صادرات لوازم خانگی، به 200 میلیون دلار می‌رسد

صادرات لوازم خانگی، به 200 میلیون دلار می‌رسد

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: در حالی که در سال 97 حدود 10 میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم، این رقم سال گذشته به 140 میلیون دلار رسید و امسال به 200 میلیون دلار صادرات می‌رسیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، کیوان گردان در برنامه گفتگوی ویژه خبری بیان کرد: تولیدکنندگان لوازم خانگی با اتکا به توان داخلی به خودباوری ملی رسیده‌اند. در ابتدای سال 97، حدود 60 درصد بازار لوازم خانگی کشور در اختیار محصولات خارجی بود، اما در سال گذشته به خودکفایی در این بخش رسیدیم و 15.5 میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید کردیم که در مقایسه با ابتدای سال 97، دو برابر شده است.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت افزود: اگر نمی‌توانستیم این کالاها را در داخل تولید کنیم، برای واردات آن باید حدود چهار میلیارد دلار ارز اختصاص می‌دادیم.

وی افزود: دو سال پیش حدود دو میلیارد دلار واردات قطعات لوازم خانگی داشتیم که اکنون با افزایش عمر ساخت داخل به میانگین 70 درصد، واردات قطعات لوازم خانگی به یک و چهار دهم میلیارد دلار کاهش یافته و ارزبری قطعات لوازم خانگی به 30 درصد رسیده است.

صادرکننده لوازم خانگی هستیم

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: در حالی که در سال 97 حدود 10 میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم سال گذشته به 140 میلیون دلار رسید و امسال به 200 میلیون دلار صادرات می‌رسیم. کشوری که وارد کننده لوازم خانگی بوده، امروز به صادرکننده این لوازم تبدیل شده است.

وی ادامه داد: بازار واردات کشورهای همسایه ما در لوازم خانگی سالانه 37 میلیارد دلار است که برای ورود به این بازار، برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

گردان افزود: 200 شرکت قطعه‌ساز لوازم خانگی در کشور فعال‌اند و صنایع پایین دستی در این بخش راه افتاده است و از این جهت وضع خوبی داریم.

وی گفت: باید به سمت بازارهای صادراتی برویم و برای این کار نیاز به تنوع و کیفیت داریم.

قیمت‌ها دستوری نیست

وی افزود: در لوازم خانگی قیمت‌ها دستوری نیست، اما سازمان حمایت فرمولی در سامانه 124 برای قیمت‌ها دارد که با قیمت‌های نامتعارف برخورد کند. البته اکنون این موضوع رعایت می‌شود و قیمت‌ها متعارف است.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: دلیل رفتن شرکت‌های خارجی پس از اعمال تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری نکردن آن‌ها در داخل کشور بود، زیرا سرمایه‌گذاری را بخش خصوصی ایرانی انجام داده بود. با رفتن آن‌ها، نشان‌های تجاری داخلی ایجاد شد البته از موضوعات مهمی که در پی آن هستیم، ساخت اجزا و قطعات لوازم خانگی نشان‌های خارجی در داخل است. در این باره زمینه برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی وجود دارد.

وی گفت: کشورهای صنعتی در ابتدای راه‌اندازی صنایع خود سیاست‌های محکمی در واردات داشته‌اند و به عنوان نمونه کره جنوبی 12 سال واردات لوازم خانگی را ممنوع اعلام کرد.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت افزود: ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی به کشور، ظرفیتی را برای شرکت‌های داخلی ایجاد کرده است که با توان بالا محصولاتی با قیمت مناسب و کیفیت بالا تولید کنند.

قطعات لوازم خانگی در داخل تولید می‌شود

جعفر قادری، نایب ريیس کمیسیون جهش تولید مجلس نیز با بیان اینکه قیمت‌گذاری بر محصولات لوازم خانگی، انگیزه تولیدکننده را از بین می‌برد، گفت: زمانی که تولیدکننده وارد بازار می‌شود مجبور است کیفیت خود را افزایش دهد و رقابت تضمین کننده کیفیت است.

وی با بیان اینکه حدود 500 تولیدکننده لوازم خانگی در کشور داریم، اضافه کرد: به دلیل حجم تقاضا در کشور و رقابت بین تولیدکنندگان، افزون بر افزایش کیفیت محصولات، قیمت‌ها نیز رقابتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از قطعات لوازم خانگی در داخل تولید می‌شود، افزود: هم صنعت فولاد و هم صنایع پتروشیمی نیازهای صنایع لوازم خانگی را تامین می‌کنند.

نایب ريیس کمیسیون جهش تولید مجلس گفت: اکنون 25 شرکت تولید کننده یخچال و هشت شرکت تولید کننده تلویزیون در کشور فعالند و دانشگاه‌های ما وارد حوزه صنایع لوازم خانگی شده‌اند.

وی افزود: در موضوع سرمایه‌گذاری باید جهت‌گیری به بخش‌های پایین دستی صنعت لوازم خانگی باشد، زیرا سرمایه‌گذاری چندانی در این بخش انجام نشده است.

قادری گفت: با توجه به اینکه اکنون بخش قابل توجهی از مواد اولیه صنایع پایین دستی لوازم خانگی وارد می‌شود، سرمایه‌گذاری در این بخش موجب می‌شود تولید کنندگان نیاز خود را از بازار داخلی تامین کنند.

وی افزود: در بخش ماشین‌آلات و تجهیزات تولید لوازم خانگی، ظرفیت‌های خوبی در کشور ایجاد شده است.

افزایش تولید لوازم خانگی

عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی نیز در این برنامه گفت: سال 97 به دلیل تحریم‌ها و شوک ارزی، میزان تولید لوازم خانگی چشمگیر نبود، اما تولید این محصولات در سال 99 به اوج خود رسید و در شش ماهه نخست امسال روند افزایشی تولید این محصولات را داریم.

وی افزود: در استفاده از قطعه‌سازان داخلی و شبکه تامین قطعات به وضع مطلوبی رسیده‌ایم و امیدواریم با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌های جدید این روند ادامه یابد.

هاشمی گفت: انجمن صنایع لوازم خانگی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار لوازم خانگی را تاسیس کرده است. وظیفه این کانون؛ بررسی چالش‌های فناوری در صنایع لوازم خانگی است و زمینه پیوند این صنایع را با شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها فراهم می‌کند.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی گفت: اگر نظارت کافی بر قاچاق لوازم خانگی مانند کولبری، مرزنشینی، ته لنجی و مناطق آزاد نباشد؛ با توجه به جو روانی ممنوعیت ورود لوازم خانگی به کشور؛ قاچاقچیان شبکه قاچاق خود را گسترش می‌دهند و دچار مشکلات بسیاری می‌شویم.

وزارت صمت برای تجهیزات ارز اختصاص نمی‌دهد

حسین فتاحی، تولید کننده لوازم خانگی نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: برای نوآوری در صنایع لوازم خانگی نیاز به سرمایه‌گذاری داریم، اما وزارت صمت برای تجهیزات و ماشین آلات؛ ارز اختصاص نمی‌دهد و مجبوریم ارز حاصل از صادرات را در این زمینه استفاده کنیم.

وی افزود: باید زمینه‌ای فراهم شود تا تولیدکنندگان خارجی بتوانند با شرکای ایرانی تولید مشترک در لوازم خانگی داشته باشند و برای سرمایه‌گذاری آن‌ها تضمین ارزی به سرمایه گذاران خارجی داده شود.

فتاحی گفت: دو شرکت کره‌ای که ورود محصولات آن‌ها به کشور ممنوع شد؛ در گذشته محصولات خود را در ایران مونتاژ می‌کردند و عمق ساخت داخل نداشتند. شرکت‌های خارجی باید فناوری خود را به داخل کشور منتقل کنند که اگر خواستند بروند مشکلی پیش نیاید.

وی افزود: از سال 92 که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد؛ تولیدکنندگان لوازم خانگی که بیشتر خصوصی هستند در جهت این سیاست‌ها سرمایه‌گذاری کردند و دانش خود را افزایش دادند و ماشین آلات وارد کردند.

این تولید کننده لوازم خانگی گفت: تا سال 97 با شرکت‌های خارجی رقابت می‌کردیم، اما با خروج آن‌ها از کشور توانستیم نیاز مصرف‌کنندگان داخلی را تامین کنیم و زمان لازم داریم تا به طور کامل بر دانش لوازم خانگی مسلط شویم.

منبع: خبرآنلاین

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور!

لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور!

ممنوعیت واردات لوازم خانگی و ناتوانی تولید‌کنندگان داخلی در تامین نیاز بازار‌‌ به کالاهای با‌کیفیت و قیمت مناسب، موجب شده‌ لوازم خانگی تولید داخل، به لحاظ قیمت و کیفیت، قافیه رقابت با محصولات قاچاق را...

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است

افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است

مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که افزایش قیمت لوازم خانگی، بدون مجوز وزارتخانه بوده و غیرقانونی است.

Bartarinha.ir/
لوازم خانگی ایرانی گران شد!

لوازم خانگی ایرانی گران شد!

لوازم خانگی ایرانی گران شد. نایب ريیس اتحادیه لوازم خانگی با تايید این خبر گفت: لوازم خانگی ایرانی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ دستمزد گران شد.

TejaratNews.com/
لوازم خانگی در راه بازار سرمایه

لوازم خانگی در راه بازار سرمایه

در حال حاضر 70 درصد بازار لوازم خانگی کشور در اختیار تولیدات ایرانی است که با رشد کمیت و کیفیت محصولات این صنعت در سال‌های آینده شاهد ورود آنها در بازار سرمایه...

EghtesadOnline.com/
لوازم خانگی قاچاق هم گارانتی 10 ساله دارند!

لوازم خانگی قاچاق هم گارانتی 10 ساله دارند!

مسيولان نسبت به خرید لوازم خانگی قاچاق با گارانتی‌های متفرقه هشدار داده‌اند، اما در بازار گفته می‌شود همین گارانتی‌های متفرقه، 10 سال ضمانت موتور، دو سال قطعات و حتی پنج سال در برابر آتش سوزی و دزدی ب...

TejaratNews.com/
کیفیت لوازم خانگی داخلی و خارجی کم است!

کیفیت لوازم خانگی داخلی و خارجی کم است!

ممنوعیت ورود محصولات خارجی اگرچه برای صنعت لوازم‌خانگی که در سال‌های گذشته دشواری‌های متعددی را در پی تحریم‌ها تجربه کرده، مثمرثمر به نظر می‌رسد، اما کارشناسان معتقدند نباید از خطر گسترش قاچاق و دور ش...

TejaratNews.com/
واردات لوازم خانگی آزاد شد؟

واردات لوازم خانگی آزاد شد؟

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت انتشار برخی شایعات درخصوص ثبت سفارش و به دنبال آن واردات لوازم خانگی خارجی را تکذیب کرد و گفت: ثبت سفارش لوازم خانگی از جمله انواع یخچال، ماشین لباسشویی و...

TejaratNews.com/

واردات لوازم خانگی در کدام کشورها ممنوع است؟

ثبت سفارش لوازم خانگی تکذیب شد

ثبت سفارش لوازم خانگی تکذیب شد

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت انتشار برخی شایعات درخصوص ثبت سفارش و به دنبال آن واردات لوازم خانگی خارجی را تکذیب کرد و گفت: از سال 1397 هیچ گونه ثبت سفارشی در لوازم خانگی کره ای و خار...

Bartarinha.ir/
نگاهی به عملکرد شرکت‌های لوازم خانگی بورسی

نگاهی به عملکرد شرکت‌های لوازم خانگی بورسی

گزارش شهریور ماه شرکت‌های بورسی یکی از عوامل مهمی به حساب می‌آیند که در تحرکات روزهای آینده بازار سرمایه تاثیر بسیار مهمی دارند. در گزارش زیر به بررسی صورت مالی سه شرکت لوازم خانگی بورسی پرداخته شده ا...

TejaratNews.com/
عاقبت ممنوعیت واردات در بازار لوازم خانگی

عاقبت ممنوعیت واردات در بازار لوازم خانگی

پدرام سلطانی، فعال اقتصادی تحلیل خود را از قانون ممنوعیت واردات لوازم خانگی از دو شرکت کره‌ای در قالب یک تويیت منتشر کرد.

Bartarinha.ir/
افزایش 40 درصدی تولید لوازم خانگی در سال 1400

افزایش 40 درصدی تولید لوازم خانگی در سال 1400

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه ممنوعیت کالای نهایی لوازم خانگی مربوط به سال 1397 است، گفت: تولید لوازم خانگی در سال گذشته 78 درصدی افزایش یافته و امسال هم تاکنون 40 درصد افزایش تو...

TejaratNews.com/
واردات لوازم خانگی کره‌ای ممنوع شد

واردات لوازم خانگی کره‌ای ممنوع شد

طی نامه‌ای از سوی ريیس دفتر ریاست جمهوری به وزرای صمت و اقتصاد، واردات هرگونه لوازم خانگی کره‌ای به کشور ممنوع شد.

TejaratNews.com/
واردات لوازم خانگی کره‌ای ممنوع شد

واردات لوازم خانگی کره‌ای ممنوع شد

در پی درخواست تعدادی از شرکت های داخلی تولید لوازم خانگی از رهبر معظم انقلاب برای جلوگیری از واردات لوازم خانگی، ريیس دفتر ريیس جمهور خطاب به وزرای اقتصاد و صمت دستور جلوگیری از واردات لوازم خانگی از ...

Bartarinha.ir/
کمک 7 میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود! صف‌های فروش سنگین‌تر می‌شوند / سرمایه‌گذاران چه راهی را در پیش بگیرند؟ اختتامیه سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی خودروی ثبت نامی شبیه لاتاری شده است پنج هزار تن ذرت آلوده شد! با 300 میلیون تومانی میتوان در کرج خانه خرید؟ قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم! رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین روز پرنوسان بورس | افزایش 853 واحدی شاخص کل