قیمت سکه امروز چند؟ | قیمت سکه در بازار امروز

قیمت سکه امروز چند؟ | قیمت سکه در بازار امروز

امروز هر گرم طلا 18 عیار با کاهش 30 هزار و 300 تومانی نسبت به روز پنجشنبه قیمت یک میلیون و 360 هزار تومان مبادله شد.
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

قیمت سکه تمام ‌بهار آزادی طرح جدید امروز به 12 میلیون و 50 هزار تومان رسید. قیمت سکه دربازار امروز اعلام شد. قیمت سکه برخلاف هفته‌های قبل از روزهای قبل نزولی شده است. قیمت سکه همچنان دربازار کاهش قیمت را تجربه می کند. آخرین قیمت سکه امروز را در ادامه مشاهده کنید. قیمت سکه در بازار امروز را اینجا دنبال کنید.

قیمت روز سکه در بازار ( 24 اردیبهشت)

امروز هر گرم طلا 18 عیار با کاهش 30 هزار و 300 تومانی نسبت به روز پنجشنبه قیمت یک میلیون و 360 هزار تومان مبادله شد.

در معاملات صبح روز ‌شنبه 24 اردیبهشت، قیمت سکه در نیمه روز 14 میلیون تومان تومان ثبت شد که نسبت به قیمت بسته شده روز پنجشنبه 120 هزار تومان کاهش داشته است.

امروز نیم سکه به قیمت 7 میلیون و 845 هزار تومان معامله شد. ربع سکه نیز به قیمت 4 میلیون و 852 هزار تومان مبادله شد و قیمت سکه گرمی به 2 میلیون و 802 هزار تومان رسید.

همچنین امروز هر گرم طلا 18 عیار با کاهش 30 هزار و 300 تومانی نسبت به روز پنجشنبه قیمت یک میلیون و 360 هزار تومان مبادله شد.

از نظر برخی از تحلیلگران رشد قیمت دلار در بازار های همسایه و تهران و از طرفی پیشروی قیمت درهم موجب خوش بینی سکه بازان شده بود. این دسته از معامله گران معتقدند در صورتی که اسکناس آمریکایی امروز در مسیر روز گذشته باقی بماند و رشد را تجربه کند قدرت معامله گران افزایشی بیشتر خواهد شد و حتی می توان انتظار رسیدن سکه به محدوده 13میلیون 800 هزار تومان را داشت.

با این حال ارزش ذاتی سکه با قیمت نقدی آن در بازار تفاوت چشمگیری دارد و حتی به بیش از 800 هزار تومان هم می رسد. حباب سکه در محدوده 6 درصد بود.

در بازار پشت خطی هم شب گذشته قیمت سکه نسبت به روز شنبه پایین آمد و با 13 میلیون و 395 هزار تومان مبادله شد که از نظر برخی از معامله گران می تواند نشانه نزول در بازار امروز باشد. به باور فعالان بازار سکه، عقب نشینی موقت معامله گران فلز گران بهای داخلی به دلیل کاهش قیمت دلار بود. دلار دیشب نه تنها محدوده 28 هزار و 500 تومان را از دست داد که به زیر محدوده 28 هزار و 400 تومان رفت.

در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت سکه از 13 میلیون و 190 هزار تومان پایین آمد و به سمت 13 میلیون و 170 هزار تومان حرکت کرد. با این حال احتمال افت قیمت سکه در بازار امروز وجود دارد.

در میدان فردوسی درباره قیمت دلار معامله‌گران به یک پدیده‌ای اشاره می‌کنند، به گفته آن‌ها بازار سه‌شنبه تا حدی شلوغ شد البته منظور از شلوغی حضور معامله‌گران نبود بلکه حضور عوامل انتظامی بود.

بالاخره تاج از سر سکه افتاد. درحالی که روز گذشته سکه در بازار کم‌رمق دارایی‌ها تاخت و تاز داشت و تا مرز 13 میلیون و 100 هزار عقب‌نشینی کرد. عقب‌نشینی قیمت سکه به خاطر کاهش قیمت اونس و تکرار نزول قیمت دلار در بازار داخلی بود.

قیمت اونس، موتور صعود سکه را خاموش کرد

بنا به گزارش اکوایران، البته برخی معامله‌گران می‌گویند آنچه که باعث کاهش قیمت شد اونس بود چون دلار در بازار دوشنبه هم نزولی بود ولی سکه بالا رفت و کاهش قیمت اونس همه موتورهای صعود سکه را خاموش کرد.

سکه بدون حامی داخلی و با اتکا به اونس از مرز مقاومت 13 میلیون و 400 رد شد اما در روز سه‌شنبه پس از نزول اونس از سطح مقاومتی پایین‌تر آمد و کاهش قیمت دلار سکه را به ابتدای دروازه 13 فرستاد.

تردید سکه بازان

از نظر برخی معامله‌گران ماندن در کانال 13 هنوز علامتی از امید به صعود است اما پس دادن سطح مقاومتی 13 و چهارصد هزار تومان بازار با تردیدهای جدی‌ای درباره افزایش‌های آتی روبرو کرد.

قیمت دلار هتریک کرد

دلار در این هفته برای سومین بار نزولی شد تا به قول فوتبال دوستان هتریک کند. معامله‌گران اعتقاد داشتند خاک شدن قیمت دلار در بازار از جناح طلای آبشده بود.

قیمت هر مثقال طلای آبشده طی معاملات سه‌شنبه 48 هزار تومان پایین آمد. معامله‌گران به محض نزول آبشده در ابتدای بازار گفتند قیمت دلار نیز کاهش پیدا می‌کند.

بازار هرات نزولی شد

بازار هرات نیز کاملا بر مدار نزول است و حتی برخی می‌گویند قیمت دلار در بازار هرات تا 26 هزار و 100 تومان پایین می‌آید. در جال حاضر قیمت نقدی دلار هرات حوالی 26 هزار و 600 تومان است.

در میدان فردوسی درباره قیمت دلار معامله‌گران به یک پدیده‌ای اشاره می‌کنند، به گفته آن‌ها بازار سه‌شنبه تا حدی شلوغ شد البته منظور از شلوغی حضور معامله‌گران نبود بلکه حضور عوامل انتظامی بود.

بگیر و ببند در بازار ارز

در بازار شایعه شده بود که نیروی انتظامی در میدان صادقیه یکسری از معامله‌گران را دستگیر کرد. این خبر وقتی  روز سه‌شنبه در فردوسی پیچید بازار را خلوت‌تر از روزهای قبل کرد، بطوریکه یکسری از معامله‌گران ترجیح دادند محل استقرار خودشان را ترک کنند یعنی یا تفریح کنند یا به مرخصی بروند.

تعقیب و گریز قیمتی در راه است؟

در نتیجه چنین اتفاقی خیلی‌هایشان می‌گفتند هزار تومان هم کار نکردیم. روند معاملات سه‌شنبه در بازار، انتظارات افزایشی را تضعیف کرد، اما در بازار معامله‌گران تصور می‌کنند بعد از هر تعقیب و گریز انتظامی امکان یک تعقیب و گریز قیمتی وجود دارد.

نکته بازار به نرخ دلار پشت‌خطی برمی‌گردد که دوباره نرخ پشت‌خطی در سلیمانیه بالاتر از تهران رفت.

بررسی ها نشان می دهد که ارزش ذاتی سکه در حوالی 12 میلیون و 280 هزار تومان قرار دارد و با فرض حباب بالای یک درصد فلز گران بهای داخلی می تواند در محدوده 12 میلیون و 400 هزار تومان، معاملات خود در سال جاری را آغاز کند.

ارزش ذاتی سکه با فرض دلار 27 هزار تومانی به محدوده 12 میلیون و 300 هزار تومان نزدیک شده است. در واقع حتی با به رسمیت شناختن افزایش قیمت دلار در تعطیلات نوروز نیز ارزش ذاتی سکه به اندازه ای نمی رسد که انتظار داشت فلز گران بهای داخلی از محدوده قیمتی اواخر اسفندماه فاصله معناداری بگیرد.

سکه تنها در صورتی در روز جاری می تواند رشد خود را به رخ بکشد که در بازار موازی، اسکناس آمریکایی پیشروی معناداری در کانال 27 هزار تومان صورت دهد.

اونس طلا در تعطیلات نوروز نتوانسته است رشد خاصی را به ثبت برساند و در محدوده هزار و 920 دلار قرار گرفته است. فاصله گرفتن طلای جهانی از مرز 2 هزار دلاری یکی از مهم ترین عواملی بوده است که کار را برای افزایشی های بازار سکه دشوار کرده و ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی را کاهش داده است. 

قیمت سکه در بازار اندکی افزایش یافت

سکه امامی امروز با افزایش 0.24 درصدی، از 12,452,000 (دوازده میلیون و چهارصد و پنجاه و دو هزار) تومان به 12,482,000 (دوازده میلیون و چهارصد و هشتاد و دو هزار) تومان رسید.

قیمت-سکه-11-فروردین-1401

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 6 فروردین ماه  1400 به 12 میلیون 400 هزار تومان رسید.

همچنین قیمت نیم سکه 7 میلیون 200 هزار تومان، ربع سکه 4 میلیون 50 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون  و 450 هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1958/67 دلار و هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 237 هزار و 355 تومان است.

بازار سکه در ایران از ابتدای سال 1400 تا آخرین روز سال تحت تاثیر متغیرهای قیمت دلار و قیمت اونس طلا پستی و بلندی های زیادی را تجربه کرد.

بازار سکه در ایران از ابتدای سال 1400 تا آخرین روز سال تحت تاثیر متغیرهای قیمت دلار، قیمت اونس طلا ، مذاکرات وین و افزایش تنش ها ما بین روسیه و اوکراین پستی و بلندی های زیادی را تجربه کرد. این فلز گران بهای داخلی که در ابتدای سال در کانال 9 میلیون تومان به فعالیت می پرداخت در نیمه دوم سال از کانال 13 میلیون تومان هم عبور کرد.

قله 12 ماهه در بازار سکه

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمترین قیمت سکه در سال گذشته به 15 اردیبهشت ماه اختصاص دارد که در این روز نرخ سکه بر روی 9 میلیون و 260 هزار تومان قرار داشته و بیشترین قیمت سکه در 24 آذر ماه بود. قیمت سکه در روز یاد شده بیش از 200 هزار تومان گران شد و با 13 میلیون و 405 هزار تومان به قله 1400 رسید و روز طلایی برای قیمت سکه بود.

با نگاهی اجمالی به بازار سکه در سال گذشته می توان گفت که بیشترین کاهش قیمت این فلز زرد رنگ در نیمه اول سال و در ماه خرداد بوده است. قیمت سکه در روزهای پایانی این ماه بیش از 490 هزار تومان ارزان شده و با 10 میلیون و 310 هزار تومان نرخ گذاری شده بود. اما در نیمه دوم سال کمترین کاهش قیمت سکه به ماه های بهمن و اسفند بر میگردد. قیمت سکه در دو ماه پایانی سال قبل در روز های 25 بهمن با 12 میلیون و 90 هزار تومان و 18 اسفند با 12 میلیون و 265 هزار تومان فقط 5 هزار تومان کاهش را ثبت کرد.

در میان روزهایی که در جایگاه بالا ترین افزایش قیمت سکه قرار دارند می توان به 8 خرداد و 13 آذر اشاره کرد. قیمت سکه در این روز ها به ترتیب 370 هزار و تومان و 399 هزار تومان رشد کرد. قیمت سکه در 8 خرداد با 10 میلیون و 700 هزار تومان معامله شد و در 13 آذر با 13 میلیون و 25 هزار تومان مبادله شد. کمترین افزایش قیمت سکه هم در 15 اسفند بود که تنها 5 هزار تومان رشد را ثبت کرده بود.

بازار طلا و سکه امروز با وجود کاهش قیمت اونس جهانی و همچنین دلار آزاد، چندان کاهش قیمت را تجربه نکرد. یکی از دلایل این موضوع می‌تواند تب و تاب شب عید در بازار باشد و اینکه تقاضا برای طلا و سکه بالا است. از طرف دیگر تنش‌ها میان اوکراین و روسیه همچنان جدی است و بیم این وجود دارد که بازارهای جهانی بار دیگر افزایشی شود و قیمت‌ها نسبت به کاهش بیشتر مقاومت می‌کنند.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 18 اسفند ماه 1400 به 12 میلیون 300 هزار تومان تومان رسید.همچنین قیمت نیم سکه 7 میلیون 100 هزار تومان، ربع سکه 4 میلیون تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون  و 500 هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی 2028/65 دلار و هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 231 هزار و 584 تومان است.

اکنون قیمت اونس تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ اوکراین و روسیه، افزایشی بوده و به 2018 دلار رسیده است.

بخشی از بازیگران بازار سکه امیدوارند که با ادامه تنش های روسیه و اوکراین، بهای اونس طلا در بازارهای جهانی افزایش پیدا کند و این موضوع از قیمت سکه در بازار داخلی حمایت کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی اعلام کرد که با وزیرخارجه ایران گفت‌وگوی موفقی داشته است و فکر می‌کند که او قصد دارد برای انجام مذاکرات پایانی به وین سفر کند. این بخش از صحبت های گروسی موجب شده است که خوشبینی در میان بخشی از معامله گران بازار سکه تقویت شود.

بیشتر رسانه ها و خبرگزاری ها تصور می کنند که طی روزهای آتی  برجام احیا خواهد شد. افت قیمت دلار در روز شنبه و از دست رفتن حمایت 25 هزار و 800 تومانی تا حدی برای بازیگران سکه نشان دهنده آن بود که توافق هسته ای جدید در راه خواهد بود. با این حال، سکه بازان هم چنان تا حدی احتیاط خود را حفظ کرده اند و حداقل در روز شنبه حاضر نشدند که حمایت حساس 11 میلیون و 800 هزار تومانی را از دست بدهند.

بخشی از بازیگران بازار سکه امیدوارند که با ادامه تنش های روسیه و اوکراین، بهای اونس طلا در بازارهای جهانی افزایش پیدا کند و این موضوع از قیمت سکه در بازار داخلی حمایت کند. با اونس طلای هزار و 970 دلاری، سکه به راحتی از لحاظ ارزش ذاتی در محدوده 11 میلیون و 900 هزار تومانی قرار می گیرد. در این شرایط سکه برای اینکه محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان را از دست بدهد، نیاز دارد که دلار به زیر خط 25 هزار و 500 تومانی نفوذ کند. با رفتن دلار به زیر مرز 25 هزار تومانی حتی حمایت 11 میلیون و 500 هزار تومانی نیز در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

در صورتی که دلار امروز بتواند خود را بالای مرز 26 هزار تومان نگه دارد، احتمال دارد که سکه به راحتی به بالای محدوده 12 میلیون و 100 هزار تومان برود.

طلای جهانی در آخرین روز هفته جهشی خیره کننده را تجربه کرد، عاملی که می تواند زمینه ساز افزایش بهای فلز گران بهای داخلی در ابتدای هفته جاری شود. طلا در روز جمعه توانست بالای سطح حساس هزار و 950 دلار خود را تثبیت کند و در اواخر روز به بالای محدوده هزار و 970 دلار هجوم بیاورد.

با این سطح از قیمت اونس طلا، ارزش ذاتی سکه امامی به بالای مرز 12 میلیون تومانی خواهد رفت. این در حالی بود که در روز جمعه در بازار پشت خطی، سکه در محدوده 12 میلیون تومانی مورد معامله قرار می گرفت. به عبارتی می توان گفت که حباب سکه به صفر رسیده است و ارزش ذاتی و بازاری فلز گران بهای داخلی با هم یکسان شده است.

نبود حباب در بازار به طور سنتی می تواند زمینه ساز ورود تقاضای بنیادی معامله گران بزرگ به بازار شود. به نظر می رسد که افزایش قیمت طلا به دنبال تنش های روسیه و اوکراین جذابیت های بازار سکه را بالا برده است. این موضوع حتی میتواند موجب شود که در ابتدای هفته جاری، سکه با قدرت کار خود را بالای مرز 12 میلیون تومانی آغاز کند. با این حال، سکه بازان نسبت به روند آتی قیمت دلار تردید دارند و همین موضوع دست و پای خریداران بازار سکه را بسته است.

در صورتی که دلار امروز بتواند خود را بالای مرز 26 هزار تومان نگه دارد، احتمال دارد که سکه به راحتی به بالای محدوده 12 میلیون و 100 هزار تومان برود.

معامله گران بازار سکه معتقدند که در صورتی که نرخ اونس طلا امروز چهارشنبه بالای محدوده 1940 معامله شود احتمال افت نرخ سکه کمتر است.

قیمت سکه در روز دوشنبه هفته جاری بر مدار صعود قرار گرفت. این فلز گران بهای داخلی در روز یاد شده توانست 10 هزار تومان بر ارزش خود بیفزاید و با 12 میلیون و 10 هزار تومان معامله شود.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران نرخ سکه را برای امروز 11 اسفند 1400 چگونه پیش‌بینی کرده اند؟

بازار جهانی طلا شب گذشته شاهد صعود نرخ اونس طلا بود. این فلز زرد رنگ دیشب بالای 1940 دلار معامله شد. رشد شبانه نرخ اونس طلا به عنوان یک ضربه به بازار سکه عمل کرد.

قیمت سکه در معاملات پشت خطی روز گذشته کانال 12 میلیون تومان را از دست داد اما دیشب بار دیگر وارد کانال 12 میلیون تومان شد.این فلز گران بها شب گذشته با 12 میلیون و 15 هزار تومان معامله شد.

معامله گران بازار سکه معتقدند که در صورتی که نرخ اونس طلا امروز چهارشنبه بالای محدوده 1940 معامله شود احتمال افت نرخ سکه کمتر است. اما باتوجه به این نرخ دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته با کاهش همراه شد این احتمال هم وجود دارد که بازار سکه آرایش نزولی به خود بگیرد.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران، 11 میلیون و 980 هزار تومان است.

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر امروز (دهم اسفند 1400) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید به 11 میلیون و 980 هزار تومان و سکه طرح قدیم به 11 میلیون و 850 هزار تومان رسید. قیمت نیم سکه 6 میلیون و 770 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 800 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 350 هزار تومان است.

قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به 1.907 دلار (یک هزار و 907 دلار) رسید و هر گرم طلای 18 عیار به مبلغ یک میلیون و 204 هزار تومان معامله می‌شود.  شما می‌توانید نرخ امروز طلا و سکه را در جدول زیر مشاهده کنید:

 آخرین قیمت سکه و طلا در بازار 

نام محصول نرخ (تومان)  

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  11.980.000  

سکه تمام طرح قدیم 11.850.000  

نیم سکه بهار آزادی 6.770.000  

ربع سکه بهار آزادی 3.800.000  

سکه گرمی 2.350.000  

اونس جهانی یک هزار و 907 دلار و 5 سنت  

طلای 18 عیار یک میلیون و 204 هزار تومان

افزایش بهای طلای جهانی به دلیل حمله روسیه به اوکراین صورت گرفته بود. سکه بازان که حدس می زدند به واسطه جنگ در اروپا قیمت اونس طلا به رشد خود ادامه دهد و بالای مرز 2 هزار دلاری قرار بگیرد،‌ در بازار داخلی تحرکات خود را بیشتر کردند. این تحرکات موجب شد که بیش از 200 هزار تومان به ارزش بازاری سکه اضافه شود. با این حال، سکه بازان تصور نمی کردند که خیلی زود اونس طلا از فاز صعودی خارج شود و حتی به زیر مرز هزار و 900 دلاری  ریزش کند. 

روز جمعه اونس طلا زیر مرز هزار و 900 دلار بسته شد و این عامل موجب خواهد شد که در ابتدای روز جاری،‌ قیمت فلز گران بهای داخلی تحت فشار قرار بگیرد. در بازار پشت خطی نیز بازیگران سکه نسبت به ریزش اونس طلا واکنش نشان دادند ودر مقطعی حتی فلز گران بهای  داخلی زیر مرز 12 میلیون تومان معامله شد. خریداران سکه در انتهای هفته، تنها از کانال افزایش قیمت دلار در روز جاری می توانند از ضرر خود جلوگیری کنند. 

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران، 11 میلیون و 870 هزار تومان است.

براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر امروز (چهارم اسفند 1400) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید به 11 میلیون و 870 هزار تومان و سکه طرح قدیم به 11 میلیون و 700 تومان رسید. قیمت نیم سکه 6 میلیون و 630 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 630 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان است.

قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به 1,898 دلار ( یک هزار و 898 دلار) رسید و هر گرم طلای 18 عیار به مبلغ یک میلیون و 192 هزار تومان معامله می‌شود.

برخی از تحلیلگران بازار سکه معتقدند در صورتی که قیمت سکه امروز بالای مرز 11 میلیون و 800 هزار تومان تثبیت شود این امر می تواند قیمت این فلز گران بها را به سمت کانال 12 میلیون تومان سوق دهد.

بازار سکه روز گذشته شاهد افزایش قیمت سکه بود. این فلز گران بهای داخلی در سومین  روز هفته جاری توانست 45 هزار تومان بر ارزش خود بیفزاید و بالای 11 میلیون و 800 هزار تومان قرار بگیرد. دیروز سکه با 11 میلیون و 820 هزار تومان معامله شد.

 جنگ شبانه در بازار طلا

 شب گذشته پوتین استقلال و جدایی دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را با عنوان جمهوری خلق وابسته روسیه به رسمیت شناخت، و در سخنرانی تلویزیونی زنده این سند را امضا کرد. ارتش اوکراین هم  بیانیه پوتین را "اعلام جنگ" توصیف کرد.به دنبال افزایش تنش ها شب گذشته قیمت اونس طلا از مرز 1900 دلار عبور کرد و در زمان نوشتن این گزارش بر روی 1908 دلار قرار دارد. با افزایش قیمت اونس طلا ، سکه بازان به افزایش قیمت سکه امیدوارتر شدند.

 قیمت جدید دلار در صرافی ملی (3 اسفند)

برخی از تحلیلگران بازار سکه معتقدند در صورتی که قیمت سکه امروز  بالای مرز 11 میلیون و 800 هزار تومان تثبیت شود این امر می تواند قیمت  این فلز گران بها را به سمت کانال 12 میلیون تومان سوق دهد.   از طرفی هم اگر امروز قیمت دلار بالای  خط 26 هزار تومانی باقی بماند، سکه شاهد افت خاصی نخواهد بود.

افزایش قیمت سکه در معاملات پشت خط

قیمت سکه در  معاملات پشت خطی دیشب با 11 میلیون و 810 هزار تومان معامله شد؛ این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی  یکشنبه شب 55 هزار  تومان افزایش را نشان می دهد .قیمت سکه در معاملات پشت خطی  یکشنبه شب بر روی 11 میلیون و 775 هزار تومان قرار داشت.

کشتی‌آرای، نايب‌ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است قیمت طلا کاهش یافته اما بازار خریدار ندارد و مردم منتظر کاهش قیمت بیشتر هستند.

بازار طلای ایران در هفته گذشته متاثر از اعیاد مذهبی و بازار جهانی طلا متاثر از تنش‌ها در مرز روسیه و اوکراین بود. اظهارات ريیس‌جمهور اوکراین درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین قیمت طلا را بالا برد. در نهایت کارشناسان معتقدند هستند جنگ بین این دو کشور سرنوشت قیمت طلا را مشخص خواهد کرد. در خصوص وضعیت فعلی طلا گفتگویی با یکی از فعالان بازار طلا در ایران داشتیم. در ادامه همراه ما باشید.

محمد کشتی‌آرای، نايب‌ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: اعیاد در شرایط فعلی معنی گذشته را ندارد. در گذشته مناسبت‌ها همراه با برپایی جشن‌ بود. با وجود بیماری کرونا اعیاد به شیوه گذشته برگزار نمی‌شود. در نتیجه این مراسم‌ها در بازار تاثیری ندارد و تقاضایی در بازار ایجاد نمی‌کند.

کشتی‌آرای ضمن اشاره به کاهش قیمت دلار در ایران اظهار کرد: نکته مهم در این روزها کاهش قیمت ارز است که تاثیر خود را بر بازار طلا و سکه گذاشته است. قیمت‌ها در بازار طلا و سکه کاهش داشته اما تقاضای  خرید نیز نزولی است. مردم منتظر کاهش قیمت بیشتر هستند. در شرایط فعلی دادوستدها روند عادی دارد. همچنین بازار تا به نتیجه رسیدن برجام سیر نزولی را ادامه خواهد داد.

وی افزود: در روزهای اخیر شاهد تاثیر جنگ احتمالی در اوکراین بر بازار طلا نیز بودیم. قیمت انس جهانی به واسطه مناقشه میان روسیه و اوکراین یک دلار افزایش داشته است. هر واقعه‌ای در مرز روسیه و اوکراین در روزهای آینده قیمت انس جهانی را افزایش خواهد داد. جنگ میان روسیه و اوکراین تا به این لحظه بیشترین تاثیر را بر قیمت نفت داشته و منجر به افزایش قیمت نفت شده است.

کاهش حباب سکه در بازار

نايب‌ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: اگر چه در هفته گذشته شاهد کاهش قیمت در بازار ارز دیجیتال بودیم اما این ارز ها تا به این لحظه تاثیر چشم‌گیری بر قیمت طلا نداشته اند. بازار ارزهای دیجیتال در کشورها ساماندهی نشده است. تا زمانی که قانون‌مند نشوند، تاثیری بر بازار طلا و سکه نخواهند داشت.

کشتی‌آرای در پایان گفت: با توجه به کاهش قیمت ارز، انواع سکه نیز با کاهش قیمت روبه‌رو شده است. به دلیل کاهش تقاضا، حباب سکه نیز کاهش چشم‌گیری داشته است. در نتیجه سکه در وضعیت آرامی به سر می‌برد. باید منتظر واکنش احتمالی بازار در روزهای نزدیک به عید نوروز باشیم. احتمالا شاهد افزایش تقاضا در بازار سکه باشیم.

خبرهای تاثیر گذار بر بازار طلا

در بازار طلا و سکه ایران قیمت دلار، انتظارات تورمی از بازار ارز و اخبار سیاسی سهم 70 درصدی در تعیین قیمت طلا را دارند. در نتیجه اونس جهانی سهم 30 درصدی در تعیین قیمت دارد. نتیجه مذاکرات برجامی این سهم 30 درصدی را نیز کاهش داده است. فرسایشی شدن مذاکرات در وین فروشنده‌ها و خریداران بازار طلا و سکه را محتاط کرده است.

از سویی بازارهای مالی خصوصا اونس جهانی طلا نگران افزایش نرخ سود توسط فدرال رزرو امریکا پیش از نشست ماه مارس هستند. با وجود تنش کنونی در بازار، سرمایه‌گذاران چاره‌ای جز نگه‌داری سرمایه‌های خود در محل امن ندارند و طلا برای آنها در این شرایط بهترین گزینه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار طلا در ماه گذشته، 2،46 درصد افت را ثبت کرده است. سکه طرح جدید 3،60 درصد کاهش داشته است و به صورت کلی خریداران سکه در ماه گذشته ضرر کرده‌اند.

در روز گذشته سکه در بالاترین قیمت 11 میلیون و 160 تومان و در پایین‌ترین نرخ 11 میلیون و 155 هزار تومان بود. قیمت نیم‌ سکه شش میلیون و 600 هزار تومان اعلام شد و قیمت ربع سکه سه میلیون و 630 هزار تومان در بازار تعیین شد.

قیمت سکه فرو ریخت

بازار جهانی طلا امروز هم شاهد افزایش نرخ اونس طلا بود. این فلز گران بهای جهانی امروز 3 دلار بر ارزش خود افزود و به 1899 دلار رسید. این افزایش نرخ اونس طلا درحالی اتفاق افتاد که در بازار طلا ایران نرخ سکه مانند هفته گذشته فرو ریخت.

قیمت طلا 18 عیار امروز با 1 میلیون و 189 هزار و 400 تومان معامله شد که نسبت به دو روز پیش 15 هزار و 500 تومان ارزان شده بود. در بازار سکه هم امروز نرخ سکه با 11 میلیون و 830 هزار تومان معامله شد که نسبت به روز پنجشنبه 125 هزار تومان پایین رفته بود. نرخ سکه در نیمه روز 11 میلیون و 795هزار تومان بود.

 با احتساب نرخ 26 هزار و 120 تومان برای دلار، اندازه نرخ واقعی سکه 11 میلیون و 677 هزار تومان به‌دست آمد و حباب آن 1 درصد به‌دست می‌آمد. که نسبتا کوچک بود.

شمارش معکوس برجام در بازار ارز

به نظر می‌رسد که شمارش معکوس مذاکرات هسته در وین به صدا در آمده است. اظهارات بازیگران سیاسی برجام حکایت از یک توافق دارد. ارزیابی‌های انها از روند مذاکرات برجام مثبت بوده است. مذاکرات هر روز به ایستگاه پایانی نزدیک تر می‌شود و حال باید کشورها تصمیمات سیاسی اتخاذ کنند. همین عامل توجه معامله گران بازار ارز تهران را به خود جلب کرده و نرخ دلار در سراشیبی قرار گرفته است.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته برای نرخ سکه چه اتفاقی افتاد؟

قیمت سکه در معاملات پشت خطی روز گذشته کانال 12 میلیون تومان را از دست داد و با 11 میلیون و 940 هزار تومان معامله شد؛ اما در نهایت شب گذشته بر روی 12 میلیون و 40 هزار تومان قرار گرفت. این نرخ نسبت به معاملات پشت خطی یکشنبه شب 140 هزار تومان ریزش کرده بود. نرخ سکه در معاملات پشت خطی یکشنبه شب بر روی 12 میلیون و 180 هزار تومان قرار داشت.

تحلیلگران بازار سکه معتقدند این ریزش به دنبال خبر وزارت دفاع روسیه اتفاق افتاده است. روسیه اعلام کرد تعدادی از رزمایش‌های نظامی به پایان رسیده و انتظار می‌رود نیروها به پایگاه‌ها بازگردند. معامله گران معتقدند این خبر احتمالا موجب کاهش نرخ اونس طلا در بازار جهانی شود.

از طرفی هم بازار دلار شب گذشته در حال عقب نشینی بود. همین خبر باعث شد دست خریدارن سکه در معاملات پشت خطی دیشب بیشتر کوتاه آمده و با احتیاط بیشتری وارد بازار شوند. مهم‌تر آنکه مذاکرات هسته‌ای در جریان است و این موضوع موجب می‌شود که سکه بازان بی‌گدار به آب نزنند.

معامله گران می‌گویند در صورتی که مذاکرات برجام به بن بست بخورد نرخ سکه می‌تواند تا 12 ملیون و 800 هزار تومان هم پیشروی کند اما تا آن زمان به نظر می‌رسد مقاومت بزرگ پیش روی سکه بازان همان محدوده 12 میلیون و 200 هزار تومانی است.

در روزهای اخیر قیمت سکه بیش از هر متغیری به روند بهای دلار دقت کرده است و در صورتی که در روز جاری،‌اسکناس آمریکایی به روند نزولی خود ادامه دهد، احتمال افت بیشتر سکه وجود خواهد داشت. 

تحلیل گران فنی نیز باور دارند تا زمانی که فلز گران بهای داخلی زیر محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان قرار دارد، نباید انتظار رشد معنادار در بازار را داشت. 

سکه در چنین شرایطی با یک فشار کاهشی مواجه است و تنها از طریق افزایش قیمت دلار می تواند افت ارزش بیشتری را تجربه کند. در این میان، شماری از سکه بازان باور دارند که افت قیمت دلار در روز شنبه بسیار هیجانی بوده است وبا آرام شدن اوضاع، انتظار برگشت قیمت دلار را دارند.

آن ها باور دارند که معافیت های تحریمی آمریکا سیگنال مثبتی در مورد احیای برجام بود ولی هم زمان عنوان شد که آمریکا قرار نیست برای لغو ماندگار تحریم ها تضمینی بدهد و این موضوع می تواند کاهشی های بازار را کمی محتاط تر کند.

در بازار سهام، شاخص ها پس از پایان معاملات هفته با افزایش بازدهی ها روبه رو شدند. معاملات این هفته با نکات مثبتی مثل افزایش ارزش معاملات و به تبع افزایش سهم معاملات خرد روبه رو بود. البته چالش اصلی بازار همچنان خروج پول حقیقی ها از بازار سهام است که روی پایداری رونق معاملات اثر منفی گذاشته است. با این وصف نوسان گیری معامله گران بعد از یک هفته مسیر صعودی، از هفته آینده در کانال 1.3 میلیون واحد دنبال می شود.

در بازار خودرو، قیمت ها تغییری نکردند. نه محصول‌های پرتیراژ ایران خودرو و نه محصول‌های پرتیراژ سایپا هیچ کدام در معاملات دیروز کاهش قیمت نداشتند. این درحالی بود که قیمت ارز در مسیر کاهشی به سر می برد و قیمت خودرو همیشه به نحوی تابعی از نرخ دلار بوده است.

هر چند که خریداران و فروشندگان فعالی هم در بازار وجود ندارند. در ادامه روند اجرای طرح‌های فروش در سه‌شنبه‌های ایران‌خودرو، این هفته که چهاردهمین طرح پیش‌فروش یکساله ایران‌خودرو است، تنها محصول تارا اتوماتیک عرضه شده است؛ طبق روال مهلت ثبت‌نام از سه‌شنبه 12 بهمن به مدت سه روز بوده و قرعه‌کشی آن شنبه هفته آتی (16 بهمن ماه) برگزار خواهد شد.

بازار مسکن | خبری فعلا در مسکن نیست

در بازار مسکن، قیمت ها در دو روز گذشته تغییری نکرده است و رویداد یا اخباری که بخواهد سیگنالی به بازار مسکن بدهد، منتشر نشده است. به نظر می رسد در هفته بعد باید منتظر سیگنالی های جدید احتمالی از مذاکرات وین یا اثرگذاری کاهش نرخ دلار و سایر بازارها روی بازار مسکن باشیم.

بازار ارز دیجیتال | چرا رمز ارزها نزولی شدند

در بازار ارز دیجیتال نیز، رمزارزها بدون تغییر در شرایط یخ زدگی به سر بردند و قیمت ها در همان محدوده قبلی دنبال شد؛ به طوریکه بیت کوین در محدوده 38 هزار دلار دنبال شد. بیت کوین در ماه نوامبر (آبان) تا مرز 70 هزار دلار هم صعود کرده بود اما در ژانویه (دی) به مرز 33 هزار دلار سقوط کرد که از سال 2018 تاکنون بی سابقه بوده است. سیاست های مربوط به کنترل یا حذف رمز ارزها از سوی دولت ها و البته سیاست های فدرال رزرو در خصوص کاهش نرخ تورم باعث شده دارایی هایی همانند رمز ارزها در موقعیت نزولی قرار بگیرند.

در پی ثبات قیمت طلای جهانی، قیمت طلا در بازار داخلی نیز تغییرات چندان چشمگیری نداشت و تنها 500 تومان به نسبت دیروز ارزان شد.

قیمت طلا پس از افزایش ملایمی که روز گذشته داشت، در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی ثابت بود.بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و در 1797 دلار و 64 سنت ایستاد.در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با 0.1 درصد افزایش، به 1797 دلار و 60 سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با 9 دلار و 80 سنت معادل 0.6 درصد افزایش، در 1796 دلار و 40 سنت بسته شد.

قیمت طلا در ژانویه 1.7 درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش ماهانه از سپتامبر بود.

ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی دیلی فارکس گفت: طلا اساسا بی‌حرکت است و پس از سه روز فروش گسترده، طی 24 ساعت گذشته اصلاح قیمت اندکی داشته است. آمار اشتغال غیرکشاورزی آمریکا که جمعه هفته جاری منتشر می شود اهمیت دارد و هر گونه نشانه از استخدام ضعیف و رشد قوی دستمزد انتظارات بازار درباره افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا را تقویت می کند.

تغییرات محدود سکه امامی

بازار طلا و سکه روز سه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه با توجه به نوسانات محدود و ناچیز نرخ دلار در بازار داخلی، تغییرات کمی را شاهد بود، به‌طوری‌که سکه امامی روز گذشته با اندکی افزایش نسبت به معاملات روز دوشنبه در قیمت 12‌میلیون و 255‌هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

علاوه‌بر این لازم به ذکر است که عدم‌افت سکه را می‌توان به روند معکوس قیمت دلار در بازار داخلی و بهای اونس طلا در معاملات بازار جهانی ارتباط داد، به‌طوری‌که با افت دلار سکه تمایل به کاهش قیمت دارد، اما در مقابل افزایش ارزش طلای جهانی باعث می‌شود تا ترمز ریزش سکه کشیده شود و تحرکات بسیار ناچیزی برای این فلز گرانبهای داخلی شاهد باشیم. تحلیلگران فنی معتقدند که سطح فعلی این سکه یک سطح حمایتی قوی به‌حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید.

بازگشت طلا به 1800 دلار

اونس طلا در معاملات بازار جهانی روز سه‌شنبه پس از پشت‌سر گذاشتن افت شدید خود مجددا به بالای سطح 1800‌دلار در پی افت ارزش شاخص دلار آمریکا بازگشت، به‌طوری‌که هر اونس طلا روز گذشته در قیمت 1805‌دلار مورد‌معامله قرار گرفت و جایگاه خود را برای بار دیگر در بالای این سطح مهم تثبیت کرد.

با معکوس‌شدن ارزش شاخص دلار و هموار‌شدن مسیر طلای جهانی برای رشد، باعث شد تا امید دوباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به سرمایه‌گذاران داده شود. علاوه‌بر این لازم به ذکر است که طلای جهانی در ‌ماه گذشته با عملکرد منفی 9/ 1‌درصدی مواجه بود. عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از فعالان معتقدند با بازگشت طلا به سطح حمایتی خود و افت ارزش دلار و حس جنگ‌طلبانه فدرال‌رزرو به همراه فشارهای تورمی آمریکا، می‌تواند مسیر دشواری برای صعود این فلز با ارزش به‌شمار آید.

قیمت سکه شب گذشته در معاملات پشت خطی بر مدار کاهش قرار گرفت.

بازار سکه روز گذشته شاهد افت شدید قیمت سکه بود. این فلز گران بهای داخلی دیروز  125 هزار تومان عقب نشینی کرد و بر روی 12 میلیون و 235 هزار تومان قرار گرفت. این کاهش قیمت در حالی اتفاق افتاد که سرنوشت قیمت دلار آمریکا هم در بازار ارز تهران نزولی بود. قیمت اونس طلا هم که هفته ی گذشته تا 1850 دلار پیشروی کرده بود زیر مرز 1800 دلار بود.  

پیش بینی  معامله گران از قیمت سکه

 تحلیگران بازار سکه معتقدند باتوجه به اینکه قیمت دلار شب گذشته در معاملات پشت خطی  آرایش نزولی به خود گرفت همین  امر می تواند در بازار امروز سه شنبه 12 بهمن 1400  زمینه ساز افت بیشتر قیمت سکه شود.

معامله گران بازار سکه می گویند این فلز زرد رنگ امروز سه شنبه 12 بهمن 1400 در صورتی  می تواند بالای خط 12 میلیون و 200 هزار تومان باقی بماند که قیمت دلار زیر محدوده 27 هزار و 800 تومانی تثبیت نشود. در واقع حضور دلار به زیر محدوده یاد شده انتظارات نزولی را در بازار سکه شدت خواهد بخشید.

از طرفی هم معامله گران افزایشی در انتظار این هستند که بخشی ازخریداران جدید وارد بازار شوند و با کمک آنها بتوانند قیمت سکه را به سمت 12 میلیون و 500 هزار تومان بالا  ببرند.

کاهش قیمت سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر روی 12 میلیون و 240 هزار تومان قرار  گرفت. این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی یکشنبه شب  115 هزار تومان پایین رفته بود. قیمت سکه در معاملات پشت خطی یکشنبه شب بر 12 میلیون و 355 هزار تومان قرار داشت.

به نظر می رسد ادامه روند نزولی سکه در روز یک شنبه و عدم تمایل خریداران برای ورود به بازار تا حدی زیادی هم چنان تحت تاثیر افت بهای اونس طلا در انتهای هفته گذشته بود.

در دومین روز هفته،‌ معامله گران سکه تمایل زیادی نداشتند که در موقعیت خرید قرار بگیرند. به گفته برخی فعالان، معامله گران بزرگ سکه در انتظار آن هستند که رفتار اونس طلا در آغاز بازارهای جهانی روز دوشنبه را بررسی می کنند. طلای جهانی در انتهای هفته گذشته ریزش سنگینی را به ثبت رساند و بیش از 60 دلار از ارزش خود را از دست داد. این موضوع موجب شد که فشار قیمتی شدیدی به فلز گران بهای داخلی وارد شود و خریداران بازار در معرض ضرر زیادی قرار بگیرند.

به نظر می رسد ادامه روند نزولی سکه در روز یک شنبه و عدم تمایل خریداران برای ورود به بازار تا حدی زیادی هم چنان تحت تاثیر افت بهای اونس طلا در انتهای هفته گذشته بود. در چنین شرایطی صبر بازیگران سکه در روز یک شنبه طبیعی بود. با این حال در صورت حرکت اونس طلا به سوی سطح هزار و 750 دلاری افت بیشتری در انتظار سکه امامی خواهد بود.

