انتقاد قطعه‌سازان از بلاتکلیفی قیمت خودرو

انتقاد قطعه‌سازان از بلاتکلیفی قیمت خودرو

فعالان صنعت قطعه‌سازی معتقدند که دولت بایستی قیمت‌گذاری را رها کند؛ در غیر این صورت بایستی بودجه مورد نیاز را هم تعیین کند؛ چراکه منابع مالی صنایع نامتناهی نیست. آنها همچنین این سوال را مطرح می کنند که در شرایط زیان‌دهی صنعت، چنانچه قیمت ثابت بماند، راه‌حل نجات از بحران چیست و با کدام شیوه می‌توان افزایش تولید را رقم زد؟

ایسنا: فعالان صنعت قطعه‌سازی معتقدند که دولت بایستی قیمت‌گذاری را رها کند؛ در غیر این صورت بایستی بودجه مورد نیاز را هم تعیین کند؛ چراکه منابع مالی صنایع نامتناهی نیست. آنها همچنین این سوال را مطرح می کنند که در شرایط زیان‌دهی صنعت، چنانچه قیمت ثابت بماند، راه‌حل نجات از بحران چیست و با کدام شیوه می‌توان افزایش تولید را رقم زد؟

محمدرضا نجفی‌منش، ريیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان ضمن تاکید براینکه اگر دولت قصد دارد در صنعت خودرو همچون صنعت برق و... به پرداخت یارانه بپردازد باید بودجه آن را تعیین کند؛ چرا که تاثیر مستقیم بر مجموعه صنعت خودرو و قطعه‌سازی دارد. چنانچه محل تامین این بودجه مشخص نباشد، میزان بدهی به قطعه‌سازان بالاتر خواهد رفت.

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری برای قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شده است، ابراز امیدواری کرد که ستاد تنظیم بازار هرچه سریعتر به موضوع ورود کند و مصوبه اصلاح قیمت خودرو صادر شود. اگر دولت می‌خواهد این رویه را ادامه دهد، باید رقمی را در بودجه سالانه برای پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار در نظر بگیرد تا خودروسازان نیز بتوانند بدهی خود به قطعه‌سازان را به‌موقع پرداخت کنند.

ريیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اظهار کرد: در حال حاضر چند مشکل عمده از جمله ارز دولتی، قیمت خودرو، قیمت سایر نهاده‌ها و نظایر آن در اقتصاد وجود دارد که دولت به آن‌ها ورود کرده است اما تاخیر در اتخاذ تصمیم درست برای آن‌ها منجر به نتایج مطلوب نخواهد بود.

به گفته وی، پس از آنکه تصمیم به اصلاح قیمت‌ها و خروج خودروسازان از زیان گرفته شد، برنامه‌ریزی‌ها برای افزایش تولید تنظیم و ارايه شد. قطعا افزایش تولید می تواند تاثیر قابل توجهی در روند کاهشی قیمت خودرو در بازار آزاد داشته باشد.

زیان خودروساز، زیان قطعه‌ساز و زنجیره تامین است

در این رابطه سیامک مقتدری- عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی - نیز ضمن اشاره به قیمت‌ فعلی خودروها در بازار اظهار کرد: بازار نیز متوجه شده است که چنانچه خودروساز با زیان پیش رود، تولید افت پیدا خواهدکرد.

به ادعای وی، باتوجه به اینکه تقاضا در بازار از میزان عرضه بیش است، افزایش تیراژ تولید همراه با افزایش قیمت محقق می‌شود. از سوی دیگراینکه بهای تمام شده خودرو بسیار بیشتر از نرخ‌هایی است که کارخانه‌ها عرضه می‌کنند؛ لذا با زیان خودروساز، به‌تبع مشکلات نقدینگی بیشتر خواهد شود و در نتیجه آن به‌روزآوری محصولات به تاخیر می افتد؛ بنابراین قطعه‌ساز نیز نمی‌تواند همچون سابق به فعالیت خود ادامه دهد و مقاومت در برابر افزایش قیمت خودرو، ضرر را به قطعه‌سازان هم منتقل می‌کند و بدین ترتیب زنجیره تامین دچار مشکل خواهد شد.

