اعتراف رییس کل بانک مرکزی به چاپ پول

اعتراف رییس کل بانک مرکزی به چاپ پول

ريیس کل بانک مرکزی بر این موضوع تاکید دارد و اذعان می‌کند که فروش ارز‌های صندوق توسعه ملی و چاپ پول توسط این بانک که قانون آن را مکلف کرده بوده، عامل اثرگذار بر تورم بوده است.

ایسنا: بعد از آنکه در سال 1395 نرخ تورم در اقتصاد ایران تک رقمی شد، این روند هر چند با نوسان تا اواسط سال 1397 ادامه پیدا کرد، ولی از آن زمان شکست و دیگر به حالت سابق برنگشت.

وقتی تورم تک رقمی 42 درصد شد

در سال 1396 نرخ تورم از 7 درصد شروع شد و به 9.7 درصد در مرداد 1397 رسید، ولی از شهریورماه آن سال دو رقمی شد. به هر حال در این دوره زمانی تغییراتی در سیاست‌های ارزی دولت رخ داد و زمانی بود که ارز 4200 تومانی برای بازار ایران تعیین شد و در ادامه آنچه اتفاق افتاد افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها بود که از سوی دولتمردان به عنوان عاملی برای افزایش نرخ ارز و متاثر شدن سایر کالا‌ها از این تغییر و در نهایت افزایش تورم اعلام شد.

بررسی جریان تورم نشان می‌دهد روند رو به رشد آن از دو سال پیش (1397) شروع شده و گرچه در این میان نوسان داشت و برای کوتاه مدت کاهش پیدا کرد، ولی به بیش از 42 درصد در شهریورماه سال 1398 رسید و بالاترین حد تورم سالانه از سوی مرکز آمار 42.7 درصد ثبت شد. از سویی دیگر تورم نقطه به نقطه از خردادماه 1397 دو رقمی شده بود و حتی به بیش از 52 درصد در اردیبهشت ماه سال 1398 افزایش یافت که بعد از آن به تدریج کاهشی شد و تا زیر 20 درصد هم رسید، ولی در سال گذشته بار دیگر تورم در هر دو شاخص سالانه و نقطه به نقطه افزایشی پیش رفت و در پایان سال 1399 نرخ تورم در اقتصاد ایران برای شاخص سالانه 36.4 و اسفندماه 48.7 درصد ثبت شد.

مناقشه تورمی؛ گرانی ارز تا کسری بودجه

این‌که چرا تورم به ویژه در یکی دو سال گذشته افزایشی بوده عوامل مختلفی از سوی کارشناسان مطرح است که در اهم آن کسری بودجه و راه‌های تامین مالی آن قرار دارد که مورد بحث بین مسيولان دولتی نیز بوده است.

در اوایل سال گذشته دولت با کسری بودجه مواجه شد و خود عاملی بود تا بحث‌هایی در رابطه با افزایش نرخ تورم در ماه‌های ابتدایی سال به دلیل تامین کسری بودجه از دولت از محل پایه پولی مطرح شود؛ موضوعی که سازمان برنامه و بودجه به هیچ عنوان آن را نپذیرفت و تاکید داشت که با وجود کسری بودجه در سال1398، 98 درصد ارقام کلان بودجه محقق شده و با وجود تحمیل هزینه‌های اجتناب ناپذیر ناشی از سیل و کرونا، دولت توانسته کل تنخواه گردان خزانه را در پایان سال مالی تسویه کند.

سازمان برنامه که تا پیش از آن به دفعات هر گونه استقراض از بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه را رد کرده بود این بار نیز بر این تاکید داشت که صورت‌های مالی بانک مرکزی در سال1398 نشان دهنده انضباط مالی دولت بوده و براساس همین صورت‌های مالی خالص بدهی دولت به بانک مرکزی بیش از 46 درصد کاهش داشته است.

اما مسيولان سازمان برنامه عامل افزایش نرخ تورم را هم معرفی کرده بودند که به نوعی متوجه بانک مرکزی بود؛ به طوری که اعلام شد بی تردید افزایش ناگهانی نرخ ارز در سامانه نیما علت موج تورمی اخیر بوده است. همچنین موضوع وام یک میلیونی که بانک مرکزی به 23 میلیون خانوار یارانه بگیر بابت کرونا پرداخت کرد از عوامل دیگر مطرح شده بود.

با این حال همتی-ريیس کل بانک مرکزی- در واکنش به موضع‌گیری سازمان برنامه و بودجه تاکید داشت که تمام مشکلات تورمی موجود محدود به عملکرد بانک مرکزی نیست و قضاوت در خصوص عملکرد این بانک باید در چارچوب محیط اقتصاد کلان و شوک‌های وارده به اقتصاد و همچنین بر مبنای ابزار‌ها و اختیارات و درجه استقراض بانک مرکزی باشد.

ولی آنچه که همتی بار‌ها از آن زمان تاکنون مورد اشاره قرار داده، استقراض دولت از بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه بوده است. وی گفته بود که خرید بخشی از منابع صندوق توسعه ملی جهت تامین کسری بودجه توسط بانک مرکزی که در بودجه تکلیف شده بود، به نوعی تامین کسری از محل پایه پولی بوده که این روش در کوتاه مدت به معنی استقراض از بانک مرکزی است.

این موضوع به جریان مجوز‌های دولت در قانون بودجه اشاره داشت که طی سال‌های اخیر و با کاهش درآمد‌های نفتی، دریافت مازاد 20 درصد سهم صندوق توسعه ملی از درآمد‌های ارزی را در دستور کار قرار می‌داد. این در حالی است که در سال 1398 از سهم 34 درصدی صندوق 14 درصد و در سال گذشته از سهم 36 درصدی صندوق 16 درصد در اختیار دولت بود که باید برای دریافت آن بانک مرکزی ریال در اختیار دولت قرار می‌داد.

اما این تنها موردی نبود که دولت براساس قانون به سمت فروش ارز‌های صندوق توسعه ملی می‌رفت.

سیل و کرونا به ذخایر ارزی رسید

در یکی دو سال گذشته بار‌ها بحث استفاده از منابع صندوق توسعه ارزی مطرح شد. زمانی پیشنهاد برداشت دو میلیارد دلاری در جریان سیل سال 1398 مطرح شد یا اینکه در سال گذشته با افزایش هزینه‌های کرونا ريیس جمهور درخواست برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق را مطرح کرد و در نهایت قرار شد که این منابع در اختیار دولت قرار گیرد، اما این ارز باید توسط بانک مرکزی به ریال تبدیل شده و به خزانه واریز می‌شد که ماجرای خود را داشت و بار‌ها اختلاف نظر‌هایی بین وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ایجادکرد. وزارت بهداشت گله داشت از اینکه منابع مورد نیاز از سمت بانک مرکزی بسیار با تاخیر در اختیار آن قرار می‌گیرد و بانک مرکزی تاکید می‌کرد که به دلیل تبعات تورمی امکان تبدیل به ریال به صورت یکجا وجود ندارد و برای ارز‌هایی از صندوق که مسدود بوده و در اختیار بانک نیست چنین اقدامی به معنی چاپ پول و افزایش تورم خواهد بود.

بورس هم مدعی شد

جریان برداشت منابع از صندوق به این ختم نشد و بحث تزریق منابع ریالی آن به بورس مطرح بود که طبق توافقات صورت گرفته قرار بود رقمی حدود 10 هزار میلیارد تومان و حتی بیشتر از صندوق در اختیار بازار سرمایه قرار گیرد که در رابطه با آن هم بانک مرکزی معتقد بود به سمتی پیش خواهد رفت که عاملی برای افزایش پایه پولی نباشد و از این رو امکان تزریق منابع ارزی و تبدیل آن به ریال برای بازار سرمایه وجود نداشت و هنوز در رابطه با توافق صورت گرفته برای ترزیق منابع صندوق چالش‌هایی وجود دارد.

بانک مرکزی مکلف به چاپ پول شد

این در حالی است که همتی - ريیس کل بانک مرکزی- همچنان بر موضع خود تاکید داشته و در تازه‌ترین اظهارات خود به صراحت از چاپ پول توسط بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه از محل فروش ارز‌های صندوق توسعه ملی سخن گفته است.

وی گفته که در سال 1398 و 1399 بخشی از بودجه دولت از تسعیر منابع صندوق توسعه ملی تامین شده است و در شرایطی که منابع این صندوق و ارز‌های آن در داخل وجود ندارد و در خارج مسدود است، بانک مرکزی هم مکلف به تبدیل به ریال شده است؛ یعنی چاپ پول انجام داده و حداقل در کوتاه مدت این اتفاق افتاده که به افزایش تورم منتهی خواهد شد.

بنابر اعلام ريیس کل بانک مرکزی در این شرایط بانک مرکزی می‌تواند اقداماتی جهت اصلاح روند موجود انجام دهد که از جمله آن اصلاح سیستم بانکی و اصلاح ترازنامه بانک‌ها است که از سال گذشت در این مسیر حرکت کرده، اما انضباط مالی و تامین کسری بودجه از کانال‌های غیر از چاپ پول موضوعی است که باید دیگر دستگاه‌های دولتی برای آن برنامه ریزی کرده و بانک مرکزی به کمک آن‌ها خواهد رفت.

لازم به توضیح است که در سال گذشته کسری بودجه دولت تا 150 هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که قرار شد بخش عمده‌ای از آن تا 100 هزار میلیارد تومان از محل انتشار اوراق در بازار بدهی تامین شود که بانک مرکزی طی چندین مرحله حراج این اوراق را به بانک‌ها به فروش رسانده بود، ولی بازهم تبدیل ریال ارز‌های صندوق توسعه صورت گرفته است. این‌که در سال جاری بودجه دولت به چه سمتی پیش خواهد رفت و آیا همچنان کسری بودجه با توجه به اعداد و ارقام مصوب و رشد یافته در قانون، دولت را تهدید خواهد کرد و از چه محلی تامین می‌شود که به تورم منتهی نشود، در عمل مشخص خواهد شد.

این در حالی است که برای سال جاری نیز دولت پیشنهاد برداشت 18 درصد سهم ارزی صندوق توسعه ملی از درآمد‌های نفتی را در بودجه اريه کرد و گرچه مقام معظم رهبری با دریافت کامل این میزان از سهم ارزی فروش نفت موافقت نکردند و محدودتر شد، ولی در هر حال همچنان برداشت از منابع ارزی صندوق در بودجه پابرجاست و احتمالا در ادامه بار دیگر بحث چاپ پول و تورم مطرح خواهد شد.

local_offerبرچسب‌ها:
دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود،

Bartarinha.ir/
ريیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود

ريیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود

ريیس کل بانک مرکزی گفت: اینستکس یک موضوع فیک بود که حتی کسانی هم که عضو اینستکس بودند به آن باور نداشتند.

Bartarinha.ir/
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا

تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا

رییس کل بانک مرکزی از تلاش حداکثری این بانک برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا خبر داد.

Borna.news/
دژپسند: یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

دژپسند: یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: صاحب نظران سال گذشته می‌گفتند دولت 120 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض خواهد کرد درصورتیکه حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد.

Bartarinha.ir/
قیمت دلار امروز چهارشنبه 27 اسفند 99/ نرخ رسمی انواع ارز در بانک مرکزی

قیمت دلار امروز چهارشنبه 27 اسفند 99/ نرخ رسمی انواع ارز در بانک م...

نرخ ارز در پنجمین روز هفته با عدم تغییر قابل توجه همراه شده است. به گونه ای که شاخص ارزی با اندکی کاهش نسبت به روز قبل، قرار دارد.

NabzeBourse.ir/
واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت

واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت

عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اخیرا به نقل از ريیس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه ها منتشر شده است، مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار...

Bartarinha.ir/
هشدار بانک مرکزی به سفته‌بازان در روز گرانی دلار صرافی ملی

هشدار بانک مرکزی به سفته‌بازان در روز گرانی دلار صرافی ملی

در حالی که دلار صرافی ملی امروز 1٫5 درصد گران شده بانک مرکزی به سفته‌بازان و معامله‌گران فردایی هشدار داده که نسبت به جوسازی‌ها برای فروش دلار در نرخ‌های بالا واکنش مناسب نشان می‌دهد.

TejaratNews.com/
جلسه گروه 24 به ریاست رییس کل بانک مرکزی ایران برگزار می‌شود

جلسه گروه 24 به ریاست رییس کل بانک مرکزی ایران برگزار می‌شود

جلسه روسای کل «گروه 24» در راستای سلسله جلسات جانبی اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول، روز دوشنبه هفته آینده به ریاست عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی کشورمان به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

FarsNews.ir/
جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی

جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی

ريیس کنفدراسیون صادرات ضمن تشریح بسته سیاست ارز حاصل از صادرات بانک مرکزی، گفت: دارندگان تعهد ارزی سال98 و99 رفع تعهد کنند تا از استرداد مالیات‌برارزش‌افزوده و معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

Bartarinha.ir/
یادداشت اینستاگرامی رییس کل بانک مرکزی

یادداشت اینستاگرامی رییس کل بانک مرکزی

یادداشت اینستاگرامی رییس کل بانک مرکزی درباره جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا منتشر شد.

Borna.news/
اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد

اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد

همتی از تمدید اختیارات بانک مرکزی و رییس کل برای مدیریت بازار ارز خبر داد.

Bartarinha.ir/
وقتی بانک مرکزی نمی‌شنود ...

وقتی بانک مرکزی نمی‌شنود ...

رمز ارز‌ها به یکی از پر حاشیه‌ترین مباحث اقتصادی این روز‌های کشور تبدیل‌شده و در تازه‌ترین تحول ريیس بانک مرکزی از امکان تبدیل رمز ارز‌ها به کالا و ورود آن از سوی صرافی‌های منتخب خبر داده و از سوی دیگ...

BourseNews.ir/
واکنش بانک مرکزی به خرید و فروش بیت‌کوین

واکنش بانک مرکزی به خرید و فروش بیت‌کوین

عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی گفت: برای بیت‌کوین صرافی‌هایی مشخص می‌کنیم که فقط برای مبادلات تجاری بتوان استفاده کرد اما خرید و فروش بیت‌کوین آزاد نمی‌شود.

Bartarinha.ir/
شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد افت 2 درصدی "های وب" و "اپرداز" باز هم سهم‌های کوچک "بورس" را سر بریدند قیمت بیت کوین به بیش از 61 هزار دلار رسید + قیمت ارزهای دیجیتالی رکورد تاریخی فروش «بی‌ام‌و» در اقتصاد کرونازده یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی دامنه نوسان بورس از اردیبهشت تغییر می‌کند

در حال بارگیری...