده است.

به نقل از سنا، او ادامه داد: قیمت پایه عدد 1397 تومان عنوان شد که ترکیبی از قیمت تابلو افزون بر اضافه ارزش بلوکی یا همان پریمیوم بوده است. به بیانی دیگر، قیمت تابلو در روزی که هیات واگذاری مصوب کرده بود، 735 تومان بود که با افزوده شدن 90 درصد پریموم، به ارزش 1397 تومان قیمت پایه رسید.

قربان‌زاده با بیان اینکه این مزایده از روز شنبه هفته جاری آغاز شد، تصریح کرد: طی این سه روز، 270 بار قیمت از سوی دو متقاضی خرید به نام‎های شرکت اهداف (وابسته به صندوق بازنشستگی نفت) و شرکت پالایشگاه نفت تهران پیشنهاد شد.

او با اشاره به اینکه افزایش قیمت در قیمت نهایی این مزایده در تاریخ عرضه‌های بلوکی تا به حال سابقه نداشته است، اذعان کرد: رقایت سه روزه، بیانگر یک رقابت منصفانه و واقعی است که در نهایت با 32.5 درصد افزایش نسبت به قیمت پایه، شرکت اهداف با قیمت 1851 تومان با پریمیوم حدود 152 درصدی، برنده مزایده شد.

به گفته ريیس سازمان خصوصی سازی پس از انجام این مزایده، بلافاصله صف خرید 20 میلیون شکل گرفت که حکایت از ارزنده بوده سهام فارس و سایر سهم‌ها دارد که می‌تواند آغازی برای شکوفایی و رونق در بازار سرمایه باشد و همچنین نشان داد که دولت نیز می‌تواند با درنظر گرفتن ملاحظات بازار سرمایه و سهامداران خرد و امنیت و صلاحیت خریدان را با هدف کارایی و بهره‌وری شرکت‌ ها دست به تامین مالی غیرتورمی بزند.

عرضه می‌تواند آغازی برای شکوفایی و رونق در بازار سرمایه باشد و همچنین نشان داد که دولت نیز می‌تواند با در نظر گرفتن ملاحظات بازار سرمایه و سهامداران خرد و امنیت و صلاحیت خریدان را با هدف کارایی و بهره‌وری شرکت‌ها دست به تامین مالی غیرتورمی بزند.

مطالعه بیشتر: 4 سیگنال جدید برای بازار سرمایه
دولت قبل FATF را اجرا کرده‌ بود اقدامات بانک مرکزی در راستای تعمیق بازار رسمی دلار مردم طعم تورم 44 درصدی را چشیدند نیمی از ناوگان کامیونی، فرسوده و از رده خارج هستند/ جزییات پیشنهادات جدید برای ترخیص کامیون‌های وارد... جدیدترین قیمت پنیر سفید و سنتی در میادین / پنیر تبریز کیلویی چند؟ خودروسازان چقدر از قیمت گذاری دستوری زیان دیدند؟ بخشودگی مالیاتی برای اصناف آسیب دیده از اغتشاشات اخیر کمبود زیرساخت در بنادر شمالی و مشکل نبود شرکت‌های لجستیکی چرا ایرانی‌ها 4 دلار ارزانتر از رقبا چای می‌فروشند؟/ بلای جان چای چیست؟ ارزش بیت کوین صفر می‌شود؟ وضعیت عجیب در بازار خودرو بررسی انواع ارزهای دیجیتال؛ رمزارزهای مختلف را بیشتر بشناسید پرسودترین محصول ایران خودرو کدام است؟ ثبت بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی فاصله تورمی دهک‌ها 0.6 واحد درصد افزایش یافت معاملات توافقی دلار با قیمت 33 هزار و 600 تومان افزایش قیمت آلومینیوم دربازارهای جهانی سامانه جامع حقوقی و وصول مطالبات بانک سینا راه‌اندازی شد میزان صادرات نفت عراق به ایلات متحده اعلام شد افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها کیک اقتصاد روز به روز کوچک‌تر می‌شود تورم 60 درصدی در محصولات خوراکی و آشامیدنی برنامه هند و امارات برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات خبر داغ امروز برای سهام عدالتی ها | واریز سود 2 میلیون تومان از امشب به حساب این افراد محسن رضایی : بندر امیرآباد در تحقق برنامه های اقتصادی دولت جایگاه ویژه ای دارد حسینی پور : مازندران می تواند سیاست های اقتصادی دولت در اوراسیا را پشتیبانی کند ایجاد شفافیت در معاملات خودروهای وارداتی با کمک بورس کالا قیمت گوشی‌های آیفون در بازار + جدول مزیت‌های صندوق‌های بخشی بازار سرمایه چیست؟ افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها/ سرگردانی دولت برای بهبود معیشت شرایط خرید 4 خودروی جذاب لاماری ایما، هایما، تارا و پژو 207 در بورس | فروش ویژه 900 خودرو هایما فردا... موافقت نمایندگان ملت با الحاق ایران به سازمان شانگهای ببینید/ قابلیت های جالب ژیان در یک تبلیغ قدیمی رفع تعهدات ارزی، نیازمند راهکارهای موثر رونمایی از الگوی جدید تعرفه برق چین منابع بانکی را بیشتر از قبل به اقتصاد تزریق خواهد کرد نرخ بالای ارز، مشوقی برای رفع تعهدات صادرکنندگان پرداخت 4 هزار و 800 میلیارد تومان مطالبات سنواتی کامیون امپاور BD300، کامیونی پرقدرت، ایمن و با دوام از «خاندوزی» تا «خاندوزی»؛ دفاع تمام قد سخنگوی اقتصادی دولت از مدیرعاملی که توسط وزیر اقتصاد کنار گذ... بیش از 39 هزار میلیارد تومان به حساب سازندگان مسکن واریز شد اوراق ارزی اصلا جذابیت دارد؟/ شقاقی: ترمز دلار این‌گونه... چرا سود سهام عدالت یکجا پرداخت نمی شود؟ | پرداخت قسط دوم سود مشروط شد تخصیص کالابرگ یعنی توزیع فقر بزرگترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی نهایی شد/ واریز بخش نقدی معامله افتتاح نخستین بانک ژن پیاز زعفران در ایران اتفاق عجیب در بازار تره‌بار/ میوه‌های نوبرانه ارزان‌تر از دیگر میوه‌ها تشریح جزيیات کمبود گازويیل برای کامیونداران مشمولان جدید رتبه بندی معلمان اعلام شد | جیب این معلمان پرپول می شود از چاله به چاه فقر