ترمز کاهش قیمت مسکن کشیده شد

ترمز کاهش قیمت مسکن کشیده شد

با وجود کاهش نرخ ارز و بهبود فضای روانی بازار‌های دارایی در اقتصاد کشور، «ترمز» کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن در دی ماه کشیده شد و این‌بار، رشد قیمت مصالح ساختمانی به ویژه سیمان، آهن و میلگرد بهانه فعالان بازار شده است.

اعتمادآنلاین: با وجود کاهش نرخ ارز و بهبود فضای روانی بازارهای دارایی در اقتصاد کشور، «ترمز‌»کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن ‌در دی ماه کشیده شد و این‌بار، رشد قیمت مصالح ساختمانی به ویژه سیمان، آهن و میلگرد بهانه فعالان بازار شده است.

با وجود کاهش نرخ ارز و بهبود فضای روانی بازارهای دارایی در اقتصاد کشور، «ترمز‌»کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن ‌در دی ماه کشیده شد و این‌بار، رشد قیمت مصالح ساختمانی به ویژه سیمان، آهن و میلگرد بهانه فعالان بازار شده است. طی ماه‌های گذشته افزایش قیمت‌ها در این بخش کاملا محسوس بوده به گونه‌ای که گفته می‌شود قیمت مصالح ساختمانی طی یک سال گذشته بیش از 200 درصد افزایش داشته است.

در حال حاضر هر تن سیمان پاکتی در بازار بین 700 تا 800 هزار تومان به فروش می‌رسد و هر پاکت 50 کیلویی سیمان 40 هزار تومان نرخ‌گذاری شده است. همچنین قیمت هر کیلو میلگرد به 14 هزار تومان هم رسیده بود که مجددا اوایل بهمن ماه به 13 هزار تومان در هر کیلو رسیده است. در بازار آهن هم شنیده شده که یک تریلی آهن هم‌اکنون 280 میلیون تومان قیمت دارد و نسبت به اوایل سال 97 قیمت‌ها 10 برابر شده است.

حال این سوال مطرح می‌شود که این رشد قیمت‌ها در مصالح ساختمانی چه میزان در قیمت نهایی‌ مسکن تاثیرگذار بوده و چقدر از افزایش قیمت مسکن می‌تواند حاصل بار روانی افزایش قیمت در بخش مصالح ساختمانی باشد؟ عطا آیت‌اللهی، کارشناس بازار مسکن در این باره معتقد است؛ قیمت مسکن در شرایط فعلی سیری نزولی خواهد داشت و افزایش قیمت مصالح ساختمانی در این روند تاثیر چندانی ندارد.

قیمت مسکن روندی نزولی دارد

این کارشناس مسکن در این باره به «اعتماد» گفت: بار روانی گشایش‌های اقتصادی نه تنها در بخش مسکن بلکه در سایر بازارها هم نمایان شده است؛ ضمن آنکه نرخ دلار نسبت به ماه‌های گذشته روندی نزولی در پیش گرفته و با توجه به اینکه یکی از شاخص‌های اصلی در اقتصاد کشور همین نوسانات نرخ دلار در بازار است و ما شاهد آن بودیم که با چند برابر شدن نرخ دلار با جهش قیمت مسکن مواجه شدیم که اصلا منطق درستی هم نداشت.

آیت‌اللهی گفت: سازندگان مسکن نیز خواه ناخواه موضوع دلار را در قیمت نهایی مسکن لحاظ می‌کنند اما در حال حاضر در شرایط افت قیمت‌ها هستیم و حتی رشد مصالح ساختمانی نیز نتوانسته آنچنان تاثیری در این رویه بگذارد.

این کارشناس مسکن در پاسخ به این پرسش که چقدر در نرخ‌گذاری‌های مصالح ساختمانی در کشور نظارت وجود دارد؟ افزود: همیشه این موضوع از سوی کارشناسان به دو صورت متضاد مطرح می‌شود یکی اینکه نظارت بر قیمت‌ها از سوی سازمان حمایت بر مصرف‌کننده و تعزیرات و... وجود داشته باشد که اگر هم بوده هیچ‌وقت هم موفق نبوده‌اند و دوم اینکه عرضه و تقاضا در بازار تعیین‌کننده قیمت‌ها باشد.

او ادامه داد: در بخش مصالح ساختمانی هیچ‌وقت نظارت درستی نبوده و دولت هم به این نتیجه رسیده که هر چقدر در این بازار دخالت کند نتیجه عکس خواهدگرفت.

این کارشناس بازار مسکن در خصوص احتمال افزایش فروش نفت در سال‌آینده و بهبود شرایط اقتصادی و رشد سرمایه‌گذاری‌ها در بخش مسکن نیز خاطرنشان کرد: در صورتی که سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی به درستی انجام شود و برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه به درستی مدیریت شوند مسلما با تزریق دلار وضعیت اقتصادی تغییر خواهد کرد اما اینکه برخی می‌گویند ممکن است دلار به زیر 20 هزار تومان برسد بعید به نظر می‌رسد زیرا اغلب برنامه‌ریزی‌ها با دلار حدود 20 هزار تومان شده است.

مصالح ساختمانی داخلی قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است

آیت‌اللهی گفت: خوشبختانه ما در زمینه تولید مصالح ساختمانی رشد خوبی داشته‌ایم و نیازمان به خارج بسیار کم است حتی به جرات می‌توان گفت در بخشی از تولیدات هم ردیف مشابه خارجی تولید می‌کنیم برای مثال در زمینه شیرآلات ساختمانی، آسانسور یا حتی سیستم‌های هوشمند ساختمانی تولیدات بسیار قوی داریم و حتی در پاره‌ای موارد این تحریم‌ها توفیقی برای خودکفایی ما بوده است.

او ادامه داد: البته در صورتی که شرایط واردات تسهیل شود می‌توان تولیدات ارزانتر را از کشورهای دیگر نظیر چین وارد کرد و اینکه برخی می‌گویند تولیدات چین ضعیف است بنده قبول ندارم.

چین تولیدات و اجناس با کیفیت هم دارد اما برخی از واردکنندگان برای ارزان خرید کردن اقدام به واردات کالاهای بنجل و بی‌کیفیت می‌کنند این در حالی است که اجناس مرغوب هم کم ندارند.

آیت‌اللهی اضافه کرد: همچنین کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که به‌شدت به دنبال بازار ماست و در صورت گشایش‌های اقتصادی واردات از این کشور هم برای ما مناسب خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی در خصوص احتمال کاهش قیمت مسکن با اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز گفت: این اقدامات تنها برخوردهای مقطعی و موقت در بازار است و به اعتقاد من قابلیت اجرایی شدن هم ندارد و تنها در شرایطی قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند که میزان تولیدات افزایش یابد، مسکن نیز مانند هر کالای اقتصادی دیگری با تولید انبوه قیمتش افت می‌کند.

او ادامه داد: این قانون از یک سال گذشته مدام مطرح شده اما هنوز نهایی نشده است.

آیت‌اللهی در مورد دخالت بانک‌ها در ساخت و ساز نیز افزود: بانک‌ها بیشتر تسهیلات را به بخش مسکن می‌دهند و چندان فعالیتی برای ساخت و سازمسکن نمی‌کنند. البته در سال‌های گذشته اقدام به ساخت و ساز می‌کردند اما امروز بانک مرکزی جلوی ساخت و ساز آنها را گرفته است و تنها باید در بخش ارایه تسهیلات فعالیت کنند.

آمارها چه می‌گویند؟

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛ بیشترین میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی در پاییز نسبت به تابستان امسال به ترتیب به سه گروه کالایی «آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده»، «چوب» و «خدمات» با 14.4، 6.5 و 3.7 درصد افزایش اختصاص داشت.

در عین حال بیشترین میزان کاهش قیمت مصالح ساختمانی در پاییز 98 نسبت به تابستان سال جاری نیز به ترتیب به سه گروه کالایی «سیمان، بتن، شن و ماسه»، «انواع بلوک سفال و آجر» و «موزاییک، کاشی و سرامیک» با رشد منفی 8.1، 1.4 و یک درصد اختصاص داشت.

اگرچه گروه کالایی سیمان، بتن، شن و ماسه در پاییز امسال نسبت به تابستان امسال رشد منفی 8.1 درصد داشته، اما در مقایسه با فصل مشابه سال قبل (پاییز 97) افزایش قیمت 35 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین قیمت گروه کالایی گچ در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته از افزایش 23.3 درصدی و گروه کالایی «آجر و بلوک سفال» با رشد 39.8 درصدی مواجه بوده‌اند.

قیمت ایزوگام، قیر و آسفالت نیز در پاییز امسال نسبت به تابستان سال جاری و نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز 97) به ترتیب با افزایش 6.2 و 8.9 درصدی روبرو بوده و شیرآلات بهداشتی نیز در این دو شاخص به ترتیب رشد مثبت 3.7 و 14.4 درصدی داشته است.

local_offerبرچسب‌ها:
بازار مسکن تهران در هفته اول اسفند

بازار مسکن تهران در هفته اول اسفند

مشاوران املاک در برخی مناطق مصرفی و میانی پایتخت از افزایش حجم فایل‌های عرضه شده در بنگاه‌ها خبر می‌دهند.

Bartarinha.ir/
رانت بزرگ در بزرگترین انتخابات اقتصاد کشور

رانت بزرگ در بزرگترین انتخابات اقتصاد کشور

با وجود برگزاری دور اول مجامع عمومی برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، کمتر سهامداری از جزيیات و نحوه اثرگذاری آن با خبر است. نهادهای دولتی نیز با...

EghtesadOnline.com/
بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد

بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در مقطع کنونی کاهش معاملات داریم اما رکود نداریم گفت: رکود را باید در یک شاخص بلندمدت بررسی کرد، در حالی که همواره طی 50 سال گذشته تقاضای مسکن بیش از تولید بوده و ...

Bartarinha.ir/
وضعیت بازار مسکن در پایان سال جاری

وضعیت بازار مسکن در پایان سال جاری

طرح نوسازی بافت فرسوده چندین سال است که خود تبدیل به پروژه فرسوده ای شده و همین امر سبب افزایش قیمت مسکن می شود.

Bartarinha.ir/
احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن

احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه هیچگاه شاهد این حجم از رکود در بازار املاک شب عید نبوده‌ایم، گفت: در صورت احیای برجام قیمت مسکن مقداری کاهش می‌یابد.

TejaratNews.com/
احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن

احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه هیچگاه شاهد این حجم از رکود در بازار املاک شب عید نبوده ایم گفت: در صورت احیای برجام قیمت مسکن مقداری کاهش می یابد.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بازار مسکن در آخرین ماه سال

پیش‌بینی بازار مسکن در آخرین ماه سال

بازار مسکن در دو ماه پایانی سال به‌طور سنتی معمولا با یک تحرک نسبی مواجه می‌شود؛ موضوعی که البته به نظر می‌رسد امسال متفاوت باشد.

TejaratNews.com/
وضعیت بازار مسکن در آخرین ماه سال 99

وضعیت بازار مسکن در آخرین ماه سال 99

بازار مسکن در دو ماه پایانی سال به‌طور سنتی معمولا با یک تحرک نسبی مواجه می‌شود؛ موضوعی که البته به نظر می‌رسد امسال متفاوت باشد.

Bartarinha.ir/
بازگشت معامله‌گران شب عید به بازار مسکن

بازگشت معامله‌گران شب عید به بازار مسکن

مشاوران املاک در برخی مناطق شهر تهران از افزایش تعداد مراجعات به بنگاه‌ها برای خرید و فروش‌های شب عید خبر می‌دهند. به گزارش طبق روال طبیعی بازار معاملات مسکن، یکی دوماه پایانی هر سال به انجام معاملاتی...

TejaratNews.com/
بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده است

بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده است

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده و ربطی هم به عرضه و تقاضا ندارد، گفت: توقف حجم کلی اقتصاد، گردش مالی بخش مسکن را مختل کرده و به این زودی‌ها رفع نخواهد شد.

TejaratNews.com/
اتفاق عجیب در بازار مسکن / سهم قیمت زمین از قیمت مسکن چقدر است؟

اتفاق عجیب در بازار مسکن / سهم قیمت زمین از قیمت مسکن چقدر است؟

اثرپذیری قیمت مسکن از قیمت زمین یکی از واقعیت‌های بازار مسکن به‌ویژه در کلانشهرهاست؛ اما حالا این اثرپذیری به حدی افزایش پیدا کرده که عملا هیچ تناسبی میان قیمت فروش و قیمت تولید مسکن وجود ندارد و این ...

TejaratNews.com/
قیمت‌هایی برای «نفروختن» در بازار مسکن

قیمت‌هایی برای «نفروختن» در بازار مسکن

بررسی میدانی قیمت پیشنهادی فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن پایتخت در روزهای اخیر نشان می‌دهد: بخش زیادی از واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با قیمت‌های پیشنهادی عجیب و غریب از سوی مالکان ارايه شده...

TejaratNews.com/
رکود 5ساله در انتظار بازار مسکن

رکود 5ساله در انتظار بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن گفت: مقطع کنونی می تواند آغاز دوره رکود و ثبات قیمت سه تا پنج ساله بخش مسکن باشد، به شرطی که این حوزه از ناحیه عوامل سیاسی و اقتصاد کلان دچار شوک نشود.

Bartarinha.ir/
امکان رونق بازار مسکن بعد از اردیبهشت 1400

امکان رونق بازار مسکن بعد از اردیبهشت 1400

ريیس اتحادیه مشاورین مسکن مشهد گفت: با شروع تعطیلات عید دوباره مسکن دچار رکود خواهد شد و بعد از تعطیلات بازار در اردیبهشت ماه دوباره فعال می‌شود.

Bartarinha.ir/
صید ماهی‌های درشت دلالان از بازار مسکن!

صید ماهی‌های درشت دلالان از بازار مسکن!

تخفیفهایی که این روزها برخی سازندگان و مالکان آپارتمان ارایه می دهند بیش از آنکه به نفع خریداران واقعی باشد، بازار بخر و بفروشها را گرم کرده و بنا به گفته واسطه های ملکی، دلالان هوشیارتر از گذشته در ک...

Bartarinha.ir/
حراج سهام عدالت در شب عید / معاوضه سهام عدالت با خودرو! بررسی آماری بازدهی بازارهای موازی ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم پیش‌بینی قیمت نفت در 2021 جهانگیری: توانستیم تحریم‌ها را کم‌اثر کنیم 1750کارت بازرگانی رفع تعلیق شد احتمال سقوط قیمت طلا تا 1200 دلار دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند گلابی کیلویی 125هزار تومان شد! کاهش 70 درصدی معاملات مسکن تهران در بهمن / اجاره‌بها 30 درصد گران شد ورود سهامداران جدید به بورس / متولدین 1400 به بورس می‌آیند جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد روند کفپارس در هاله ای از ابهام، صعود یا سقوط؟ عملکرد خوب وپاسار در دی ماه متولدین سال 1400 سهامدار بورس می‌شوند پیش‌بینی قیمت طلا فردا 10 اسفند / ریزش قیمت جهانی طلا ادامه دارد؟ تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی مشخص شد 70میلیون تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند نرخ دلار نیمایی امروز 9 اسفند ماه دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند معرفی پر بازده ترین بازار برای سرمایه گذاری پیش‌بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ نزول شاخص ادامه دارد؟ ایرانی‌ها 7برابر فرانسوی‌ها دورریز غذا دارند پیشنهاد رضایی برای ایجاد ایالت‌های اقتصادی ارزش بازار به 4 میلیون و 771 هزار میلیارد ریال رسید تغییر مالکیت 888 میلیون اوراق بهادار مالی درآمد ماهیانه "دعبید" افزایش یافت بدهی کره به چه شکل به ایران پرداخت می شود؟ پیش‌بینی نرخ ارز در روز‌های آینده دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند راهکارهای نقل و انتقال منابع ایران در عراق دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند مظنه خودروی صفر را از اینجا جویا شوید! تامین مالی از بازارسرمایه راهی برای کنترل تورم/ رد فرضیه رشد تورم با صعود بازارسرمایه سرانه مصرف سیمان، یکی از شاخص های توسعه یافتگی دستمزد کارگران پایان اسفند نهایی می‌شود شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌نام در سجام است ارزش سهام عدالت من (9 اسفندماه) آیا واقعا دولت دلار را گران کرد؟ جدیدترین قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/9 تدوین مرامنامه استاندارد خدمات در ایران دستپخت خوشمزه یک هیولا فروش محصولات سایپا در قالب طرح «عید تا عید» آغاز شد سهامداران رافزا بخوانند/ ادامه صعود رافزا با صف خرید 25میلیونی ارزش پالایشی یکم 9 اسفند 99 روز متعادل بوعلی/ افت 1.4درصدی بوعلی در اولین روز هفته گلابی کیلویی 125 هزار تومان! / مشکل در تامین نارنگی شب عید ارزش سهام عدالت و دارایکم در 9 اسفند ماه 99

در حال بارگیری...