نگاهی به وضعیت روی سازان بورسی

نگاهی به وضعیت روی سازان بورسی

«روی» یکی از پر‌مصرف‌‌‌ترین فلزات پایه در جهان و کارکرد اصلی آن مقاومت در برابر اکسیداسیون و خوردگی است. این فلز دارای خواص فیزیکی، الکتروشیمیایی و شیمیایی متعددی...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، روی از نظر شیمیایی فعال بوده و به راحتی با فلزات دیگر مانند مس، آلومینیوم و منیزیم تشکیل آلیاژ می‌دهد. رسوبات روی بیشتر به صورت سولفیدی است و اغلب با سرب، نقره، مس و آهن یافت می‌شود.

روی هنگام گالوانیزاسیون نیز به راحتی با آهن واکنش می‌دهد و محصول نهایی ویژگی‌‌‌های مطلوبی مانند مقاومت خوردگی قوی و دوام بالا را دارد. طبق برآورد انجمن بین‌المللی روی، شرکت‌های تولیدکننده روی جهان از سه روش عملیات زیرزمینی (64 درصد)، ترکیبی از عملیات زیرزمینی و روباز (21 درصد) و عملیات روباز (15 درصد) استفاده می‌کنند. در بیش از 50 کشور، معادن روی وجود دارد. چین، استرالیا، پرو، اروپا و کانادا از بزرگ‌ترین دارندگان منابع معدنی روی هستند.

در طبیعت دو عنصر سرب و روی، اغلب با هم همراهند و به همین دلیل نزدیک به 70 درصد سرب معدنی از کانه‌‌‌های مخلوط سرب و روی که به‌طور معمول مقادیر روی در آنها بیشتر از سرب است، تولید می‌شود.

پس از آلومینیوم و مس، روی مهم‌ترین و پرمصرف‌‌‌ترین فلز غیرآهنی است که جزو دسته فلزات سنگین محسوب می‌شود. ترکیب فلز روی با آهن (گالوانیزه) بسیار مقاوم بوده و به عنوان پوشش انواع ورق‌‌‌ها و تجهیزات تاسیساتی که در معرض خوردگی قرار دارند، به کار می‌رود. این فلز به همراه مس، آلیاژ برنج را تشکیل می‌دهد. در مصرف نهایی، حدود 66 درصد روی در ساخت‌وساز و زیرساخت‌ها، 28 درصد در اتومبیل و صنایع ماشین‌‌‌سازی، 5/ 5 درصد در کالاهای مصرفی و 5/ 0 درصد در صنایع کشاورزی استفاده شده است.

استرالیا با 68 میلیون تن ذخیره، 27 درصد و سپس چین با 44 میلیون تن ذخیره، 18 درصد از کل ذخایر جهانی روی را در اختیار دارند. همچنین جمع ذخایر اکتشاف شده در جهان 250 میلیون تن برآورد می‌شود. رونق بازار روی وابستگی بسیاری به رونق تولیدات صنعتی جهان دارد. علاوه بر آن صرفه اقتصادی معادن بزرگ و عیار روی محتوی ماده معدنی نیز بر شرایط عرضه فلز و میزان موجودی‌‌‌ها بسیار تاثیرگذار است. چین تقریبا 33 درصد از تولید روی جهان را در اختیار دارد. پرو و استرالیا هم با سهم‌های 11 و 10 درصدی، در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

روی با رشد اقتصادی رابطه مستقیم دارد. به این مفهوم که در رکود اقتصادی، فلز روی به سختی می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. در بیشتر موارد، کاهش قیمت روی با رکود اقتصادی همراه است. رویدادهای اقتصادی مانند رشد تولیدات صنعتی، بحران مالی جهانی، رکود، تورم و تضعیف دلار بر قیمت روی اثرگذارند و کاهش سطوح موجودی روی در سال‌های اخیر محرک قیمت این فلز بوده است.

چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلز روی در فولاد گالوانیزه است. بنابراین تقاضای فولاد در چین می‌تواند محرک قیمت باشد و همیشه تاثیر قابل‌توجهی بر قیمت روی دارد. برای درک چشم‌‌‌انداز تقاضای روی چین می‌توان به شاخص مدیران خرید این کشور توجه کرد. هر زمان که این شاخص افزایش پیدا کند، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تقاضا برای روی افزایش خواهد یافت که احتمالا باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد. داده‌‌‌های مصرف انرژی در چین نیز می‌تواند بر قیمت روی اثرگذار باشد؛ چرا که روی در تولید باتری هم کاربرد دارد. سیاست‌‌‌های پولی بانک مرکزی چین عامل مهمی است که بر تقاضای روی و فولاد اثر می‌گذارد.

شرکت‌های فعال در حوزه سرب و روی ایران به دو حوزه دارای معدن و فاقد معدن تقسیم می‌شوند. بر اساس طبقه‌بندی دیگر، شرکت‌ها در دو گروه فرآوری (تبدیل کانسنگ به کنسانتره) و ذوب (تولید شمش) جای می‌‌‌گیرند. شرکت‌های اصلی دارای معدن شامل نمادهای «کاما» و «کبافق» می‌‌‌شوند. این شرکت‌ها دارای معادن فعال سرب و روی هستند. شرکت‌های مذکور پس از استخراج ماده معدنی، اقدام به تغلیظ و تولید کنسانتره می‌کنند. این دو شرکت فاقد واحد ذوب هستند و از این رو عمده کنسانتره تولیدی آنها صادر یا به صورت کارمزدی توسط شرکت‌های ذوب به شمش تبدیل می‌شود. اما تعداد زیادی از شرکت‌های ایرانی فاقد معدن هستند. این شرکت‌ها عمدتا در استان زنجان واقع شده و ماده معدنی موردنیاز خود را از معدن انگوران تهیه می‌کنند. به دلیل تعدد شرکت‌ها و بالا بودن ظرفیت آنها نسبت به خاک در دسترس، بخشی از خاک از ترکیه وارد می‌شود. همچنین بخش دیگری از خاک از معادن مختلف (عمدتا کوچک) در سطح کشور تامین می‌شود. علاوه بر این، معدن مهدی‌آباد در مرحله باطله‌برداری است و انتظار می‌رود طی سال آتی و سال‌های بعد از آن طی چند فاز وارد مدار شود. ورود این معدن به فاز تولید می‌تواند ماده معدنی در دسترس را برای شرکت‌های فعال این صنعت تا بیش از 2 برابر افزایش دهد.

 وضعیت بنیادی شرکت‌ها

حاشیه سود: شرکت‌های دارای معدن اهرم مالی بالاتری دارند. سودآوری این شرکت‌ها در زمان رشد قیمت‌های جهانی رشد به مراتب بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها دارد. این وضعیت در شرایط رشد قیمت دلار نیز وجود دارد. از آنجا که شرکت‌ها هزینه‌ای بابت معدن (جز حقوق دولتی) نمی‌پردازند، بنابراین سودآوری قابل ملاحظه‌ای در اثر افزایش قیمت فروش عاید این شرکت‌ها می‌شود، اما شرکت‌های ذوب به دلیل خریداری خاک، همزمان با افزایش قیمت جهانی یا قیمت دلار، شاهد افزایش بهای تمام شده تولید هستند. شرکت‌های دارای معدن شامل کاما و کبافق بالاترین حاشیه سود ناخالص را در این صنعت دارند.

موجودی کالا: یکی از موضوعات مهم در شرکت‌های این صنعت، نحوه فروش است. عمده شرکت‌های این صنعت، فروش‌های موردی دارند. بخشی از این موضوع به دلیل نحوه حمل و بخشی به دلیل شرایط صادراتی کشور است. بنابراین تحلیل سودآوری شرکت‌ها و به تبع آن P/ E باید با لحاظ سود موجودی فروخته نشده صورت گیرد. «فرآور»، «فسرب»، «فاسمین» و «فتوسا» دارای موجودی کالای قابل‌ملاحظه‌ای در مقایسه با قیمت و سودآوری خود هستند. شرکت‌های دارای موجودی کالای بالا مانند «فاسمین» بیشترین حاشیه سود ناخالص را داشته و فروی و فرآور در جایگاه بعدی قرار دارند.

نسبت P/ E: تحلیل نسبت قیمت به درآمد شرکت‌ها نشان می‌دهد «فاسمین» کمترین نسبت را بین همه شرکت‌ها دارد. این شرکت همچنین توانایی شناسایی سود مناسبی از محل فروش موجودی خود نیز دارد. علاوه بر این وضعیت موجودی شرکت‌های تابعه آن نیز به نسبت بالاست. نمادهای «کیمیا» و «فزرین» به دلیل شناسایی سود از محل عرضه اولیه «فتوسا» و «فگستر» قابلیت به‌کارگیری P/ E تحلیلی را ندارند. سایر شرکت‌های این گروه نسبت قیمت به درآمد حدود 12 تا 14 دارند. P/ E بالای نمادهای «کبافق» و «فرآور» ناشی از عدم‌فروش تولیدات در سال مالی گذشته است که در صورت فروش، این شرکت‌ها نیز P/ E متناسب با صنعت خواهند داشت.

local_offerبرچسب‌ها:
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 5هزار واحدی شاخص کل بور...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار 0.4درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.2درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
بورس گرفتار تصمیمات اشتباه سازمان بورس/ پیشروهایی که بازار را نزولی کردند

بورس گرفتار تصمیمات اشتباه سازمان بورس/ پیشروهایی که بازار را نزول...

بورس در هفته‌های اخیر درگیر یک مقاومت تکنیکال و شایعاتی است که پیرامون برخی نمادهای شاخص ساز شکل گرفته، اما نکته اصلی در این میان، تصمیمات سازمان بورس است که تاثیر مستقیمی بر منفی شدن بازار داشته است.

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور / برجام تاثیری روی بورس نمی‌گذارد

پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور / برجام تاثیری روی بورس نمی‌گذارد

بورس در روزهای گذشته با تحرکات منفی شاخص و شاخص‌سازان رو به رو شد. اما در روز سه‌شنبه بازار با روند صعودی همراه شد. بازار سهام هفته آینده چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
تفاوت بازار اول با دوم بورس چیست؟ / چه شرکت‌های در تابلوی اصلی بورس هستند؟

تفاوت بازار اول با دوم بورس چیست؟ / چه شرکت‌های در تابلوی اصلی بور...

از شهریور سال 1381، سازمان بورس اوراق بهادار تصمیم به طبقه‌بندی شرکت‌ها در بازار سهام گرفت. بر اساس این تصمیم، شرکت‌ها بر اساس اندازه شرکت، میزان شناوری سهام و نقدشوندگی، شفافیت و اطلاع‌رسانی و تداوم ...

TejaratNews.com/
سیگنال‌های مهم آژانس برای بورس / خودرو به بورس وارد می‌شود؟

سیگنال‌های مهم آژانس برای بورس / خودرو به بورس وارد می‌شود؟

با توجه به قرار گرفتن شاخص در کانال یک میلیون و 475 هزار واحد و واکنش منفی نمادها و گروه‌ها به سیگنال‌های سیاسی امروز هم روند اصلاحی بازار ادامه خواهد داشت؟ و کدام اخبار در روند بازار امروز موثر هستند...

TejaratNews.com/
اخبار اثرگذار بر بورس امروز 22 شهریور/ برنج وارد بورس شد

اخبار اثرگذار بر بورس امروز 22 شهریور/ برنج وارد بورس شد

روز گذشته شاخص کل بورس با افت شدیدی مواجه شد و در محدوده یک میلیون و 490 هزار واحد به کار خود پایان داد. کدام اخبار در روند بازار امروز موثر است؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس امروز 22 شهریور/ واکنش سرخ بورس به ‌سفر گروسی

پیش‌بینی بورس امروز 22 شهریور/ واکنش سرخ بورس به ‌سفر گروسی

دیروز بازار سرمایه با افت شاخص و نمادهای شاخص‌ساز مواجه شد. در نهایت دیروز شاخص کل بورس با 40 هزار واحد منفی در کانال یک میلیون و 490 هزار واحد قرار گرفت. بازار امروزبه چه صورت است؟

TejaratNews.com/
اولین واکنش بورس به توافق هسته‌ای موقت / تاثیر توافق هسته‌ای بر بورس

اولین واکنش بورس به توافق هسته‌ای موقت / تاثیر توافق هسته‌ای بر بو...

امروز بازار سهام تحت تاثیر سیگنال‌های منفی و کاهش قیمت دلار واکنش منفی را نشان داد. کدام سیگنال‌ها بازار امروز را تحت تاثیر قرار داده است؟

TejaratNews.com/

سیگنال‌های منفی به بورس امروز / علت ریزش بورس چه بود؟

بازار آتی ارز در بورس کالا تشکیل می‌شود؟ / تاثیر این بازار در بورس چگونه است؟

بازار آتی ارز در بورس کالا تشکیل می‌شود؟ / تاثیر این بازار در بورس...

شاپور محمدی، ريیس سابق سازمان بورس که مدتی است در پژوهشکده پولی و بانکی فعالیت دارد حالا پیشنهاد تشکیل بازار آتی ارز را داده تا ریسک‌‌هایی که باعث نوسانات قیمت ارز هستند، کاهش پیدا کند. این بازار چه ت...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس امروز 20 شهریور 1400 / ترمز بورس در کانال 1/5 میلیون تومانی

پیش‌بینی بورس امروز 20 شهریور 1400 / ترمز بورس در کانال 1/5 میلیون...

بازار سهام هفته گذشته با افت شاخص همراه شد اما در آخرین روز معاملاتی با رشد حدودا سه هزار واحدی در کانال یک میلیون و 526 هزار واحد قرار گرفت. روند بازار برای هفته آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد بیش از دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد بیش از دو هزار واحدی شا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار 0.2درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.4درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(16شهریور) / خروج 260میلیارد تومانی پول حقیقی از بورس امروز

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(16شهریور) / خروج 260میلیار...

افراد حقیقی امروز 260میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه محصولات شیمیایی و همچنین سهام فولاد مبارکه...

EghtesadOnline.com/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در سال 1394 شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با 28 درصد افزایش،...

Sena.ir/
شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت چگونه قبض برق را قسطی پرداخت کنیم؟ چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟ رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل تعرفه و حق کمسیون مشاوران املاک واقعی می‌شود به هر ایرانی 3 هکتار زمین از مساحت کشور می‌رسد ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به صادرکنندگان جزيیات ساخت مسکن حمایتی / چه کسانی مشمول هستند؟ فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید مهر اعلام شد کاهش قیمت طلا با افزایش قیمت دلار رنگ سبز شاخص کل از ابتدا تا انتهای معاملات امروز شاخص بورس به مدار رشد بازگشت "وآذر" فردا بازگشایی می شود/برگزاری مجمع فوق العاده "کاما"، "شدوص" کاهش 6 درصدی قیمت سهام عدالت

در حال بارگیری...