کیفیت لوازم خانگی داخلی و خارجی کم است!

کیفیت لوازم خانگی داخلی و خارجی کم است!

ممنوعیت ورود محصولات خارجی اگرچه برای صنعت لوازم‌خانگی که در سال‌های گذشته دشواری‌های متعددی را در پی تحریم‌ها تجربه کرده، مثمرثمر به نظر می‌رسد، اما کارشناسان معتقدند نباید از خطر گسترش قاچاق و دور شدن این صنعت از رقابت‌پذیری غافل شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان معتقدند کالاهایی که نیاز داخل را به صورت کیفی تامین می‌کنند، دست‌کم نباید تا سه سال وارد شوند، به این ترتیب افرادی که در بدترین شرایط تحریم‌ها نیازهای صنعت را تامین و کشور را خود اتکا کردند، آسیب نخواهند دید.

بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته صنعتی از جمله کره‌جنوبی در ابتدای راه‌اندازی صنایع برای جلوگیری از واردات و حمایت از ساخت داخل‌شان سیاست‌های محکمی داشتند. به اعتقاد کارشناسان یکی از کارهای مهمی که باید اتفاق بیفتد این است که شرکت‌های داخلی بزرگتر، قوی‌تر و توانمندتر شوند تا برای رقابت در بازارهای جهانی آماده‌تر باشند.

تحریم‌ها و خروج خارجی‌ها از بازار ایران در سال‌های گذشته، اگرچه در ابتدا شرایط سختی را برای صنعت لوازم‌خانگی رقم زد، اما در ادامه و با حمایت‌های دولت و ممنوعیت واردات، به شکوفایی این صنعت منجر شد.

در روزهای گذشته رهبر معظم انقلاب نیز طی نامه‌ای ممنوعیت واردات لوازم خانگی را خواستار شدند.

ممنوعیتی که هرچند فرصت ارزشمندی برای تولیدکنندگان است اما کارشناسان معتقدند تولیدکنندگان نیز وظایفی همچون ارتقای تحقیق و توسعه (R&D)، بهبود کیفیت و فناوری، تعدیل و کاهش هزینه‌ها، منطقی کردن قیمت‌ها، تامین مستمر کالا در بازار، همکاری گسترده با شرکت‌ها و مراکز دانش‌بنیان، مراکز نوآوری و دانشگاه‌ها و تعمیق ساخت داخل محصولات را بر عهده دارند.

نظارت مستمر حاکمیت از نحوه اجرایی شدن این نامه و ابلاغیه‌های پیرو آن و همچنین مبارزه جدی با قاچاق لوازم‌خانگی به داخل کشور، از جمله مواردی است که باید در دستور کار باشد تا تولید داخلی بتواند از این فرصت و حمایت ارزشمند انجام شده نهایت استفاده را به نفع اقتصاد و مصرف‌کنندگان داخلی انجام دهد.

فعالیت‌های قاچاق‌چیان قابل رصد است

در این پیوند، «محمدرضا شهیدی» دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور به ایرنا گفت: در سال‌های گذشته با خروج خارجی‌ها از بازار ایران، ظرفیت‌های خوبی در صنعت لوازم‌خانگی کشورمان ایجاد شده و اکنون باید کمک شود تا به‌راحتی در اختیار خارجی‌ها قرار نگیرد.

وی بیان‌داشت: در این راستا، تولیدکنندگان نیز باید به ارتقای کیفی محصولات خود و کاهش قیمت‌ها بپردازند، زیرا حق مصرف‌کننده است که از تولیدات کیفی و با قیمت مناسب استفاده کند.

این مقام صنفی تصریح‌کرد: باید هوشیار باشیم، زیرا اگر فقط جلوی واردات رسمی گرفته شود، ممکن است به افزایش قاچاق بیانجامد.

وی یادآور شد: اکنون فقط در بخش تلویزیون، بیش از 40 درصد محصولات موجود در بازار را کالاهای قاچاق تشکیل می‌دهد. یعنی سالیانه بین 700 تا 800 هزار دستگاه تلویزیون به طور قاچاق وارد کشور می‌شود که عمده آنها از برندهای مطرح کره‌ای هستند.

