آغاز حفاری نفت و گاز در شمال ایران

آغاز حفاری نفت و گاز در شمال ایران

گزارش میدانی از نخستین عملیات حفاری نفت و گاز در شمال کشور که از دوروز گذشته آغاز شده است

همشهری: گزارش میدانی از نخستین عملیات حفاری نفت و گاز در شمال کشور که از دوروز گذشته آغاز شده است را بخوانید.

زمانی که سال1330 نخستین عملیات اکتشافی نفت و گاز در دشت گرگان آغاز و پرونده‌اش با شکست مواجه شد، کسی فکرش را نمی‌کرد 79سال بعد، دستگاه حفار خوشنام و خوش‌اقبال دیگری درست در محدوده مطالعه‌شده با اطمینان بیشتر دست به حفر چاه اکتشافی بزند.

اما با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، گلستان اکنون به منابع ارزشمند فسیلی نزدیک‌تر شده است. حالا گمان این می‌رود استانی که طی دودهه گذشته کمیت توسعه‌‌اش با مرگ طلای سفید (پنبه) لنگ می‌زد، این‌بار با کشف طلای سیاه (نفت) و میدان‌های گازی بتواند بر مدار توسعه بتازاند. مته‌های دستگاه حفاری فتح33 که میادین گازی ارم فارس و نفتی سوسنگرد را حفر کرد، از دوروز پیش به قلب چاه اکتشافی هیرکان‌‌یک زده و چشم امید گلستان و البته کشور برای تامین گاز شمال ایران شده است.

در پهنای دشت گرگان و در همسایگی سقر تپه، فتح33 خودش را بیشتر نشان می‌دهد. نمای افقی کانکس و ژنراتورهای مستقر در پای دستگاه اگرچه از دور چندان آشکار نیست، قامت بلند سازه‌ای تمام فلزی در دشت، ما را مطمين می‌کند که مسیر را درست آمده‌ایم.

تصویر این دستگاه حفاری با آنچه در فیلم‌های سینمایی می‌بینیم فرق دارد. نه از دریا خبری است و نه از شناورهای عظیم. فتح33 از یک‌سو سر به آسمان دارد و از سوی دیگر قلب زمین را می‌شکافد. دستگاهی که به‌گفته پرسنل حفاری، بی‌وقفه و بی‌انقطاع تمام شبانه‌روز را در جست‌و‌جوی نفت می‌چرخد. زمانی که بالای سرش در مسیر حفاری روی سکو قرار می‌گیریم بیشتر خودش را نشان می‌دهد؛ نبرد آهن و سنگ و زمین.

کشف نفت و گاز چاه برای توسعه گلستان

حفر چاه هیرکان‌یک براساس ماموریت محول‌شده به سازمان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و طرح اکتشافی دشت خزر - جنوب گرگان مصوب سال1396 آغاز شده است. استاندار گلستان هدف از این اکتشاف را کشف نفت یا گاز و ارايه محصول نهایی از گلستان می‌داند و تاکید می‌کند: این موضوع با درنظر گرفتن طرح پتروشیمی استان می‌تواند به رشد صنعت آن کمک بهینه کند.

هادی حق‌شناس با بیان اینکه چاه هیرکان‌یک به عمق 3هزار متر و طی زمان حدود 9 تا 10ماه حفر خواهد شد به همشهری می‌گوید: «مجموع اعتبار این حفاری 45میلیارد تومان و 15میلیون یورو است. از سوی دیگر درصورت کشف قطعی نفت یا گاز ما به ثروت مولدی دست پیدا خواهیم کرد که می‌توانیم از آن ثروت تولید کنیم».

حق‌شناس با تاکید بر اینکه گسترش چاه‌های توسعه‌ای، راه‌اندازی صنعت پتروشیمی و صنایع وابسته در استان، گردش مالی بالا و اشتغال‌آفرینی گسترده‌ای خواهد داشت، اظهار می‌کند: «درصورت دستیابی به موفقیت، ثروت ایجادشده در محرومیت‌زدایی از مناطق محرومی که اتفاقا در مناطق مورد مطالعه و حفاری ما هم قرار دارند موثر خواهد بود».

وی با بیان اینکه طی بیش از 70سال گذشته، هیرکان‌یک، دوازدهمین چاه حفرشده در گلستان است، ادامه می‌دهد: «در چاه‌های پیشین، موفقیت و دستیابی به منابعی نداشتیم اما در مورد این منطقه و این چاه، براساس مطالعات ژيوفیزیکی انجام‌شده به احتمال نزدیک به یقین ما به منابع نفت یا گاز دست پیدا می‌کنیم. البته این نکته را هم باید درنظر بگیریم که توسعه بدون هزینه امکان‌پذیر نیست. بحث در مورد استفاده از منابع فسیلی، در سراسر جهان، موافقان و مخالفان خودش را دارد، با این همه این منبعی نیست که بتوانیم نسبت به آن
بی‌توجه باشیم».

پایان حفاری تا 10ماه دیگر

ريیس عملیات حفاری هیرکان‌یک در مورد جزيیات بیشتری از این حفاری عنوان می‌گوید: چاه هیرکان‌یک براساس مطالعات زمین‌شناسی و ژيوفیزیک مدیریت اکتشاف برنامه‌ریزی شد. براساس این مطالعات وجود لایه‌های هیدروکربی شامل نفت یا گاز به احتمال بالایی وجود دارد. برمبنای همین نتایج، منطقه برای استقرار دستگاه حفاری آماده‌سازی شد. طبق قرارداد شرکت حفاری با شرکت اکتشاف، دستگاه حفاری فتح33 به منطقه اعزام شد.

امین براتی ادامه می‌دهد: «تا امروز یعنی 17فروردین1400 براساس برنامه‌ریزی‌ها در عمق 156متری هستیم. گام بعدی ما کار گذاشتن لوله‌های جداری 20اینچی تا این عمق است. ادامه حفاری در هر مرحله بسته به نوع سازند‌هایی است که با آن برخورد می‌کنیم. پیش از حفاری به شکل دقیق نمی‌دانیم چه چیز در انتظار ماست».
این مسيول، عمق نهایی حفاری را 3هزار متر عنوان می‌کند و می‌گوید: «این عمق نهایی در همان مطالعات اکتشافی که توضیح دادم معین شده است.

درصورت کشف نفت و گاز، کار فتح33 تمام‌شده و محوطه برای حفر چاه‌های توسعه‌ای و تعیین محدوده ذخیره زیرزمینی آماده می‌شود. وسعت و حجم منبع زیر‌زمینی است که معین می‌کند آیا استحصال محصول مقرون به‌صرفه خواهد بود یا خیر؟ از سوی دیگر پس از این مرحله نیز معین می‌شود که آیا این منطقه یک میدان مشترک است یا متعلق به ایران است؟»

براتی همچنین در مورد پایان کار دستگاه حفاری فتح‌33 بیان می‌کند: «زمانبندی انجام شده تا 10‌ماه است اما احتمال پایان عملیات زودتر از این زمان هم هست. در هر صورت کشف‌شدن یا نشدن نفت یا گاز، پس از پایان حفاری فتح‌33 دوباره باز، قطعه‌بندی و چاه پلمب شده به مدیریت اکتشاف تحویل داده می‌شود. درصورت موفقیت نوبت به حفر چاه‌های توسعه و سایر ساختارها می‌رسد».

حجم و وسعت منبع مشخص نیست

ريیس دستگاه حفاری ما را تا بالای دکل همراهی می‌کند. او درباره دستگاه عظیمی که بر پلکانش قدم بر می‌داریم، می‌گوید: «همین دستگاه با 180تریلی و به‌صورت قطعه‌های جدا شده از هم به گلستان آورده شد و قرار است پس از اینجا به دشت مغان برود. همه قطعات یک‌بار دیگر در هر چاه اکتشافی مونتاژ می‌شود.» سعید شاه‌عفو، مته چرخنده را نشان می‌دهد و اظهار می‌کند: «تا زمانی‌که به عمق نهایی نرسیم، نمی‌دانیم چه چیزی در انتظار است. مطالعات، لایه‌های هیدروکربنی را تایید کرده، اما حجم و وسعت منبع مشخص نیست. بحث نهایی با وجودداشتن یا نداشتن نیست، بلکه موضوع این است که عملیات‌های استحصال بسیار پرهزینه‌تر از اکتشاف هستند و صرفه اقتصادی در آنها حرف تعیین‌کننده را می‌زند».

او درباره مشکلات احتمالی که ممکن است طی مسیر حفاری پیش بیاید، می‌گوید: «امیدواریم بدون مشکل، حفاری ‌کنیم، اما بخشی از سختی کار به‌خاطر اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی است. به‌عنوان مثال ممکن است با فوران گاز مواجه شویم یا ممکن است به منبع آبی برخورد کنیم. البته دستگاه برای همه این شرایط پیش‌بینی‌هایی دارد و مسیر فوران را مسدود می‌کند، اما کنترل این شرایط مهم است. هم‌اکنون دوروز است که عملیات حفاری شروع شده و برای پیش‌بینی اتفاقات خیلی زود است».

محلی‌ها به‌دنبال اشتغال در سایت حفاری

از پلکان آهنی فتح33 پایین می‌آییم. در حال خروج از محوطه هستیم که حضور تعدادی از اهالی محلی توجهمان را جلب می‌کند. جویای کار و مشغول گفت‌وگو با ريیس حراست عملیات هستند؛ موضوعی که فرماندار عملیات آن را عادی می‌داند.

احمد دستمرد با بیان اینکه این توقع وجود دارد که نیروهای مردمی در هر طرحی در استان مشغول به‌کار شوند، می‌گوید: «اما باید توجه کرد که در این مرحله نیاز به نیروهای متخصص و زبده حفاری هست. با این همه، مسيولان اجرای طرح درصورت نیاز به همکاری، از نیروهای محلی استفاده می‌کنند، اما شهروندان کافی است چند ماهی صبر کنند تا عملیات اکتشاف به اتمام برسد. بدون شک درصورت کشف نفت یا گاز و توسعه منطقه به میدان گازی یا نفتی، اشتغال‌آفرینی قابل‌توجهی در این منطقه اتفاق می‌افتد».

***
از محوطه خارج و در گرمای بی‌سابقه‌ای از آفتاب فروردین به سمت گرگان رهسپار می‌شویم. کسی نمی‌داند شاید چند‌ماه دیگر وقتی مته فتح33 به عمق 3هزار متری زمین رسید، با خبر کشف نفت و گاز بار دیگر به این منطقه بیاییم.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت نفت به مسیر نزولی بازگشت

قیمت نفت به مسیر نزولی بازگشت

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی در پی ازسرگرفته شدن عبور و مرور کشتی‌ها از کانال سويز و تغییر توجه بازار به سمت نشست هفته جاری اوپک پلاس، کاهش پیدا کرد.

TejaratNews.com/
آمار جدید از فروش نفت ایران به چین

آمار جدید از فروش نفت ایران به چین

رویترز با اشاره به تخلیه روزانه 650 هزار بشکه نفت ایران تنها در 19 روز ابتدایی ماه مارس نوشت: پکن در ماه جاری میلادی یک حجم زیاد دیگری از نفت ایران را دریافت خواهد کرد.

TejaratNews.com/

فروش نفت ایران افزایش یافت

قیمت نفت به 62 دلار کاهش یافت

قیمت نفت به 62 دلار کاهش یافت

قیمت نفت در معاملات روز پنج‌شنبه بازار جهانی پس از آماری که رشد چشمگیر ذخایر بنزین آمریکا را نشان داد و نگرانی‌ها نسبت به ضعیف شدن تقاضا در بزرگترین مصرف کننده جهان را برانگیخت، کاهش یافت.

TejaratNews.com/
بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی شرکت نفت

بلاتکلیفی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی شرکت نفت

برخی مخاطبان با وجود اخذ امتیاز قبولی در آزمون، خبر از ناتمام ماندن فرآیند استخدام در وزارت نفت داده‌اند. دفتر مدیر کل منابع انسانی وزارت نفت می‌گوید: «فرایند استخدام هنوز در حال بررسی است.»

TejaratNews.com/
ایران تا چند سال دیگر نفت دارد؟

ایران تا چند سال دیگر نفت دارد؟

با مراجعه به اینفوگرافیک زیر ببینید تا چند سال دیگر ایران نفت دارد.

Bartarinha.ir/

صادرات نفت ایران چقدر افزایش می‌یابد؟

اعضای اوپک‌پلاس با افزایش تدریجی عرضه نفت موافقت کردند

اعضای اوپک‌پلاس با افزایش تدریجی عرضه نفت موافقت کردند

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک‌پلاس با افزایش تدریجی تولید برای ماه‌های مه، ژوين و ژويیه سال 2021 میلادی موافقت کردند.

TejaratNews.com/
چین 1 میلیون بشکه در روز از نفت خام ایران را خریداری می‌کند

چین 1 میلیون بشکه در روز از نفت خام ایران را خریداری می‌کند

چین علیرغم ادامه تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران، احتمالا در این ماه یک میلیون بشکه در روز نفت از این کشور وارد می‌کند.

TejaratNews.com/
چین یک میلیون بشکه نفت در روز از ایران میخرد

چین یک میلیون بشکه نفت در روز از ایران میخرد

چین علیرغم ادامه تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران، احتمالا در این ماه یک میلیون بشکه در روز نفت از این کشور وارد می‌کند.

Bartarinha.ir/
اگر سهام شتران دارید، بخوانید (10فروردین)/ پالایش نفت تهران سبزپوش شد

اگر سهام شتران دارید، بخوانید (10فروردین)/ پالایش نفت تهران سبزپوش...

پالایش نفت تهران برخلاف روز گذشته سبزپوش شد و متعادل معامله شد. این نماد دومین نماد با بیشترین تاثیر بر رشد شاخص شناخته شد.

EghtesadOnline.com/
آخرین قیمت نفت پس از اختلال کانال سويز

آخرین قیمت نفت پس از اختلال کانال سويز

در حالی که کانال سويز به دلیل به گل‌نشستن یک کشتی بزرگ باری ممکن است برای هفته‌ها مسدود باشد، قیمت نفت به دلیل نگرانی از عرضه جهانی نفت خام، در روز جمعه بیش از 4 درصد افزایش یافت.

TejaratNews.com/
چین در دوه کرونا از آمریکا سبقت گرفت / بزرگترین پالایشگر نفت جهان شد

چین در دوه کرونا از آمریکا سبقت گرفت / بزرگترین پالایشگر نفت جهان ...

چین ظرفیت پالایش نفت خود را افزایش داده است و در سال 2020 با سبقت از آمریکا، به بزرگترین پالایشگر نفت جهان تبدیل شد.

TejaratNews.com/
معطلی 13میلیون بشکه نفت در راه کانال سويز

معطلی 13میلیون بشکه نفت در راه کانال سويز

در پی مسدود شدن مسیر کانال سويز توسط یک کشتی کانتیری، عبور حداکثر 10 نفتکش حامل حدود 13 میلیون بشکه نفت از این مسیر مختل شده است.

Bartarinha.ir/
شاخص 9 هزار واحد دیگر ریخت مجوز فعالیت شرکت سبدگردان کارآفرینان راه آینده صادر شد صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی کارگزاری آتیه موافقت اصولی دریافت کرد تصمیم جدید نمایندگان مجلس درباره چک صدور موافقت اصولی با تاسیس صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری انجمن مالی اسلامی قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد کتاب «معاملات اختیار معامله برای افراد مبتدی» به کتابخانه سازمان بورس رفت مروری بر عملکرد 3 ماهه "ساربیل" موافقت اصولی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه معادن و فلزات آرمان صادر شد خفت‌گیری از سهامداران در گردنه‌ "گره معاملاتی" وام ودیعه مسکن به چه کسانی پرداخت می‌شود؟/احتمال افزایش وام کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت افزایش کیفیت محصولات سایپا در شرایط تحریم گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی بورس کالا ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند

در حال بارگیری...