برنج ایرانی وارد بورس می‌شود! / احتمال واردات برنج شکسته به کشور

برنج ایرانی وارد بورس می‌شود! / احتمال واردات برنج شکسته به کشور

برنج ایرانی آن قدر گران شده که تقاضای زیادی برای مصرف آن چندان وجود ندارد. به همین دلیل قرار است یا وارد تالار بورس شود یا صادرات آن آزاد شود. آیا وارد شدن برنج ایرانی به بورس کالا باعث گران شدن برنج می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، مصرف برنج به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها آن قدر کاهش پیدا کرده که حالا برنج ایرانی روی دست شالی‌کاران و کشاورزان مانده است. برنج‌های کهنه هم در انبار بارفروشان مشتری ندارد. برای تحریک تقاضا حالا دو طرح در دستور کار قرار گرفته یا برنج‌های ایرانی باید به کشورهای اطراف صادر شوند یا باید به بورس کالا عرضه شوند.

اما چرا برنج‌های ایرانی باید وارد بورس کالا شوند؟ علی شفاهی، مشاور انجمن واردکنندگان برنج توضیح داد که طرح وارد شدن برنج ایرانی به تالار بورس مدت‌ها مطرح بوده چرا که برنج از سبد حمایتی دولت خارج شده است. نه خرید تضمینی برای آن وجود دارد و نه ارز دولتی به فعالان این حوزه تعلق می‌گیرد. از این‌رو قیمت برنج تجاری شده است و برای تحریک بازار وارد بورس کالا می‌شود.

فعالان بازار می‌گویند ممکن است با وارد شدن برنج در بورس کالا دوباره شبکه دلالی ایجاد شود. برخی بارفروشان می‌گویند با عرضه برنج در بورس کالا دلالی تمام می‌شود و برنج ارزان‌تر به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد!

روز گذشته سید اسماعیل یزدان پناه، مدیرعامل مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج از وارد شدن برنج طارم به بورس کالا خبر داد و به صدا و سیما گفته بود: « آخرین روز معاملاتی برنج طارم در بورس کالای ایران 21 تیر ماه سال آینده است، با وارد شدن برنج به تالار بورس، دلالی این محصول نیز کاهش می‌یابد و فروشنده و خریدار مستقیم با یکدیگر معامله کنند.»

برنج خارجی کیلویی 45 هزار تومان!

علی شفاهی با اشاره به وضعیت بازار به تجارت‌نیوز گفت: برنج دومین کالای پر مصرف کشور است که با توجه به کوچک‌شدن سبد خانوار، توان خرید مردم هم کمتر از سال‌های قبل شده است. با توجه به نرخ امروز قیمت دلار اکنون قیمت هر کیلو برنج خارجی برای مصرف‌کنندگان نهایی 45 هزار تومان است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با گران شدن برنج خارجی بخش‌خصوصی در نظر دارد تا واردات برنج شکسته را در دستور کار قرار دهد البته اگر دولت با این طرح موافقت کند. او با اشاره به واردات برنج شکسته گفت: با وجود افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی واردات برنج شکسته با قیمت مناسب مطرح است. هر چند که در برخی از برندهای ایرانی برنج شکسته 50 درصد ارزان‌تر از برنج سالم فروخته می‌شود اما استاندارد 127 برای واردات برنج‌های خارجی ضروری است.

چندی پیش قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفته بود: «به دلیل گرانی‌ها برنج روی دست بنکداران مانده است.»

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت برنج ایرانی شهریور 1400 را بخوانید.

سیگنال درست قیمتی به بازار برنج

سیگنال درست قیمتی به بازار برنج

به صورت روزشمار استفاده از قراردادهای گواهی سپرده کالایی در حال شکل‌گیری است و در روزهای اخیر پس از سیمان، برنج هم به جمع کالاهایی که از قراردادهای سپرده کالایی...

EghtesadOnline.com/
جزيیات خرید برنج از بورس کالا

جزيیات خرید برنج از بورس کالا

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: تمام افراد دارای کد سهامداری می‌توانند از این نماد اقدام به خرید و فروش برنج کنند.

