مدیریت مصرف برق در سال گذشته بی‌نظیر بود

مدیریت مصرف برق در سال گذشته بی‌نظیر بود

معاون اجرایی ريیس جمهور گفت: در تابستان سال جاری نیز مانند سال گذشته باید مدیریت مصرف برق را از دولت شروع کنیم و با برنامه‌های همه جانبه کارها را پیش ببریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، "محسن منصوری" در همایش مشترک وزارتخانه‌های نیرو، کشور و صمت با استانداران و مدیران صنعت برق کشور گفت: حفظ پایداری شبکه برق و تامین برق کافی برای بخش‌های مختلف مصرف کننده در سال گذشته بی‌نظیر بود و در حالی رخ داد که در سال‌های قبل ما شاهد خاموشی‌های گسترده در کشور بودیم.

معاون اجرایی ريیس جمهور با مثبت ارزیابی کردن وضعیت تولید و توزیع برق کشور ادامه داد: وقتی شاخص‌های رشد را بررسی می‌کنیم شاهد این هستیم که در بسیاری از بخش‌ها همانند صنعت برق وضعیت رو به رو رشدی داریم و این واقعیت بعضا توسط اندیشکده‌ها و مراکز مطالعاتی خارجی و معاند نیز مورد تایید قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در ابتدای آغاز بکار دولت سیزدهم در بسیاری از حوزه‌ها همانند صنعت برق ناترازی‌های شدیدی وجود داشت، افزود: وقتی دولت سیزدهم روی کار آمد چیزی حدود 15 هزار مگاوات ناترازی میان تولید و مصرف برق کشور وجود داشت که مدیریت این ناترازی کار چندان آسانی نبود.

منصوری با تاکید بر اینکه عبور از این شرایط بدون تدبیر و کار جهادی میسر نبود، گفت: همکاران ما در وزارت نیرو و صنعت برق کشور با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و دقیق شرایط را به نحو احسن مدیریت کردند.

معاون اجرایی ريیس جمهور در همین باره تاکید کرد: تمرکز وزارت نیرو بر روی توسعه صنعت برق و افزایش تولید سبب شد تا در این دو سال به اندازه تمام دولت قبل نیروگاه ایجاد شود و 6 هزار مگاوات از طریق نیروگاه‌های جدید به شبکه سراسری کشور برق تزریق شود.

وی در ادامه گفت: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار مدیریت برق صنایع و ایجاد تعهد برای صنایع بزرگ به منظور خودکفایی در تولید برق از جمله اقداماتی بود که سبب شد تا وضعیت صنعت برق به ثبات برسد.

منصوری بیان کرد: اقدام دیگر اجرای طرح‌های و پروژه‌های بزرگ توسط وزارت نیرو در سفرهای استانی ريیس جمهور بود که بسیاری از آن‌ها در همین بازه زمانی کوتاه به ثمر رسیده و نتایج آن قابل مشاهده است.

معاون اجرایی ريیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه خاموشی در بخش خانگی خط قرمز دولت است، اضافه کرد: مدیریت مصرف برق در بخش خانگی و توزیع پیک مصرف در طول شبانه روز از دیگر اقداماتی است که وزارت نیرو در دستور کار قرار داده و با این اقدام به پایداری شبکه برق کمک کرده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه دیگر برق تنها یک موضوع اقتصادی و خدماتی نیست، ادامه داد: اکنون در جامعه ما برق یک موضوع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز شده است و به همین دلیل لازم است با برنامه ریزی‌های همه جانبه نسبت به مدیریت آن اقدام شود.

منصوری با انتقاد از برخی که تلاش می‌کنند در حوزه مدیریت مصرف برق دو گانه برق خانگی و یا صنعتی را ترویج دهند، گفت: مدیریت مصرف برق در هر دو بخش مهم است و باید نسبت به مدیریت مطلوب مصرف در هر دو بخش اهتمام داشته باشیم.

وی با اشاره به ضرورت آغاز طرح‌های مدیریت مصرف برق از دستگاه‌های دولتی تاکید کرد: در سال گذشته مدیریت مصرف برق تابستان از خود دولت شروع شد و برق بسیاری از دستگاه‌های پرمصرف قطع شد، امسال نیز باید از خود دولت طرح‌های مدیریت مصرف را شروع کنیم تا همراهی بیشتر مردم را داشته باشیم.

معاون اجرایی ريیس در پایان نیز اظهار کرد: باید نهایت تلاش خود را در حوزه تولید انرژی برق بکار بگیریم و به گونه‌ای در آینده حرکت کنیم که در سطح نیاز کشور شاهد تولید برق کافی باشیم و ناترازی‌ها را از بین ببریم.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد