ماموریت سخت مستاجر جدید میرداماد

ماموریت سخت مستاجر جدید میرداماد

علی صالح‌ آبادی، چهارشنبه هفته گذشته به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیات وزیران به عنوان ريیس‌کل بانک‌ مرکزی انتخاب شد.

علی صالح آبادی پس از علی‌اکبر کمیجانی وارد ساختمان میرداماد شد و بیستمین ريیس‌کل بانک‌مرکزی است.

صالح آبادی در حالی مهمان تازه ساختمان شیشه‌ای میرداماد می‌شود که از او انتظار ساماندهی نظام پولی و ارزی می‌رود.

به طوری که نقدینگی بالا و تورم در جامعه باعث شده قدرت خرید اقشار مختلف کاهش یابد و از انجام سرمایه‌گذاری خودداری کنند.

از چند منظر ريیس‌کل بانک‌مرکزی در شرایط فعلی ماموریت بسیار سختی دارد. از یک سو تحریم‌ ها و از سوی دیگر کسری بودجه و کاهش سرمایه‌ گذاری در کشور نظام پولی و ارزی کشور را با چالش مواجه کرده است. همچنین نظارت بر بانک‌ها انتظار دیگری است که از ريیس‌کل جدید بانک‌مرکزی می‌رود.

آنچه در ادامه می‌خوانید عملکرد علی صالح‌آبادی در مسوولیت‌های مختلف و چالش‌ها و راهکارهای او در سمت جدید است.

علی صالح‌آبادی که شش سال مدیرعامل بانک‌توسعه صادرات بود به ريیس‌کلی بانک‌مرکزی منصوب شد.

وی همچنین سال84 به مدت 10 سال ريیس‌سازمان بورس و اوراق بهادار بود که سال 94 با تقدیم استعفای خود به وزیر اقتصاد (علی‌طیب‌نیا) راهی بانک‌توسعه صادرات شد. هرچند گزینه‌های دیگری برای ريیس‌کلی بانک‌مرکزی مطرح می‌شد اما به گفته کارشناسان فردی باید بر مسند نظام پولی و ارزی بنشیند که با متفکران دولت سیزدهم هم‌نظر باشد.

از ماموریت‌های اصلی بانکی مرکزی حفظ ارزش پول ملی‌، کنترل نقدینگی و کنترل تورم است. احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده به دنبال تامین کسری بودجه از راه‌های غیرتورمی هستیم و شاید این ماموریت صالح‌آبادی را در بانک‌مرکزی تا حدی راحت کند. به گفته کارشناسان، ساختار غلط نهادسازی در کشور، محدودیت اختیارات ريیس‌کل بانک‌مرکزی، مقاومت دربرابر درخواست چاپ پول توسط دولت، نظام بانکی ناسالم و نابودی ذخایر ارزی کشور از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی ريیس‌کل بانک‌مرکزی خواهد بود.

وظایف بانک‌ مرکزی

وظایف بانک‌مرکزی مشخص است و باید با سیاستگذاری پولی به کنترل تورم بپردازد و با نظارت بر بانک‌ها ثبات مالی ایجاد کند. رشد اقتصادی و کمک به تامین مالی تولید هم از وظایف دیگر این نهاد تلقی می‌شود اما بانک‌مرکزی ما برای ایفای این وظایف با موانعی مواجه است.

آن طور که برخی کارشناسان می‌گویند یکی از موانع جدی در قوانین پولی و مالی است و در دولت‌های گذشته بانک‌مرکزی به عنوان یکی از شرکت‌های دولت عمل می‌کرد و همین موضوع باعث شد تا دولت‌ها تمایلی به کنترل تورم نداشته باشند و از نظارت خود بر بانک‌ها بکاهند. زمانی هم که درآمدهای نفتی هزینه‌ها را پوشش می‌داد با فروش نفت تورم کاهش می‌یافت و رشد اقتصادی بالا می‌رفت اما اکنون دولتمردان دولت سیزدهم در شرایطی اختیارات را به دست گرفته‌اند که دولت در پایین‌ترین بهره‌مندی از فروش نفت است و نقدینگی، تورم و نرخ ارز با شتاب در حال افزایش است.

