رانت پنهان| رانت برای عده‌ای خاص با ارز ترجیحی/ اصلاح ارز ترجیحی به نفع بازار سرمایه است

رانت پنهان| رانت برای عده‌ای خاص با ارز ترجیحی/ اصلاح ارز ترجیحی به نفع بازار سرمایه است

یک کارشناس اقتصادی گفت: براساس اتفاقات بخش واقعی اقتصاد، تخصیص ارز 4200، نه تنها نتوانسته تاثیری بر رفاه مردم و رسیدن کالاها و مایحتاج ضروری به قیمت ارز 4200 بر سر سفره مردم داشته باشد، بلکه باعث شده حجم قابل توجهی رانت به افراد خاص برسد و اثر منفی در اقتصاد داشته باشد.

سید فرهنگ حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد لزوم اصلاح روند اختصاص ارز ترجیحی به برخی کالاها گفت: بر اساس اتفاقاتی که در بخش واقعی اقتصاد افتاده است، تخصیص ارز 4200، نه تنها نتوانسته تاثیری بر رفاه مردم و رسیدن کالاها و مایحتاج ضروری به قیمت ارز 4200 بر سر سفره مردم داشته باشد، بلکه باعث شده حجم قابل توجهی رانت به افراد خاص برسد و اثر منفی در اقتصاد داشته باشد.

وی این را هم گفت: در عین حال به دلیل این اختلاف شدیدی که بین قیمت ارز ترجیحی 4200 و ارزهای نیمایی بر قیمت بازار وجود دارد، حجم تقاضا برای این ارز به شدت افزایش پیدا کرده‌است و حجم فساد و تخلفی که در این حوزه صورت گرفته بسیار بالا بوده است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: با توجه به ناکارآمدی سیاست تخصیص ارز 4200 به کالاها و عدم رسیدن آن برای مردم، باید نحوه پرداخت و تخصیص یارانه تغییر کند و با حذف ارز، از محل بخشی از ارز حذف شده، پرداخت یارانه مستقیم صورت گیرد. حذف این ارز با توجه به اینکه اساسا قیمتی که در دسترس مردم است، معادل قیمت دلاری سال‌های قبل از دو نرخی شدن ارز و جهش ارزی است، لذا اثری مشخصا نداشته است و در نتیجه حذف 4200 هم اثر قابل توجهی بر قیمت مصرف کننده نخواهد داشت. از طرف دیگر در سمت سیاست گذاری تخصیص مستقیم به مردم، راهکار مناسب تری هست و به عدالت اجتماعی کمک می نماید و ضمن حذف رانت، سبب تخصیص بهینه در اقتصاد می شود.

کارشناس اقتصادی یادآور شد، در عین حال توزیع و باز توزیع یارانه حاصل از اصلاح نرخ ارز ترجیحی در سطح جامعه از طریق تخصیص یارانه مستقیم می‌تواند به دسترسی منصفانه تر و عادلانه تر دهک های درآمدی کمک کند. کما اینکه مصرف خیلی‌ از همین کالاها در دهک های پایین جامعه به مراتب کمتر است و بین یک سوم تا یک هشتم دهک های بالایی جامعه است. درنتیجه تخصیص نقدی می تواند به کاهش فاصله طبقاتی و در عین حال بهبود معیشت افراد کمک کند.

حسینی گفت: تاثیرات منفی اصلاح ارز ترجیحی در شرایط فعلی با توجه به موضوعات گفته شده و اثر ارز 4200 بر قیمت مصرف کننده نهایی چندان بالا نیست و عملا روش مصوب تخصیص ارز 4200 به نفع واسطه‌ها و دلال‌ها و رانت خوارها است، در نتیجه از این جهت هم می تواند برای اقتصاد مفید و مثمر ثمر باشد.

مدیر عامل یک شرکت معدنی در بازار پایه فرابورس همچنین گفت: در حوزه بازار سرمایه، حذف ارز 4200 می‌تواند اثر قابل توجهی بر روی برخی از گروه‌ها داشته باشد. در گروه‌های غذایی، روغن خوراکی، دارویی و همین طور در گروه زراعی و دامپروری شاهد دریافت ارز 4200 هستیم. با توجه به اینکه این کسب و کارها عمدتا مبتنی حاشیه سود مصوب سازمان حمایت در قیمت‌گذاری و فروش هستند، در نتیجه حذف این ارز باعث می شود، قیمت فروش محصولات این شرکت‌ها افزایش پیدا کند.

به گفته حسینی ، افزایش فروش محصولات به نوبه خودش با حفظ حاشیه سود سبب می‌شود که ارزش ریالی سود این گروه از شرکت‌ها افزایش پیدا کند. در عین حال عمده شرکت هایی که در حوزه بازار سرمایه در حوزه‌هایی مثل زراعت و دامپروری و همین طور در حوزه روغن و در حوزه دارو فعالیت هستند، شرکتهای با سابقه و قوی در این حوزه هستند و تمرکز فعالیتشان تولید و فروش است و تمرکزی بر استفاده از رانت ارزی نداشته و ندارند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، درنتیجه با آزاد سازی که صورت بگیرد و خروج دلالان و افرادی که به دنبال رانت بودند و هستند، فضای کسب و کار برای این شرکت ها می‌تواند بهبود داشته باشد و دسترسی شان به منابع ارزی برای واردات مواد اولیه بهتر شده و شاهد رشد تولید در این شرکت ها باشیم. کما اینکه در ماه های اخیر برخی از کمبود ها به دلیل محدودیت در تخصیص ارز 4200 ایجاد شده بود، اما در صورتی که این موضوع و آزاد سازی رخ دهد، این مشکل هم می تواند مرتفع شود. در عین حال به دلیل ارزانی نسبی و همین‌طور تقاضای احتکارانه و همین‌طور رانت جویی، تقاضا برای کالایی هایی که مبتنی بر ارز 4200 قیمت گذاری شدند، به مراتب شدید تر بوده که اصلاح قیمت باعث می شود که قیمت نسبی این کالاها هم در بازارها تعدیل و اصلاح شود و فشار و تقاضا که به دلیل حضور رانت بوده از بازار می تواند حذف شود.

حسینی خاطرنشان کرد: در مجموع اصلاح نرخ ارز 4200 تومانی در بازار سرمایه می‌ تواند اثر مثبتی بر سهام گروه‌های مثل دارویی، روغن خوراکی و غذایی‌ها و همین طور زراعی و دامپروری ها داشته باشد.

انتهای پیام/ب

فشار گرانی باعث خواهد شد بورس از یاد مردم برود! روغن در بازار کمیاب شد؟ واکنش اتاق ایران به شايبه‌های درآمدی این نهاد تجارت مشکوک یار غار عبدالناصر همتی با انگلیسی‌ها و حامیان اسرايیل +سند شرایط صادرات مجدد فلفل دلمه به روسیه مدیر عامل بانک تجارت:پرداخت وام به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف 100 میلیون تومان حقوق کارکنان خودروسازی‌ها چقدر است؟ سهامداران بخوانند/تصمیم رییس بورس برای پرداخت شود سهامداران خوش به حال این سهامداران شد پیشنهاد ویژه برای تیم اقتصادی دولت ريیسی سود سهام عدالت 99 کی پرداخت می شود؟ اگر در قرعه کشی برنده نمی شوید بخوانید گران‌ترین موبایل‌های بازار کدامند؟ / جدول نرخ‌ها هفته ای سرنوشت ساز برای سرمایه گذاران طلا پرداخت تسهیلات به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس اعتبارسنجی سیگنال سازمان برنامه و بودجه برای بازار سرمایه خبر جدید از پرداخت سود سهامداران کدام بانک‌ ها وام بدون ضامن می ‌دهند؟ راهکارهای تويیتری برای بورس خونین قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد کچاد؛ ارزنده و سودساز | هیجان فروش حقیقی دامن کچاد را هم گرفت پرداخت سود سنوات گذشته سهامداران از طریق سجام انجام می‌شود عوارض صادراتی کالاهای نفتی با حضور کارشناسان بررسی شود این 2 خودرو دوباره گران شدند | جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار 9 میلیون قطعه محصولات ایران خودرو ردیابی می‌شوند زمینه‌سازی ریزش بورس با تصمیمات همتی کمیاب‌ترین مرسدس بنز دنیا در ایران نامه مهم عشقی به مجلس پیش بینی کارشناسان از روند نرخ رمزارزها /بیت کوین تا... باید از ظرفیت زنان در سطح کارشناسی و مدیریتی استفاده شود/حضور بانوان در دخانیات افتخار است واکنش تند دو نماینده مجلس به مواضع ريیس اتاق... قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد مجمع دالبر | آیا ثبت افزایش سرمایه به مجمع عمومی عادی شرکت می‌رسد؟ اتصال 1000 روستا به شبکه پایدار و اینترنت لوکس‌سواران منتظر پیامک باشند شرایط استثنایی دریافت وام اعلام شد وضعیت عجیب 750 کامیون که در یک مرز، زمین گیر شده اند معاملات مشکوک دو پترو پالایشی در بورس هزینه رهن و اجاره خانه در دزاشیب +جدول منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه مشخص شد جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار کارکنان بخش خصوصی هم مشمول دریافت وام بدون ضامن شدند کاهش قیمت خودروهای داخلی | قیمت‌گذاران بازار عقب‌نشینی کردند اعلام برندگان قرعه‌کشی دو طرح پیش فروش و مشارکت در تولید 6 محصول سایپا آخرین وضعیت جاده‌‌های کشور/ 34 محور به دلیل کاهش ایمنی مسدود است اقدام مشترک دولت و مجلس برای هدفگذاری خودروسازی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بازداشت شد کار مشترک مجلس و دولت برای صنعت خودرو جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار/ جدول قیمت‌ها 4 شرکت بورسی افزایش سرمایه دادند