تحقیق و تفحص یارشاطر یا بارخاطر؟

تحقیق و تفحص یارشاطر یا بارخاطر؟

به گزارش بورس‌نیوز، "جعفر عزیزی - کارشناس بازارسرمایه" در یادداشتی برای بورس‌نیوز نوشت:

خواندن 5دقیقه

در ماه‌ها و‌روز‌هایی که به گواه اعداد و‌ارقام بدترین رکورد‌های تاریخ بازار سرمایه در حال رقم خوردن است و سرمایه گذاران شاهد از بین رفتن سرمایه‌های خود هستند مجلس بخاطر رقابت و کینه جویی‌های قدیمی و به ویژه از زمان تعیین ریاست جدید سازمان بورس طرحی در دست اقدام دارد به اصطلاح تحت نام" تحقیق و‌تفحص از سازمان بورس " (شما بخوانید طرح نابود کردن اعتماد باقیمانده در بازار).

زمان انتخاب ریاست جدید سازمان بورس رقابت شدیدی بین مجلس و دولت برای رساندن فرد مورد نظر خود به ملاصدرا بود، بنابراین عده‌ای از نمایندگان مجلس به دنبال تحمیل نظر خود بر وزیر اقتصاد بوده و حتی این موضوع را به اطلاع وی رسانده اند که درصورت انتخاب آقای دهقان دهنوی مسولیت ریزش شاخص را باید بپذیرند.

این دو قوه محترم درست تشخیص داده اند، ریاست سازمانی که بطور مستقیم بر معاملات دارایی‌های بیش از 50 میلیون ایرانی نظارت دارد بدون شک در مقاطع مهمی مثل انتخابات و به ویژه انتخابات خرداد ماه سال آینده نقش به سزایی در سلب یا ایجاب محبوبیت بین اکثریت افراد جامعه دارد. اما این روز‌ها متاسفانه آنچه برای این دو قوه به هیچ وجه اهمیتی ندارد سرمایه‌های مردمی است که در پاسخ به ندای رهبر و ريیس جمهور در سال 99 رهسپار بازار سرمایه شدند. در شرایطی که تیغه‌های قیچی تحریم، کرونا و رکود هر روز بر جامعه و اقتصاد فشار بیشتری وارد می‌ساخت مردم با امید به پشتیبانی حاکمیت از بازار سرمایه به تعبیر ريیس جمهور همه دار و‌ندار خود را به بورس سپردند و همین موجب شد تا دولت بتواند در سخت‌ترین سال اقتصادی نیم قرن اخیر (به گواه آمار) بیش از 500 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی کند.

به محض انتخاب ریاست جدید سازمان بورس ایشان روز‌های خوش را نوید می‌دهند، اما مجلس فردای آن روز لایحه از دستور کار خارج شده " تنظیم بازار فولاد " که یکی از مهمترین عوامل ریزش قیمت‌ها در هفته‌های پیش از آن بود را به اصطلاح نبش قبر کرده، به جریان می‌اندازد تا نشان دهد برای ریاست جدید سازمان شمشیر از رو بسته است!

کینه توزی نمایندگان به همین جا ختم نمی‌شود و در اثنای بحث‌های بودجه برخی از نمایندگان از افزایش نرخ انرژی صنایع صحبت می‌کنند که همواره مانند "شمشیر داموکلس" بر سر بازار سرمایه بوده است. در نهایت آنچه از سرمایه و اعصاب سهامداران مانده است این روز‌ها مورد هدف تیر "طرح تحقیق و تفحض " واقع شده تا هر طور شده تا قبل از انتخابات پشت دولت را در بازار به خاک چسبانده و او را ضربه فنی کنند. البته این نمایندگان شاید نمی‌دانند که این تیر، تیر خلاص خواهد بود و آن هم نه فقط بر پیکر نحیف بازارسرمایه که بر قلب اقتصاد و حتی بر اعتماد مردم است و چه بسا تاک و تاک نشان بهم بدوزد!

در شرایطی که روزانه شاهد خروج منابع از کشور برای خرید خانه در ترکیه و دبی از یک طرف و ورود بدون مطالعه هموطنان به بازار‌های رمز ارز‌ها هستیم متاسفانه ستیزه جویی و رقابت‌های منفی انتخاباتی بین مجلس و‌دولت (از نوع خرچنگی) به شدیدترین نحو ممکن ادامه دارد و می‌رود که یکی از فجیع‌ترین رکورد‌های نابودی "سرمایه اجتماعی " را رقم بزند.

جعفر عزیزی 4 اسفند1399

بیشتر بخوانید:

غبار زدایی از تالار شیشه ای یا سیاسی کاری با اسم رمز 

 

تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

با شروع معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل برخلاف روزهای گذشته از محدوده منفی خود گذر کرد و روندی مثبت را در پیش گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته به محدوده یک میلیون و 550 هزار واحدی وارد شو...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

بازار امروز با فشار عرضه شروع به کار کرد و در ابتدای معاملات فشار عرضه باعث افت شاخص کل شد اما در ادامه تقاضا برای خرید و همچنین ارزندگی سهم‌ها باعث از سرگیری روند صعودی بازار شد.

TejaratNews.com/
نرخ دلار نیمایی امروز 11 اسفند ماه پشت‌پرده اظهارات اخیر واعظی درباره نرخ ارز آینده روشن در انتظار سهامداران بانک پارسیان فروش گوشت قسطی با چک کارمندی! مصوبه مجلس گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ 40 میلیون دلار کالای ورود ممنوع ترخیص می‌شود سهام عدالت افت 1.6 درصدی داشت خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 مجمع "ساربیل" 141 تومان تقسیم کرد "زمگسا" در فکر تغییر هیات مدیره سود 600 ریالی "سنوین" نصیب سهامداران "شصفها" گرد هم می‌آیند جلسه دستمزد 1400 فردا برگزار خواهد شد مصوبه جدید مجلس کدام گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست حلب مورد نیاز کارخانه‌های روغن تامین شد جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت سهام عدالت دولتی می‌شود؟ انتخابات غیرقانونی "وبرق" از سهامداران دعوت کرد کدال‌نگر 11 اسفند1399/ زیان 10میلیاردی بانک پارسیان در 9ماه ‌گذشته افت 3 هزار واحدی شاخص کل معامله 10هزار کنتور برق بر تابلوی مناقصه بورس کالا "اتکای" یکساله 752ریال سود برای هرسهم ساخت افت سودسازی «وهور» در یکسال مالی اگر سهام شبندر دارید بخوانید (11اسفند)/ سبزپوشی پالایش نفت بندرعباس در سرخی بازار رنج معاملات مثبت در فولاد/ فولاد با سبزپوشی به استقبال فردا می‌رود ثبت ارزش معاملات 290میلیارد تومانی برای شستا چرا دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، وثیقه نیاز ندارد؟ قیمت دلار به 24797 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 چراغ بورس قرمز ماند افت شاخص بورس در بازار امروز ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 موز چقدر گران شد؟ حاشیه‌های امروز بورس 11 اسفند 99 / فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند ارزش سهام عدالت امروز 11 اسفند 99 قیمت دلار و سکه در بازار امروز آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون بازار سرمایه از 16 اسفند توزیع میوه‌های نوروزی از 22 اسفندماه ارزش سهام عدالت من (11 اسفندماه) ارزش پالایشی یکم 11 اسفند 99 کاهش 3944 واحد شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 25 هزار میلیارد تومان فراتر رفت دولت؛ مقصر عملکرد شرکت‌های سهام عدالت/ مطالب معاون وزیر اقتصاد درباره عملکرد شرکت‌ها کذب است خبر سیاسی جدید برای معامله‌گران ارز و طلا / FATF به دستور کار مجمع برگشت؟ الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست 51 درصد از سهامداران عدالت مازندران کد بورسی دریافت کردند امکان دریافت کارت اعتباری برای تمام سهامداران بورس فراهم شد سهامداران «شپنا» بخوانند/ دهه خونین «شپنا»

در حال بارگیری...