تصمیمی که قیمت زعفران را بالا برد

تصمیمی که قیمت زعفران را بالا برد

در این گزارش به میزان تغییر قیمت زعفران و تاثیر تصمیمات جدید بر صادرات این ادویه خاص پرداخته ایم.

زعفران، که به عنوان گل سلامتی، سلطان ادویه‌ها و طلای سرخ شناخته می‌شود، ارزشمندترین رستنی ایران است و منطقه اصلی کشت آن دامنه‌های الوند می‌باشد. کاشت زعفران در ایران به سال‌های پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و در مناطق کم باران با زمستان سرد و تابستان گرم گسترش پیدا می‌کند.زعفران از خانواده زنبقیان است، این گیاه پایا با ارتفاع تقریبی 30 سانتیمتر است و برگ‌های آن شبیه به تره و سبز هستند. ساقه زیرزمینی آن از دو پیاز تشکیل شده است. این پیازها سفت و گوشتی بوده و با غشاء‌های نازک قهوه‌ای پوشیده می‌شوند. گل‌های زعفران ارغوانی، منظم و دارای یک ساقه لوله‌ای دراز هستند که به سه گلبرگ و کاسبرگ ختم می‌شوند.

غلامرضا میری گفت: قیمت کنونی هرکیلو زعفران دسته 37 میلیون تومان، سرگل 36 تا 38 میلیون تومان، پوشال 44 تا 45 میلیون تومان، نگین 46 تا 50 میلیون و سوپر نگین 50 تا 52 میلیون تومان است.

او با بیان اینکه هرکیلو زعفران نوبرانه با نرخ 80 تا 82 میلیون تومان خرید و فروش می شد، افزود: هم اکنون قیمت زعفران نو به 60 تا 65 میلیون تومان رسیده است.

میری ادامه داد: برداشت زعفران از 7 مهرماه آغاز و تا پایان آذر ادامه دارد،اما بدلیل آنکه گیاه زعفران زیرزمین است تا اواسط آذر نمی توان برآوردی راجع به تولید داشت.

نایب ريیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه قاچاق زعفران در حال انجام است، افزود: برآوردها حاکی از آن است که حداقل 10 تن زعفران قاچاق می شود.

او گفت: با رفع موانع صادراتی همچون رفع نیم درصد آب مجازی و فروش ارز به سامانه نیما پیش بینی می شود که میزان صادرات نسبت به سال قبل 40 تا 50 درصد افزایش یابد و موضوع قاچاق به پایان می رسد.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد