سهامداران، معاملات سال گذشته بورس را ملاک تصمیم گیری خود قرار ندهند

سهامداران، معاملات سال گذشته بورس را ملاک تصمیم گیری خود قرار ندهند

روند فعلی بازار طبیعی است و سهامداران نباید معاملات سال گذشته را ملاک تصمیم گیری خود برای سرمایه گذاری در این بازار قرار دهند. بازار سرمایه همیشه نیاز به اصلاح و...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، مصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به روند فعلی معاملات بورس اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد بازار سرمایه بعد از فراز و نشیب هایی که سال گذشته تجربه کرد اکنون معاملات آن به موضوعی تخصصی تبدیل شده و دیگر افراد بی مهابا تصمیم به سرمایه گذاری در این بازار نمی گیرند.

وی در ادامه تصریح کرد: سرمایه گذارانی که اکنون در این بازار حضور دارند یا به دنبال ورود سرمایه های خود به این بازار هستند، باید این را بدانند که روند معاملات بازار مانند 5 ماه ابتدای سال گذشته صعودی شارپ نیست که انتظار کسب بازدهی چند برابر در مدت زمان کوتاه داشته باشند.

وی با بیان اینکه دیدگاه عامه مردم نسبت به معاملات بورس نیاز به تغییر نگرش دارد، افزود: سرمایه گذاران باید به طور حتم دیدگاه خود را برای سرمایه گذاری درست در این بازار و ورود نقدینگی به آن تغییر دهند تا بتوانند ضمن سرمایه گذاری درست در این بازار، بازدهی معقولی کسب کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است: سهامداران تصور می کنند اتفاق نادری که سال 99 در بازار رخ داده است اکنون هم باید تکرار شود تا بتوانند از این بازار نسبت به دیگر بازارها، سودهای کلانی کسب کنند.

وی گفت: متاسفانه اکنون سهامداران چنین نگاهی را نسبت به بورس دارند که اگر معاملات این بازار مانند سال 99 به صورت مداوم صعودی نباشد و هر روز به آنها سود ندهد این بازار مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

طاهری خاطرنشان کرد: اتفاق رخ داده در بازار سال گذشته و مزه پول دار شدن یکباره برخی سهامداران در این بازار، باعث شد تا دیگر سهامداران روند فعلی بازار را قبول نداشته باشند و بورس را بازاری مناسبی برای سرمایه گذاری ندانند در صورتی که وجود چنین نگاهی به بازار به طور کامل اشتباه است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه این موضوع باعث شده است تا سهامداران با کوچکترین اصلاحی به سمت فروش و عرضه سهام خود در بازار پیش بروند، افزود: اکنون روند بازار طبیعی است و سهامداران نباید روند معاملات بورس در سال گذشته را ملاک تصمیم گیری خود برای سرمایه گذاری در این بازار قرار دهند.

وی با اشاره بر اینکه بی اعتمادی سهامداران به سرمایه گذاری در بازار باعث شده تا میزان ورود سرمایه های مردم به این بازار کاهش یابد و در کنار آن حجم و ارزش معاملات هم نسبت به سال گذشته با روند نزولی همراه شود، افزود: همین موضوع منجر به تغییر نگاه سهامداران در بازار شده است و تصور می کنند که روند سال گذشته بورس درست و منطقی بوده است در حالی که معاملات بورس در سال 99 به هیچ عنوان طبیعی و قابل قبول نبود. نه روزهای تماما مثبت آن نه روزهای تماما منفی آن.

طاهری با اشاره به اینکه اکنون جذب سرمایه در بورس به دلیل نگاه بعضا اشتباه سهامداران در حد ظرفیت های این بازار رقم نمی خورد، گفت: اگر بازار سال گذشته حالت طبیعی خود را طی می کرد، بازار رشد معقولی پیدا می کرد و متناسب با تورم، ارزش سهام هم در مسیر صعودی قرار می گرفت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه اکنون بازار سرمایه از بعد روان شناسی نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد، گفت: سهامداران خط مش سال گذشته بورس را ملاک عمل خود قرار داده اند و این موضوع باعث شده تا بازار به دلیل رفتارهای هیجانی سهامداران از رونقی که حق آن است عقب بماند.

وی به اقداماتی که دولت جدید باید در حوزه بازار سرمایه در دستور کار قرار دهد اشاره کرد و افزود: دولت سیزدهم باید اقداماتی انجام دهد که بازار روال طبیعی خود را طی کند و نباید تصمیمی بگیرد که منجر به روند غیرطبیعی بازار، افزایش روز به روز قیمت سهام و اعطای سودهای غافلگیرانه به سهامداران شود.

به گفته طاهری، بازار خوب بازاریست که در میان مدت و  بلندمدت به سهامداران سود دهد تا اینکه دولت در کوتاه مدت تصممیاتی بگیرد که بازار از روند طبیعی خود خارج شود.

local_offerبرچسب‌ها:
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 20 تیر 1400 | اصلاح بورس در پیش است؟

اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم

اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس ف...

بورس امروز با همه فراز و نشیب های خود سبزپوش بسته شد و بورس فردا ممکن است از این ده خبر مهم متاثر باشد. بنابراین قبل از معاملات فردا این ده خبر را ببینید!

NabzeBourse.ir/
پیش بینی بورس فردا دوشنبه 7 تیر 1400 | بورس قرمزپوش می شود؟

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 7 تیر 1400 | بورس قرمزپوش می شود؟

بورس فردا دوشنبه 7 تیر 1400 در حالی آغاز خواهد شد که امروز برای چهارمین روز متوالی شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم، اما در میانه‌های بازار عرضه‌ها بعد از چند روز سبزپوشی بیشتر شد و سهامداران گویا ب...

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس هفته چهارم خرداد / انتخابات چه تاثیری روی بورس می‌گذارد؟

پیش‌بینی بورس هفته چهارم خرداد / انتخابات چه تاثیری روی بورس می‌گذ...

هفته گذشته بازار سرمایه روند مثبت و متعادلی را داشت. کارشناس بازار سرمایه درباره روند هفته آینده بورس گفت: به نظر می‌رسد با وجود ابهامات سیاسی در کشور اما هفته آینده روند بازار متعادل باشد.

TejaratNews.com/
گزارش بورس امروز شنبه 5 تیر 1400 | نقشه بازار بورس امروز چگونه بود؟ + فیلم

گزارش بورس امروز شنبه 5 تیر 1400 | نقشه بازار بورس امروز چگونه بود...

شاخص کل بورس روز چهارشنبه 2 تیر1400 در نهایت با افزایش 26094 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 213 هزار و 15 واحد آرام گرفت. امروز شنبه 5 تیر1400 در بورس چه گذشت؟

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 17 خرداد 1400 / چه زمانی برای ورود به بورس مناسب است؟

پیش‌بینی بورس 17 خرداد 1400 / چه زمانی برای ورود به بورس مناسب است...

کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار در روز دوشنبه و هفته آینده گفت: با توجه به کاهش قیمت سهم‌ها روند خوبی را در هفته گذشته شاهد بودیم و با وجود فاکتورهای بنیادی مطلوب، به قیمت‌های جذابی برای ورود د...

TejaratNews.com/
بورس تا کی تعطیل است؟ | امروز بورس تعطیل است؟

بورس تا کی تعطیل است؟ | امروز بورس تعطیل است؟

روز گذشته مورخه 28 تیر 1400 به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا، شش روز استان‌های تهران و البرز تعطیل شدند و متعاقب آن طی فرآیندی بورس نیز تعطیل شد. تعطیلی بورس تا کی ادامه دارد؟

NabzeBourse.ir/
تاثیر رقابت‌های انتخاباتی بر بورس/ پیش‌بینی بورس هفته

تاثیر رقابت‌های انتخاباتی بر بورس/ پیش‌بینی بورس هفته

انتشار مطلبی در مورد نقش ريیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در ریزش شاخص از قله دو میلیون واحدی، از حواشی مهم روزهای اخیر بازار سهام است که با توجه به حضور عبدالناصر همتی در میان کاندیداهای ریاست‌جمهوری...

TejaratNews.com/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟

بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه د...

در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس تهران با 5٫7 درصد رشد وارد کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید.

TejaratNews.com/

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود چرا حسابرسی کریپتولند طولانی شد؟ | چرا سایت ثبت اطلاعات خطا می دهد؟ برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی بورس دوشنبه مثبت باز می‌شود؟ آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد

در حال بارگیری...