Irinn.ir/

امکان خرید خرد برنج در بورس کالا فراهم شد

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

آغاز خرید و فروش برنج در بورس / امکان خریداری حداقل یک کیلوگرم برنج فراهم شد

آغاز خرید و فروش برنج در بورس / امکان خریداری حداقل یک کیلوگرم برن...

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا با اشاره به آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی برنج در بورس کالا گفت: همه افراد دارای کد سهامداری می‌توانند از این نماد اقدام به خرید برنج کنند. معاملات به صورت کیلوگرم ...

TejaratNews.com/
برنج، مرغ و تخم مرغ و حبوبات گران شد

برنج، مرغ و تخم مرغ و حبوبات گران شد

در حالی که تخم مرغ به همان دلیل همیشگی اوج گرفته و به شانه‌ای 50 هزار تومان رسیده، زمزمه‌های احتمال گرانی دوباره مرغ، افزایش عجیب قیمت برنج، حبوبات و برخی کالاهای اساسی، مردم را نگران کرده است.

TejaratNews.com/
عطر 5 تن برنج طارم در بورس کالا پیچید

عطر 5 تن برنج طارم در بورس کالا پیچید

دومین نماد معاملاتی گواهی سپرده برنج طارم مازندران امروز در بورس کالای ایران گشایش شد.

YJC.news/
امسال تولید برنج ایرانی 18 درصد کاهش داشت

امسال تولید برنج ایرانی 18 درصد کاهش داشت

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش می‌کنیم به کمک تشکل‌های بخش کشاورزی، ساماندهی، کنترل بازار و بازار رسانی را انجام دهیم.

Irinn.ir/
برنج با آزاد سازی واردت چقدر ارزان می‌شود؟

برنج با آزاد سازی واردت چقدر ارزان می‌شود؟

ريیس انجمن وارد کنندگان برنج گفت: واردات آزاد شود با ایجاد جو روانی مناسب حتی قیمت برنج ایرانی را نیز 7 تا 8 هزار تومان کاهش می دهد.

Bartarinha.ir/
ببینید برنج شد 50هزار تومن!

ببینید برنج شد 50هزار تومن!

برنج، متداول ترین غذای سفره هر ایرانی به کیلویی پنجاه هزار تومان نزدیک شد. محمدرضا میرشاه ولد با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود به این موضوع پرداخت.

Bartarinha.ir/
حذف کالاهای اساسی از سبد معیشت مردم / برنج روی دست بنکداران ماند

حذف کالاهای اساسی از سبد معیشت مردم / برنج روی دست بنکداران ماند

برنج ایرانی در یک ماه گذشته چهار بار گران شد. این بار قیمت برنج به کیلویی 46 هزار تومان رسیده است! با افزایش قیمت برنج و کاهش قدرت خرید مردم بسته‌بندی‌های برنج ایرانی در فروشگاه‌ها کوچک و کوچکتر شده. ...

TejaratNews.com/
رشد عجیب قیمت رب گوجه و برنج در یک ماه

رشد عجیب قیمت رب گوجه و برنج در یک ماه

برخی از اقلام خوراکی این روزها افزایش قیمت داشته‌اند از جمله برنج و تخم مرغ؛ در این میان هر قوطی 800 گرمی رب گوجه فرنگی نیز از 25 هزار تومان، به 30 هزار تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
آغاز توزیع 100 هزار تن برنج در سطح کشور

آغاز توزیع 100 هزار تن برنج در سطح کشور

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: از امروز توزیع قریب به 100 هزار تن برنج تایلندی، هندی و پاکستانی در کشور در سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارگری، کارمندی و اتحادیه‌ها آغاز می‌شود.

Irinn.ir/
بازار برنج نیم‌دانه داغ شد

بازار برنج نیم‌دانه داغ شد

بنکداران و خواربارفروشان می‌گویند رشد قیمت‌ها برخی اقشار را به خرید برنج نیم‌دانه برای مصرف روزمره ترغیب کرده است.

Bartarinha.ir/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

در حال بارگیری...