این فعال صنعت قطعه‌سازی خاطر نشان کرد: در این وضعیت این سوال مطرح است که چنانچه قیمت را ثابت نگه داریم، چگونه می‌خواهیم این صنعت ارزشمند و پیشران بسیاری از صنایع دیگر، موثر در تولید ناخالص ملی و اشتغال‌زا را سرپا نگه داریم؟ چندین سال است که برای این سوال پاسخی پیدا نشده است و تولیدکنندگان با ضررو زیان تاکنون روبه رو بوده‌اند که نتایج آن نیز مشهود است.

مقتدری خاطرنشان کرد: تنها زنجیره‌ دلالان، واردکنندگان خودرو و امثال آنها که از توان و قدرت مالی بالایی برخوردار هستند، از پایین‌ نگه داشتن قیمت‌ها سود می‌برند و تفاوت بالای قیمت خودرو از کارخانه تا بازار، این انگیزه را ایجاد می‌کند که به نهادهای تصمیم‌گیر فشار وارد کنند.

قیمت‌گذاری دستوری در تضاد با سیاست افزایش تولید است

همچنین آرش محبی‌نژاد- دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه- در این باره گفت: سهام‌داران بورسی به عنوان سهامداران واقعی خودروسازی‌ها که مالکان این شرکت‌ها هستند، مردم به‌عنوان مشتریان خودرو و در انتها تولیدکنندگان، شامل زنجیره خودروسازی (خودروسازان، قطعه‌سازان و صنایع وابسته) از بازگشت خودرو به قیمت‌های قبلی و ادامه این روند آسیب خواهند دید.

وی تصریح کرد: در وهله اول سهامداران بورس از ادامه وضعیت موجود آسیب خواهند دید؛ چرا که دولت سهم محدودی در مالکیت خودروسازی‌ها دارد و نمی‌تواند از جیب مردم خرج کند و الباقی سهام خودروسازان متعلق به بخش‌های خصوصی و مردم است که در بورس به مردم عرضه شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با این ادعا که در صورت ادامه این روند شاهد خروج نقدینگی سرگردان از بازار سرمایه و گسیل آن به سوی بخش‌های غیرمولد از جمله ارز، مسکن، سکه، رمز ارزها، فرار سرمایه از کشور ازجمله خرید املاک و دارایی در خارج کشور و نظایر آن خواهیم بود گفت: اصلاح قیمت‌ گذاری دستوری خودرو امیدی بود که ایجاد شد اما بازگرداندن آن به حالت قبل موجب یاس تولیدکنندگان و رکود تولید خواهد شد.

وی توصیه کرد که مجموعه دولت از توان بخش خصوصی و تجارب و تخصص این بخش که از خود مردم هستند، بیشتر استفاده کنند.

این فعال صنعتی، ضمن اشاره به اینکه بازگشت به شیوه قیمت‌گذاری دستوری و سرکوب قیمت‌ها متوجه مردم خواهد شد و در تضاد با سیاست افزایش تولید و تحقق شعار سال است، گفت: با نزدیک شدن به قیمت‌های واقعی محصولات و اصلاح قیمت‌ها، خودروسازان وعده کردند که افزایش تولید و در نتیجه عرضه بیشتر در قالب اجرای طرح‌های فروش هفتگی رخ خواهد داد و این خبر خوش برای مردم و مصرف‌کنندگان بود؛ چراکه اصلاح قیمت، شکاف بین قیمت کارخانه تا بازار آزاد را کم می‌کند و مردم می‌توانند خودرو مورد نیاز خود را با قیمت مناسب‌تر تهیه کنند؛ ضمن اینکه دست دلالان نیز کوتاه‌ خواهد شد.

محبی نژاد خاطر نشان کرد: البته این نکته را بایستی به یاد داشت که ريیس جمهور اعلام نکرده است که مخالف اصلاح شیوه قیمت‌گذاری خودرو است؛ چراکه ایشان در زمان انتخابات هم بر اصلاح شیوه قیمت‌گذاری خودرو تاکید داشتند و در برنامه‌های خود هم بارها از این موضوع صحبت کردند. اصلاح قیمت خودرو مصوبه سران قوا را دارد و ريیس جمهور نیز در آن جلسه حضور داشتند اما در حقیقت مشکل را فقدان مصوبه ستاد تنظیم بازار دانسته و به آن ایراد وارد کردند. امید است طی روزهای پیش‌رو، به دستور ريیس جمهور جلسه فوق‌العاده تنظیم بازار تشکیل و قیمت خودرو اصلاح شود.

سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد

سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید، قیمت تمام شده کاهش می‌یابد.

Irinn.ir/
آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی

آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی

پس از صدور مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی و اعلام قیمت جدید محصولات، معاونان بازاریابی و فروش هر دو خوروساز از آغاز مجدد طرح‌های مستمر فروش فوق‌العاده خبر دادند.

TejaratNews.com/

خودرو رسما گران شد؟

قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش

قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش

در حالی که برخی از رسانه‌ها از احتمال افزایش 10 تا 18 درصدی قیمت خودرو در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار خبر داده‌ بودند، ایران خودرو و سایپا قیمت‌های جدید محصولات خود را برای آذر به سازمان بورس اعلام کر...

TejaratNews.com/

ایران خودرو و سایپا افزایش قیمت دادند / از ستاد تنظیم چه خبر؟

نماد خودرو بازگشایی شد/ سهامداران چقدر سود کردند؟

نماد خودرو بازگشایی شد/ سهامداران چقدر سود کردند؟

بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سایت کدال نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو در بورس قابل معامله شد.

TejaratNews.com/
آغازی بر آزادسازی قیمت خودرو

آغازی بر آزادسازی قیمت خودرو

نماد خودرو و خساپا از ستاد تنظیم بازار مجوز افزایش نرخ گرفتند. بر همین اساس، ناظر بازار نماد معاملاتی این دو خودروساز را بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج، آماده انجام معامله اع...

Sena.ir/
خطا در فروش نقدی امروز ایران خودرو

خطا در فروش نقدی امروز ایران خودرو

امروز 17 آذر فروش نقدی دو مدل خودرو هایما از ساعت 11 آغاز شد اما در فرایند سفارش و خرید خودرو خطاهایی برای کاربران به وجود آمده است.

TejaratNews.com/

قیمت خودرو در بازار امروز

آغاز فروش خودرو دولتی بدون قرعه‌کشی! / 150 میلیون تومان یارانه برای خرید هایما

یارانه 120 میلیونی برای خرید خودرو / لیست حراج جدید ایران‌خودرو

یارانه 120 میلیونی برای خرید خودرو / لیست حراج جدید ایران‌خودرو

در طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو شش خودرو عرضه شده‌اند که این خودروها همین امروز به صورت متوسط 120 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار هستند. این حراج و توزیع رانت در حالیست که خودروسازان بیش از 60 هزار می...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی جدید از قیمت خودرو + لیست آخرین قیمت‌ها

پیش‌بینی جدید از قیمت خودرو + لیست آخرین قیمت‌ها

نوسان قیمتی در بازار این هفته ادامه‌ دارد. امروز نیز خودروی داخلی با تغییرات قیمتی مواجه بود. برای آگاهی از قیمت‌ها گزارش زیر را بخوانید.

TejaratNews.com/
قیمت‌های جدید خودرو کی اعمال می‌شود؟

قیمت‌های جدید خودرو کی اعمال می‌شود؟

ایران خودرو و سایپا قیمت محصولات خود را به طور متوسط 18 درصد افزایش دادند. اما اعمال قیمت‌های جدید خودرو از چه زمانی صورت می‌گیرد؟

TejaratNews.com/

قیمت خودروهای قرعه‌کشی جدید ایران خودرو در بازار

شدت گرفتن افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو

شدت گرفتن افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو

رصد بازار خودرو حاکی از آن است که از ابتدای هفته جاری تاکنون افزایش قیمت ها در بازار خودرو خصوصا در بین خودروهای پراید شدت گرفته است.

Bartarinha.ir/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل