کمبود ذرت و سویا در بازار آزاد/ تاثیر روانی جنگ اوکراین بر بازار داخلی

کمبود ذرت و سویا در بازار آزاد/ تاثیر روانی جنگ اوکراین بر بازار داخلی

ایلنا: نایب ريیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: تفاوت فاحشی بین نرخ دولتی و آزاد سویا و ذرت وجود دارد از این‌رو این نگرانی احساس می‌شود در روزهای آینده در تامین...

صدرالدین عظیمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به کمبود ذرت و سویا در بازار، افزود: بارگذاری ذرت و سویا در سامانه بازارگاه با تاخیر در حال انجام است؛ بسیاری از مرغداران جوجه ریزی کردند و مرغ آنها به مرحله بارگیری رسیده است اما موفق به دریافت نهاده‌ نشده‌اند.

وی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته نهاده‌ها در سامانه بازارگاه به طور معمول هفتگی بارگذاری می‌شد، تصریح کرد: 40 روز از جوجه‌ریزی برخی از مرغداران می‌گذرد اما آنها هنوز موفق به دریافت نهاده نشده‌اند. همچنین برخی دیگر از مرغداران، مرغ‌ها را بارگیری کردند یعنی 50 روز از جوجه‌ریزی آنها گذشته است اما موفق به دریافت نهاده نشده‌اند.

به گفته عظیمی؛ میزان دسترسی به نهاده‌ها در سامانه بازارگاه کاهش پیدا کرده است از این‌رو تعدادی کمی از تولید‌کنندگان موفق به خرید می‌شوند.

نایب ريیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به کمبود ذرت و سویا در بازار آزاد، خاطر نشان کرد: تفاوت فاحشی بین نرخ دولتی و نرخ آزاد سویا و ذرت وجود دارد از این‌رو این نگرانی احساس می‌شود در روزهای آینده در تامین ذرت و سویا با بحران مواجه شویم.

بنا به اظهارات وی؛ قیمت ذرت در بازار آزاد کیلویی 9 تا 10 هزار تومان است و قیمت سویا نیز به کیلویی 12 هزار و 500 تومان رسیده است.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا تنش‌هایی ایجاد شده در تامین ذرت و سویا می‌تواند متاثر از جنگ روسیه و اوکراین باشد؟ گفت: بله این جنگ باعث شده است دنیا با چالش تامین نهاده‌ها و دانه‌های روغنی مواجه شود. ایران برای تامین نهاده نیازمند واردات است از این‌رو دغدغه‌های ما نسبت به سایر کشورها در این بخش دوچندان شده است.

عظیمی با اشاره به تاثیر روانی این جنگ بر بازار داخلی، افزود: عده‌ای اقدام به احتکار محموله‌های خود کردند و عده‌ای دیگر با این تفکر که نرخ نهاد‌ه‌ها در ماه‌های آینده افزایش پیدا می‌کند آن را از گمرک ترخیص نکردند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت سایر مولفه‌های تولید از جمله واکسن، دارو، کلسیم، فسفات و .... افزایش نرخ قابل توجهی را تجربه کردند و همین مسيله در قیمت نهایی گوشت مرغ تاثیر می‌گذارد. این روزها مرغداران با ضرر اقدام به عرضه تولیدات خود می‌کنند و ما نمی‌دانیم تا کی می‌توانند به این روند ادامه بدهند.

این فعال اقتصادی در پایان نرخ منطقی مرغ زنده را کیلویی 26 هزار تومان دانست و افزود: در حال حاضر مرغ زنده درب مرغداری‌ها کیلویی 21 هزار تومان عرضه می‌شود اگر قیمت‌ها منطقی نشوند بدون تردید جوجه‌ریزی مرغداران کاهش و برخی مرغداران خرد تولید را متوقف می‌کنند.

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد