ابهام سهامداران در مسیر خرید و فروش بورس

ابهام سهامداران در مسیر خرید و فروش بورس

گرچه دیروز بازار سهام رشدی حدود 3/ 0درصدی را تجربه کرد و نسبت به آخر هفته گذشته وضعیت بهتری داشت اما کارشناسان و تحلیلگران بورسی بر این اعتقادند که روند حاکم بر...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ آنها نرخ دلار، قیمت‌های جهانی و سیاست‌های‌‌‌ خارجی و داخلی را عواملی می‌‌‌دانند که می‌توانند محرکی برای رشد بازار باشند اما در همین حال می‌‌‌گویند که در یکی دو ماه آینده تحول خاصی در این حوزه‌‌‌‌‌‌ها اتفاق نمی‌‌‌افتد که اثرش را در بازار سهام شاهد باشیم.

 بازار خنثی

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه: با توجه به ثبات نسبی که در قیمت دلار به وجود آمده و با توجه به اینکه به پایان شهریور ماه نزدیک می‌‌‌شویم به نظر می‌رسد تا پایان این ماه، نوسانات مثبت و منفی را در سهم‌‌‌ها و صنایع شاهد خواهیم بود؛ به طوری که تغییر چندان محسوسی را در قیمت‌های پایانی اکثر سهم‌‌‌های بازار و همچنین شاخص کل طی یک هفته حس نخواهیم کرد. بازار منتظر این است که در هفته اول مهر ماه برآیندی از عملکرد 6ماهه شرکت‌ها داشته باشد که با انتشار گزارش تولید و فروش شهریور ماه این برآیند تکمیل خواهد شد.

اگر بخواهیم درباره وضعیت سهم‌‌‌ها و صنایع پیش‌بینی کنیم نیز باید نگاهی به قیمت‌های جهانی داشته باشیم. در بازارهای جهانی برخی از فلزات از جمله آلومینیوم سقف تاریخی خود را پشت سر گذاشته و همچنین روند رو به رشدی را در قیمت سرب و روی شاهید بودیم. بنابراین اگر بخواهیم صنایع بهتر را در هفته پیش‌‌‌رو نام ببریم باید بگوییم صنایعی که مرتبط با آلومینیوم، روی و سرب هستند، می‌توانند مورد توجه بازار قرار گیرند. البته حتما نوسانات قیمت ارز بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود.

از سوی دیگر بازار نسبت به گذشته نیم‌‌‌نگاه بیشتری به تحولات سیاست خارجی به‌خصوص اخبار مرتبط با برجام دارد و باید دید اولین گزارشی که قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دولت جدید درباره فعالیت هسته‌‌‌ای کشور منتشر کند، به چه شکل خواهد بود. با توجه به اخبار غیررسمی به نظر می‌رسد که گزارش جدید آژانس، گزارش مناسبی نسبت به دوره‌‌‌های قبلی نیست. بنابراین اگر گزارش مثبت نباشد قاعدتا باید انتظار افزایش نرخ ارز را در بازار داشته باشیم که این افزایش نرخ ارز می‌تواند در کوتاه‌‌‌مدت روی بازار سهام هم اثرگذار باشد.

در کل می‌توان گفت این هفته بسیار بعید است که شاخص بتواند به سقف قبلی خود در محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد برسد و همچنان شاهد نوسانات مثبت و منفی خواهیم بود. ارزش معاملات سهام هم در همین محدوده 10هزار میلیارد تومان برای معاملات خرد پیش‌بینی می‌شود. بهترین استراتژی نیز در این روزهای بازار صبر و شناسایی سهم‌‌‌‌‌‌های بنیادی است که در اصلاح قیمتی و اصلاح زمانی هستند.

 فشار خروج

امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه: در حال حاضر چند عامل بر بدنه بازار فشار وارد می‌کند. یکی مساله انتشار اوراق است که از طریق نقدینگی و رقابت با بازار سرمایه باعث جذب برخی از سرمایه‌‌‌ها خواهد شد. مساله دیگر نیز موضوع قیمت‌گذاری دستوری است. ذهینت کلی بازار این است که قیمت‌گذاری دستوری با شعار همیشگی حمایت از مصرف‌کننده، ادامه پیدا خواهد کرد و به سایر گروه‌‌‌ها و صنایع هم خواهد رسید بنابراین همین مساله می‌تواند به بدنه شرکت‌های بورسی فشار وارد کند و جیب دلالان و رانت‌‌‌خواران را پرپول‌‌‌تر کند.

این عوامل باعث می‌شود احتمالا یک فشار خروجی از بازار داشته باشیم و اصلاحی برای کلیت بازار و شاخص هم‌‌‌وزن و شاخص کل اتفاق بیفتد. سرمایه‌گذاران باید بپذیرند که به بازار سرمایه به دید سرمایه‌گذاری و تحلیل‌‌‌محور نگاه کنند. این نگاه که پول ماهانه از بازار به دست آوریم با فلسفه سرمایه‌گذاری چندان همخوانی ندارد. تجربه تاریخی و گذشته‌‌‌نگری نیز نشان داده که بازار سهام همواره در میان‌‌‌مدت و بلند‌‌‌مدت با فاصله از بازارهای رقیب جلوتر بوده است.

 مقاومت شاخص

فضل‌الله معظمی، کارشناس بازار سرمایه: شاخص در این هفته حتما مقاومت خواهد داشت. وقتی بازار از کانال یک میلیون و 100 هزار به کانال یک میلیون و 570 هزار واحد رسیده طبیعی است که باید تنفسی بکند. تا الان هم که بازار رشد داشته به نظر می‌رسد که بخشی از این رشد به دلیل حمایتی بود که وجود داشت. البته همزمان نرخ ارز شروع به بالا رفتن کرد و قیمت دلار از ابتدای تیر ماه از دامنه 23 هزار تومان بالا رفت و به 28 هزار تومان رسید.

همه اینها عواملی بود که بازار را رشد داد. اکنون اما نرخ ارز تا حدی روند کاهشی پیدا کرده و در دو روزی که قیمت دلار پایین آمد تاثیرش در بازار کاملا دیده شد چون روند بازار فعلا خیلی به قیمت ارز وابستگی دارد. اگر بازار ارز ملتهب شود اثرش روی بازار سرمایه هم دیده خواهد شد. متاسفانه آنچه امروز برای بازار سهام تعیین‌‌‌کننده شده قیمت دلار است. به نظر می‌رسد این هفته بازار بیشتر در یک دامنه حرکت کند و جهشی در بازار نخواهد بود مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.

 اصلاح زمانی بازار

علیرضا زمانی، کارشناس بازار سرمایه: بازار بعد از رشدی که کرد و به شاخص یک میلیون و 500 هزار واحد رسید به مقاومت خیلی سنگینی برخورد و نیاز به یک محرک خیلی قوی دارد که از این نقطه عبور کند. این محرک می‌تواند افزایش نرخ دلار، افزایش نرخ‌های جهانی یا خبر جدیدی باشد که دولت به بازار تزریق می‌کند. یکی از این عوامل می‌تواند باعث رشد بازار شود اما بعید است این محرک‌‌‌ها فعلا اتفاق بیفتند.

به نظر می‌رسد دلار در همان محدوده 28-27هزار تومان بماند، گزار‌‌‌ش‌‌‌های شرکت‌ها و تحلیل‌‌‌های آنان همان تحلیل‌‌‌‌‌‌های قبلی است یعنی اتفاق خاصی نیفتاده است. همین‌طور نرخ‌های جهانی هم در محدوده‌‌‌ای که بودند در حال درجا زدن هستند. بنابراین در این مدت نه ریزشی برای بازار می‌توان متصور بود و نه صعودی. بهتر است بگوییم در این مدت ما اصلاح زمانی در بازار داریم نه اصلاح عددی. در این مدت مقداری بازار دست‌‌‌به‌‌‌دست می‌شود تا ببیند در یکی، دو ماه آینده چه اتفاق جدیدی می‌‌‌افتد. چند محرک برای عبور از این مقاومت نیاز است. سیاست‌‌‌هایی که اکنون برای سیمان به کار می‌برند و برای فلزات اساسی دیگر می‌‌‌خواهند به کار ببرند باید شفاف شود.

اگر تغییراتی در وضعیت روی دهد، بازار قدرت بالا رفتن دارد چون هنوز پول جدیدی وارد بازار نشده است. شاخص کل بورس که از یک میلیون و 200هزار واحد به یک میلیون و 500 هزار واحد رسید با پول فعال‌‌‌های بازار و حقوقی‌‌‌ها بود. اگر مثل سال 98 و ابتدای 99 که پول جدید وارد بازار شد، پول جدید وارد بازار شود - که از قضا این نقدینگی هم در جامعه برای بازار وجود دارد - بازار جای رشد دارد.

local_offerبرچسب‌ها:
شاخص بورس منفی شد

شاخص بورس منفی شد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، 30 شهریورماه) با 36 هزار و 553 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 391 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
شاخص بورس به مدار رشد بازگشت

شاخص بورس به مدار رشد بازگشت

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، 29 شهریورماه) با هفت هزار و 279 واحد افزایش در جایگاه یک میلیون و 427 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
شاخص بورس امروز نیز قرمزپوش شد

شاخص بورس امروز نیز قرمزپوش شد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، 28 شهریورماه) با 29 هزار و 741 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 420 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
اصلاح شاخص بورس پس از رشد قابل توجه بازار در هفته‌های اخیر طبیعی است

اصلاح شاخص بورس پس از رشد قابل توجه بازار در هفته‌های اخیر طبیعی ا...

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه در چند وقت گذشته، سهام شاخص‌ساز بازار به دلیل افزایش قیمت ارز و رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی، رشد قابل توجهی را تجربه کردند، روند اصلاح...

Irna.ir/
علت ریزش شاخص بورس در دیروز چه بود؟

علت ریزش شاخص بورس در دیروز چه بود؟

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در نیمه دوم سال، بازار مثبتی را شاهد خواهیم بود، گفت: منفی بازار تا حدودی طبیعی بوده و بیشتر به علت انتظار بازار و سهامداران برای منتشر شدن عملکرد تولید و فروش شر...

TejaratNews.com/
افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 27 شهریورماه) با 37 هزار و 991 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 450 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
طرح‌ های مجلس ریزش شاخص بورس را به‌ حاشیه برد

طرح‌ های مجلس ریزش شاخص بورس را به‌ حاشیه برد

دو اتفاق دیروز فضای توییتر فارسی را چند ساعتی از آن خود کرده بود. اتفاق اول مربوط به‌ فراهم شدن امکان واردات خودرو بود و اتفاق دیگر تصویب طرح تسهیل صدور مجوز‌های...

EghtesadOnline.com/
افت شاخص بورس در معاملات امروز

افت شاخص بورس در معاملات امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (چهارشنبه، 24 شهریورماه) با هشت‌هزار و 664 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 488 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
مسیر حرکت شاخص بورس به کدام سمت است؟

مسیر حرکت شاخص بورس به کدام سمت است؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد در کوتاه مدت شاهد نوسانات پیاپی شاخص بورس در محدوده‌های یک میلیون و 400 هزار واحد تا یک میلیون و 600 هزار واحد باشیم و پس از آن روند صعودی ...

Irna.ir/
شاخص بورس به یک میلیون و 475 هزار واحد رسید

شاخص بورس به یک میلیون و 475 هزار واحد رسید

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، 22 شهریورماه) با 14 هزار و 709 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 475 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس تهران/قیمت دستوری و ترس معامله‌گران عامل ریزش

عقب‌نشینی 14 هزار و 709 واحدی شاخص بورس تهران/قیمت دستوری و ترس مع...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم بعد از ریزش قابل توجه دیروز با کاهش 14 هزار و 709 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
4 عامل تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس

4 عامل تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس

بورستهران- ایرنا- معاملات بورس روز گذشته تحت تاثیر چهار عامل، افتی شدید را تجربه کرد که به عقیده کارشناسان وجود چنین روندی، بعد از حدود سه ماه رشد بازار، طبیعی است و سهامداران نباید با تصمیمات هیجانی ...

Irna.ir/
افت شاخص بورس در معاملات امروز

افت شاخص بورس در معاملات امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، 21 شهریورماه) با 40 هزار و 466 واحد کاهش در جایگاه یک میلیون و 489 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
شاخص بورس چه زمانی 2 میلیون واحدی می‌شود؟

شاخص بورس چه زمانی 2 میلیون واحدی می‌شود؟

عمده دلایلی که می‌تواند بازار سرمایه را به شاخص کل 2 میلیون واحد برساند، افزایش قیمت دلار و سیاست‌های پولی و مالی دولت جدید در تنظیم تورم است.

YJC.news/
رشد 4509 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 4509 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با افزایش 4509 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
دلار ریخت "فرآور" 90 درصد کاهش درآمد را از خود بر جای گذاشت آغاز بازارگردانی " شکام " از نخستین روز هفته آینده عرضه اولیه نماد معاملاتی "0031" برای نخستین بار رافینت پتروشیمی بیستون مهمان بورس انرژی گاز بوتان صنعتی و MTBE پتروشیمی بندر امام معامله شد چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟ آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات بازدید ريیس مجلس از سامانه 198 جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید! اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟ احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی میزبانی بورس کالا از عرضه 193 هزار تن فولاد اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد! صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "سهرمز" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه " تاپیکو " مجمع صندوق سرمایه گذاری زمرد آگاه برگزار می شود برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری جسورانه رشد یکم پیشگام در دهم مهرماه زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک افق مشخص شد

در حال بارگیری...