درآمد و رویای ثروت

درآمد و رویای ثروت

اغلب مردم موفقیت مالی را در داشتن درآمد بیشتر می­دانند و تصور می­کنند اگر درآمدشان بیشتر شود، ثروتمندتر خواهند بود و به جای یاد گرفتن سواد مالی و مدیریت مالی به شدت روی کسب پول و درآمد بیشتر تمرکز می‌کنند. تلاش برای پول درآوردن و رویای ثروت بیشتر خوب است، اما اگر مهارت سواد مالی نداشته باشید، نمی‌دانید پولی را که به دست آورده‌اید، چه کم باشد چه زیاد، چگونه مدیریت کنید.

درآمد، پولی است که از محل فروش کالا یا خدمت یا سرمایه­گذاری در یک بازه زمانی مشخص به دست می­آید. در تعریفی دیگر، پولی است که شما به ازای زمانی که می­گذارید و کاری را انجام می­دهید، دریافت می­کنید. درآمدها معمولا ثابت هستند و برای اینکه شما بتوانید درآمد خود را افزایش دهید نیاز دارید بیشتر کار کنید.

در کسب و کار، درآمد، مقدار پولی است که از طریق انجام فعالیت‌های تجاری به شرکت وارد می‌شود. درآمـد به‌عنوان فروش نیز شناخته می‌شود. هنگامی که یک کسب و کار، خدمتی را انجام یا کالایی را به مشتریان تحویل می­دهد، پول یا دارایی که از آنها دریافت می کند، به عنوان درآمد شناخته می­شود. مبلغ در آمد در هر معامله­ای از طریق ارزش دارایی یا دارایی­هایی که در ازای آن به دست می­آید و معمولا به شکل نقد یا مطالبات است، اندازه­گیری شده و در صورت­های مالی مربوط به دوره­ای که طی آن تحقق پیدا کرده است، منعکس می شود. بنابراین، مبلغ درآمد برابر است با حاصل جمع وجوه دریافتی و مطالبات از مشتریان. درآمد موجب افزایش سرمایه می­شود. ورود پول یا ایجاد مطالبات ناشی از انجام خدمات ، جمع دارایی یک موسسه را افزایش می دهد.

در حسابداری شخصی بیشتر افراد درآمـد خود را از طریق دریافت حقوق برای کاری که انجام می‌دهند یا سرمایه­گذاری در دارایی­های مالی مثل سهام، اوراق مشارکت و املاک به دست می‌آورند. در بیشتر کشورها، درآمـد حاصله توسط دولت قبل از دریافت آن مالیات‌بندی می‌شود. مالیاتی که دولت‌ها از محل درآمد شهروندان دریافت می‌کنند، بودجه مخارج دولت را آن‌طور که ارگان قانون‌گذار (در ایران مجلس شورای اسلامی) مشخص کرده، تامین می‌کند.

از نظر دولت، درآمد پولی است که از مالیات، هزینه­ها، جریمه‌ها، کمک‌های بلاعوض دولتی یا نقل و انتقالات، فروش اوراق بهادار، حقوق منابع و همچنین فروش­هایی که انجام می‌دهند، دریافت می‌شود.

اگر مردم بدانند که حفظ و مدیریت پول مهم‌تر از درآمدی است که به دست می‌آورند، تحول بزرگی در زندگی آن‌ها اتفاق می‌افتد. تحولی که به ثروتمند شدن کمک می­کند. البته منظور این نیست که تنها عامل ثروتمند شدن، حفظ پول است. مسيله این جاست که تا زمانی که در حفظ پول، دانش و مهارت نداشته باشیم، افزایش پول هم امکان پذیر نیست. بیشتر افرادی که ثروتمند می‌شوند دانش و مهارت سواد مالی دارند و بیشتر افرادی که یک شبه پولدار می‌شوند، به همان سرعت پول خود را از دست می‌دهند، زیرا سواد مالی ندارند.

قاعده بر این است که  برای پولدار شدن  لازم است تا  درآمد شما  بیشتر از هزینه‌هایتان باشد،  اما نکته اینجاست که چگونه چنین چیزی ممکن است؟

خرج  کردن کمتر از سقف درآمد یعنی آنکه هیچ‌وقت ولخرجی نکنید  و پول‌هایتان را هدر ندهید، حتی اگر درآمد زیادی دارید  و احساس کمبود مالی نمی‌کنید.  به هر حال دلیل منطقی برای ولخرجی  و خرید اقلام غیر ضروری یا  لوکس وجود ندارد. بهتر است درآمد مازاد خود را سرمایه‌گذاری کنید.

 برای ثروتمند شدن  باید حساب ‌وکتاب  هزینه‌های خود را داشته باشید و همواره دو سوال زیر را از خود بپرسید:

  • آیا درآمد شما بیشتر از هزینه‌هایتان هست ؟ و اگر نیست چگونه می‌توانید درآمد خود را اضافه کنید؟
  • آیا می‌توانید هزینه‌های خود را زیر سقف درآمدتان نگه‌دارید؟ چه نوع هزینه‌هایی را می‌توانید حذف کنید تا هزینه‌هایتان کمتر از درآمدتان باشد؟

انتخاب‌هایی را که درزمینه امور مالی پیش روی شماست، به‌خوبی بررسی کنید و ببینید چگونه می‌توانید توان مالی خود را ارتقاء دهید تا رفاه بیشتری برای خودتان، خانواده‌تان و جامعه به وجود آورید.

کسانی که این مهارت‌ها را ندارند، اغلب از نظر اقتصادی خود را در لبه پرتگاه می‌بینند. زیرا نمی‌دانند چطور هزینه کنند، نمی‌دانند چطور درآمد خود را افزایش دهند یا چطور سرمایه­گذاری و پس‌انداز کنند.

سواد مالی مثل پی و فونداسیون ساختمان اقتصادی زندگی شماست. در صورتی که سواد خوب مالی داشته باشید و آن را اجرایی کنید، ساختمان اقتصاد زندگی خود را مستحکم و ایمن ساخته‌اید. در غیر اینصورت، شاید با کوچک‌ترین مشکلی، ساختمان اقتصاد زندگی شما فرو ریزد.

کسب درآمد، ثروت، موفقیت و اتخاذ تصمیماتی آگاهانه در سایه‌ داشتن سواد مالی محقق می‌شود. نه تنها در دنیای امروز داشتن این مهارت‌ها مهم است بلکه به همان اندازه که، سواد مالی افزایش می‌یابد، روند پولدار شدن و رسیدن به رویای ثروت سریع‌تر می‌شود.

دو اصل مهم برای پولدار شدن:

*همیشه کمتر از مقدار درآمدتان هزینه کنید و بیشتر از هزینه‌هایتان درآمد داشته باشید.*

تهیه و تنظیم: سهیلا نجف­پور

local_offerبرچسب‌ها:
سهام شناور آزاد شرکتهای بورسی و فرابورسی برای دوره یکساله منتهی به 6 ماهه نخست سال منتشر شد

سهام شناور آزاد شرکتهای بورسی و فرابورسی برای دوره یکساله منتهی به...

محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، از انتشار سهام شناور آزاد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس برای دوره یکساله منتهی به پایان شهریورماه 1400 خبر داد.

Sena.ir/
جاماندگان سهام عدالت تا 2 هفته آینده تعیین و تکلیف می‌شوند

جاماندگان سهام عدالت تا 2 هفته آینده تعیین و تکلیف می‌شوند

ريیس هیيت مدیره کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت گفت: در طرح جاماندگان 2 میلیون نفری که کارت سهام عدالت در دست دارند باید در اولویت باشند.

YJC.news/
سریال بلاتکلیفی جاماندگان سهام عدالت ادامه دارد

سریال بلاتکلیفی جاماندگان سهام عدالت ادامه دارد

رییس هیات مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت گفت: پس از گذشت یک سال و نیم از آزادسازی، سهام فوت شدگان که تاکنون به 3میلیون نفر رسیده اند،جهت انتقال به...

EghtesadOnline.com/
ارزش سهام عدالت من (28 مهرماه)

ارزش سهام عدالت من (28 مهرماه)

ارزش سهام عدالت، 1.8درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/

ارزش سهام عدالت 28 مهرماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟

تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟

ريیس هیيت مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت با اعلام اعطای 2 هزار میلیارد تومان اعتبار به صندوق توسعه بازار گفت: پس از گذشت یک سال و نیم از آزادسازی، سهام فوت شدگان که تاکنون به 3 میلیون نف...

TejaratNews.com/

رسوب 2‌هزار میلیارد منابع سهام عدالت در صندوق توسعه بازار/جزيیات لایحه اختصاص سهام به جاماندگان‌

بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

بودجه 1401، مهم‌ترین علامت سوال بورس

هنوز مشخص نیست سیاست های اقتصادی دولت جدید چگونه خواهد بود و آیا دولت در بودجه 1401 برنامه برای افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها یا افزایش حق مالکانه معادن و... دارد یا نه.

BourseNews.ir/
طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد

طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد

در حالی که قرار بود سود سهام شستا، با مراجعه به شعب بانک پرداخت شود، اما امروز در مجمع شستا طریقه پرداخت سود مشخص شد.

YJC.news/
ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه

ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه

ارزش سهام عدالت درمقایسه با روز گذشته، 0.7درصد افزایش یافت

Borna.news/
ارزش سهام عدالت من (27 مهرماه)

ارزش سهام عدالت من (27 مهرماه)

ارزش سهام عدالت، 0.7درصد افزایش یافت.

EghtesadOnline.com/
وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه

ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه

ارزش سهام عدالت درمقایسه با روز گذشته، 0.2 درصد افزایش یافت

Borna.news/
ارزش سهام عدالت من (26 مهرماه)

ارزش سهام عدالت من (26 مهرماه)

ارزش سهام عدالت، 0.2درصد افزایش یافت.

EghtesadOnline.com/
قیمت ارز کاهش و طلا افزایش یافت صفر شدن تعهدات معوق سایپا قابل تقدیر است خبری از گرانی قیمت بنزین نیست نرخ رسمی 26 ارز افزایش یافت /‬ کاهش نرخ 7 ارز جاماندگان سهام عدالت تا 2 هفته آینده تعیین و تکلیف می‌شوند سهام شناور آزاد شرکتهای بورسی و فرابورسی برای دوره یکساله منتهی به 6 ماهه نخست سال منتشر شد رشد آرام و متعادل بورس در هفته‌ای که گذشت شاخص بورس هفته گذشته چقدر بازدهی داشت؟ تورم منطقه یورو به بالاترین سطح در 13 سال گذشته رسید خبری از گرانی بنزین نیست آغاز پیش فروش عادی ایران خودرو از امروز نرخ سود وام مسکن به 21٫5 درصد رسید قطار افزایش سرمایه در مجمع به " پکویر " رسید نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 29 مهر اوراق فروشی، فشار فروش بورس را بالا می‌برد در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟ اصلاح قیمت مرغ در راستای افزایش نرخ مولفه‌های تولید " ولراز " از رهن یک دستگاه آپارتمان گفت خرید بیت کوین در کمترین زمان با ایرانیکارت " وتوسم " سهام " وبانک " را واگذار کرد سود کارگزاری‌های چقدر است؟ " تپکو " بالاخره قرارداد فروش افشا کرد درس عبرت از دخالت چینی در بازار مسکن پتروشیمی‌ها، نوار بهداشتی را گران کردند! بخش خصوصی مشکل برق را حل می‌کند؟ / برق گران می‌شود؟ " کلوند" کاشی‌های کف را 20 درصد گران کرد عرضه‌های دلار جنب کوچه "ارباب جمشید" 200 کیسه پول زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق 7 و 12 تهران تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ قیمت خودروهای کارکرده نیم میلیاردی در بازار / پژو 2008 کارکده 790 میلیون تومان عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28 پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