منفی‌های جذاب بورس تهران

منفی‌های جذاب بورس تهران

ارزیابی منفی‌های روز یکشنبه نگران‌کننده نیست چراکه حجم صف فروش‌ها سنگین نبود و برخی سهم‌ها هم در منفی‌ها، خریداران قدرتمندی داشتند و این وضعیت حاکی از آن بوده که شرایط بورس مشابه زمستان سال گذشته نیست.

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل بورس امروز یک افت 40 هزار واحدی را تجربه کرد و دوباره به کانال 1 میلیون و 480 هزار واحدی سقوط کرد. شایعات منفی متعددی همچون دغدغه توافق و کاهش نرخ ارز، انتشار اوراق بدهی و نیز مسدودی کدهای معاملاتی سهامدارانی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، بر سر بازار سرمایه سنگینی می‌کرد.

حجم اوراقی که قرار است منتشر شود، 10 هزار میلیارد تومان است که عدد تاثیرگذاری نیست و همین حالا در صندوق‌ها، بالغ‌بر 50 هزار میلیارد تومان نقدینگی وجود دارد

مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص دلایل منفی شدن امروز بازار بیان کرد: بحث الزام به ثبت‌نام سهامداران در سامانه سجام و مسدود شدن کدهای معاملاتی اشخاصی که ثبت‌نام سجام نکرده‌اند، اگرچه در منفی‌های بازار بی‌تاثیر نبوده؛ ولی این موضوع از هفته گذشته هم مطرح بوده است. ضمنا تمامی سهامدارانی که در 2 سال اخیر کد بورسی اخذ کرده و وارد بازار سرمایه شده‌اند، ثبت‌نام سجام انجام داده‌اند و این گروه از سهامداران عملا از دایره این موضوع خارج‌شده‌اند. سهامدارانی که در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده‌اند، تعداد بسیار محدودی هستند و این دایره هدف کوچک، نمی‌توانند عامل منفی‌های امروز (یکشنبه) بازار بوده باشند.

وی ادامه داد: شایعه منفی شدن بازار سرمایه به علت انتشار اوراق مرابحه هم قابل‌قبول نیست. حجم اوراقی که قرار است منتشر شود، 10 هزار میلیارد تومان است که عدد تاثیرگذاری نیست و همین حالا در صندوق‌ها، بالغ‌بر 50 هزار میلیارد تومان نقدینگی وجود دارد و صندوق‌ها می‌توانند در عرض یک روز، به‌راحتی این حجم از اوراق را خریداری کنند. علاوه بر این سود این اوراق ظاهرا 21.5 الی 22 درصد خواهد بود که رقم جدید و جذابی برای بازار سرمایه ما نخواهد بود‌. ضمن اینکه این سود در زمان سررسید پرداخت خواهد شد و ماهیانه نیست.

ساسانی افزود: به نظر می‌رسد منفی‌های امروز تا حدودی ناشی از اصلاح بازار بعد از رشد چندهفته‌ای بازار بوده است. وقتی اغلب فعالان بازار سرمایه منتظر اصلاح بازار در یک محدوده خاص باشند، با کوچک‌ترین عرضه‌ای شاهد واکنش سهامداران خواهیم بود و اصلاح هم رخ خواهد داد. بخشی از این منفی‌ها نیز به دلیل نگرانی عده‌ای بابت صحبت‌های آقای نیکزاد و احتمال تکرار رویه قیمت‌گذاری دستوری بوده است.

این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: تسویه آخر سال مالی برخی کارگزاری‌ها هم در فشار فروش‌ها در بازار بی‌تاثیر نبوده که شخصا معتقدم این موضوع اثر پررنگی در منفی‌های امروز بازار سرمایه داشته است. البته این موضوع ارتباطی با سازمان بورس و اوراق بهادار ندارد و بستگی به قرارداد هر کارگزاری با مشتریان خود و سیاست‌های هیات مدیره هر کارگزاری دارد اما؛ شخصا منفی‌های روز یکشنبه را نگران‌کننده ارزیابی نمی‌کنم. حجم صف فروش‌ها سنگین نبود و برخی سهم‌ها هم در منفی‌ها، خریداران قدرتمندی داشتند. این وضعیت نشان می‌دهد شرایط حال حاضر بازار سرمایه ما مشابه شرایط زمستان سال گذشته نیست و بعد از چند روز اصلاح بازار و دست‌به‌دست شدن سهام در بازار، بازار سرمایه می‌تواند روند صعودی جدیدی را از سر گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه در توصیه به سهامداران گفت: به سهامداران توصیه می‌شود با توجه به افزایش مطلوب نقد شوندگی بازار سرمایه، تمرکز بیشتری روی معاملات خود داشته باشند و سعی کنند در قیمت‌های مناسب سیو سود کرده و سهم‌های ارزنده‌تر را در سبد سرمایه‌گذاری‌های خود جایگزین کنند. شاید در موج صعودی سال قبل، سرعت اصلاحات بازار سرمایه آن‌قدر زیاد بود که سهامداران امکان تصمیم‌گیری مناسب در مورد زمان خریدوفروش را نداشتند. ولی این روزها امکان بررسی گروه‌های مختلف بازار و انتخاب سهم‌های پر پتانسیل هر گروه و خرید در قیمت‌های مناسب وجود دارد و امیدواریم سهامداران با تمرکز بیشتر و گزینش بهتر سهام، بازدهی مناسب‌تری هم‌ کسب کنند.

ساسانی در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: منفی‌های بازار سرمایه، فرصت خرید برای تمامی گروه‌های بازار محسوب می‌شود‌. سهم‌هایی که به لحاظ بنیادی، از وضعیت مناسبی برخوردار هستند و این مدت، رشد خاصی نداشته‌اند، در منفی‌ها برای خرید جذاب هستند. در میان نمادهای گروه بانکی و لیزینگ هم می‌توان گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

شاخص کل بورس به سمت تراز 1/7 میلیون واحد حرکت خواهد کرد

شاخص کل بورس به سمت تراز 1/7 میلیون واحد حرکت خواهد کرد

اختری زاد گفت: مقاومت بعدی شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و 700 هزار واحد است که شاخص کل در روز‌های آینده به سمت آن حرکت خواهد کرد.

YJC.news/
تحلیل بورس امروز 24 مرداد / تعطیلی کرونایی چه تاثیری بر بورس گذاشت؟

تحلیل بورس امروز 24 مرداد / تعطیلی کرونایی چه تاثیری بر بورس گذاشت...

روز گذشته بازار سهام با تحرکات منفی به پایان رسید و شاخص کل روندی ریزشی را در پیش گرفت اما امروز حجم تقاضا در بازار زیاد شده است. امروز بازار مثبت به پایان می‌رسد؟

TejaratNews.com/
سبزپوشی ادامه دارد | افزایش 15 هزار و 314 واحدی شاخص کل بورس

سبزپوشی ادامه دارد | افزایش 15 هزار و 314 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس امروز دوشنبه (18 مرداد 1400) با افزایش 15 هزار و 314 واحدی به یک میلیون و 433 هزار واحد رسید.

HamshahriOnline.ir/
رشد 5 هزار واحدی شاخص کل بورس

رشد 5 هزار واحدی شاخص کل بورس

درابتدای معاملات امروز دوشنبه 18 مرداد شاخص کل بورس با رشد بیش از 5 هزار واحدی به عدد یک میلیون و 423 هزار واحد رسید.

Borna.news/
تحلیل بورس امروز 12 مرداد / رشد بورس منتظر چیست؟

تحلیل بورس امروز 12 مرداد / رشد بورس منتظر چیست؟

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: مشخص‌ شدن رویکرد سیاسی دولت در امور بین‌الملل می‌تواند در تبیین مسیر آتی بازار بورس نقش غیرقابل انکاری داشته باشد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی، بورس همچنان ح...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 9 مرداد / سیگنال مهم حقیقی‌ها بورس را سبزپوش کرد

تحلیل بورس امروز 9 مرداد / سیگنال مهم حقیقی‌ها بورس را سبزپوش کرد

کارشناس بازار سهام معتقد است: برای تحلیل تحرکات بازار بهترین شاخص، برنامه خرید و ورود و خروج سهامداران حقیقی‌ها به بازار است.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 5 مرداد 1400 / افزایش نوسان در معاملات و حرکت شاخص

تحلیل بورس امروز 5 مرداد 1400 / افزایش نوسان در معاملات و حرکت شاخ...

بازار سهام در جریان معاملات امروز با نوسانات شاخص همراه بود. در آغاز معاملات شاخص عملکرد مثبتی داشت اما دوباره رنگ قرمز به خود گرفت. بعضی از شاخص‌سازها همراه با حمایت و بعضی دیگر روند نزولی دارند.

TejaratNews.com/
بورس در هفته ای که گذشت/ شاخص کل بورس به یک مقاومت جدی رسیده است؟

بورس در هفته ای که گذشت/ شاخص کل بورس به یک مقاومت جدی رسیده است؟

بورس برای سومین هفته پیاپی با ورود پول حقیقی‌ها همراه بود که این مساله می‌تواند عبور از مقاومت شاخص کل را در هفته آینده تا حد زیادی محقق کند.

FarsNews.ir/
تحلیل بورس امروز 21 تیر / گزارش‌های فصلی چه سیگنالی را به بازار می‌دهد؟

تحلیل بورس امروز 21 تیر / گزارش‌های فصلی چه سیگنالی را به بازار می...

بعد از گذشته سه هفته از روند مثبت بازار سرمایه گمانه‌های مختلفی از دلیل رشد بازار شکل گرفته است در این میان برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند انتشار گزارشات صورت مالی شرکت‌ها در روند صعودی بازار ...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل از بورس امروز نشان می‌دهد بازار ممکن است در روزهای آینده وارد فاز اصلاحی شود اما این روند دوباره جای خود را به تحرکات مثبت می‌دهد.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

بازار سرمایه امروز بعد از دو هفته روند مثبت امروز با اصلاح و افت مواجه شد. به نظر می‌رسد تحولات اخیر مرزهای شرقی ایران در افغانستان روند بازار را منفی کرده است.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

در روزهای گذشته بسیاری از نمادهای کوچک و بزرگ بازار توانستند به مدار تعادل برگردند و با افزایش تقاضا رو به رو شوند. کارشناسان بازار سرمایه کدام گروه‌ها را پیش‌رو و با ظرفیت سودآوری می‌دانند؟

TejaratNews.com/
رشد 6 هزار واحدی شاخص کل بورس

رشد 6 هزار واحدی شاخص کل بورس

درابتدای معاملات امروز چهارشنبه 9 تیرماه شاخص کل بورس با بیش از 6 هزار واحد رشد به عدد یک میلیون و 254 هزار واحدی رسید.

Borna.news/
تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

بازار روند قابل قبولی را در روزهای گذشته داشته است و با رشد در ارزش معاملات توانسته تا حد زیادی به روال عادی برگردد. در روزهای گذشته وعده‌های جدید ريیس جمهور جدید روند بازار را به عقیده کارشناسان تغیی...

TejaratNews.com/
رشد 6 هزار واحدی شاخص کل بورس

رشد 6 هزار واحدی شاخص کل بورس

درابتدای معاملات امروز چهارشنبه 2 تیرماه شاخص کل بورس با بیش از 6 هزار واحد رشد به عدد یک میلیون و 193 هزار واحدی رسید.

Borna.news/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

در حال بارگیری...