کنترل نرخ ارز و تورم

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از انتخاب ريیس‌کل بانک‌مرکزی در شبکه اجتماعی خود نوشت حفظ ارزش پولی ملی، مهار تورم، هدایت اعتبار به فعالیت‌های مولد و نظارت موثر بر شبکه‌های بانکی از مهم‌ترین اقدامات است. کامران ندری، کارشناس بانکی درباره انتخاب علی‌صالح آبادی به عنوان ريیس‌کل بانک‌مرکزی گفته چالش‌هایی که در حال حاضر در بانک‌مرکزی وجود دارد؛ نرخ تورم، مدیریت نرخ ارز، نظارت بر بانک‌ها و بحث پولشویی است اما این نهاد ناگزیر خواهد بود این موارد را عملی کند. از سوی دیگر در ارتباط با بانک‌های خارجی توانمند عمل کند تا بتوان تحریم‌ها را به سمت خنثی‌سازی پیش برد. وی همچنین گفته نقش بانک‌مرکزی در تعیین نرخ بهره و چگونگی مدیریت آن در بازار بین بانکی هم از دیگر چالش‌های این حوزه به شمار می‌رود. میثم مهر‌پور کارشناس اقتصادی هم در این‌باره گفته یکی از ماموریت‌های اصلی ريیس‌کل جدید بانک‌مرکزی این است که موتور خلق نقدینگی را خاموش کند و راهکار آن با نظارت بر عملکرد بانک‌های دولتی و خصوصی اتفاق می‌افتد. وی توضیح داده با خلق نقدینگی توسط بانک‌های خصوصی عده‌ای خاص از نقدینگی بهره‌مند می‌شوند اما مضرات آن برای همه افراد جامعه است. مهرپور به موضوع بانکی اشاره کرد و گفت: اکنون بانک‌های تخصصی فعالیت و ماموریت‌ اصلی خود را فراموش کرده‌اند و اغلب آنها وظایف یکسانی دارند در حالی که بانک‌های تخصصی نباید وارد فعالیت‌های تجاری شوند و بانک‌مرکزی در دوره جدید باید فعالیت‌ بانک‌ها را هم ساماندهی کند. ندری در ادامه صحبت‌های خود به انتخاب صالح‌آبادی هم انتقاد کرد و توضیح داد: از ابتدا گفته می‌شد فردی باید وارد بانک‌مرکزی شود که اقتصاددان باشد اما ريیس‌کل جدید قطعا باید از یک تیم مشاوره‌ای اقتصاددان برای تصمیمات کشور بهره بگیرد.

تاکید ريیس‌جمهور به صالح‌آبادی

حجت‌الاسلام سیدابراهیم ريیسی، ريیس‌جمهور پس از انتخاب ريیس‌کل جدید بانک‌مرکزی با تاکید بر این‌که نقش بانک‌مرکزی درحفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم بسیار اساسی است، گفت: بانک مرکزی باید به صورت جدی بر عملکرد بانک‌ها نظارت دقیق و نه نظارت توصیه‌ای داشته باشد. ريیسی رمز موفقیت در عرصه اقتصاد را سلامت در نظام اقتصادی دانست و گفت: امکانات و پول زیادی در اختیار بانک مرکزی قرار دارد که اگر بر آن نظارت نباشد، قطعا مشکل‌آفرین خواهدبود. این‌که در هر فساد اقتصادی ردی از بانک و شبکه بانکی به چشم می‌خورد، گواه آن است که در نظام بانکی کشور اشکالاتی وجود دارد.

ريیس‌‌جمهور از ريیس‌کل‌بانک مرکزی خواست با نظارت جدی و دقیق بر نظام بانکی کشور، حفظ منافع ملت را اساس کار خود قرار دهد و به خاطر هیچ منفعتی در مقابل منفعت ملت، کشور، ارزش پول ملی و منافع اساسی کوتاه نیاید.

وعده‌های ريیس‌کل بانک مرکزی

علی صالح‌آبادی، ريیس‌کل جدید بانک مرکزی با اشاره به مهم‌ترین اولویت‌های بانک‌مرکزی در دوره مدیریتی پیش روی خود، گفت: کنترل نرخ تورم یکی از مهم‌ترین اولویت‌های بانک‌مرکزی است، که با کمک تیم اقتصادی دولت، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صمت و دیگر وزارتخانه‌های ذی‌ربط به کنترل آن خواهیم‌پرداخت، آرامش را در ماه‌های آینده در بازار‌های مختلف در کشور شاهد باشیم.

او ادامه داد: ایجاد ثبات در بازار ارز حتما دنبال خواهدشد و راهکار‌های لازم در این زمینه اندیشیده شده به گونه‌ای که آرامش در بازار ارز در ماه‌های آینده حاکم خواهدشد. در حوزه‌های مختلفی که بانک‌مرکزی در اختیار دارد؛ مانند نظارت بر شبکه‌های بانکی و سیستم آنها، کنترل پایه پولی و بحث اضافه برداشتی که بانک‌ها ممکن است از بانک مرکزی داشته‌باشند برنامه‌ریزی خواهدشد. وی افزود: از طرفی کسری بودجه‌ای که برای دولت حادث شده را طی برنامه و همکاری با وزارت امور اقتصادی و دارایی مهار خواهیم کرد تا افزایش بی‌رویه در زمینه پایه پولی نداشته باشیم.

هدایت منابع سیستم بانکی به بخش‌های تولیدی و مولد، بخش‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های کوچک و متوسط، حوزه مسکن و سایر حوزه‌هایی که در اقتصادملی نقش مولد و تولیدی دارند در اولویت‌های تصمیم‌گیری خواهندبود که این هم می‌تواند به آرامش در زمینه اقتصادی کمک کند.

این مقام مسوول گفت: شرکت‌هایی که ارز دریافت می‌کنند باید کالا‌ها را وارد کشور کنند و صادرکنندگان هم ارز حاصل از صادرات را باید به چرخه تجاری کشور بازگردانند.

ريیس‌کل بانک‌مرکزی بیان کرد: تعامل با کشور‌های دوست و همکار در حوزه مبادلات ارزی از موضوعات مهم در این زمینه است که دنبال خواهیم‌کرد تا بتوانیم ارز را وارد کشور کنیم و وارد چرخه تجاری کشور قرار گیرد و ارز‌هایی که در مناطق مختلف نیاز به آزادسازی دارند باید آزاد شوند و از طریق واردات، به داخل کشور آورده شوند. خوشبختانه در حال حاضر فضای مثبتی را شاهدیم و فکر می‌کنم با سازو‌کار‌هایی که در دولت اندیشیده شده در روز‌ها و ماه‌های آینده وضعیتی رو به بهبود را تجربه خواهیم‌کرد.

ريیس‌کل بانک‌مرکزی تصریح کرد: موضوع کنترل اضافه برداشت‌ها هم در تورم بسیار مهم است و این‌که بانک‌ها از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته‌باشند موجب افزایش پایه پولی و نقدینگی و تورم در جامعه می‌شود. یکی از برنامه‌های جدی بانک‌مرکزی این است که با کمک و همکاری سیستم بانکی، ناترازی‌هایی که امروز در شبکه بانکی، دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی و همچنین ناترازی در درآمد و هزینه سیستم بانکی وجود دارد را با همکاری سیستم بانکی و بانک‌ها مرتفع کنیم؛ به گونه‌ای که اضافه برداشت‌های بانک‌ها از بانک مرکزی کنترل شود که این موضوع بر تورم اثرگذار است.

وی پیشتر اعلام کرده ‌بود اتکای زیاد به نفت، دشمن را برای تحریم آن وسوسه می‌کند؛ حال آن‌که صادرات غیرنفتی کشور این ظرفیت را دارد که در شرایط مختلف برای کشور ارزآوری داشته‌باشد.» بر همین اساس او تاکید کرده که معیار ارايه خدمت بانک‌ها به صادرکنندگان، باید بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور باشد. همچنین صالح‌آبادی سال گذشته زمانی که مدیرعامل بانک توسعه صادرات بود اعلام کرد نظر من این است که ارز بی‌شناسنامه نباید در کشور داشته‌باشیم و هر ارزی باید شناسنامه داشته و در چرخه تجاری کشور باشد البته قیمت آن هم باید عادلانه باشد. او با رد سیاست تک‌نرخی کردن ارز، به نیاز برخی از کالاهای اساسی به ارز یارانه‌ای اشاره کرده و با ابراز مخالفت با پایین نگاه داشتن «مصنوعی» نرخ ارز، گفته‌است: حداقل در سال معادل تورم (معادل تفاوت تورم داخل و خارج که قاعده علمی دارد) نرخ ارز هم باید اصلاح شود.

اقدامات صالح آبادی در مسوولیت‌های گذشته

تاسیس بورس‌های چهارگانه (بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس کالای ایران و بورس انرژی) در چارچوب قانون بازار اوراق بهادار، تاسیس نهادهای مالی جدید شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه، شرکت‌های سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری، توسعه و عملیاتی کردن ابزارهای مالی جدید شامل انواع صکوک، اسناد خزانه اسلامی و... که علاوه بر شرکت‌ها، دولت در حاضر بخش عمده‌ای از کسری بودجه خود را ازطریق انتشار این اوراق تامین می‌کند، توسعه فناوری اطلاعات در بازار سرمایه، راه‌اندازی معاملات آنلاین به عنوان مهم‌ترین زیرساخت فناورانه در تسهیل امکان سرمایه‌گذاری در بورس، تسهیل در روند پذیرش شرکت‌های متعدد در بازار سرمایه، تنوع بخشیدن به شرکت‌ها و صنایع حاضر در بورس به ویژه در اجرای اصل 44 قانون اساسی، تکمیـل قوانین و مقررات بازار سرمایه، از جمله قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید از جمله اقدامات علی صالح آبادی در بورس است.

علی صالح آبادی در آذر 1393، یعنی تقریبا اواخر دوره قانونی مسوولیت 10ساله خود در سازمان بورس و اوراق بهادار، با حکم علی طیب‌نیا، وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی به سمت ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی بانک توسعه صادرات، به عنوان یکی از بانک‌های تخصص کشور در حوزه صادرات و فعالیت‌های ارزی صادرات محور منصوب شد و از آن تاریخ تا پیش از انتصاب او به عنوان ريیس‌کل بانک‌مرکزی، عهده دار مسوولیت مدیرعاملـی این بانک است.

وی در شرایطی مدیرعامل بانک توسعه صادرات را به عهده داشت که عملکرد این بانک مستقیما با حوزه ارز و صادرات دخیل بود و برخی کارشناسان بر این باورند احتمالا دلیل انتخاب او برای صدارت بانک مرکزی همین موضوع است.

 

محمدحسین علی‌ اکبری - اقتصاد / روزنامه جام جم

کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

کسری بودجه سال 1400 چقدر است؟

براساس پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس، 67 درصد از منابع بودجه در سقف اول تا انتهای سال 1400 محقق شود، در اینصورت و با فرض تحقق 100 درصدی مصارف، بودجه سال 1400 حدود 307 هزار میلیارد تومان کسری غیرقابل تا...

TejaratNews.com/
حجم نقدینگی از 3921 هزار میلیارد تومان گذشت

حجم نقدینگی از 3921 هزار میلیارد تومان گذشت

بانک مرکزی میزان نقدینگی در پایان مردادماه 1400 را بیش از 3 هزار و 921 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که حاکی از رشد...

Borna.news/
علی صالح آبادی ريیس کل بانک مرکزی شد

علی صالح آبادی ريیس کل بانک مرکزی شد

علی صالح آبادی در جلسه امروز دولت به عنوان ريیس کل جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی معرفی شد.

Irinn.ir/
صورت‌های مالی در کدال بارگذاری شد / برنامه دولت برای جبران کسری بودجه

صورت‌های مالی در کدال بارگذاری شد / برنامه دولت برای جبران کسری بو...

وزیر اقتصاد از آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زیرمجموعه این وزارتخانه برای شفافیت بیشتر و نظارت عمومی بر عملکرد آن‌ها خبر داد و گفت: بزودی برنامه مشترک وزارت اقتصاد و امور دارایی و سازمان بر...

TejaratNews.com/
رشد 12.8 درصدی نقدینگی

رشد 12.8 درصدی نقدینگی

رییس کل بانک مرکزی گفت:‌ حجم نقدینگی در پایان مردادماه امسال به رقم 39 میلیون و 214 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال 1399 معادل 12.8 درصد رشد را نشان می‌دهد.

JameJamOnline.ir/
بدون رعایت انضباط مالی، کنترل رشد نقدینگی امکان پذیر نیست

بدون رعایت انضباط مالی، کنترل رشد نقدینگی امکان پذیر نیست

ريیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بدون رعایت جدی انضباط مالی در شرایط کنونی، کنترل رشد پایه پولی و نقدینگی امکان پذیر نیست.

Borna.news/
دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید

دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید

ارزش کل صندوق‌های با درآمد ثابت در آخرین روز معاملاتی منتهی به پایان تیرماه، 339 هزار و 131 میلیارد تومان رسید و در مقایسه با هفته گذشته، 9 هزار میلیارد تومان دیگر نقدینگی از این صندوق‌ها خارج‌شده و ا...

BourseNews.ir/
عرضه اولیه "وهامون" سه شنبه در فرابورس + نقدینگی مورد نیاز

عرضه اولیه "وهامون" سه شنبه در فرابورس + نقدینگی مورد نیاز

هشتمین عرضه اولیه بازار سهام با نماد وهامون در بازار فرابورس انجام می‌شود.

Borna.news/
عرضه اولیه سپید چهارشنبه 23 تیر 1400 | سپید چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ + فیلم

عرضه اولیه سپید چهارشنبه 23 تیر 1400 | سپید چقدر نقدینگی نیاز دارد...

تاکنون شش عرضه اولیه در سال جاری انجام شده است و در روز 23 تیر 1400هفتمین عرضه اولیه امسال با نام شرکت سپید ماکیان با نماد سپید انجام می‌شود.

NabzeBourse.ir/
پیش بینی می‌شود امسال 500 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم

پیش بینی می‌شود امسال 500 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشی...

پیش بینی می‌شود امسال 500 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم

BourseNews.ir/
تبدیل تهدید نقدینگی به فرصت با کمک شرکت‌های سهام عام پروژه‌ای

تبدیل تهدید نقدینگی به فرصت با کمک شرکت‌های سهام عام پروژه‌ای

ريیس هیيت مدیره بورس اوراق بهادار تهران گفت: تامین مالی به روش شرکت سهام عام پروژه، هم مزایای بانک را دارد یعنی هم کف سود را تضمین می‌کند و هم اینکه سهام پروژه به فرد منتقل می‌شود و بالعکس سپرده بانکی...

FarsNews.ir/
عرضه اولیه لطیف چهارشنبه 2 تیر 1400 می‌آید| چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ + فیلم

عرضه اولیه لطیف چهارشنبه 2 تیر 1400 می‌آید| چقدر نقدینگی نیاز دارد...

تاکنون پنج عرضه اولیه در سال جاری انجام شده است و در روز دوم تیر 1400ششمین عرضه اولیه امسال با نام محصولات کاغذی لطیف انجام می‌شود.

NabzeBourse.ir/
عرضه اولیه ومدیر چقدر نقدینگی می خواهد؟ + فیلم

عرضه اولیه ومدیر چقدر نقدینگی می خواهد؟ + فیلم

تاکنون چهار عرضه اولیه در سال جاری انجام شده است و چهارشنبه 26 خرداد 1400 عرضه اولیه دیگری در راه است.

NabzeBourse.ir/
اگر روحانی نبود| استقراض دولت از بورس برای جبران کسری بودجه/ سهامدارانی که سرمایه خود را از دست دادند

اگر روحانی نبود| استقراض دولت از بورس برای جبران کسری بودجه/ سهامد...

دولت با سیاست های اشتباه خود در سال 99 تنها به دنبال تامین منابع مالی برای جبران کسری بودجه خود بوده است و به تنها موضوعی که فکر نکرده ، زیان سهامدارانی است که همه چیزشان را بورس سپرده بودند.

FarsNews.ir/
کنترل تورم با هدایت نقدینگی به بورس در جهت افزایش تولید و اقتصاد ملی

کنترل تورم با هدایت نقدینگی به بورس در جهت افزایش تولید و اقتصاد م...

بورستهران - ایرنا - عضو هیات مدیره بورس تهران گفت: ضرورت دارد نقدینگی و منابع تورم‌زا در سطح کشور به گونه‌ای به سمت بورس هدایت شود که موجب افزایش شاخص‌های تولید و اقتصاد ملی شود.

Irna.ir/
ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن تولید خودرو به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید رشد قیمت‌های جهانی؛ شمشیری دو لبه شاخص با رشد 12 هزارواحدی به کار خود پایان داد