تداوم حرکت پرتوان صنعت آب و برق در برنامه هفتم

تداوم حرکت پرتوان صنعت آب و برق در برنامه هفتم

وزیر نیرو در یادداشتی به موضوع صنعت آب و برق در برنامه هفتم توسعه پرداخت.

به گزارش خبرگزاری برنا، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در فراز پایانی سال در یادداشتی نوشت: صنعت آب و برق کشور از جمله‌بخش‌هایی است که در کارنامه 44 ساله عملکرد انقلاب اسلامی ایران همواره نمره قبولی گرفته و ثمرات گرانبهایی از خود بر جای نهاده است، این دستاورد‌ها را آمار‌های موجود به روشنی گواهی می‌دهند، چنانکه تعداد سد‌های بزرگ کشور از 19 سد در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی به 195 سد رسیده است. شبکه‌های آبیاری و زهکشی کشاورزی از 552 هزار هکتار به 2 میلیون و 388. 5 هزار هکتار توسعه یافته است، جمعیت روستایی تحت پوشش آبرسانی بهداشتی و پایدار از 12 درصد به بیش از 85 درصد رسیده و جمعیت شهری تحت پوشش از 74. 6 درصد به 100 درصد افزایش یافته است.
این وضعیت در صنعت برق نیز صادق است، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور که در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی از 7024 مگاوات فراتر نمی‌رفت، اکنون به 89 هزار و 710 مگاوات رسیده است، متوسط راندمان کل نیروگاه‌های حرارتی از 26.5 مگاوات به بالای 39 مگاوات ارتقا یافته، آمار مشترکان برق از 3 میلیون و 399 هزار مشترک به 40 میلیون مشترک رسیده و برق رسانی به روستا‌ها از 4367 روستا به 58029 روستا یعنی بالغ بر 99 درصد روستا‌های کشور افزایش یافته است. این در شرایطی است که کشور طی سال‌های متمادی تحت تنگنا‌های شدید تحریم‎های اقتصادی قرار داشته است و صد البته که فشار‌های موجود دستاوردهای ارزنده‌ای چون اتکای روز‌افزون به توانمندی‌های داخلی را به همراه داشته است، به گونه‌ای که اکنون می‌توان ادعا کرد صنعت آب و برق نه تنها نیازمند تکنولوژی و تجهیزات خارجی نیست که به مهمترین حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور تبدیل شده است و کشور‌های پیشرفته نیز از مقاصد صادراتی آن به شمار می‌روند.

در عین حال و علی‌رغم مسیری که کشور مصمم و پرتوان در صنعت آب و برق پیموده است، به موازات توسعه ظرفیت‌های ایجاد شده، نیاز‌ها و تقاضا‌های جدیدی نیز پا به عرصه وجود نهاده و وزارت نیرو را در دولت سیزدهم در برابر حجم وسیعی از ماموریت‌ها قرار داده است؛ از طرح‌ها و پروژه‌های پرشمار خرد و کلان نیمه تمام تا مقابله با پدیده‌های تغییر اقلیم، تنش آبی فراگیر، ناترازی در عرضه و تقاضای برق و... که فايق آمدن بر آن‌ها نیازمند برنامه‌ریزی و همچنین اقدام و عمل جسورانه و به عبارت دیگر عزم جهادی است.
مقابله با ناترازی تولید و مصرف برق و جلوگیری از تکرار خاموشی‌های گسترده تابستان 1400 نخستین گامی بود که با تدبیر و اجرای 100 برنامه، از افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور گرفته تا مدیریت مصرف برق عملیاتی شد و توانست تابستان بدون خاموشی را در سال جاری به ارمغان آورد، چنانکه علی‌رغم رشد سالانه تقاضا، مصرف برق در‌بخش خانگی قریب به 10 درصد کاهش را ثبت کرد و در عین حال صنایع کشور ضمن مواجه نشدن با خسارات خاموشی‌های ناگهانی 4.7 درصد بیش از سال گذشته تامین انرژی شدند، اقداماتی که طی سال‌های آتی باید با گام‌های محکم‌تری ادامه یابد و بر همین اساس نیز وزارت نیرو با 140 برنامه به استقبال اوج بار مصرف سال 1402 خواهد رفت.
در‌ بخش آب نیز اغلب مناطق کشور با تنش آبی روبه رو بوده و کماکان نیز هستند. بر این اساس اجرا و تسریع پروژه‌های عظیمی در دستور کار قرار گرفت؛ پروژه‌هایی چون طرح جهاد‌آبرسانی به 10 هزار روستای کشور که شاخص آبرسانی پایدار و سالم روستایی را ظرف مدت 36 ماه از 80 به 90 درصد ارتقا خواهد داد.
طرح آبرسانی غدیر برای تامین آب شرب سالم و پایدار 52 درصد از جمعیت خوزستان شامل 26 شهر و 1000 روستا، پروژه خط انتقال آب به همدان از سد تالوار در پی کاهش آب سد اکباتان، اجرای خط انتقال آب به دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی خاورمیانه، انتقال آب دریا از خلیج فارس و دریای عمان به استان‌های واقع در فلات مرکزی و شرق کشور، شناسایی و اصلاح نقاط بحرانی رودخانه‌ها به عنوان عامل تشدید خسارات سیلاب‌ها و بسیاری از دیگر پروژه‌های ملی و منطقه‌ای که در تعامل با ارکان دولت و مجلس تلاش شد روند تامین اعتبارشان تسریع شده و تمام توان‌بخش اجرایی وزارت نیرو و پیمانکاری کشور نیز پای کار آمد تا در حداقل زمان ممکن به مرحله بهره‌برداری و اجرا برسند.
چنانکه طرح آبرسانی غدیر که به اعتقاد کارشناسان، اجرای آن نیازمند حداقل 36 ماه زمان بود با عزم جهادی دست اندرکاران در مدت 8 ماه به بهره‌برداری رسید و خط آبرسانی به همدان پس از 18 سال، در کوتاه‌ترین زمان عملیاتی شد.
تردیدی نیست که توسعه و اصلاح زیرساخت‌های صنعت آب و برق در دولت سیزدهم با عزم جهادی تمامی دست اندرکاران ادامه خواهد یافت، اما تداوم حرکت قطار توسعه این زیرساخت‌های حیاتی، توجه همه جانبه ارکان مهم اعم از دولت و مجلس را در تمامی مراحل می‌طلبد؛ از تدوین لوایح بودجه‌های سالیانه و برنامه هفتم توسعه گرفته، تا تامین و تخصیص اعتبارت و مساعدت مادی و معنوی به منظور مدیریت چالش‌های موجود، در این صورت است که می‌توان امیدوار بود روشنایی چراغ خانه‌ها و گردش چرخ کار و تولید پایدار و خاک سرزمین ایران اسلامی، زرخیز و پرگهر باقی بماند.
local_offerبرچسب‌ها:
نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