شهیدی خواستار آن شد تا مبارزه جدی‌تری با مفرهای قاچاق و شبه‌قاچاق از جمله بازارچه‌های مرزی، ته‌لنجی، ملوانی و غیره انجام شود، زیرا در غیر این صورت قاچاق‌چیان بدون پرداخت عوارض، گمرکی، مالیات و غیره کالای بیشتری وارد کرده و سود بیشتری خواهند برد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور خاطرنشان‌کرد: روزانه فقط هزاران پیامک و پیام از طریق فضای مجازی برای خرید محصولات قاچاق در سراسر کشور ارسال می‌شود که قابل رصد هستند.

وی ادامه‌داد: عمده قاچاق‌چیان از سیستم بانکی برای تبادلات پولی خود استفاده می‌کنند و تراکنش‌های آنان نیز قابل دنبال کردن است.

شهیدی با بیان اینکه نامه رهبر معظم انقلاب ناظر به واردات کالای ساخته شده است، گفت: این محدودیت شامل تامین مواد اولیه، تجهیزات و همچنین فناوری از خارج نمی‌شود و به‌خصوص در بحث تکنولوژی اگر از فناوری روز جهان غافل شویم به‌تدریج با تولیداتی کم کیفیت مواجه خواهیم شد.

خروج خارجی‌ها و ایجاد برندهای جدید

«کیوان شکرانی» مدیر یکی از برندهای مطرح د اخلی نیز در این زمینه به ایرنا گفت:‌ ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی پیشتر نیز وجود داشت، اما نامه اخیر رهبر معظم انقلاب مهر تاییدی بر آن بود.

وی بیان‌داشت: حال که بالاترین مقام کشور خیر و صلاح صنعت لوازم‌خانگی را در این موضوع دیده‌اند، ما نیز همچون گذشته تبعیت خواهیم کرد و همچنان‌که در حدود چهار سال گذشته توانستیم متاثر از خروج کره‌ای‌ها برند خودمان را ایجاد کنیم، به حرکت رو به جلو ادامه خواهیم داد.

شکرانی با تاکید بر اینکه همواره تولید محصولات کیفی در دستور کار این مجموعه بوده، تصریح‌کرد: تولیدکنندگان داخلی باید با تمرکز بر موضوع کیفیت، از حمایت و فرصت پیش‌آمده نهایت استفاده را ببرند.

وی، مخاطره اصلی را در شرایط کنونی قاچاق برشمرد و افزود: احتمال می‌رود برخی با سوء استفاده از شرایط پیش‌آمده به گسترش قاچاق بپردازند، اما به‌طور حتم حاکمیت که حمایت را در دستور کار خود قرار داده، برنامه‌های اساسی برای کاهش قاچاق خواهد داشت.

فاصله اندک محصولات ایرانی با مشابه خارجی

همچنین دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کوچک به ایرنا گفت: همه اعضای این انجمن از این نامه و فرمان رهبر معظم انقلاب استقبال کردند، زیرا در سال‌های گذشته ثابت کردیم که می‌توانیم.

«ابوالقاسم شانه‌ساز» افزود: اکنون به‌لحاظ کیفی پیشرفت‌های خوبی در تولید لوازم‌خانگی کوچک حاصل شده و فقط نگران از دست رفتن بازار بودیم، اما با نامه یاد شده مطمين شدیم که از حمایت و پشتیبانی لازم برخوردار هستیم.

وی بیان‌داشت: تاکنون عمده واردات لوازم‌خانگی مربوط به چهار قلم بزرگ یعنی یخچال و فریزر، تلویزیون، لباس‌شویی و ظرف‌شویی و در لوازم‌خانگی کوچک مربوط به جاروبرقی از 2 برند مطرح کره‌ای بود و در تامین سایر لوازم‌خانگی کوچک مشکل خاصی برای تامین از محصولات داخلی وجود ندارد.

این مقام صنفی تاکید کرد: لوازم‌خانگی کوچک از فناوری یا آپشن‌های خاصی برخوردار نیست، بنابراین فاصله محصولات ایرانی با مشابه خارجی بسیار اندک است.

وی ادامه‌داد: همچنین بیش از 70 درصد قطعات لوازم‌خانگی کوچک از داخل تامین می‌شود و فقط آن دسته از قطعاتی که تولید آنها صرفه اقتصادی ندارد را از خارج وارد می‌کنیم.

شانه‌ساز تصریح‌کرد: حمایت از تولیدات داخلی به هیچ‌عنوان خطر انحصار را برای این صنعت به دنبال ندارد و مقایسه آن با صنعتی نظیر خودروسازی اشتباه است، زیرا واحدهای زیادی در کشور در عرصه تولید لوازم‌خانگی فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: با وجود حمایت رهبر معظم انقلاب، اما تولیدکنندگان نیز موظف به ارتقای کمی و کیفی تولیدات هستند، به‌طوری که امسال در لوازم‌خانگی کوچک افزایش 20 تا 25 درصدی تولید برنامه‌ریزی شده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کوچک همچنین با اشاره به خطر همیشگی قاچاق محصولات به‌ویژه در لوازم‌خانگی کوچک، گفت: به دلیل ارزان تمام شدن کالاهایی مانند مواد غذایی، شاهد رد و بدل شدن آنها با لوازم‌خانگی کوچک و البسه در مناطق مرزی هستیم که باید از این پدیده شوم جلوگیری شود.

لزوم تعریف استراتژی برای صنعت لوازم‌خانگی

همچنین رییس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران در این زمینه اظهار داشت: ممنوعیت وارداتی که در نامه رهبر معظم انقلاب به آن اشاره شده کاملا درست است و باید از واردات از کشورهایی که در زمان تحریم‌ها ما را تنها گذاشتند جلوگیری شود.

«اکبر پازوکی» به ایرنا گفت: باید به‌جای واردات کالای کامل مصرفی، به واردات تکنولوژی رو بیاوریم و این واردات فقط از کشوری نظیر کره‌جنوبی نباشد، بلکه سایر کشورها و از جمله اتحادیه اروپا را نیز مد نظر داشته باشیم.

وی تصریح‌کرد: مشکل اصلی در این زمینه از درون خودمان است، جایی که پس از چهار دهه از انقلاب اسلامی هنوز استراتژی و راهبردی برای صنعت لوازم‌خانگی تعریف نکرده‌ایم و در عوض شاهد تعدد انجمن‌ها و تولیدکنندگان هستیم، در نتیجه امروز تولید داریم اما صادرات‌محور نیستیم.

این مقام صنفی بیان‌داشت: اگر تولیدکننده داخلی برای خود رقیبی نبیند انحصارگر می‌شود، برای پرهیز از این وضعیت باید بتواند فناوری وارد کرده و رقیب داخلی داشته باشد.

وی ادامه‌داد: نمی‌توان جلوی ذايقه مردم را گرفت و بر این اساس باید روز ذايقه و سلیقه مصرف‌کننده سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش ایرنا، سال گذشته بیش از 15 میلیون دستگاه لوازم‌خانگی در کشور تولید شد. کارشناسان اشتغال مستقیم در این حوزه را 300 هزار نفر و گردش مالی سالیانه در صنعت لوازم‌خانگی کشورمان را 6 میلیارد دلار عنوان می‌کنند.

با وجود رشد تولید لوازم‌خانگی، اما به اذعان همه تولیدکنندگان، بازاری‌ها و اتحادیه فروشندگان و توزیع‌کنندگان لوازم‌خانگی، اکنون بین 30 تا 35 درصد کالاهای موجود در بازار را اجناس قاچاق تشکیل می‌دهد.

منبع: ایرنا

افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد

افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد

عضو هیات مدیره اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی در آرامش به سر می‌برد، گفت: افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد.

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟

افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد؟

عضو هیات مدیره اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی در آرامش به سر می‌برد، گفت: افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد.

TejaratNews.com/
اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

شورای عالی مناطق آزاد، ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری ساخت کره جنوبی به محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را ممنوع اعلام کرد.

Irinn.ir/
ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای را به مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد تجاری-صنعتی ابلاغ کرد.

TejaratNews.com/
واردات حبوبات از کانادا / قیمت نخود 75 هزار تومان شد

واردات حبوبات از کانادا / قیمت نخود 75 هزار تومان شد

ایران یکی از واردکنندگان حبوبات است. اما افزایش قیمت دلار، تحریم‌ها و افزایش هزینه حمل آن به داخل کشور، واردات حبوبات را کاهش داده و قیمت آن را در بازار داخل بالا برده. آن هم درست در سالی که خشکسالی، ...

TejaratNews.com/
در لوازم خانگی داخلی به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم

در لوازم خانگی داخلی به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم

ريیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در لوازم خانگی تولید داخل به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم و کالاها با قیمت ثابت عرضه می‌شود، اما قیمت کالاهای قاچاق افزایش یافته که مقرر شده برخورد با ...

TejaratNews.com/
واردات دارو نه، ولی زین اسب چرا!

واردات دارو نه، ولی زین اسب چرا!

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفته به افرادی که ارز یارانه‌ای اختصاص پیدا کرده به جای واردات کالا‌هایی که موظف بودند، کالا‌هایی مثل زین اسب و کالا‌های دیگر وارد کردند. خبرگزاری تسنیم با انتشار کارتونی به ای...

Bartarinha.ir/
ابهامات طرح آزادسازی واردات خودرو/ قیمت‌ها در بازار افزایش یافت؟

ابهامات طرح آزادسازی واردات خودرو/ قیمت‌ها در بازار افزایش یافت؟

آزادسازی واردات خودرو به بعد از مذاکرات موکول شد. کمیسیون صنایع مجلس خبر داده بود که خودرو به طور محدود وارد می‌شود اما دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: این طرح ابهام دارد و مشخص نیست منظور مجلس ...

TejaratNews.com/
تاکید ريیس جمهور بر توسعه صادرات

تاکید ريیس جمهور بر توسعه صادرات

ريیس جمهور در دیدار جمعی از صادرکنندگان گفت: برگزاری این نشست در روز ملی صادرات، پیام گویای حمایت دولت از بخش صادرات است.

Irinn.ir/
بازگشت قیمت لوازم خانگی به نرخ‌‌های قبل‌

بازگشت قیمت لوازم خانگی به نرخ‌‌های قبل‌

ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی که اخیرا تعدادی از کالاهای خود را گران کرده بودند، مکلف به اصلاح قیمت‌ها و بازگردان قیمت کالاهای گران شده به قیمت‌های ...

TejaratNews.com/
آغاز واردات خودرو از 5 ماه دیگر / 60 هزار خودرو خارجی در راه بازار

آغاز واردات خودرو از 5 ماه دیگر / 60 هزار خودرو خارجی در راه بازار

پس از موافقت وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو در سال 1401 این بار خبر جدیدی از سوی یک نماینده مجلس اعلام شده است.

TejaratNews.com/
صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود

صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود

ريیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی در پایان از صادرات گوجه فرنگی گلخانه خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو گوجه فرنگی در میدان را 5 تا 9 هزار تومان است که بارندگی‌های اخیر و افزایش دمای هوا از عوامل گر...

TejaratNews.com/
واردات 1300 تن بذر در 6 ماهه امسال

واردات 1300 تن بذر در 6 ماهه امسال

به گزارش «نود اقتصادی» براساس آمارهای گمرک ایران، کشورمان در 6 ماهه اول امسال 1336 تن انواع بذر به ارزش نزدیک به 46 میلیون دلار از کشورهای مختلف وارد کرده است.

Bartarinha.ir/
ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم

ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم

جمهوری آذربایجان گزارش‌ها مبنی بر اینکه مانع صادرات ایران به روسیه می‌شود را بی اساس خواند و سعی کرد نقص در رایانه‌های نقاط مرزی ایران را در این ماجرا مطرح کند.

Bartarinha.ir/
تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود

تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نباید هیچ کدام از صنایع ما تبدیل به صنایع گلخانه‌ای بشوند، نتیجه نگاه گلخانه‌ای به صنعت می‌شود آنچه که بر سر خودروسازی داخلی رخ داده است.

TejaratNews.com/
تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز ایلان ماسک: دوج‌کوین، ارز مردم است! مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود قیمت خودروهای قرعه‌کشی سایپا در بازار سقوط لیر ترکیه اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد واردات خودرو یکی دیگر از شروط حذف قرعه‌کشی است جاماندگان سهام عدالت تعیین تکلیف می شوند خزانه پنهانی برای حمایت از ارزنده‌های بازار بازارها در 7 ماهه اول امسال/ خودرو پرسودترین بازار تا پایان مهر ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران اعتماد به صنعت خودرو بر می‌گردد عرضه دو محصول پتروشیمی شازند در بورس انرژی