100 درصد درآمد نفت باید به صندوق توسعه ملی واریز شود

100 درصد درآمد نفت باید به صندوق توسعه ملی واریز شود

ريیس صندوق توسعه ملی با اشاره به جداسازی بودجه نفتی از بودجه عمومی کشور گفت: این اتفاق تقریبا تبدیل به آرزو شده است...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مهدی غضنفری ريیس صندوق توسعه ملی در سومین همایش صندوق توسعه ملی (حکمرانی نوین صندوق توسعه ملی) ضمن اشاره به عدم سرمایه‌گذاری‌های کلان در سطح کشور گفت: اولین نکته این است که نفت به‌عنوان سرمایه تلقی شود، نگاه رهبری نیز به نفت، دقیقا همین نگاه دقیق و کارشناسانه است. دقت شود که نفت ثروت نیست بلکه سرمایه کشور است.

وی در خصوص دیدگاه‌های غلط به صندوق عنوان کرد: یک سری معانی در خصوص صندوق توسعه ملی باید تغییر کند به‌عنوان مثال باید بدانیم که سرمایه‌گذاری با بنگاه‌داری قطعا تفاوت دارد، از طرفی وابستگی صندوق به دولت معنی متفاوتی با کمک صندوق به دولت دارد.

غضنفری گفت: ما معتقدیم همه عواید فروش نفت و فرآورده‌های نفتی باید به صندوق توسعه ملی واریز شود و سپس صندوق با سرمایه‌گذاری منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی، سود آن را به اقتصاد برگرداند.

حسابرسی صندوق توسعه ملی باید به‌صورت ارزی باشد

وی گفت: طبق ماده 52 قانون احکام دايمی بودجه، قرار است 2 تا 10 درصد از منابع ارزی صندوق به ریال تبدیل شود، وقتی این اتفاق می‌افتد طبیعتا صندوق توسعه ملی به‌لحاظ ارزی کوچک شده است. در حکمرانی فعلی ما دايما در حال کوچک کردن صندوق هستیم، در حالی که صندوق توسعه ملی به‌عنوان بازوی پیشرفت کشور دايما باید بزرگ شود.

غضنفری افزود: صندوق به‌صورت ارزی هر سال کوچک می‌شود و به‌صورت ریالی هر روز بزرگتر، نکته هم اینجاست که دوستان در حسابداری‌هایشان و اخذ مالیات از صندوق، به رشد ریالی صندوق دايما اشاره می‌کنند در حالی که صندوق توسعه کاملا صندوقی ارزی است.

ورود تمام عواید نفتی به صندوق توسعه ملی

ريیس صندوق توسعه ملی با اشاره به جداسازی بودجه نفتی از بودجه عمومی کشور گفت: این اتفاق، تقریبا تبدیل به آرزو شده است اما به‌هرحال باید به آن برسیم که تمام عواید حاصل از فروش نفت و فرآورده‌ها با توجه به نکته‌ای که در ابتدا عرض کردم به صندوق توسعه ملی واریز شود.

وصول تمام مطالبات از تمام دولت‌ها (بنگاه‌سازی به‌جای بنگاه‌داری)

غضنفری گفت: اگرچه دولت سیزدهم بر سر کار است و دست ما فعلا به ایشان می‌رسد، اما صندوق توسعه ملی از تمام دولت‌ها مطالبات جدی دارد، که باید این مطالبات را وصول کند.

مشارکت صندوق در انواع روش‌های سرمایه‌گذاری

وی گفت: بسیاری از میادین مشترک و غیرمشترک مانده‌اند که صندوق توسعه ملی می‌تواند با سرمایه‌گذاری این میادین را زنده کند. ما پولی از دولت برای سرمایه‌گذاری نمی‌خواهیم، بلکه خودمان سرمایه‌گذاری می‌کنیم و اتفاقا سهم دولت را هم خواهیم داد.

شفافیت رکن اساسی صندوق توسعه ملی

ريیس صندوق توسعه ملی در پایان گفت: در آخر هم نکته‌ای که برای ارتقا و رشد صندوق توسعه ملی ضروری است و تقریبا تمام صندوق‌های دنیا به آن سمت حرکت می‌کنند، بیان می‌کنم که شفافیت و استانداردهای نوین حسابرسی برای چنین صندوق‌هایی است. ما به‌دنبال صندوق ارزی و مردمی هستیم نه صندوق‌ ریالی و پنهانی که کسی از جزيیات منابع و واریزی آن مطلع نباشد.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار بورس و اقتصاد