اندکی صبر، سحر نزدیک است ...

اندکی صبر، سحر نزدیک است ...

معتقدم تا پایان سال جاری، سقف قبلی را دوباره لمس خواهیم کرد و مجددا کانال 2 میلیون واحدی فتح می شود‌.

به گزارش بورس نیوز، برخی فعالان بازار سرمایه معتقدند به انتهای تونل وحشت بورس نزدیک شده‌ایم و روزهای روشن درراه است.

نیما فاضلی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوزدر این خصوص بیان کرد: مهم‌ترین چالش بازار سرمایه، اعتماد ازدست‌رفته است. اگر بتوان اعتماد سرمایه‌گذاران را دوباره جلب کرد، قطعا شاهد بهبود در وضعیت بازار سرمایه خواهیم بود.

وی افزود: عده‌ای منتظر انتخابات ریاست جمهوری بودند و از مدت‌ها قبل اعتقاد داشتند با نزدیکی به زمان برگزاری انتخابات، بازار سرمایه اوضاع بهتری خواهد داشت. این خوش‌بینی ناشی از تجربه دوره‌های قبل است و همواره در مقطع انتخابات، بازار سرمایه رونق می‌گیرد اما؛ با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و همچنین اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار برای حمایت از بازار سرمایه و منفی‌های چندماهه این بازار، به نظر می‌رسد تمام محرک‌ها برای رشد بازار سرمایه آماده بوده و این بازار همچون فنری فشرده‌شده منتظر محرک ورود حقیقی‌ها به بازار است تا یک حرکت صعودی را آغاز کند. این حقیقی‌ها، همان‌هایی هستند که انتظار دارند دولت جدیدی روی کار بیاید که سیاست متفاوتی در قبال بازار سرمایه داشته باشد. نکته مثبت این ماجرا این است که این روزها شاهد بازگشایی برخی نمادها هستیم که در ریزش بازار سرمایه، افت چندانی نکرده بودند و درگیر صف فروش بودند و حالا با یک بازگشایی بدون دامنه نوسان، افت 30 تا 40 درصدی داشته و به تعادل رسیده‌اند.

فاضلی اضافه کرد: برای مثال در معاملات دیروز(شنبه) نماد "فاراک" بعد از مدت‌ها قفل در صف فروش، معاملات پرحجمی را تجربه کرد. علاوه بر این، تصویب طرح عایدی سرمایه و اخذ مالیات از ملک و خودرو و... راهی برای سرمایه‌گذاری در این بازارها بازنخواهد گذاشت؛ معتقدم با اجرایی شدن این مصوبه مجلس، بازار سرمایه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. از منظر تحلیل تکنیکال، دو روز آینده برای بازار سرمایه از اهمیت بسیار برخوردار است و اگر جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه ادامه یابد و خبر سیاسی خاصی به بازار سرمایه ارايه نشود، می‌توان به تداوم سبزی بازار خوش‌بین بود. در این صورت، سرمایه‌گذارانی که سبد مناسبی چیده‌اند، برندگان واقعی روزهای آینده خواهند بود.

این کارشناس بازارسرمایه گفت: در پاسخ به این سوال که در صورت اتمام منفی‌های بازار، بورس تهران تا پایان سال جاری پتانسیل رشد تا چه محدوده‌ای را دارد، گفت: معتقدم تا پایان سال جاری، سقف قبلی را دوباره لمس خواهیم کرد و مجددا کانال 2 میلیون واحدی فتح می‌شود‌.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو، تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل خوش‌بینی به رشد بازار سرمایه، اقبال و توجه کاندیداهای ریاست جمهوری نسبت به بازار سرمایه است. این بازار با بازار سرمایه 8 سال قبل کاملا متفاوت است و با حضور 50 میلیون سهامدار در این بازار، تغییرات آتی در روند بازار سرمایه بسیار موثر خواهند بود. نکته اینجاست که مشکلات بازار سرمایه در سال گذشته ناشی از کسری بودجه دولت و تامین مالی از طریق بازار سرمایه بود. به‌هرحال بازار سرمایه یکی از ابزارهای تامین مالی است و تامین مالی دولت از بازار سرمایه به‌خودی‌خود اتفاق بدی نبود؛ اما مشکل اینجا بود که هیچ مدیریتی صورت نگرفت و نقدینگی واردشده به بازار سرمایه به مسیر مناسبی هدایت نشد.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: علاوه بر سختگیری‌های بدون منطق بورس و فرابورس برای پذیرش شرکت‌های جدید در بازار سرمایه، برنامه‌ای هم برای حجم نقدینگی رو به رشد است و با توجه به این نقدینگی، بازار سرمایه هم فراز و نشیب خواهد داشت. ولی باید جریان نقدینگی در این بازار به‌گونه‌ای هدایت شود که بازار فقط به محلی برای تامین مالی دولت بدون هیچ مدیریت و حمایتی، تبدیل نشود. فراموش نکنید صرف تامین مالی دولت از بازار سرمایه و بعد هم رها کردن این بازار به حال خود، شبیه شرایطی است که برای گرم کردن یک کلبه، چوب‌های در و دیوار آن را به آتش بکشیم و انتظار داشته باشیم آن کلبه آسیب نبیند. تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه، به معنای واگذاری سهام دولتی و از دست دادن مالکیت و مدیریت شرکت‌ها است. این اتفاق، خبر خوبی است و مردم باید به جنبه مثبت این اتفاق و خارج شدن مدیریت شرکت‌ها از ید دولت در صورت واگذاری سهام شرکت‌ها نیز توجه داشته باشند.

فاضلی در خاتمه در معرفی صنایع مناسب‌تر برای سرمایه‌گذاری تا پایان سال جاری، اظهار کرد: یکی از منطقی‌ترین و مناسب‌ترین صنایع برای سرمایه‌گذاری، صنایع کامودیتی محور شامل سهم‌های بزرگ گروه فلزات اساسی و سنگ آهنی؛ صنعت پتروشیمی؛ صنعت پالایشی و برخی سهم‌های بانکی به ترتیب اولویت برای سرمایه‌گذاری جذاب خواهند بود. ضمن اینکه برخی صنایع داخلی همچون سیمانی‌ها هم به سبب احتمال افزایش نرخ محصول، گزینه‌های نسبتا مناسبی خواهند بود.


  • بیشتر بخوانید: 
دور برگردان بازار با مدیریت فروش حقوقی‌ها
تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

با شروع معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل برخلاف روزهای گذشته از محدوده منفی خود گذر کرد و روندی مثبت را در پیش گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته به محدوده یک میلیون و 550 هزار واحدی وارد شو...

TejaratNews.com/
متهم اصلی ریزش بزرگ بورس از نظر کارشناس بازار سرمایه

متهم اصلی ریزش بزرگ بورس از نظر کارشناس بازار سرمایه

امیر سیدی کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه متهم اصلی ریزش اخیر بازار بورس را تصمیم بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ سود بین بانکی عنوان کرد.

BourseNews.ir/
تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

بازار امروز با فشار عرضه شروع به کار کرد و در ابتدای معاملات فشار عرضه باعث افت شاخص کل شد اما در ادامه تقاضا برای خرید و همچنین ارزندگی سهم‌ها باعث از سرگیری روند صعودی بازار شد.

TejaratNews.com/
رنگ باختن روش‌های معقول تحلیل "بورس" با افزایش قیمت‌ها

رنگ باختن روش‌های معقول تحلیل "بورس" با افزایش قیمت‌ها

در این روز‌ها با توجه به اینکه بحث سودآوری و نسبت‌های نرمالی که در بازار استفاده می‌شد، تقریبا با افزایش قیمت‌ها رنگ باخته است، بنابراین روش‌های معقولی که در بازار مورداستفاده قرار می‌گرفت، کارایی خود...

BourseNews.ir/
چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد ارزش سهام عدالت در هفته گذشته چه تغییراتی کرد؟ رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد جردن؛ محله شمالی بی‌آرام! وام ودیعه مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟ / «وزیر با این وام می‌تواند خانه اجاره کند؟» بازار آرام و کم‌نوسان بورس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | اهداف قیمتی شبندر کجاست؟ افت ناچیز شاخص کل بورس در این هفته / کدام نمادها بیشترین بازدهی هفتگی را داشتند؟ "مبین" و انتشار صورت‌های مالی تلفیقی "فزرین" صورت‌های مالی 12 ماهه منتشر کرد فروکش هیجانات قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی+ جدول

در حال بارگیری...