سلبریتی‌ها در سکانس آخر «فرار مالیاتی»

سلبریتی‌ها در سکانس آخر «فرار مالیاتی»

می‌گویند کابوس هنرمندان رنگ واقعیت به خود گرفته و کم‌کم اعتراضات نسبت به مصوبه مجلس در خصوص اخذ مالیات از هنرمندان افزایش یافته است. هفته ابتدای اسفند بود که مجلس در قالب مصوبه‌ای بازیگران با درآمد بیش از 200 میلیون تومان و حتی فعالان اپلیکیشن‌ها از جمله اینستاگرام را مشمول پرداخت مالیات کردند.

روزنامه توسعه ایرانی: می‌گویند کابوس هنرمندان رنگ واقعیت به خود گرفته و کم‌کم اعتراضات نسبت به مصوبه مجلس در خصوص اخذ مالیات از هنرمندان افزایش یافته است. هفته ابتدای اسفند بود که مجلس در قالب مصوبه‌ای بازیگران با درآمد بیش از 200 میلیون تومان و حتی فعالان اپلیکیشن‌ها از جمله اینستاگرام را مشمول پرداخت مالیات کردند.

مصوبه‌ای که عده‌ای آن را گامی رو به جلو در راستای ایجاد عدالت خواندند و ابراز امیدواری کردند که این امر می‌تواند عدالت اقتصادی را به معنای واقعی به اجرا درآورد. در حالی که حقوق‌بگیرانی که حقوق 4 میلیون تومانی در ماه دریافت می‌کنند از مالیات معاف هستند، معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها و ثروتمندان محلی از اعراب ندارد. با توجه به شرایط کنونی، دستمزد پرداختی به کارگران نیز به واسطه فراتر رفتن از 4 میلیون تومان مشمول پرداخت مالیات خواهد شد. به این ترتیب معافیت مالیاتی برای هنرمندانی که دستمزدی بیش از این دارند، چندان معقول نیست.

طبق مفاد قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 27 بهمن 1380 فعالیت‌های هنری و به‌طور ویژه سینمایی و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های فردی و جمعی در این بخش، به طور نمونه بازیگران و سایر عوامل با هر میزان درآمد سالیانه، از پرداخت مالیات معاف بوده‌اند. این موضوع با توجه به نارضایتی عمومی از شرایط فرهنگی و به ویژه رفتارهای برخی سلبریتی‌ها، همواره مورد اعتراض بسیاری از مردم بوده است. همین امر موجب شد بسیاری با استناد به ضروت تحقق عدالت اجتماعی، لغو معافیت مالیانی هنرمندان را مطالبه کنند.

مهم‌ترین، ساده‌ترین و مرسوم‌ترین منبع درآمدی دولت‌ در اقتصاد سالم و پویا، درآمدهای مالیاتی است. درآمدهای مالیاتی از چهار راه مقابله با فرار مالیاتی، کاهش و حذف معافیت‌های مالیاتی، تعریف پایه‌های جدید مالیاتی و افزایش نرخ مالیات‌های فعلی قابل افزایش است.

در سال‌های اخیر موضوع حذف معافیت‌های‌ مالیاتی و تعریف پایه‌های مالیاتی جدید برای بخشی از اصناف به یکی از موضوعات پرمناقشه تبدیل شده است. هنرمندان نیز یکی از پرمناقشه‌ترین اصناف معاف از مالیات هستند که به دلیل گستره بسیار وسیع عناوین شغلی در این صنف و همچنین درآمدهای بسیار متفاوت در این تنوع زیاد بحث‌های پیرامون معافیت یا عدم معافیت این گروه همواره داغ بوده است. همان طور که گفته شد ریشه این معافیت مالیاتی به مصوبه مجلس شورای اسلامی بازمی‌گردد.

پیش از این در بررسی لایحه بودجه 1400، قرار بود هنرمندانی که بالای 500 میلیون تومان درآمد دارند مالیات بدهند که این مصوبه حذف و به 200 میلیون تومان کاهش یافت البته همین 200 میلیون تومان در سال نیز 4 برابر میزان سقف معافیت مالیاتی کارکنان بخش‌های دولتی و غیر دولتی در سال 1400 است.

البته همانطور که انتظار می‌رفت این مصوبه که رضایت بسیاری از کارشناسان و مردم را به دنبال دارد اصلا به مذاق گروهی از سلبریتی‌ها خوش نیامده است و با تکیه بر گروهی از بازیگران که درآمد محدود دارند و برای تامین بدیهی‌ترین نیازهای زندگی دچار مشکل هستند سعی دارند این مصوبه را باطل کنند. گو این که طبق این مصوبه تنها بازیگرانی مالیات پرداخت می‌کنند که بیش از 200 میلیون تومان در سال درآمد دارند.

افزایش پایه پولی، انتشار اوراق قرضه و فروش دارایی‌ها، راه‌هایی بوده که دولت تاکنون سعی کرده از طریق آنها کسری بودجه‌ خود را پوشش دهد اما بنابر اعتقاد کارشناسان اقتصادی مسیرهای پیش گرفته شده توسط دولت که به مثابه مسکنی موقتی هستند و در درازمدت نه تنها دردی از دولت دوا نمی‌کنند، بلکه در سال‌های آتی مشکلات بیشتری برای اقتصاد ایجاد خواهند کرد. این در حالی‌ است که به واسطه وابستگی به نفت، دولت همواره از یکی از پربازده‌ترین راه‌های افزایش درآمد‌ خود یعنی مالیات غافل بوده است.

فشار مالیات بر کامندان و حقوق‌بگیران است

میرتاج‌الدینی، نایب ريیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: سلبریتی‌ها نباید خودشان را مستثنی بدانند و مالیات باید شامل آنها هم بشود. افرادی در جامعه هستند که درآمدهای قابل توجهی دارند، اما این درآمدها شفاف نیست و مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. در همه دنیا، مالیات عدالت‌محور این است که تبعیضی در میان مردم نباشد و همه افرادی که از مزایا و مواهب یک کشور بهره‌مند می‌شوند به اندازه درآمدشان باید مالیات بپردازند.

وی با بیان اینکه 4 میلیون و 800 هزار تومان را به عنوان سقف معافیت مالیاتی تعیین کردیم، افزود: مالیات گروه‌های دیگر به اندازه درآمدی که دارند به صورت پلکانی حساب می‌شود. در جامعه ما متاسفانه فشار مالیات بر کارمندان و افراد با درآمد مشخص از جمله کسبه بیشتر است تا کسانی که درآمدهای نجومی دارند. نایب ريیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هیچ کس نباید درآمد خود را مخفی کند، افزود: این موضوع شامل سلبریتی‌ها هم می‌شود. آن‌ها قراردادهای کلانی دارند و بیشترین سود و بهره را می‌برند، اما کمترین سود و مالیات را به مردم و جامعه می‌دهند.

عجیب‌ترین واکنش به مصوبه مجلس،‌ از سوی کانون کارگردانان سینما اعلام شده است. این کانون اعلام کرد اخذ مالیات موجب پاره شدن الفت میان هنرمندان و دولت و مجلس است. حال آنکه مردمی که با هر درآمدی خود را موظف به پرداخت مالیات می‌دانند هیچ گاه دولت را تهدید به پاره شدن الفت میانشان نکرده‌اند

امیدوارم قانون تحقق نیابد

در همین حال منوچهر محمدی، تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگویی تاکید کرده که این مصوبه مجلس صرفا شامل بازیگران سینما نیست بلکه شامل تمام هنرمندان کشور است. او گفت: «وقتی در شرایط رکود اقتصادی هستیم و از طرف دیگر در یک تحریم کمرشکن قرار داریم که ماه‌هاست دولتمردان از آن به عنوان جنگ اقتصادی یاد می‌کنند ایجاد چنین مالیات‌هایی می‌تواند به نارضایتی منجر شود که امیدوارم تحقق پیدا نکند. هنرمندان باید گوش به زنگ باشند چون از آن‌جا که این کار از نظر اجرایی به سال 1400 برمی‌گردد، قطعا سال آینده بخش عظیمی از هنرمندان کشور در رشته‌های مختلف درگیر این ماجرا می‌شوند و به نظرم موجب نارضایتی است و عواقب ناخوشایندی خواهد داشت».

محمد خزايی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون نیز با ارسال نامه‌ای به نمایندگان مجلس، به این مصوبه اعتراض کرده و با این که خود را موافق دریافت مالیات از هنرمندان خوانده اما گفته است: « اگر چند چهره خاص و سلبریتی را استثنا کنیم این خانواده برای تامین بدیهی‌ترین نیازهای زندگی دچار مشکل است، در همه جای دنیا برای برخی مشاغل که در معرض خطر نابودی هستند و یا صنایعی که با چالش‌ها، بحران‌ها و شرایط اقتصادی نابسامان و ضعیف مواجه هستند از حمایت‌ها و تسهیلاتی از سوی دولت ها برخوردار می‌شوند. »

رشته الفت پاره می‌شود

عجیب‌ترین واکنش از سوی کانون کارگردانان سینما اعلام شده است. این کانون اعلام کرد اخذ این مالیات موجب پاره شدن الفت میان هنرمندان و دولت و مجلس است. حال آنکه مردمی که با هر درآمدی خود را موظف به پرداخت مالیات می‌دانند هیچ گاه دولت را تهدید به پاره شدن الفت میانشان نکرده‌اند.

سيوال مهم اما اینجاست: هنرمندانی که خود حاضر به تمکین از قانون نیستند و دریافت مالیات را اقدامی غیرعادلانه تلقی می‌کنند چطور می‌توانند محتوایی با هدف ایجاد فرهنگ پرداخت مالیات تولید کنند. سيوال مهمی که لازم است کارشناسان فرهنگی بدان پاسخی درخور بدهند.

local_offerبرچسب‌ها:
مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن می‌رود

مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن می‌رود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هر مالیاتی که از خانه های بدون سکنه اخذ شود به صندوق ملی مسکن می رود و به پرداخت تسهیلات برای مسکن گروه های کم درآمد اختصاص می یابد.

TejaratNews.com/
مالیات خانه‌های خالی چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات خانه‌های خالی چگونه محاسبه می‌شود؟

سرانجام مالیات بر خانه‌های خالی با فراز و فرودهای بسیار در سال گذشته به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید. طبق اعلام ريیس کل سازمان امور مالیاتی، مرداد 1400 اولین مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌ش...

TejaratNews.com/

چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

محمود زاده گفت: ثبت نکردن و ثبت مشخصات اشتباه واحد مسکونی در سامانه جامع املاک، جرایم سنگینی به دنبال دارد.

TejaratNews.com/

چه خودروهایی مشمول مالیات هستند؟

مالیات 36 برابری اجاره ماهانه برای خانه‌های خالی

مالیات 36 برابری اجاره ماهانه برای خانه‌های خالی

معاون وزیر راه و شهرسازی، گفت: خانوارهایی که بیش از دو واحد مسکونی (یکی در شهر محل سکونت و دیگری در شهر و روستایی غیر از محل سکونت) داشته باشند و بیش از 120 روز خالی باشد، مشمول مالیات می‌شود.

TejaratNews.com/
ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟

ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟

ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟

BourseNews.ir/
طرح اخذ مالیات بر سود سهام اجرا می‌شود؟

طرح اخذ مالیات بر سود سهام اجرا می‌شود؟

بندی مبنی بر وضع مالیات بر سود سهام در بودجه 1400 وجود خارجی نداشته و این امر موضوعیتی ندارد.

EghtesadOnline.com/
هیچ طرحی برای اخذ «مالیات بر سود سهام» وجود ندارد

هیچ طرحی برای اخذ «مالیات بر سود سهام» وجود ندارد

بورستهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه 1400، بند یا طرحی برای اخذ مالیات بر سود سهام وجود ندارد.

Irna.ir/
سهام‌داران بورس 17 هزار میلیارد تومان مالیات دادند

سهام‌داران بورس 17 هزار میلیارد تومان مالیات دادند

در سال 99 سهامداران 17 هزار میلیارد تومان مالیات نقل و انتقال سهام دادند.

FarsNews.ir/
جزيیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

جزيیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، هر واحد مسکونی در شهر‌های بالای 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان ...

Bartarinha.ir/

جزيیات کامل طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات 40 میلیون تومانی از یک خانه خالی

اولتیماتوم دولت به دارندگان خانه‎‌های خالی / مالیات چه کسانی 2 برابر است؟

اولتیماتوم دولت به دارندگان خانه‎‌های خالی / مالیات چه کسانی 2 برا...

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی و اشخاص حقوقی که اقدام به نگهداری واحدهای خالی می‌کنند، باید دو برابر افراد حقیقی مالیات بپردازند گفت: با اجرای ماده 54 قانون مالیات‌های مستقیم،...

TejaratNews.com/

اختصاصی| از صاحبان خانه‌های خالی چقدر مالیات می‌گیرند؟/ اخذ مالیات خانه خالی از سال 95

پیشنهاداتی برای افزایش بازدارندگی مالیات بر خانه‌های خالی/مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات شوند

پیشنهاداتی برای افزایش بازدارندگی مالیات بر خانه‌های خالی/مناطق آز...

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اخذ مالیات خانه‌های خالی را گام رو به‌جلویی عنوان و چند پیشنهاد را برای افزایش بازدارندگی این نوع مالیات ارايه کرده است.

TasnimNews.com/
وعده وزیر راه برای ارزانی مسکن مشارکت همراه اول در پروژه‌های جهادی عمرانی سال مانع زدایی‌ها افزایش اجاره‌بهای مسکن در نقاط شهری افزایش قیمت‌ها با وجود تعطیلی بازار لوازم‌خانگی تصاویر؛ بازسازی خودرو‌های تاریخی قیمت گوشت گوسفندی 140 هزار تومان/ مردم توان خرید ندارند اخبار اشتباهی خانه‌های خالی/ خوش‌بینی به اخذ مالیات خانه‌های خالی وجود ندارد انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین قیمت‌های جدید سیمان اعلام شد قیمت دلار امروز دوشنبه 30 فروردین 1400/ یورو در بازار متشکل به 28 هزار تومان رسید جزيیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث تلاش مجازی مالکان برای افزایش نجومی اجاره بها عقب‌نشینی قیمت خودرو به روز‌های پایانی 99 کاهش 95درصدی پرواز‌ها به ترکیه امیدی به ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک نیست لوازم خانگی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟ انتشار 10 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره صبا تامین برای نخستین بار عرضه تخم‌مرغ بسته‌بندی اجباری می‌شود مهم برای "شستا" و زیر مجموعه‌ها 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته معاملات الگوریتمی آزاد شد تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار ارزان شد گروه فلزات اساسی در راس معاملات/ 4 میلیارد برگه اوراق بهادار دست به دست شد تغییر مالکیت 1 میلیون و 222 هزار اوراق بهادار مالی انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد: عرضه 44 تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد معاملات الگوریتمی آزاد شد هشدار؛ مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری راجع به بیت کوین چه می‌گویند؟ توضیح نوبخت درباره رتبه 18 اقتصاد ایران در جهان معاملات الگوریتمی در بورس آزاد شد+سند روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مهمترین حواشی بورس امروز 30 فروردین / صندوق‌های دولتی مثبت شدند قیمت طلا و سکه در بازار آیا رمز ارز‌ها اصلاح قیمت کردند؟ دومین سقوط بزرگ بیت کوین در سال 2021 رخ داد تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه هنوز 2100 خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند/دیگر امیدی به ترخیص نیست تابلو پالایش یکم امروز چگونه بود؟ دسترسی تمام سهامداران به 5 مظنه برتر افت 8 هزار واحدی شاخص افت سنگین بیت کوین روند نزولی معاملات بورس ادامه‌دار شد مروری بر عملکرد 3 ماهه "وغدیر" قابل توجه سهامداران «فملی» (30فروردین) / رشد دقایق پایانی «فملی» برای مثبت شدن کافی نبود ثبت ارزش معاملات 195میلیارد تومانی برای شپنا / شپنا با زیان همراه شد با رقابت مخرب، هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود زور تورم بر کاهش نرخ ارز می‌چربد ارزش سهام عدالت من (30فروردین ماه) تاثیر منفی 942واحدی فولاد بر شاخص کل / فولاد با زیان یک و نیم درصدی همراه شد

در حال بارگیری...