روابط تجاری ایران و هند در صورت عدم احیای برجام

روابط تجاری ایران و هند در صورت عدم احیای برجام

ایلنا: اتاق فکر ژيوپلتیک اتاق بازرگانی تهران روند ارتباطات ایران و هند را در قالب دو سناریوی احیای برجام و عدم احیای برجام مورد واکاوی قرار داده و اقداماتی برای...

به گزارش ایلنا، این گزارش با نگاهی به روندهای تاریخی در رابطه با ایران و هند آورده است: از نظر تاریخی رابطه ایران و هند با وجود نقاط تاریکی مانند حمله نادرشاه و محمود غزنوی و حمایت محمدرضاشاه پهلوی از پاکستان در جنگ سوم دهلی-اسلام‌آباد، دارای یک سرمایه عظیم قابل بهره‌برداری است. از نظر استراتژیکی نیز این رابطه تاریخی یک دارایی گران‌بها در سیاست خارجی ایران بوده که تهران باید از آن بهره بگیرد اما به دلیل درگیری در غرب آسیا، تهران هنوز نتوانسته این ظرفیت بالقوه فرهنگی، تمدنی و زبانی را به فرصتی بالفعل تبدیل کند.

تحلیل‌گران اتاق فکر ژيوپلتیک اتاق تهران در این گزارش به چهار موضوع استراتژیک برای هند اشاره کرده‌اند که امنیت و حفظ یکپارچگی سرزمینی که عمدتا تحت تاثیر اختلاف با پاکستان و گروه‌های مسلمان و چین تهدید می‌شود، یکی از این موضوعات است. همچنین تامین مواد اولیه و خام برای تضمین و استمرار رشد اقتصادی، تقویت نقش و حضور در زنجیره تامین جهانی و افزایش وابستگی و علاقه دیگران به هند از دیگر موارد حايز اهمیت عنوان شده است.

این گزارش با اشاره به اینکه ذخایر عظیم هیدروکربنی ایران و مصرف انرژی رو به رشد هند، اساس همکاری اقتصادی هند و ایران را در دهه‌های اخیر تشکیل داده، در ادامه آورده است: آغاز تحریم‌های آمریکا از سال 2018 ضربه سنگینی بر روند تجارت دوجانبه به ویژه در بخش انرژی وارد کرد.

این گزارش در ادامه به ملاحظات راهبردی در روابط ایران و هند اشاره کرده و در مورد چشم‌انداز همکاری، دو سناریو را در نظر گرفته است. چنانچه برجام احیا شود، در این صورت بازگشت ایران به بازار هند به دلایل مختلف از جمله متنوع کردن منابع تامین عملی است. گرچه در این مدت، عمده محصولات ایرانی مانند نفت، اوره و پتروشیمی با کالاهای عمدتا عربی جایگزین شده ولی ایران و هند تا حدودی بازار یکدیگر را فرصت مناسبی برای یکدیگر می‌شناسند. به علاوه، تعرفه بالای هند برای کالاهای ایرانی به ویژه کشاورزی باعث کاهش قدرت رقابت‌پذیری آن شده که با سازوکارهای اقتصادی از جمله موافقت‌نامه تجارت ترجیحی قابل حل‌وفصل است.

 اما برای رابطه هند و ایران در شرایط عدم احیای برجام دو حالت وجود دارد ؛ نخست، ادامه وضع موجود و دوم، آنچه در واقعیت اتفاق خواهد افتاد. با شکست مذاکرات نباید تصور شود که وضع موجود نیز ادامه خواهد داشت. چون رویکرد هندی‌ها را باید با وجود «اسنپ‌بک» یا «مکانیسم ماشه» یعنی احیای تحریم‌های شورای امنیت در نظر گرفت که در این صورت هند تمایلی ندارد بخشی از نقض‌کنندگان روند چندجانبه و مشروع باشد. البته این موضع برخلاف تحریم‌های یک‌جانبه ایالت متحده است که همیشه هندی‌ها راهی بر دور زدن آن یافته‌اند. بنابراین اگر تحریم‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت فعال شود، به احتمال زیاد هند نیز از آن تبعیت می‌کند و کار ایران برای دور زدن تحریم‌ها را سخت می‌کند.

نکته حايز اهمیت اینکه پیش از تحریم‌ها، تجارت دوجانبه ایران و هند به میزان 18 میلیارد دلار نیز رسیده بود اما هند به دلیل همکاری با آمریکا، سطح کار با ایران را محدود کرد. در نتیجه اگر برجام با شکست مواجه شود و مکانیسم ماشه فعال شود، تاثیر قابل ذکری بر تجارت محدود فعلی هند نخواهد داشت زیرا ایران برای هند در سیاست منطقه‌ای نقشی متعادل‌کننده دارد.

اتاق فکر ژيوپلتیک اتاق تهران در ادامه، پیشنهاداتی نیز برای توسعه مراودات با هند ارايه کرده است؛ در این بخش تاکید می‌شود که چه در زمان حاضر و چه در آینده، چابهار باید محور و کانون مناسبات اقتصادی و سیاسی ایران و هند باید قرار گیرد. به این منظور ایجاد هم‌گرایی در حاکمیت و بخش خصوصی نسبت به اهمیت چابهار، اولویت قرار گرفتن و تسریع در طرح‌های بین‌المللی مانند راه‌آهن چابهار-زاهدان در پس‌کرانه، مجاب کردن هند برای سرمایه‌گذاری کلان در مکران، توسعه زیرساخت‌های بندری چابهار و تمرکز و تسریع در تدوین سند تعرفه ترجیحی با هند با همکاری اتاق بازرگانی و بخش خصوصی جزو اقدامات پیشنهادی است.

این گزارش در ادامه به حوزه‌های تجاری مطلوب برای همکاری با هند پرداخته که برطرف کردن مشکلات و موانع مربوط به اسناد پایه‌ای مانند حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل یا کاربست تعرفه ترجیحی، گسترش همکاری در زمینه دارو و مواد اولیه دارویی، همکاری ایران و هند در زمینه تولید داروهای گیاهی، راه‌اندازی فورواردرهای حمل‌ونقلی با هند و سرمایه‌گذاری هند در زمینه پایین‌دستی نفت و پتروشیمی ایران به هدف بازار هند در شمار این حوزه‌ها قرار گرفته است. در عین حال، اقدامات پیشنهادی برای نقل و انتقالات مالی در صورت عدم احیای برجام، توسعه تهاتر و به‌ویژه حالت فله‌ای با هند و استفاده از روپیه در مبادلات دوجانبه است.

برای دریافت متن کامل گزارش بر لینک زیر اینجا کلیک کنید.

گزارش کامل تحلیل ژيوپلتیک شبه‌قاره هند

مزیت‌های صندوق‌های بخشی بازار سرمایه چیست؟ شرایط خرید 4 خودروی جذاب لاماری ایما، هایما، تارا و پژو 207 در بورس | فروش ویژه 900 خودرو هایما فردا... رونمایی از الگوی جدید تعرفه برق پرداخت 4 هزار و 800 میلیارد تومان مطالبات سنواتی بیش از 39 هزار میلیارد تومان به حساب سازندگان مسکن واریز شد بزرگترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی نهایی شد/ واریز بخش نقدی معامله مشمولان جدید رتبه بندی معلمان اعلام شد | جیب این معلمان پرپول می شود از چاله به چاه فقر امکان احداث صندوق های بخشی در دو صنعت فراهم است خانه در کدام شهر‌ها گران‌تر است بحران مسکن در ایران رفت و آمدهای "شستا" در شرکت‌های غیر بورسی فردا این دو خودروی سفارشی را از بورس بخرید حال خراب بازار مسکن داستان غم انگیز مال استریت تنها روستای بورسی دنیا | قلبم را یک میلیارد میفروشم! چرا ممکن است با افزایش نرخ بهره پولدار نشوید؟ رکود در بازار لوازم خانگی / تعمیر جای خرید را گرفت طرح اصلاح بیمه کارگران ساختمانی تصویب شد آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 33 هزار تومان اجاره بهای مسکن در مناطق مختلف تهران رشد 13 درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور خبر مهم وزیر صمت درباره واردات خودرو / منتظر مدل... کاهش تردد در محورهای برون‌شهری معامله بیش از یک میلیون تن سیمان در بورس کالا افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار امروز | قیمت سکه چند؟ آزاد شدن فروش سهام عدالت منتفی شد یک پیش‌بینی مهم از قیمت ارز / کدام دلار مناسب... 900 دستگاه خودروی هایما فردا در بورس کالا عرضه می‌شود فروش سهام عدالت فعلا منتفی است مرغ منجمد کیلویی 45 هزار تومان کاهش تردد در محورهای برون‌شهری رشد 20 تا 30 درصدی در انتظار بازار داستان تکراری پرداخت سود سهام عدالت/ جاماندگان سهام عدالت بخوانند رکود در بازار مسکن/ پیروزی متری 50 میلیون تومان پشت پرده گرانی قیمت تخم‌مرغ در بازار سود سهام عدالت | سود سهام عدالت چرا در دو قسط پرداخت می شود؟ تشریح دلایل عدم درج قیمت بر روی بسته‌های زعفران/ دولت خرید حمایتی را آغاز کرد تسهیلات ساخت مسکن بلند مدت شد ریزش 991 واحدی شاخص کل در ابتدای معاملات/ شاخص هم وزن مثبت است آزادی سهام عدالت منوط مصوبات شورای عالی بورس دررفتن فنر ارزی دیر یا زود اتفاق می‌افتاد/ موتور رشد نقدینگی خاموش نشده است/ نتیجه کنترل پایه پولی ب... صدور مجوز واردات نفت ونزويلا از آمریکا 5 خودرو از گردونه قرعه کشی خارج شد + اسامی آخرین وضعیت بازار جهانی ارزهای دیجیتالی جدیدترین قیمت تیبا، پراید 111، دنا و پژو 207 / افزایش 10 درصدی معاملات در بازار آپارتمان‌سازی ممنوع/ شهرک سازی به جای استفاده از بافت فرسوده؟ صادرات خشکبار به یک سوم کاهش یافت ضربات غیرمستقیم تحریم مسکو بر تهران/ سقف قیمت بر نفت روسیه؛ طلای سیاه ایران را ارزان‌تر می‌کند بازار سهام در انتظار ورود نقدینگی تازه است | نوسان شاخص بورس در نقطه ثابت سهامداران وسپهر و وبصادر بخوانند | نتیجه مزایده چه شد؟