رصد معاملات روزانه اوراق با درآمد ثابت در فرابورس مهیا شد

رصد معاملات روزانه اوراق با درآمد ثابت در فرابورس مهیا شد

شرکت فرابورس ایران از عرضه عمده سهام غیرمدیریتی شرکت بیمه آرمان خبر داد.

به گزارش بورس نیوز، ندا بشیری، سرپرست معاونت توسعه کسب و کار فرابورس ایران با بیان اینکه بازار‌های مالی در تمامی اقتصاد‌های دنیا به دو بخش بازار پول و سرمایه تقسیم می‌شوند که بازار پول مختص تامین مالی کوتاه‌مدت و بازار سرمایه برای تامین مالی بلندمدت و بیشتر از یک سال تعریف شده ، به کارکرد بازار اوراق با درآمد ثابت اشاره و اظهار کرد: در بازار‌های متعارف روش تامین مالی به نام استقراض برای بنگاه‌های اقتصادی وجود دارد که در بستر بازار بدهی انجام می‌شود.


  • بیشتر بخوانید:  پذیرش نماد معاملاتی اسناد خزانه اسلامی "اخزا 010" در فرابورس

وی با یادآوری اینکه روش استقراض برای بازار‌های مالی اسلامی از لحاظ شرعی قابل اجرا نیست، بیان کرد که تامین منابع مالی در بازار‌های مالی اسلامی بر پایه یکی از عقود شرعی انجام می‌شود که اوراق منتشر شده مبتنی بر این عقود شرعی، صکوک نام دارد.

بشیری همچنین به موضوع عملیات بازار باز که در بستر بازار اوراق مالی اسلامی انجام می‌شود پرداخت و افزود: بانک‌های مرکزی همواره به دنبال این هستند که نرخ سود نوسانی بیشتر یا کمتر از نرخ سیاستی تعیین شده توسط بانک مرکزی نداشته باشد که این مهم نیز به مدد انجام «عملیات بازار باز» که هم اکنون در 150 کشور دنیا و از جمله کشورمان صورت می‌گیرد، تا حد قابل توجهی قابل دستیابی است.

وی با تاکید بر اینکه معاملات در عملیات بازار باز به عنوان یک سیاست متعارف پولی مطلقا به بازار پول تعلق داشته و اثر منفی در میزان منابع موجود در بازار سهام ندارد، ادامه داد: از آنجا که بر اساس قوانین معاملات بازار‌های مالی اسلامی باید مالکیت اوراق منتقل شود، این روند در بستر بازار سرمایه انجام و ارزش معاملات آن در سایت TSETMC ثبت می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه کسب و کار فرابورس در تشریح دلایل افزایش حجم و ارزش معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت خاطرنشان کرد: در جریان عملیات بازار باز مبتنی بر توافق بازخرید اسلامی، بانک تجاری در قبال منابع پولی که از بانک مرکزی دریافت می‌کند، باید اوراقش را به مالکیت بانک مرکزی درآورد که در این فرایند یک معامله انجام می‌شود و حجم معاملات بالا می‌رود، همچنین با اتمام مهلت پرداخت که معمولا دوره‌های کوتاه‌مدت چند روزه است، این فرآیند مجددا به صورت معکوس انجام شده و بازهم یک معامله در بستر بازار سرمایه در نماد 4 اوراق انجام و در حجم و ارزش معاملات ثبت می‌شود؛ بنابراین جایی که در بخش «خریداران و فروشندگان بازار ثانویه اوراق»، نام بانک مرکزی به همراه بانک‌های تجاری به چشم می‌خورد، معمولا معاملات مربوط به عملیات بازار باز است.

بشیری گفت: شاخص سیندکس این امکان را به فعالان بازار اوراق بهادار می‌دهد تا در کنار رصد فراز و فرود‌های بازار سهام، افت و خیز بازار اوراق با درآمد ثابت را نیز به صورت روزانه پیگری و دنبال کنند؛ در حال حاضر این شاخص به دو صورت وزنی و هم‌وزن گزارش می‌شود و در روز‌های آتی، 8 شاخص دیگر در همین زمینه منتشر خواهد شد.

 

کمک 7 میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود! صف‌های فروش سنگین‌تر می‌شوند / سرمایه‌گذاران چه راهی را در پیش بگیرند؟ اختتامیه سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی خودروی ثبت نامی شبیه لاتاری شده است پنج هزار تن ذرت آلوده شد! با 300 میلیون تومانی میتوان در کرج خانه خرید؟ قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم! رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین روز پرنوسان بورس | افزایش 853 واحدی شاخص کل