پرداخت اعتباری یارانه بهتر از کالا برگ

پرداخت اعتباری یارانه بهتر از کالا برگ

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: پرداخت اعتباری یارانه‌ها بهتر از یارانه نقدی است چون تا حدودی از اتلاف آن جلوگیری می‌شود...

هادی حق‌شناس، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، درباره حذف ارز ترجیحی و نقش آن در توزیع عدالت اقتصادی گفت: یکی از مشکلاتی که سبب شده تا نیازهای کشور در حوزه اقتصادی به خوبی تامین نشود، عدم هدایت صحیح نقدینگی به سمت تولید ودرعین حال، توزیع نامطلوب یارانه‌ها به ویژه یارانه‌های پنهان است.

وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی و نهادهای اقتصادی یارانه‌های چشم‌‎گیری را دریافت کردند اما خروجی قابل توجه‌ای در حوزه تولید نداشته‌ و فقط منجر به رانت و فساد اقتصادی و تشدید نابرابری‌ها شد.

این کارشناس مسايل اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران نیازمند اصلاحات بزرگ ساختاری است، گفت: نباید اصلاح اقتصادی را تنها به حذف ارز ترجیحی محدود کرد که البته من هرچند موافق ساماندهی نظام ارزی کشور هستم ولی نسبت به حذف ارز ترجیحی و شیوه حذف آن انتقاداتی وارد است اما در نهایت حذف ان به صلاح بود.

حق‌شناس در ادامه افزود: اقتصاد همانند استخر آب است که اگر در گوشه ای از آن موجی را ایجاد شود، موج سایر قسمت‌های استخر را فرا می گیرد، احتمالا این موج یا شدید و یا کم خواهد بود اما به هرحال کل استخر را در برمی‌گیرد.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: افزایش قیمت چهار کالایی که دولت آنها را اعلام کرده، تنها به اینها محدود نمی‌شود، بلکه بقیه کالاها هم با توجه به شدت وابستگی‌شان به ارز 4200 تومانی گران خواهند شد، لذا باید از این زاویه به این موضوع نگاه کرد. به طور کلی مبلغ یارانه نقدی که دولت پرداخت می‌کند، کفاف همین چهار قلم را هم به سختی می‌دهد چه برسد به اینکه بخواهیم با آن مایحتاجمان را تامین کنیم.

وی درباره تفاوت پرداخت یارانه نقدی با کالابرگ گفت: ما در نظام اقتصادی به ویژه اقتصادهای دولتی دو نوع شیوه توزیع یارانه داریم که یکی به صورت نقدی و دیگر به صورت اعتباری است. در نظام اقتصادی ایران تا به امروز ما چیزی به نام کالابرگ نداشتیم البته در گذشته وجود داشت اما نزدیک به دو دهه است که دیگر این طرح اجرا نمی‌شود. از زمان دولت های نهم و دهم تا امروز دولت‌ها تصمیم گرفته‌اند در کنار پرداخت غیرمستقیم یارانه‌ها، یارانه نقدی را هم به حساب سرپرست خانوار واریز کنند که این مسيله واقعا فشار مضاعفی را بر دوش دولت گذاشت اما دولت به خاطر اینکه موجی از اعتراض در کشور ایجاد نشود به همین شیوه غلط ادامه داد.

پژوهشگر حوزه اقتصادی بیان کرد: از سوی دیگر پرداخت نقدی یارانه آسان‌ترین راهی است که دولت‌ها انتخاب می‌کنند، درصورتی‌ که هدف پرداخت یارانه برای کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم است و وقتی دولت یارانه را به صورت نقدی پرداخت می‌کند به مرور زمان ارزش این یارانه کاسته و به نقدینگی و تورم در کشور هم دامن می‌زد، لذا به نظر می رسد، پرداخت اعتباری یارانه یا همان کالابرگ بهتر از پرداخت نقدی آن است.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: البته من معتقدم باید اقتصاد ایران به صورت ساختاری اصلاح شود. مثلا باید اصلاح را از بانک مرکزی شروع کرد و سپس به سایر بانک‌ها این اصلاح را تسری داد. افزایش قیمت‌ها و افزایش مبلغ یارانه مسکن‌های موقتی هستند که واقعا به اقتصاد ایران کمک زیادی نمی‌کنند. اقتصاد ایران نیازمند تصمیمات مهم و انقلابی است و به نظر من دولت با اقناع افکار عمومی و توضیح شرایط برای مردم باید دست به چنین انقلابی در عرصه اقتصاد بزند تا همراهی مردم را هم با خود داشته باشد.

وی در پایان گفت: دولت با مشکلات اقتصادی از قبیل تحریم، کسری بودجه و از سوی دیگر مشکلات بین‌المللی در فضای سیاسی مواجه است و باید با اصلاح اقتصاد از این پیچ‌های مهم عبور کند.

انتهای پیام/

زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه زمین برای ساخت 2 میلیون و 800 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تامین شد، گفت: تامین اراضی 4 میلیون واحد مسکونی باید حداکثر تا پایان مرداد به اتمام برسد.

MehrNews.com/
پیش بینی قیمت بیت کوین تا پایان ماه / رمز ارز به کدام سمت می‌رود؟

پیش بینی قیمت بیت کوین تا پایان ماه / رمز ارز به کدام سمت می‌رود؟

اقتصاد کلاناقتصاد نیوز نوشت: بیت‌کوین (BTC) طی این هفته به بالاترین سطح هفت روزه بالای 24هزار دلار همچنین بالاترین سطح قیمت خود از اواسط ژوين رسید.

KhabarOnline.ir/
اطلاعیه دولت خطاب به مردم درباره خرید خودرو

اطلاعیه دولت خطاب به مردم درباره خرید خودرو

از آنجا که دلالان تا حدودی از این بازار عقب‌نشینی کرده اند، بهتر است که مردم هم با خریدهای هیجانی، باعث تشویق و برگشت...

Bartarinha.ir/
نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن حاکی از آن است که حدود 430 هزار واحد در 31 استان به مرحله فونداسیون، 200 هزار واحد به مرحله‌ی سقف و 63 هزار واحد به نازک‌کاری رسیده است.

Isna.ir/
قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به متری 39 میلیون و 400 هزار تومان رسیده که رشد ماهانه بیش از 8 درصدی را برای اولین بار در دو سال اخیر تجربه کرد.

MehrNews.com/

رشد تورم ماهانه مسکن نزولی شد

خبر جدید دولت برای جاماندگان یارانه نقدی | استعلام شرایط دریافت یارانه نقدی 400 هزار تومانی

خبر جدید دولت برای جاماندگان یارانه نقدی | استعلام شرایط دریافت یا...

افراد می‌توانند برای استعلام یارانه نقدی 300 و 400 هزارتومانی با تلفن گویا تماس بگیرند.

MosalasOnline.com/
تصمیمات جدید دولت برای اجرایی شدن قانون ساماندهی صنعت خودرو

تصمیمات جدید دولت برای اجرایی شدن قانون ساماندهی صنعت خودرو

اعضای دولت پس از بحث و بررسی مقرر کردند دولت در راستای اجرای قانون جدید ساماندهی صنعت خودرو، الزامات اجرا، راهکارهای...

Borna.news/
چرا دولت تولید 4 محصول لبنی را اجباری کرد؟

چرا دولت تولید 4 محصول لبنی را اجباری کرد؟

دولت به جای سیاست تنظیم بازار و تشویق تولید کننده با رویکرد سرکوب، قصد ظاهر سازی بازاراز اشباع تولیدات لبنی را دارد؛...

Bartarinha.ir/
خبر مهم درباره افزایش وام نهضت ملی مسکن/ جزییات تازه...

خبر مهم درباره افزایش وام نهضت ملی مسکن/ جزییات تازه...

مسکنوزیر راه و شهرسازی از ارايه پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان به شورای پول و اعتبار خبر داد. وام این طرح در زمان حاضر 450 میلیون تومان است.

KhabarOnline.ir/
برنامه دولت برای تحقق اسناد بالادستی/ساخت 18 نیروگاهی که بدون سوخت برق تولید می‌کنند

برنامه دولت برای تحقق اسناد بالادستی/ساخت 18 نیروگاهی که بدون سوخت...

برنامه توسعه 3705 مگاوات واحد بخار نیروگاه‌های گازی بدون نیاز به سوخت علاوه بر افزایش بازدهی، زمینه تحقق اهداف اسناد بالادستی در زمینه کاهش شاخص شدن انرژی را مهیا می‌کند.

FarsNews.ir/
خبر مهم درباره زمان پرداخت کوپن/ یارانه نقدی تا چه ماهی پرداخت می‌شود؟

خبر مهم درباره زمان پرداخت کوپن/ یارانه نقدی تا چه ماهی پرداخت می‌...

اقتصاد کلانتجارت‌نیوز نوشت: روز گذشته محمد سبحان حسنی، معاون سیاسی استانداری ایلام از اجرای آزمایشی پرداخت کالایی یارانه در شهر ایلام خبر داد. پس از آن هم اعلام شد که طرح کالابرگ در سه شهر اجرا می‌شود...

KhabarOnline.ir/
سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

یک استاد دانشگاه برنامه دولت در زمینه مدیریت نرخ ارز را ادامه سیاست غلط دولت قبل دانست و گفت: اقدامات انجام شده و شجاعت دولت در افزایش نرخ ارز تاثیر روانی بر جامعه گذاشت.

MehrNews.com/
هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

براساس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که از سوی وزارت اقتصاد به دولت تقدیم شده، هزینه‌های درمان، آموزش، اجاره مسکن یا اقساط وام مسکن جزء هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی شده است و از سطح میزان پر...

FarsNews.ir/
مرحله دوم هوشمندسازی یارانه نان به زودی آغاز می‌شود

مرحله دوم هوشمندسازی یارانه نان به زودی آغاز می‌شود

ایلنا: مشاور وزیر اقتصاد تاکید کرد: دستورالعمل‌های مرحله دوم هوشمندسازی یارانه نان تهیه شده و پس از نهایی شدن و ابلاغ به نانوایی‌ها در ماه جاری آغاز می‌شود.

Ilna.ir/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات