اتفاق عجیب در بازار ماکارونی/ ماکارونی و شیرینی صادراتی، ارزان‌تر از داخل

اتفاق عجیب در بازار ماکارونی/ ماکارونی و شیرینی صادراتی، ارزان‌تر از داخل

اقتصاد کلانایسنا نوشت: محاسبه میانگین قیمت صادرات محصولات تولیدی با آرد در سال گذشته نشان می‌دهد میانگین قیمت هر کیلو محصول از گروه خمیرهای غذایی مثل ماکارونی و پاستا حدود 10 هزار تومان بوده که 2500 تومان ارزان‌تر از قیمت هر کیلو ماکارونی در سال گذشته در داخل کشور و میانگین قیمت هر کیلو شیرینی بدون کاکايو صادراتی نیز بیش از 1000 تومان ارزان‌تر از قیمت ارزان‌ترین شیرینی در داخل کشور بوده است.

به تازگی قیمت آرد صنف و صنعت آزاد شد و در پی آن قیمت محصولات آردی از جمله ماکارونی و نان فانتزی افزایش یافت. دولت یکی از دلایل اصلی حذف این یارانه را قاچاق آرد و محصولات آن و در نتیجه هدررفت یارانه اعلام کرده است. در همین راستا روز گذشته آمار صادرات محصولات تولیدی با آرد بررسی شد و موضوعی که توجه‌ها را جلب می‌کند، قیمت صادراتی این محصولات است.

در سال 1400 کل محصولات تولید شده با آرد گندم که از ایران صادر شده دو میلیون و 274 هزار و 872 تن به ارزش 470 میلیون و 727 هزار و 225 دلار بوده است. با توجه به اینکه کل صادرات ایران در سال گذشته 48.6 میلیارد دلار بوده، صادرات محصولات گندمی یک درصد از کل صادرات ایران بوده است.

بررسی روند صادرات محصولات تولیدی با آرد نشان می‌دهد که به طور متوسط، قیمت صادرات بیشتر این محصولات، ارزان‌تر از قیمت داخلی آن‌ها بوده است که دلایل آن باید از سوی تجار، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی توضیح داده شود.

ماکارونی صادراتی، ارزان‌تر از داخلی

از این مقدار، سهم گروه خمیرهای غذایی 236 هزار تن به ارزش 84 میلیون دلار بوده که شامل اقلامی مانند ماکارونی و پاستا است. بر این اساس به طور میانگین، هر کیلو محصول از گروه خمیرهای غذایی معادل بیش از 10 هزار تومان صادر شده است. این در حالی است که قیمت هر کیلو ماکارونی سال گذشته در ایران، 12 هزار و 500 تومان بود.

همچنین در سال گذشته 94 هزار و 773تن انواع نان به ارزش 86 میلیون و 556 هزار دلار صادر شده که یعنی میانگین ارزش هر کیلو نان نزدیک به 25 هزار و 600 تومان بوده است.

آرد گندم به قیمت دو برابر داخل صادر شد

صادرات آرد گندم نیز در مدت یاد شده 12 هزار و 800 تن به ارزش سه میلیون و 400 هزار دلار بوده است؛ بنابراین به طور میانگین، هر کیلو آرد گندم در سال گذشته به ارزش بیش از 7500 تومان صادر شده که بیش از دو برابر قیمت داخلی آن است.

قیمت دولتی آرد گندم صنف و صنعت در اوایل سال گذشته در کشور حدود 3200 تومان بود و در اواخر سال به بیش از 3600 تومان رسید. به عبارت دقیق‌تر قیمت آرد گندم صادراتی گران‌تر از قیمت آرد گندم یارانه‌ای در داخل است که البته این یارانه اخیرا حذف شد.

شیرینی صادراتی چند؟

همچنین در سال گذشته صادرات شیرینی‌های بدون کاکايو 119 هزار و 11 تن به ارزش 118 میلیون و 10 هزار و 401 دلار بوده که یعنی به طور میانگین، ارزش هر کیلو از این محصول صادراتی نزدیک به 27 هزار و 800 تومان بوده است. این در حالی است که سال گذشته، قیمت هر کیلو شیرینی تر 48 هزار تومان، زبان، پاپیونی و دانمارکی کیلویی 38 هزار تومان و کیک یزدی نیز 29 هزار تومان بوده و می‌توان گفت قیمت شیرینی صادراتی، اندکی کمتر از قیمت ارزان‌ترین شیرینی داخلی بوده است.

صادرات انواع بیسکويیت نیز 130 هزار و 590 تن به ارزش 88 میلیون دلار و انواع ویفر 39 هزار تن به ارزش 41 میلیون دلار بوده است. بر این اساس میانگین قیمت هر کیلو بیسکويیت صادراتی بیش از 18 هزار و 700 تومان و ویفر صادراتی حدود 29 هزار و 400 تومان بوده است.

گز و سوهان، گران‌ترین محصول آردی صادراتی

در این میان گز و سوهان گران‌ترین محصول آردی صادراتی بوده، چرا که میانگین قیمت هر کیلو گز و سوهان صادراتی در سال گذشته نزدیک به 43 هزار و 400 تومان بوده است.

البته قیمت 450 گرم از انواع گز در سال گذشته در کشور بین 33 تا 220 هزار تومان بوده است.

بر اساس آمار گمرک ایران، سال گذشته 2130 تن انواع گز و سوهان به ارزش سه میلیون و 300هزار دلار از ایران صادر شده است.

223227

امضای تفاهمنامه ارتقای بهره وری تولیدات کشاورزی با بهره گیری از ظرفیت دانش بنیان ها هشدار/ این ارز دیجیتال کلاهبرداری است فعالیت توده گردوخاک در نیمی از کشور‌/ شاخص آلودگی پایتخت 470 کاهش 1527 واحد شاخص بورس تهران خبر بد دولت برای حقوق کارگران | سنگ بزرگ بر سر راه افزایش حقوق کارگران چیست؟ مبلغ نهایی وام کمک ودیعه مسکن مشخص شد؟ شفافیت اطلاعات، ماحصل عرضه خودرو در بورس کالا تاثیرگذارترین نمادها در جریان معاملات امروز بخت با بازنشستگان یار شد/ افزایش وام مستمری... وضعیت سبد سهام عدالت در سوم خرداد موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد فعالیت بانک‌های خصوصی استان‌های تهران و البرز تا ساعت 14 امروز ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند قیمت دلار در بازار متشکل امروز 3 خرداد قیمت سکه امامی امروز 3 خرداد پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی افزایش پله ای قیمت دلار | قیمت دلار بازهم افزایش داشت نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ قیمت هر گرم طلا 18 عیار اعلام شد ( 3 خرداد ) سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان کشور ارسال شد آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی