معاملات متعادل سپرده‌های کالایی در بورس

معاملات متعادل سپرده‌های کالایی در بورس

جریان کلی معاملات ابزارهای مالی در بورس کالا چندی است که با نوسان محدود نرخ همراه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ اگرچه در بازار آتی و گواهی سپرده محصولات کشاورزی متعادل شدن قیمت‌ها، مدتی است که به ثبت می‌رسد اما حجم معاملات برای برخی از محصولات نظیر پسته جذاب نیست. بازار زعفران بورس کالا با نیروی محرکه تقاضای دو صندوق کالای کشاورزی که اخیرا آغاز به کار کرده‌اند، از وضعیت نسبتا مطلوب‌تری برخوردار است. به‌طوری که می‌توان بیان کرد ورود زعفران به انبارها و حجم معاملات آن در ارقامی قابل قبول نوسان می‌کند.

ابزارهای طلایی بورس کالا به‌عنوان آینه انتظارات تورمی طی هفته گذشته را با کاهشی نسبتا آرام ارزیابی می‌کند که از سوی برخی دیگر از بازارهای موازی نظیر بازار ارز و اونس جهانی طلا سرچشمه می‌گیرد و در عین تاثیر پذیرفتن از سیگنال‌های مخابره شده از این بازارها، انتظارات معامله‌گران را نشان می‌دهد. بنابراین اینکه در روزهای آینده و در واقع ماه پایانی سال با چه رویدادی همراه هستیم، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته که اگر شواهد فعلی بدون تغییر تداوم یابد، روند متعادل از این بازارها مخابره می‌شود، در غیر این صورت تغییر فاز تجربه خواهد شد که عرف سنتی روزهای پایانی سال به شمار می‌رود.

  انعکاس انتظارات کاهشی در صندوق‌های طلایی

انتظارات تورمی در ابزارهای طلایی بورس کالا مدتی است که فاز کاهشی در پیش گرفته یعنی ناخودآگاه خریداران حاضر هستند که قیمت‌های کمتری از روند مرسوم را بپذیرند، آن هم درحالی که سعی در همسان‌سازی با کاهش بهای ارز در بازار آزاد دارد. به‌طوری که به محض آنکه سیگنال‌های کاهشی در بازار مخابره می‌شود، فاصله قیمت پایانی و NAV ابطال صندوق‌های طلایی بورس کالا به شکلی تغییر می‌کند که قیمت پایانی در نرخ‌های کمتر از NAV ابطال نوسان خواهند کرد. از این رو پیش‌نگر انتظارات تورمی در آینه ابزارهای طلایی چشم‌انداز انتظارات کاهشی را ترسیم می‌کند. در حال حاضر و برای چند هفته متوالی روند انتظارات تورمی در ابزارهای طلایی با نوسانات کاهشی همراه شده که بسیار حساس به بهای ارز در بازار است، به‌طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد، طی چند روز گذشته که بهای آزاد ارز تکانه‌های افزایشی محدودی را تجربه می‌کرد، قدرت چندانی هم برای ثبت رشدی محسوس نداشت، از این رو انتظارات تورمی در ابزارهای طلایی روند کاهشی خود را حفظ کرده اما از شیب آن کاسته شده است.

به‌طوری که متوسط انتظارات تورمی به‌دست آمده از 4 صندوق طلایی بورس کالا، حکایت از آن دارد که از 14 بهمن ماه که در کانال منفی 08/ 3 درصدی نوسان می‌کرد در 27 بهمن ماه به منفی 83/ 1 درصد رسید. نکته‌ای که در این انتظارات تورمی تعدیل شده خودنمایی می‌کند، مربوط به رابطه علت و معلولی بین تکانه‌های بهای ارز در بازار آزاد و فاصله قیمتی میان نرخ پایانی و NAV ابطال صندوق‌های طلایی بورس کالا به شمار می‌رود. این روند در معاملات روز گذشته نیز جریان کاهشی دیگری را تکرار کرد، به گونه‌ای که در روز گذشته متوسط انتظارات تورمی به‌دست آمده از این ابزارهای طلایی به منفی 27/ 2 درصد رسید. البته باید در نظر گرفت پیش‌بینی دقیق انتظارات تورمی امری پیچیده است که در اینجا تنها با بهره‌گیری از ابزارهای طلایی بورس کالا محاسبه شده است.

  تداوم ثبات قیمتی زعفران بورسی

شایان کرمی کارشناس بازار مشتقه  به شرایط معاملاتی محصول زعفران اشاره کرد و گفت: گواهی سپرده محصول زعفران همچنان در ثبات قیمتی به سر می‌برد، به‌طوری که می‌توان بیان کرد طی یک ماه گذشته تغییر قیمت چندانی برای گواهی‌های زعفرانی در این بازار به ثبت نرسید. انواع گواهی زعفران‌های نگین در انبارهای مختلف بورس کالا در بازه قیمتی 12 هزار و 500 تومان تا 12 هزار و 600 تومان به‌طور میانگین مورد دادوستد قرار می‌گیرد. حجم معاملات گواهی سپرده محصول زعفران به واسطه پذیره‌نویسی دو صندوق کالایی محصولات کشاورزی که بیش از 150 میلیارد تومان ارزیابی می‌شود، تا حدی بهبود یافته است اما بهای گواهی‌های زعفران طی یک ماه اخیر بدون نوسان قیمتی در حال معامله است.

این صندوق‌ها مطابق با امیدنامه‌ای که منتشر شد، به میزان 70 درصد دارایی خود را در گواهی سپرده کالاهای کشاورزی از جمله زعفران، زیره، پسته، کشمش و خرما سرمایه‌گذاری خواهند کرد و مجاز هستند 20 درصد دیگر از دارایی خود را در قراردادهای آتی کالاهای کشاورزی سرمایه‌گذاری کنند. برای 10 درصد باقی مانده دارایی خود نیز این امکان برای آنها فراهم شده که در اوراق بدهی که در بازار سرمایه موجود است، اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. مبتنی بر مبالغی که برای این صندوق‌ها پذیره‌نویسی شد، طبق امیدنامه این صندوق‌ها قرار بر این است که در بازار گواهی سپرده کالاهای کشاورزی سرمایه‌گذاری انجام شود، بنابراین با آغاز دادوستد واحدهای این صندوق‌ها انتظار بر این است که تقاضای جدیدی به بازار محصولات کشاورزی وارد می‌شود.

کرمی ادامه داد: همچنان که خرید واحدهای صندوق‌ها انجام می‌شود، روند ورود محصول به انبارها هم افزایش یافته است. به‌طوری که برای مدتی شاهد تعادل قیمتی برای دادوستد این محصول هستیم و به‌نظر می‌رسد که حجم معاملات نسبتا بهبود یافته است. وی در مورد قراردادهای آتی محصول زعفران نیز بیان کرد: سررسیدهای آتی محصول نگین زعفران، باتوجه به آنکه بهای گواهی سپرده این محصول برای مدتی است که تغییر قیمتی چندانی به خود ندیده است، فاصله کم کرده است و فرصت‌های آربیتراژی آنها از یک ماه گذشته که به‌طور متوسط ماهی 3 تا 4 درصد بود، 5/ 1 درصد افت پیدا کرده است و به مراتب فاصله سررسیدهای آتی با دارایی پایه که همان گواهی سپرده کالایی است کاهش یافته است.

کرمی به دیگر محصول کشاورزی این بازار یعنی پسته اشاره کرد و افزود: همچنان در زمینه معاملات محصول پسته بورس کالا در بازار گواهی سپرده شاهد عمق و تعداد کم دادوستدهای این محصول هستیم. سررسیدهای آتی محصول پسته نیز شرایطی مشابه با معاملات اوراق گواهی سپرده آن سپری می‌کنند؛ به‌طوری‌که هم قراردادهای باز سررسیدهای آتی این محصول کاهش یافته است و هم حجم معاملات آن افت محسوسی را تجربه کرده است.

  آیا نقره به بازار آتی بورس کالا راه می‌یابد؟

این کارشناس افزود: به‌نظر می‌رسد که بورس کالا در نظر دارد قرارداد آتی نقره را به این بازار اضافه کند. البته این موضوع هنوز به مرحله اجرا نرسیده است که نمادی از گواهی سپرده برای آن راه‌اندازی شود یا اطلاعات بیشتری از عرضه قرارداد آتی نقره در دسترس باشد. اما این کار شروع شده و تحت عنوان جلسه‌ای در روز جاری با حضور بورس کالا و برخی از کارگزاران بورسی قرار بر بحث و بررسی بیشتر دارد.

کرمی در رابطه این گام برای بورس کالا با وجود آنکه اضافه شدن هر محصولی به این بازار به تعمیق آن کمک می‌کند، بیان کرد: مسلما طلا و هر آنچه که مبتنی بر طلا باشد، به مراتب پتانسیل بالاتری برای تعمیق این بازار دارد. گواه این ادعا هم تجربه 10 ساله معاملاتی طلا در این بازار است. بنابراین بازار آتی هنگامی پر حجم‌تر شده و با رونق بیشتری به معاملات خود ادامه می‌دهد که دارایی مبتنی بر طلا روی تابلو بیاید، اما به هر حال افزوده شدن نقره به محصولات کشاورزی عرضه شده در این بازار گزینه مناسبی می‌تواند باشد، اما به دلیل ویژگی‌های فنی شاید به اندازه طلا نتواند جایگاه برجسته‌ای در این بازار داشته باشد. اینکه چه محصولی از فلز نقره به این بازار راه پیدا خواهد کرد، هنوز مشخص نیست و اینکه شمش نقره خواهد بود یا نه، واحدهای (یونیت‌های) آن به چه شکل در نظر گرفته می‌شود و اینکه روی آن گواهی سپرده تعریف می‌شود، ابهاماتی است که هنوز صحبتی در رابطه با آن نشده است.

local_offerبرچسب‌ها:
بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالا امروز میزبان عرضه 55هزار و 905 تن مواد پلیمری است.

BourseNews.ir/
صرفه‌جویی در زمان و هزینه با انجام مناقصه در بورس کالا

صرفه‌جویی در زمان و هزینه با انجام مناقصه در بورس کالا

معاون مدیرکل در امور برنامه ریزی توزیع شرکت توانیر می گوید که همه ساله بخش عمده‌ای از زمان و توان کارکنان صنعت برق کشور صرف تامین کالاهای اساسی برق از طریق برگزاری...

EghtesadOnline.com/
رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا در یک سال

رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا در یک سال

ارزش معاملات 11 ماهه سال جاری بورس کالا با رشد 103 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 308 هزار میلیارد تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا

رشد 103 درصدی معاملات بورس کالا

بورستهران- ایرنا- ارزش معاملات 11 ماهه سال جاری بورس کالا با رشد 103 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 308 هزار میلیارد تومان رسیده است.

Irna.ir/
دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

حیدری، مدیرعامل شرکت تجارت غلات پارسیان معتقد است این پتانسیل وجود دارد که شمار زیادی از شرکت‌ها بتوانند گندم را از بازار داخلی تامین و به آرد تبدیل کرده و صادر...

EghtesadOnline.com/
افزایش 75 درصدی ارزش معاملات آتی در بورس کالا

افزایش 75 درصدی ارزش معاملات آتی در بورس کالا

در جریان معاملات هفته پایانی بهمن‌ماه 1399 معامله‌گران تعداد 110هزار و 133قرارداد را به ارزشی بیش از 1833میلیارد و 365 میلیون ریال منعقد کردند.

BourseNews.ir/
گارد صعودی روانکارها در بورس کالا

گارد صعودی روانکارها در بورس کالا

بهای پایه لوب‌کات عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا از ابتدای امسال تا به امروز افزایشی 233 درصدی داشته است اما این رشد بی‌سابقه نه‌تنها نتوانسته از میزان تقاضا...

EghtesadOnline.com/
جزيیات قرارداد آتی نقره در بورس کالا

جزيیات قرارداد آتی نقره در بورس کالا

افزایش تعداد دارایی‌های پایه در بورس کالا موجب خواهد شد تا فضا برای تقویت بازار مالی و مشتقه فراهم شود. این روند کلی به معنی افزایش توان معاملاتی در بازار مالی و امکان پوشش ریسک بسیاری از فعالیت‌ها و ...

TejaratNews.com/
جزییات قرارداد آتی نقره در بورس کالا اعلام شد

جزییات قرارداد آتی نقره در بورس کالا اعلام شد

نشست هم اندیشی «راه اندازی قراردادهای آتی نقره» امروز در بورس کالای ایران با حضور کارگزاران برگزار شد تا علاوه بر اعلام جزییات این قرارداد، مقدمات کار در جهت آموزش...

EghtesadOnline.com/
بورس کالا میزبان بیش از 36هزار تن مواد پلیمری، شیمیایی

بورس کالا میزبان بیش از 36هزار تن مواد پلیمری، شیمیایی

36 هزار و 848 تن مواد پلیمری، مواد شیمیایی، قیر و لوب کات نیز در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه شد.

BourseNews.ir/
گشایش دومین انبار کشمش در بورس کالا

گشایش دومین انبار کشمش در بورس کالا

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا اطلاعیه گشایش انبار کشمش تیزابی شرکت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان تاکستان جهت انجام معاملات سپرده کالایی این محصول را صادر کرد.

BourseNews.ir/

دومین انبار کشمش در بورس کالا گشایش یافت

پذیرش محصول 4شرکت در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش محصول 4شرکت در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه از پذیرش کالای شمش روی شرکت میلاد روی زنجان، سیم و مفتول مسی شرکت سیم و کابل نور زنجان،...

EghtesadOnline.com/
عرضه بیش از 18 هزار تن قیر در بورس کالا

عرضه بیش از 18 هزار تن قیر در بورس کالا

18 هزار و 750 تن قیر و 200 تن عایق رطوبتی نیز در تالار صادراتی بورس کالا عرضه بود.

BourseNews.ir/

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

صدور پیام سیاسی برای نزول دلار تجربه بانکداری خصوصی و یک خطای راهبردی قیمت دولتی موز چقدر شد؟ زمان واریز یارانه معیشتی اسفند اعلام شد بازار ارز یک بازار تخصصی است / اعلام سیاست‌های ارزی را به بانک مرکزی واگذار کنند سقوط قیمت طلا در بازارهای جهانی همتی: بدون ما سرنوشت نرخ ارز و تورم معلوم نبود خانه‌ای که با وام مسکن می‌توانیم بخریم! تکرار سیگنال‌های متناقض در بازار ارز / دلار در هفته آینده گران می‌شود یا ارزان؟ واکنش تلویحی بانک مرکزی به گفته‌های واعظی ارز خریداری ندارد فروش طلای نو با اجرت پایین / طلا در شب عید حراج شد! لوگوی جدید پژو رونمایی شد نگفتم دولت ارز را گران کرده است اعلام جزيیات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره وعده سال 1400 برای کاهش قیمت گوشت دو میلیاردر کره‌ای نیمی از ثروت خود را می‌بخشند سهم 85درصدی مسکن از حقوق کارگران بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد فروش ویژه نوروزی اصناف تا نیمه فروردین 1400 اعلام زمان پرداخت وام ودیعه مسکن دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال 99 کمک 10میلیاردی هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه به زلزله زدگان سی سخت کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت واردات خودرو در سال 1400 آزاد است؟ نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا افزایش قیمت دلار تا 27 هزار تومان برای اداره اقتصاد کشور بوده است قیمت میوه شب عید، 15درصد زیر نرخ بازار اتاق بازرگانی: ارز داریم اما خریدار نیست تخم مرغ گران نمی‌شود طلای ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود؟ مروری بر عملکرد یک ماهه "خراسان" فروش "خشرق" 112 درصد افزایش یافت جذب 6.640 میلیارد تومان منابع مالی جدید در صندوق‌های درآمد ثابت تعیین سود 1300 ریالی هر سهم "وسپه" آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟ کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان فقط خوراک کارگران، 6میلیون و 895هزار تومان! برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت "خدیزل" صادرات نداشت درآمد ماهیانه "دامین" افزایش یافت افت دسته جمعی بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشتر ضرر کردند؟ یک هفته با صنایع بورسی خروج نزدیک به 2 درصد از منابع مالی صندوق‌های سهامی در هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا و سکه در پایان هفته رشد 34.5هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «ثمسکن» مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته شرحی از وضعیت افزایش سرمایه «دپارس، ودی و شدوص» بدترین و بهترین بازدهی در صندوق های مختلط

در حال بارگیری...