در این میان، سکه بازان، خریداران بزرگی را در روزهای اخیر در بازار دلار مشاهده نکرده اند و به نظر می رسد در انتظار واکنش اسکناس آمریکایی به سطح حساس 28 هزار و 200 تومانی هستند. در صورتی که دلار طی روزهای آتی نتواند از سطح یاد شده عبور کند، سکه به سوی حمایت 12 میلیون و 200 هزار تومانی حرکت خواهد کرد و حتی احتمال از دست رفتن مرز 12 میلیون تومانی وجود خواهد داشت. برگشت دلار به زیر کانال 28 هزار تومانی افت سکه را تشدید خواهد کرد.

به گفته فعالان اگر در روز جاری سکه زیر خط 12 میلیون و 500 هزار تومان باقی بماند، این فلز گران بها احتمالا افت بیشتری را تجربه خواهد کرد.

سکه امامی در ابتدای روز شنبه توانست با تکیه بر بالا باز شدن قیمت دلار به بالای سطح 12 میلیون و 500 هزار تومانی قدم بگذارد. این اتفاق در حالی رخ داد که ارزش ذاتی سکه در ابتدای روز شنبه زیر مرز 12 میلیون تومانی بود. این موضوع موجب می شد که بازار از لحاظ بنیادی ظرفیت افت قیمت را داشته باشد. با این حال، سکه بازان امیدوار بودند که قیمت دلار در ادامه روز به پیش روی خود ادامه دهد و به بالا ماندن قیمت سکه امامی کمک کند.

چنین اتفاقی در بازار ارز رخ نداد و دلار به تدریج در مسیر کاهشی قرار گرفت. با تسویه معاملات فردایی سکه،‌ افت قیمت دلار تشدید شد و حتی به سوی ابتدای کانال 28 هزارتومانی حرکت کرد. روز جمعه برخی تحلیل گران حدس زده بودند که با تسویه معاملات فردایی سکه،‌رشد قیمت دلار ادامه پیدا نکند. آن ها چنین استدلالی را مطرح کرده بودند که سکه بازان برای جلوگیری از ضرر خود در بازار فردایی، اقدام به خرید دلار کرده اند و با پایان تسویه معاملات، دلارهای خریداری شده را خالی خواهند کرد.

عقب نشینی اسکناس آمریکایی از ظهر روز شنبه موجب شد که فلز گران بهای داخلی سطح حساس 12 میلیون و 500 هزار تومانی را از دست بدهد. پس از این افت، سکه امامی حتی تا محدوده 12 میلیون و 400 هزار تومانی عقب نشینی کرد.

به گفته فعالان اگر در روز جاری سکه زیر خط 12 میلیون و 500 هزار تومان باقی بماند، این فلز گران بها احتمالا افت بیشتری را تجربه خواهد کرد.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 9 بهمن ماه 1400 به 12 میلیون 300 هزار تومان رسید.

همچنین قیمت نیم سکه 6 میلیون 830 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 820 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون  و 320 هزار تومان است.هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1792/19 دلار و هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 233 هزار و 431 تومان است.

قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر روی 12 میلیون و 480 هزار تومان قرار گرفت. این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی سه شنبه شب 15 هزار تومان پایین رفته بود.

قیمت سکه دیروز توانست ضررهای روز دوشنبه را جبران کند . این فلز زرد رنگ دیروز 130 هزار تومان گران شد و بر روی 12 میلیون و 580 هزار تومان قرار گرفت. قیمت اونس طلا هم روز گذشته بالای 1850 دلار قرار داشت اما  شب گذشته ریزش کرد و در زمان نوشتن این گزارش با  1817 دلار معامله می شد.

 زلزله ریزشی طلا در بازار قیمت سکه

شب گذشته با ریزش بهای اونس  طلا ، بازار سکه هم بهم ریخت و صعودی ها از این بازار خارج شدند. البته در کنار اونس طلا باید به افت قیمت دلار هم اشاره کرد. قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار نزول قرار گرفت و همین امر می تواند دلیل دیگری بر کاهش قیمت سکه در بازار امروز پنجشنبه 7 بهمن 1400 شود. 

اما در معاملات پشت خطی  شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز 7 بهمن 1400 چگونه  پیش بینی کرده اند؟

عقب نشینی قیمت سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر روی 12 میلیون و 480 هزار تومان قرار  گرفت. این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی سه شنبه شب  15 هزار تومان پایین رفته بود. قیمت سکه در معاملات پشت خطی سه شنبه شب بر 12 میلیون و 495 هزار تومان قرار داشت.

سکه امامی در معاملات صبح نسبت به روز گذشته 200هزارتومان کاهش یافت.

قیمت دلار پس از اینکه این هفته وارد کانال 12میلیون تومان شد و در آن پیشروی کرد، امروز اندکی کاهش یافت.

به این ترتیب، سکه امامی در قیمت 12میلیون و 280هزارتومان و سکه بهار آزادی نیز در قیمت 12میلیون و 196هزارتومان معامله می‌شود که نسبت به روز گذشته حدود 200تومان کاهش را نشان می‌دهد.نیم سکه نیز 6میلیون و 870هزارتومان قیمت خورده و ربع سکه نیز با قیمت 2میلیون و 830هزارتومان معامله می‌شود.همچنین هر سکه یک گرمی در این ساعت از معاملات 2میلیون و 247هزارتومان قیمت خورده است.

هر گرم طلای 18عیار نیز در معاملات صبح، یک میلیون و 236هزارتومان و هر انس طلای جهانی، 1838دلار قیمت خورده است.

پس از افزایش قیمت دلار در روز گذشته و همینطور اونس جهانی، قیمت طلا و سکه اندکی افزایش یافته بود اما پس از اینکه دلار امروز اندکی کاهش یافت و اونس جهانی نیز مقداری ثبات پیدا کرد، قیمت طلا و سکه نیز نسبت به دیروز با کاهش مواجه شد.

اگر امروز قیمت دلار خود را به بالای محدوده 28 هزار و 200 تومان برساند، سکه امامی نیز به احتمال زیاد در گام اول از محدوده 12 میلیون و 600 هزار تومان عبور خواهد کرد.

سکه امامی اگر بتواند خود را بالای سطح 12 میلیون و 500هزار تومان تثبیت کند،‌ به سوی مقاومت 12 میلیون و 800 هزار تومانی حرکت خواهد کرد. دیروز فلز گران بهای داخلی برای دومین روز متوالی توانست خود را بالای سطح 12 میلیون و 500 هزار تومان نگه دارد و حتی در مقطعی تا محدوده 12 میلیون و 550 هزار تومان پیش روی کرد.

اگر امروز قیمت دلار خود را به بالای محدوده 28 هزار و 200 تومان برساند، سکه امامی نیز به احتمال زیاد در گام اول از محدوده 12 میلیون و 600 هزار تومان عبور خواهد کرد. عبور فلز گران بهای داخلی از محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومانی نیاز دارد که دلار حداقل به بالای محدوده 28 هزار و 500 تومان برود.

با وجود خوشبینی محتاطانه ای که نسبت به افزایش قیمت سکه در میان شماری از معامله گران وجود دارد، برخی دیگر از فعالان باور دارند که اسکناس آمریکایی در روز جاری در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت و به تبع آن، سکه امامی نیز محدوده 12 میلیون و 500 هزار تومانی را از دست خواهد داد. دیشب در بازار پشت خطی کمی تعداد فروشندگان در بازار ارز بیشتر شد و همین مساله تا حدی انتظارات نزولی در بازار فلز گران بهای داخلی را نیز تقویت کرد.

روند بهای طلای جهانی نیز تا زمانی که اونس در محدوده هزار و 830 الی هزار و 850 دلار قرار دارد،‌ چندان بر بازار داخلی اثرگذار نخواهد بود و نگاه سکه بازان بیشتر به سوی بازار دلار خواهد بود.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران 12 میلیون و 350 هزار تومان است.

براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر امروز (چهارم بهمن 1400) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید به 12 میلیون و 350 هزار تومان و سکه طرح قدیم به 12 میلیون  و 100 هزار تومان رسید.

قیمت نیم سکه 6 میلیون و 750 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 800 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 350 هزار تومان است.

قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به 1.836 دلار (یک هزار و 838 دلار) رسید و هر گرم طلای 18 عیار به مبلغ یک میلیون و 230 هزار تومان معامله می‌شود.

قیمت سکه نسبت به آخرین معاملات دیروز با افزایش 75 هزار تومانی همراه است.

شما می‌توانید نرخ امروز طلا و سکه را در جدول زیر مشاهده کنید:

نام محصول نرخ (تومان)

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  12.350.000

سکه تمام طرح قدیم 12.100.000

نیم سکه بهار آزادی 6.750.000

ربع سکه بهار آزادی 3.800.000

سکه گرمی 2.350.000

اونس جهانی یک هزار و 838 دلار و 25سنت 

طلای 18 عیار 1.230.400

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 2 بهمن ماه 1400 به 12 میلیون 263 هزار تومان رسید.قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 400 به 12 میلیون 263 هزار تومان رسید.همچنین قیمت نیم سکه 6 میلیون 730 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 805 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون  و 245 هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1834/00 دلار و هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 213 هزار و 700تومان است.

فعالان بازار می گویند: در صورتی که امروز خبری از افزایش دلار نباشد، کار برای سکه بازان دشوار خواهد شد.

ساعت 10 تا 11 صبح روز سه شنبه برای معامله گران بازار سکه اهمیت زیادی داشت، چرا که در این مقطع زمانی فلز گران بهای داخلی  پس از مدت ها زیر سطح حساس 12 میلیون و 200 هزار تومان به طور مداوم مورد معامله قرار گرفت. این موضوع می توانست زمینه ساز فشار شدید فروش ها  در بازار سکه شود. با این حال،‌ معامله گران بزرگ در این یک ساعت مقاومت شدیدی را به خرج دادند و اجازه ندادند که سکه امامی به زیر محدوده 12 میلیون و 150 هزار تومان برود.

چنین مقاومتی موجب شد که احتمال نزول در بازار سکه کاهش پیدا کند و فلز گران بهای داخلی پس از یک ساعت یاد شده،  از ساعت 11 صبح تا 10 شب هیچگاه زیر سطج 12 میلیون و 200 هزار تومان معامله نشد.

با قرار گرفتن سکه بالای سطح یاد شده می توان گفت که به صورت موقت سایه ریزش از بازار سکه برداشته شده است. با این حال، حباب فلز گران بهای داخلی به اندازه ای بالاست که انتظار افزایش معنادار برای فلز گران بهای داخلی نیز دور از انتظار است. ارزش ذاتی سکه دیروز در محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان قرار داشت و با چنین ارزش ذاتی احتمال کمی دارد که ارزش سکه بازار به بالای سطح 12 میلیون و 500 هزار تومان برود.

سکه امامی روز قبل تا حد زیادی به کمک افزایش ارزش دلار توانست خود را بالای سطح 12 میلیون و 200 هزار تومان نگه دارد. حتی عده ای باور داشتند که راز ماندگاری سکه بالای سطح یاد شده، ‌ورود موقت سکه بازان به بازار دلار بود. در صورتی که امروز خبری از افزایش دلار نباشد، کار برای سکه بازان دشوار خواهد شد.

قیمت سکه روز گذشته بر مدار کاهش قرار گرفت اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز 28 دی 1400 چگونه پیش بینی کرده اند؟

پیش بینی قیمت سکه 

بازار سکه روز گذشته شاهد افت قیمت سکه بود. این فلز گران بهای داخلی عصر روز دوشنبه نسبت به روز یکشنبه 90 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و بر روی 12 میلیون و 210 هزارتومان قرار گرفت. این کاهش قیمت در حالی اتفاق افتاد که قیمت اونس طلا در بازار جهانی بر مدار صعود قرار گرفته بود و با 1822 دلار معامله می شد. قیمت دلار نیز روز گذشته 240 تومان پایین رفت و به تبع آن قیمت سکه هم آرایش نزولی به خود گرفت.

پیش بینی تحلیل گران فنی از بازار سکه

معامله گران بازار سکه معتقدند در صورتی که قیمت دلار آمریکا امروز سه شنبه بالا برود می توان انتظار صعود قیمت سکه را داشت در غیر این صورت قیمت سکه به روند کاهشی روز گذشته ادامه خواهد داد.تحلیل گران فنی بارها عنوان کرده اند که در صورت از دست رفتن حمایت 12 میلیون و 200 هزار تومان، احتمال افت قیمت فلز گران بهای داخلی تا محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان نیز وجود دارد. به گفته برخی فعالان در صورتی که در روز جاری،‌ برای معامله گران محرز شود که نوسان کاهشی انتهای روز دوشنبه هیجانی نبوده است، فشار فروش ها بیشتر خواهد شد و حرکت به سوی حمایت بزرگ 11میلیون و 800 هزار تومان آغاز خواهد شد.

در حالی که در شب گذشته برخی معامله گران بر روی افزایش حباب سکه و انتشار اخبار مثبت از مذاکرات وین تاکید داشتند، گروه دیگری باور داشتند که حملات صورت گرفته به خاک امارات می تواند فضای منطقه را متشنج کند. آن ها انتظار دارند که در شرایط تشنج،‌ تقاضا برای خرید سکه و طلا افزایش پیدا کند.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز 28 دی 1400 چگونه پیش بینی کرده اند؟

نزول قیمت سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه دیشب در معاملات پشت خطی بر روی 12 میلیون و 170 هزار تومان قرار گرفت که نسبت به معاملات پشت خطی یکشنبه شب 140 هزار تومان پایین رفته بود. این قیمت نسبت به معاملات نقدی روز دوشنبه 40 هزار تومان پایین تر بود.قیمت سکه روز گذشته بر روی 12 میلییون و 210 هزار تومان قرار داشت.

میانگین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز دوشنبه 27 دی 1400 در بازار آزاد تهران به 11 میلیون و 838 هزار و 500 تومان رسید.میانگین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز دوشنبه 27 دی 1400 در بازار آزاد تهران به 11 میلیون و 838 هزار و 500 تومان رسید.امروز میانگین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 11 میلیون و 475 هزار تومان، نیم سکه 6 میلیون و 458 هزار و 750 تومان، ربع سکه 3 میلیون و 541 هزار و 875 تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 128 هزار و 571 تومان است.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 23 دی ماه 1400 به 12 میلیون 240 هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 23 دی ماه  1400 به 12 میلیون 240 هزار تومان رسید.

همچنین قیمت نیم سکه 6 میلیون 650 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 660 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون  و 250 هزار تومان است.هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1826/00 دلار و هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 211 هزارتومان است.قیمت سکه روز گذشته نزول را تجربه کرد اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران نرخ سکه را برای امروز پنج شنبه 23 دی 1400 چگونه پیش‌بینی کرده اند؟

بازار سکه روز گذشته شاهد افت نرخ سکه بود. این فلز گران بهای داخلی دیروز 75 هزار تومان ارزان شد و با 12 میلیون و 380 هزار تومان مبادله شد. نرخ سکه روز گذشته در حالی کاهش را تجربه کرد که نرخ اونس طلا بر مدار افزایش قرار گرفته بود و بر روی 1818 دلار قرار داشت.

پیش‌بینی تحلیگران از بازار سکه

تحلیل گران فنی بازار سکه معتقدند اگر سکه از محدوده 12 میلیون و 200 هزار تومان پایین برود تا محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان کاهش می‌یابد. همچنین آنها می‌گویند که از دست دادن محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان می‌تواند فلزگران بهای داخلی را تا محدوده 11 میلیون و 200 هزار تومان نزولی کند.

برگشت دلار به سوی محدوده 27 هزار و 200 تومانی عاملی است که می‌تواند سکه امامی را در فاز نزول بزرگ قرار دهد و در مقابل، بازگشت اسکناس امریکایی به بالای مرز 28 هزار تومانی، نزولی‌ها را از بازار فلز گران بهای داخلی خارج خواهد کرد.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران نرخ سکه را برای امروز پنج شنبه 23 دی 1400 را چگونه پیش‌بینی کرده اند؟

ریزش نرخ سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه دیشب در معاملات پشت خطی بر روی 12 میلیون و 360 هزار تومان قرار گرفت که نسبت به معاملات پشت خطی سه شنبه شب 130 هزار تومان ریزش کرده بود. این نرخ نسبت به معاملات نقدی روز گذشته 20 هزار تومان پایین تر بود.قیمت سکه روز گذشته بر روی 12 میلییون و 380 هزار تومان قرار داشت

سکه امامی در روز دوم هفته افت سنگینی را تجربه کرد و تا محدوده 12 میلیون و 200 هزار تومان پایین رفت. در روزهای قبل بارها هشدارهایی مطرح شده بود که حباب فلز گران بهای داخلی بالاست و این مساله می تواند زمینه ساز افت قیمت بازاری سکه شود. با این حال برخی از معامله گران این هشدار را جدی نگرفته اند و در حوالی دامنه 12 میلیون و 600 الی 12 میلیون و 800 هزارتومان خریدهای خود را بالا بردند. سکه در دو ماه گذشته بالای محدوده 12 میلیون و 500 هزار تومان نوسان کرده بود و همین مساله موجب شد که احتمال افت قیمت از نگاه برخی معامله گران پایین در نظر گرفته شود.

با این حال،‌در روز یک شنبه خبر قلابی توافق موقت هسته ای کافی بود که سکه به راحتی تا محدوده 12میلیون و 200 هزار تومان عقب نشینی کند. نکته جالب این بود که در همین روز ارزش ذاتی سکه تا محدوده 11 میلیون و 700 هزار تومانی پایین رفت. در این شرایط می توان گفت که عدم تقویت ارزش ذاتی سکه می تواند زمینه ساز شکست مرز 12 میلیونی سکه امامی در بازار شود. در واقع سکه امروز به خون افزایشی اونس طلا یا دلار نیاز دارد، در غیراینصورت افت قیمت فلز گران بهای داخلی ادامه پیدا خواهد کرد.

تحلیل گران فنی باور دارند در صورتی که محدوده 12 میلیون و 200 هزار تومانی سکه امامی از دست برود،‌احتمال افت قیمت فلز گران بهای داخلی تا محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان وجود خواهد داشت. البته دیشب سکه توانست خود را تا محدوده 12 میلیون و 300 هزار تومان بالا کشید و این مساله کمی صعودی های بازار را خوشبین به روند ابتدای روز جاری کرده است.

به گفته فعالان، سکه در ابتدای روز سه شنبه با شوک ادامه افت دلار و از دست رفتن حمایت 29 هزار و 200 تومانی مواجه شد. در آن سو در شروع بازارهای جهانی خبری از افزایش معنادار اونس طلا نبود.

دژ محکم 13 میلیون تومانی،‌ در روز سه شنبه شکسته شد تا سرعت افت سکه بیشتر شود. فلز گران بهای داخلی پس از اینکه مرز 13 میلیونی را از دست داد، به سرعت تا محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومان افت کرد. با این حال، با رسیدن سکه به حمایت دوم(محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومان)، خریدها در بازار بیشتر شد، به طوریکه در ساعات انتهایی شب گذشته فلز گران بهای داخلی تا محدوده 12 میلیون و 870 هزار تومان پیش روی کرد.

به گفته فعالان، سکه در ابتدای روز سه شنبه با شوک ادامه افت دلار و از دست رفتن حمایت 29 هزار و 200 تومانی مواجه شد. در آن سو در شروع بازارهای جهانی خبری از افزایش معنادار اونس طلا نبود. به این ترتیب،‌بخشی از حباب سکه با شدت گرفتن قدرت کاهشی ها شکسته شد و سکه به راحتی مرز 13 میلیون تومانی را از دست داد.

در ادامه روز از یک سو دلار توانست مرز 29 هزار تومانی را حفظ کند و از سوی دیگر اونس طلا توانست بالای مرز هزار و 800 دلاری پیش روی سنگینی را صورت دهد. این موضوعات موجب شد که فاز فروش در بازار سکه محدودتر شود. با توجه به این نکات می توان گفت که ادامه افت سکه در روز جاری به رفتار دلار در مرز 29 هزار تومانی بستگی خواهد داشت.

برخی از سکه بازان باور دارند که رفتن مقامات کره ای به وین می تواند زمینه ساز تقویت انتظارات مثبت در بازار ارز و افت بیشتر قیمت دلار شود. وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرده است که معاون اول این وزارتخانه طی هفته جاری عازم وین خواهد شد تا درباره موضوع آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی با نمایندگان ایران و طرف‌های غربی به مذاکره بپردازد.‌‌ این خبر در صورتی که فشارکاهشی ها در بازار ارز را افزایش دهد می تواند زمینه ساز افت بیشتری در بازار سکه را نیز فراهم کند.

با آرامش بازار ارز به دلیل احتمال دستیابی به توافق، کاهش انس جهانی طلا و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از امروز، قیمت طلا و سکه کاهش یافت.

همچنین قانون دايمی مالیات بر ارزش افزوده که از امروز اجرایی شد، سازوکار تعیین قیمت طلا را تغییر می‌دهد و فعالان این حوزه معتقدند قیمت تمام شده طلا با اجرای این قانون کاهش خواهد یافت.

علاوه بر این دو عامل، هیات مذاکره‌کننده ایرانی نیز امروز برای از سرگیری دوباره مذاکرات وارد وین شد. از آنجایی که اخبار مثبتی از مذاکرات تا این لحظه به گوش رسیده است و بازار ارز هم در واکنش به این اخبار، در آرامشی نسبی به سر می‌برد، این موضوع به همراه عوامل ذکر شده باعث شده است طلا امروز نیز در بازار داخل نزولی باشد.

قیمت طلا و سکه 13 دی ماه 1400

به این ترتیب و طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر، امروز و در این ساعت از معاملات، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، 12میلیون و 900هزارتومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، 12میلیون و 600هزارتومان، نیم سکه، 6میلیون و 780هزارتومان، ربع سکه، 3میلیون و 800هزارتومان و سکه یک گرمی 2میلیون و 300هزارتومان معامله می‌شود.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز 6 دی ماه 1400 به 13 میلیون 50 هزار تومان رسید.همچنین قیمت نیم سکه 6 میلیون 800 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 850 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون  و 300 هزار تومان است.هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1808/77 دلار و هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 295 هزار و68 تومان است.

در سومین هفته آذر روند نرخ ارز و سکه صعودی بود به طوری دلار و سکه کانال قیمتی  جدیدی  را تجربه کرد.شاخص کل بورس تهران، شنبه (13 آذرماه) در ابتدای معاملات با رشد یک هزار و 283 واحد در ارتفاع یک میلیون و 341 هزار واحدی قرار گرفت.سه نماد فولاد، نوری و فارس  بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس در این دقایق داشته اند. شاخص کل فرابورس نیز با افت 6 واحد بر روی پله 19 هزار و 229 واحد قرار گرفت در آخرین روز معاملات چهارشنبه (17 آذرماه) در ابتدای معاملات با رشد 454 واحد در ارتفاع یک میلیون و 338 هزار واحدی قرار گرفت.نماد فملی بیشترین تاثیر را بر شاخص بورس داشت و نماد شستا نیز پرتراکنش‌ترین نماد در بورس بود.

نرخ ارز درسومین هفته آذر روند صعودی داشت به طوری که طبق اعلام صرافی ملی ایران دلار  از قیمت 27 هزار و 723 تومان  به27 هزار و 767 تومان رسید یورو  با افزایش 40 تومانی از قیمت 32 هزار و 3 تومان به 32 هزار و 42 تومان رسید.

محمد کشتی آرای نايب ريیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، گفت: قیمت اونس جهانی در این هفته سیر نزولی داشت و به یک هزار و 883 دلار رسید البته نوسانات کاهشی اونس جهانی در طول هفته و افزایش نرخ ارز سبب شد تاثیر قیمت دلار بر نرخ سکه و طلا بیشتر باشد و قیمت آن افزایش یابد.

او افزود: اونس جهانی در این هفته با کاهش یک دلاری همراه بوده است. قیمت ارز تا روز سه شنبه به اوج خود رسید و پس از آن اقدامات بانک مرکزی و صبحت های رییس جمهور  اندکی کاهش یافت  و نرخ آن در  اواخر هفته ثابت ماند و منتظر صبحت ها و مذاکرات وین است.

کشتی آرای تصریح کرد: قیمت سکه طرح قدیم به 12 میلیون و 900 هزار تومان رسید که به طور متوسط با افزایش 100 هزار  تومانی در این هفته همراه بود. سکه  طرح جدید 12 میلیون و 280 هزار تومان است که حدود 280 هزار تومان افزایش نرخ را تجربه کرده است. نیم سکه با افزایش 200 هزار تومانی  به رقم 6 میلیون و 900 هزار تومان رسید. 50 هزار تومان به ارزش ربع سکه افزوده شد که به مبلغ 3 میلیون و 950 هزار تومان به فروش رسید. سکه یک گرمی با افزایش 100 هزار تومان  به 2 میلیون و 400 هزار  تومان داد و ستد شد.

او بیان کرد: در مجموع  قیمت ها از اول هفته با افزایش همراه بود  اما از روز چهارشنبه نرخ ها با کمی تعدیل به این قیمت ها رسیدند. هر مثقال طلای آب شده به 5 میلیون و 170 هزارتومان داد و ستد شد که به طور متوسط هر مثقال 55 هزار تومان  افزایش نرخ را داشته است. هر گرم طلای 18 عیار  هم با 14 هزار تومان افزایش هفتگی به یک میلیون و 310 هزار تومان به فروش رسید.

کشتی آرای گفت: در این هفته حباب سکه با افزایش 170 هزار تومانی به 440 هزار تومان رسید.

در صورت از دست رفتن حمایت 12 میلیون و800 هزار تومانی، احتمال افت قیمت سکه تا محدوده 12 میلیون و 200 هزار تومان وجود خواهد داشت.

سکه دیروز نتوانست بالای محدوده 13 میلیون و 300 هزار تومانی خود را حفظ کند. افزون بر این، فلز گران بهای داخلی به راحتی حمایت 13 میلیون و 200 هزار تومان را از دست داد. این دو اتفاق تا حدی انتظارات کاهشی در بازار سکه را تقویت کرد. با این حال، تحلیل گران فنی باور دارند تا زمانی که فلزگران بهای داخلی بالای خط حمایتی 12میلیون و 800 هزار تومانی قرار دارد،‌ خبری از فروش های سنگین در بازار نخواهد بود و قیمت بیشتر تمایلات افزایشی خواهد داشت. در صورت از دست رفتن حمایت 12 میلیون و800 هزار تومانی، احتمال افت فلز گران بهای داخلی تا محدوده 12 میلیون و 200 هزار تومان وجود خواهد داشت.

سطوح مهم دلار برای سکه

به گفته فعالان یکی از مهم ترین عواملی که جهت بازار سکه در روز سه شنبه را تغییر داد،‌ افت قیمت دلار بود. برای معامله گران سکه سطح 30 هزار و 500 تومانی دلار اهمیت زیادی دارد، چرا که شکست آن می تواند سکه را تا مرز 13 میلیون تومانی پایین ببرد. برخی معامله گران باور دارند که سکه برای افت به زیر مرز 13 میلیون تومان نیاز دارد که حداقل دلار تا ابتدای کانال 30 هزار تومانی عقب نشینی کند.

به باور برخی بازیگران بازار، برخورد قضایی با معامله گران ارزی یکی از عواملی بود که احتیاط را در بازار بالا برد. گفته شده است که طی روز‌های آتی نیز اقدامات لازم جهت اخذ حکم قضایی برای مسدودسازی حساب‌های بانکی تعداد دیگری از فعالان غیر مجاز ارزی در دست انجام است.

برخی از سکه بازان تصور می کنند که چنین برخوردهایی می تواند طی دو روز آینده،‌احتیاط را در میان بازیگران دلار بالا ببرد و به همین دلیل ترجیح می دهند مداخله زیادی در بازار نداشته باشند. پس از مذاکرات هفته جاری، سکه بازان موقعیت خرید یا فروش خود را به روز خواهند کرد.

امروز 15 آذر 1400 هم قیمت سکه و طلا در بازار بالا رفت و هم قیمت درهم گران شد.

قیمت اونس طلا امروز در بازار جهانی طلا بر روی 1778 دلار بود. قیمت طلا 18 عیار هم امروز نسبت به روز گذشته 15هزار و 400 تومان گران شد و با 1 میلیون و 319 هزار و 600 تومان معامله شد. قیمت سکه هم امروز 185 هزار تومان بر ارزش خود افزود. قیمت سکه امروز با 13 میلیون و 230 هزار تومان بسته شد.

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز دوشنبه 15 اذر 1400 اعلام شد. بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا 27¡310 (بیست و هفصت هزارو سیصد و ده تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا 27¡861 (بیست و هفت هزار و هشتصد و شصت و یک تومان) اعلام شد.همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو 31¡406 (سی و یک هزار و چهارصد و شش تومان) و قیمت فروش یورو 32¡040 (سی و دو هزار چهل تومان) است.

در بازار ارز اهران و در میان معامله گران امروز دو خبر از وزارت خارجه روسیه و آلمان برجسته بود. مسکو از دیدار «سرگيی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه و «کاظم جلالی» سفیر ایران خبر داد و اعلام کرد: طرفین وضعیت کنونی مذاکرات وین را بررسی کردند و عزم طرفین برای تمرکز بیشتر به‌منظور احیای توافق مورد تاکید قرار گرفت.

وزارت خارجه آلمان نیز اعلام کرد: پیشنهادات ایران در خصوص برنامه هسته‌ای غیرقابل قبول است.ما هنوز در مسیر دیپلماتیک هستیم، اما زمان رو به اتمام است.انتظار داریم ایران با پیشنهاد‌های واقع بینانه به مذاکرات بر سر برنامه هسته‌‎ای بازگردد.

بر اساس آخرین قیمت‌هایی که از بازار قیمت دلار امروز با اندکی کاهش یعنی 40 تومان از ابتدای امروز به 27 هزار و 824 هزار تومان رسیده علاوه بر این یورو نیز با 120 تومان کاهش به قیمت 31 هزار و 411 هزار تومان رسیده است. البته امروز روند پوند بر خلاف دلار و یورو متفاوت بوده و  ارز با 245 تومان افزایش مرز 40 هزار تومان را رد کرده و به قیمت 40 هزار و 569 تومان رسید.19

بر اساس آخرین قیمت‌هایی که از بازار قیمت دلار امروز با اندکی کاهش یعنی 40 تومان از ابتدای امروز به 27 هزار و 824 هزار تومان رسیده علاوه بر این یورو نیز با 120 تومان کاهش به قیمت 31 هزار و 411 هزار تومان رسیده است. البته امروز روند پوند بر خلاف دلار و یورو متفاوت بوده و  ارز با 245 تومان افزایش مرز 40 هزار تومان را رد کرده و به قیمت 40 هزار و 569 تومان رسید.

طلا امروز بر خلاف دلار با افزایش قیمت هر چند اندکی تا کنون مواجه بوده به گونه‌ای که طلای 18 عیار با 4600 تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 309 هزار تومان رسیده همچنین سکه امامی تیز با 86 هزار تومان افزایش قیمت بهای آن تا ظهر امروز به 13 میلیون و 126 هزار تومان رسیده و نیم سکه و ربع سکه به ترتیب با 50 هزار تومان و 15 هزار تومان افزایش قیمت به ترتیب به قیمت 686 هزار تومان و 392 هزار تومان رسیده است.

البته تا ظهر امروز سکه بهار آزادی هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و بهای آن به 12 میلیون و 905 هزار تومان رسیده است.  

در بازار امروز هر گرم طلا 18 عیار نسبت به 2 روز پیش، با 36700 تومان افزایش، 1,295,600 (یک میلیون و دویست و نود و پنج هزار و ششصد ) تومان نرخ گذاری شد.

جدول قیمت 3 روز اخیر هر گرم طلا 18 عیار

قیمت (تومان)                        مقدار تغییر                              درصد تغییر                     تاریخ

1,295,600                                   36,700                                            2.83                           11:31

1,258,900                                   -3,000.00                                          -0.24                    2 روز پیش

1,261,900                                    10,800                                              0.85                     3 روز پیش

مذاکرات لغو تحریم‌ها که از روز دوشنبه هشتم آذرماه در وین پایتخت اتریش ازسرگرفته شده‌ بود، دیروز جمعه 12 آذرماه پس از پنج روز گفت وگو پایان یافت. امروز دلار در بازار آزاد از مرز 30 هزار تومان گذشت.

امروز دلار در بازار آزاد از مرز 30 هزار تومان گذشت.

با توجه به اینکه هفته‌ای پر از اخبار مختلف را پشت سر گذاشتیم؛ به عنوان مثال کشف سویه جدید ویروس کرونا موسوم به امیکرون روی قیمت‌های جهانی دلار و طلا اثر زیادی گذاشت؛ باید دید این اخبار و اتفاقات چه تاثیری بر روی بازار طلا و ارز در داخل ایران داشته است، چنانچه که اخبار نشان می‌دهد دلار امروز به قیمت 27 هزار و 324 تومان رسید که نسبت به امروز صبح 707 تومان افزایش داشته است؛ همچنین یورو نیز با 826 تومان افزایش قیمت به 30 هزار و 983 تومان رسید و علاوه بر این دو ارز، پوند نیز در پایان روز کاری امروز قیمت 39 هزار و 215 تومان را تجربه کرد که 200 تومان افزایش داشته است.

 

همچنین طلا نیز تحت تاثیر هفته‌ای که گذشت بازار پرتلاطمی را تجربه کرد اما به نظر می‌رسد تعادل بیشتری را در صعود و نزول قیمتی داشته است؛ هم اکنون قیمت هر گرم طلای 18 عیار با 2600 تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 258 هزار و 900 تومان رسیده، علاوه بر این سکه امامی با 5000 تومان افزایش قیمت 12 میلیون و 626 هزار تومانی را تجربه کرده اما سکه بهار آزادی درمقایسه با سکه امامی افزایش قیمت کمتری داشته و تنها با هزار تومان افزایش به قیمت 12 میلیون و 403 هزار تومان رسیده که البته این افزایش در نیم سکه و ربع سکه دیده نمی‌شود نیم سکه و ربع سکه به ترتیب با 8000 و 12 هزار تومان کاهش به قیمت‌های 6 میلیون و 575 هزار تومان و 3 میلیون و 800 هزار تومان رسیدند.

 

تا هفته گذشته شرایط دریافت 2200 دلار سهیمه‌ای از صرافی‌ها داشتن کارت ملی و دوکارت بانکی به نام متقاضی بود اما حالا صرافی ملی شرایط را تغییر داده و با سخت‌گیری بیشتری دلار را به متقاضیان می‌دهد. شرایط جدید دریافت دلار سهیمه‌ای چیست؟

اختلاف قیمت دلار آزاد و صرافی ملی در بازار تا دو هزار تومان هم رسیده بود. با چنین وضعیتی بازار خرید دلار سهمیه‌ای به شدت داغ شده است و صف‌های طولانی صرافی‌ها نشان از همین موضوع دارد.

با اختلاف قیمت فعلی دلار بازار آزاد و صرافی اگر شخصی با قیمت 26 هزار و 900 تومان از صراقی ارز بخرد و در جا همان را به دلالان بازار بفروشد حدودا سه میلیون  و خورده‌ای سود می‌کند. در حالی که  سود دلالان هم از این موضوع برای خرید هر دلار سهیمه‌ای حدودا دو میلیون و 800 هزار تومان است.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از صرافی‌های میدان فردوسی نشان می‌دهد کمتر کسی برای سفر یا مهاجرت قصد استفاده این رانت ارزی را دارد. این وضعیت به گونه‌ای است که بازار اجاره کارت ملی را هم برای دلالان داغ کرده و این افراد کارت ملی هر فرد را بین 400 تا 500 هزار تومان خریداری می‌کنند. اما حالا شنیده‌ها نشان می‌دهد شرایط دریافت دلار سهیمه‌تی تغییر کرده است.

شرایط جدید دریافت دلار سهیمه‌ای بانک مرکزی چیست؟

تا اواخر هفته گذشته تنها شرط خرید دلار سهمیه‌ای همراه داشتن کارت ملی بود. البته به غیر از آن دو کارت بانکی به نام شخص خریدار  و یک سیم‌کارت هم برای خرید 2200 دلار سهمیه‌ای نیاز بوده است.

دلیل داشتن دو کارت بانکی هم این است که سقف پرداخت از طریق دستگاه پز 50 میلیون تومان است و باید مابقی به کارت دیگر واریز شود. اما از اواخر هفته گذشته شرایط دریافت دلار سهیمه‌ای تغییر کرد و صرافی‌ها با سخت‌گیری بیشتری ارز به متفاضیان می‌دهند.

حالا اگر فردی قصد خرید دلار سهیمه‌ای از صرافی را داشته باشد باید علاوه بر کارت ملی و دو کارت بانکی به نام خود، سیم کارت، اصل و کپی مدارکی مثل بلیط، ویزا، پاسپورت و عوارض خروج از کشور را داشته باشد تا بتواند از سهیمه 2200 دلار خود استفاده کند.

البته داشتن تنها یکی از موارد گفته شده کافی نیست و متقاضی دریافت دلار سهیمه‌ای باید اصل و کپی تمامی موارد بالا را داشته باشد. به نظر می‌رسد این سیاست جدید در عرضه ارز سهمیه‌ای از طول صف‌های صرافی‌ها بکاهد.

قیمت سکه

قیمت دلار در آخرین روز کاری قبل از تعطیلات چند روزه تهران در آستانه عقبگرد به کانال 23 هزار تومان بود.قیمت دلار پس از اولین روز بعد از تعطیلات 6 روزه تهران روند کاهشی خواهد داشت.

گفتنی است بنا به اظهار نظر کارشناسان در ادامه هفته احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد هرچند به ادامه داشتن این روند نمی توان چندان امید داشت.

نرخ دلار از ابتدای سال 1400 با توجه به تحولات سیاست خارجی و افزایش امیدواری به موفقیت مذاکرات وین، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و کاهش سفته‌بازی در بازار ارز، قیمت انواع ارز روند کاهشی داشته است و در روزهای پایانی فروردین ماه نرخ دلار در صرافی بانکی حدود 23 هزار و 500 تومان و در اردیبهشت ماه 23 هزار و 369 تومان بود.

 در خرداد ماه بهای دلار به سوی کانال 24 هزار تومان خیز برداشت و تقریبا از اواسط تیرماه تا کنون در کانال 24 هزار تومان نوسان داشته است و گاهی به سوی نرخ 25 هزار تومان خیز برمی‌دارد اما دوباره در میانه کانال 24 هزار تومان ثابت می‌شود. در نهایت در 28 تیرماه بهای دلار در صرافی بانکی به 24 هزار و 59 تومان رسید که حکایت از عقبگرد آن به قیمت 23 هزار تومان است.

«محمود فراهانی» کارشناس اقتصادی در گفت وگو با ایرنا درخصوص پیش بینی نرخ دلار در روزهای آتی گفت: همیشه سه شاخص ورودی دلار به کشور، مذاکرات برجام و هزینه‌های دولت عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت ارز است.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر قیمت دلار اظهارداشت: هرگاه تحریم‌ها کم می‌شود ورود دلار بیشتر شده و هرگاه تحریم‌ها شدت یابد ورود دلار سخت‌تر می شود که خود موجب تحریک تقاضا خواهد شد و در نتیجه نرخ دلار افزایش می‌یابد.

این کارشناس اقتصادی مذاکرات برجام را از دیگر عوامل موثر بر بهای دلار دانست و گفت: زمانی که این مذاکرات رویه مثبت داشته است آثر آن بر قیمت دلار کاهشی است و بالعکس.

وی درباره تاثیر انضباط مالی دولت به عنوان عامل موثر دیگر بر بهای دلار بیان کرد: با توجه به اینکه هزینه‌های دولت موجب افزایش نقدینگی می‌شود آثار افزایشی بر قیمت دلار دارد.

فراهانی تصریح کرد: انضباط مالی به عنوان عامل موثر در قیمت دلار در کشور، نقش داشته است و ورودی دلار و مذاکرات برجام دو عاملی است که تاثیر کوتاه‌ مدت و میان مدت بر نرخ دلار دارد.

وی افزود: وقتی آزادسازی برخی منابع در خارج از کشور مطرح می‌شود اثر کاهشی بر قیمت دلار دارد و به دلیل اینکه فعلا مذاکرات برجام نیز در تعلیق است، قیمت دلار مترصد کاهش است.

این کارشناس با اشاره به وضعیت موجود کشور گفت: با توجه به تعلیق مذاکرات، یک دامنه نوسان محدودی را در هفته‌های آینده خواهیم داشت.

وی بیان کرد: به طور کلی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تعلیق مذاکرات به سمت گشایش است و طرف‌های خارجی مذاکره کننده نیز به دنبال این هستند که بدانند قرار است با چه گروهی مذاکره کنند و ترکیب دولت در حوزه‌ سیاست خارجی برای آنها مهم است.

فراهانی گفت: وزارت اقتصاد به عنوان خزانه‌دار، بانک مرکزی به عنوان متولی دلار و نقدینگی و وزارت خارجه نیز به عنوان دروازه‌بان روابط کشور برای طرف‌های مذاکره کننده مهم هستند.

وی در پایان گفت: پیش بینی من این است که در هفته آینده نوسان دلار رو به افزایش نخواهد بود و بعید است که تا استقرار دولت جدید در روزهای آتی، اتفاق خاصی بیفتد و این تعلیق به سمت کاهش قیمت دلار است و چنانچه افزایشی هم باشد در دامنه نوسان یک تا دو هزار تومان خواهد بود

مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم سیگنال جدید آمریکا به بازار ارز ایران/ دلار کانال عوض می‌کند؟ جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو