طلای سرخ در کیسه انحصارطلبی دلالان

طلای سرخ در کیسه انحصارطلبی دلالان

حدود 80 درصد بازار زعفران کشور در بازار غیر رسمی است و تنها 20 درصد در بورس کالا معامله می شود.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه کشور ایران حرف اول را در تولید زعفران دنیا می زند، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: ایران در دنیا بزرگترین تولیدکننده زعفران است که بیش از 90 درصد زعفران دنیا را در سه استان خراسان جنوبی، رضوی و شمالی تولید می‌کند.

محمدرضا برگی عنوان کرد: از مجموع 90 درصد زعفران تولیدی، حدود 80 درصد آن به کشورهای خارجی صادر و تنها 20 درصد آن درداخل کشور مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه کشور 20 برابر سهم خود در دنیا زعفران مصرف می کند، افزود: این موضوع به فرهنگ و ذايقه غذایی مردم کشور برمی‌گردد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: طی 5 سال گذشته، تمامی محصولات کشاورزی و یا غیر کشاورزی افزایش نرخ داشته‌اند اما زعفران طی 4 سال اخیر تنها کمی افزایش قیمت داشته است.

وی ظرفیت تولیدی زعفران را 400 تن اعلام کرد و گفت: از مجموع 400 تن حدود 80 درصد آن صادر می شود که متاسفانه به دلایل مختلفی چون ارزان خری از کشاورزان، از سال گذشته تاکنون با کاهش تولید مواجه هستیم به طوری که از مجموع 400 تن به 200 تا 180 تن تولید رسیده‌ایم.

برگی اظهار کرد: اختلاف قیمت بسیار زیاد باعث شده کشاورزان انگیزه‌ای به تولید نداشته و حتی زمین خود را از کشت زعفران به کشت محصول دیگری اختصاص بدهند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه؛ با توجه به اینکه زعفران به دو نوع محصول نگین و پوشال تقسیم می شود، در سال 98، قیمت نگین در اردیبهشت ماه کیلویی 13 میلیون تومان بود و این رقم بعد از گذشت 6 ماه یعنی آبان ماه به زیر 8 میلیون تومان رسید.

کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ به دلیل شرایط واسطه ای و وجود دلال و سود شیرینی که از اختلاف قیمت به دست می آید، در این صنعت دچار مشکلات بسیار شده‌ایم.

وی گفت: در سال 98 اقدامی توسط دولت مبنی بر خرید حمایتی انجام شد و قیمت ها تا حدودی به تعادل رسید و باز به سطح 12 تا 13 میلیون نزدیک شد اما باز هم شاهد تولید کم این محصول به دلیل بی انگیزگی کشاورزان، خشکسالی، کمبود آب , شرایط کرونا، تورم و افزایش نهاده‌های تولید هستیم.

برگی وجود دلالان را عامل برهم زننده بازار زعفران عنوان کرد و گفت: زمانی که شرایط انحصاری در بازاری وجود داشته باشد تعیین کننده قیمت دلالانی خواهند شد که از اختلاف قیمت موجود استفاده کرده و تعادل بازار را بر هم زده اند.

وی تصریح کرد: به دلیل اختلاف ها، تبانی ها و سودهای بزرگی که در این صنعت وجود دارد، زنجیره ارزش دلالانی هستند که از این اختلاف قیمت بیشترین سود را می‌برند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اختلاف قیمت در بازار عمده فروشی بالای 200 درصد و در بازار خرده فروشی بالای هزار درصد است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر زعفران نگین حدود 28 میلیون تومان است که در بازارهای عمده فروشی بالای 3 هزار دلار و بازارهای خرده فروشی بالای 6 هزار دلار است.

برگی بیان کرد: در بازار صادراتی، ایران به عنوان دومین کشور صادرکننده شناخته می شود به این صورت که زعفران فله از کشاورزان خریداری شده و به دو کشور اسپانیا و امارات صادر شده و این دو کشور کار بسته بندی را انجام می دهندو به دیگر کشورهای دنیا صادر می‌کنند.

وی تاکید کرد: بالای 80 درصد زعفران تولیدی در بازارهای غیر رسمی معامله می شود و ظرفیت انبارهای بورس کالا چیزی حدود 35 تا 40 تن است به طوری که از 200 تن تولید زعفران امسال تنها 35 تا 40 درصد در بورس کالا موجود است و بقیه در بازارهای غیر رسمی معامله می‌شود.

برگی در پایان با اشاره به وجود 80 درصد زعفران تولیدی در بازارهای غیر رسمی و 20 درصد در بورس کالا، گفت: بهتر است موضوع انبارسپاری را در بورس کالا اجرا کنیم به این شکل که کشاورزان محصول خود را نفروخته و در داخل انبارهای بورس کالا قرار دهند و تبدیل به گواهی سپرده کالایی کنند تا دست دلالان کوتاه شده تا قیمت زعفران به ارزش واقعی‌ نزدیک شود.

*خبرنگار: پروین خدادادی

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
local_offerبرچسب‌ها:
قیمت دلار و یورو امروز 10 آذر‌ماه

قیمت دلار و یورو امروز 10 آذر‌ماه

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 26.462 هزار تومان رسید.

Borna.news/
رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو

رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حذف قرعه کشی خودرو گفت: برخی افراد سودجو با سوء استفاده از کدملی افراد به دلال‌بازی در بازار خودرو مشغولند.

TejaratNews.com/
خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی

خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی

شاخص کل، هم وزن و فرابورس این هفته نسبت به هفته گذشته کمتر از 3 درصد ریزش داشتند و بازار شاهد خروج یک هزار میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی بود.

YJC.news/
سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد

جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اورا...

امروز، دهم آذرماه جلسه شورای مشورتی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور روسای فعلی و سابق سازمان، اعضاء هیيت مدیره و برخی از صاحبنظران بازار سرمایه برگزار شد.

Sena.ir/
تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس!

تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس...

51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید از ابتدای سال 1400 تاکنون فروش رفته و 58 هزار میلیارد تومان از اوراق دولت قبل بازپرداخت شده که نشان می‌دهد خالص تامین مالی دولت سیزدهم در این مدت، منفی هفت هزار میلیار...

Sena.ir/
سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی فروش فوق‌العاده خودرو ادامه می‌یابد؟ اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته