پای دلالی به حواله خودروی مادران رسید/حواله 207 به 105 میلیون تومان رسید

پای دلالی به حواله خودروی مادران رسید/حواله 207 به 105 میلیون تومان رسید

صنعتقرن نو نوشت: اجرای طرح قرعه‌کشی خودرو موجب شکل‌گیری شکل تازه‌ای از دلالی در بازار شده است که در آن دلالان از خرید و فروش حواله‌های خودرو پول‌های هنگفتی به جیب می‌زنند.

انتقادهای مکرر از رانت در فروش خودروسازی‌ها و دپو گسترده خودرو توسط دلالان وزارت صمت را وادار کرد تا برای مدیریت تقاضا و کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو طرحی نو معرفی کند.

این طرح نو «قرعه‌کشی خودرو» بود که از خرداد ماه 1399 به یکی از داغ‌ترین موضوعات در گفت‌وگوی مردم تبدیل شده‌است؛ تحویل خودرو به‌صورت قرعه‌کشی آخرین راهکار مسوولان صنعتی کشور جهت تقسیم خودرو میان متقاضیان بوده است که آن طور که گفته شد نتوانست به صورت عادلانه خودرو را به دست متقاضیان واقعی برساند.

چرا طرح "قرعه کشی خودرو" یک شکست کامل بود

در وهله اول طرح «قرعه‌کشی خودرو» نه تنها قیمت خودرو را در بازار تعدیل نکرد بلکه به نوسانات قیمتی در بازار دامن زد؛ دولت در این مسیر به شرکت کنندگان در طرح قرعه کشی خودرو وعده سود 50 تا 100 میلیون تومانی را می‌دهد و به همین ترتیب افرادی که خواستار خرید خودرو نبوده‌اند نیز مشتاق به شرکت در طرح قرعه کشی خودرو می‌شوند و تقاضا برای خرید خودرو بیش از پیش افزایش پیدا خواهد کرد.

بررسی های میدانی حاکی از آن است که اختلافات قیمتی خودرو از درب کارخانه تا بازار روز به روز در حال افزایش است، اتفاقی که دلالان را به این بازار سرازیر خواهد کرد؛ در حال حاضر خودرو پژو پارس LX ساده مدل 1401 درب کارخانه 160 میلیون و 547 هزار تومان قیمت خورده است و این خودرو در بازار به قیمت 289 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این اختلاف قیمتی به معنای سود 129 میلیون تومانی دلالان در این مسیر است.

تقاضا در حالی در بازار روز به روز برای خودرو افزایش پیدا می‌کند که طبق آمارهای منتشر شده، در سال 1400 تعداد 963 هزار و 179 دستگاه خودرو تولید شده است، که نسبت به سال 99، افت 2.9 درصدی را نشان می‌دهد.

مشاهدات حاکی از آن است که سیاست‌های غلط موجب شده است تا تقاضا برای خودرو از یک میلیون و 500 هزار دستگاه در سال‌های اخیر به فراتر از 8 میلیون دستگاه خودرو برسد و رقابت دلالان خودرو با متقاضیان واقعی شانس متقاضیان واقعی را برای صاحب خودرو شدن کاهش داده است و از طرفی موجب سرخوردگی تعداد زیادی از متقاضیان خودرو شده است که از اولین مراحل قرعه کشی خودرو در این فرایند همراه بوده‌اند اما موفق به خریداری خودرو نشده‌اند.

در همین راستا وزیر صمت در بهمن ماه 1400 از برگزاری حداقلی قرعه کشی خودرو در سال جاری در راستا برنامه تحولی افزایش میزان تولید متناسب با تقاضا و تقریبا برابر با ‌آن خبر داد.

دلالان برنده اصلی طرح قرعه کشی خودرو

شاید طرح " قرعه کشی خودرو" در کوتاه کردن دست دلالان خودرو از بازار موفق عمل کرد اما موجب شکل گیری گروه دیگری از دلالان با عنوان دلالان حواله خودرو در بازار شده است؛ مشاهدات میدانی حاکی از آن است که این روزها حواله خودروهای طرح قرعه کشی خودرو و حتی طرح مادران در بازار توسط دلالان خرید و فروش می‌شوند و حتی وبسایت‌هایی برای این کار طراحی شده و در دسترس مردم قرار گرفته‌اند.

در حال حاضر حواله خودرو پژو پارس سفارشی به قیمت 70 میلیون تومان خریداری می شود و به قیمت 75 تا 80 میلیون تومان به فروش می‌رسد و حواله خودرو پژو پارس ELX نیز به قیمت 75 میلیون تومان خریداری می شود و به قیمت 80 تا 85 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در بین سایر خودروهای موجود در بازار نیز حواله خودرو پژو 207 اتوماتیک به قیمت 100 میلیون تومان خریداری می شود و به قیمت 105 تا 110 میلیون تومان به فروش می‌رسد و حواله پژو 207 دستی نیز به قیمت 85 میلیون تومان خریداری می‌شود و به قیمت 90 تا 95 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در این بین دلالان از خرید و فروش حواله هر خودرو 5 تا 10 میلیون تومان سود می‌برند؛ سود بالا دلالی حواله‌های خودرو بازار اجاره کارت ملی را نیز داغ کرده‌است و در این بین دلالان با اجاره کارت ملی افرادی اقدام به ثبت نام گسترده در طرح‌های قرعه کشی کرده و شانس متقاضیان واقعی برای خرید خودرو را بیشتر کاهش می‌دهند.

وعده کاهش قیمت 15 درصدی با تورم 40 درصدی

گفتنی است که وزیر صمت در برنامه تحولی خودرو وعده کاهش 15 درصدی قیمت خودرو تا پایان سال جاری را داده‌است که به گفته کارشناسان صنعت خودرو با توجه به تورم پایه 40 درصدی این کار غیر ممکن است.

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو، در این خصوص گفت: «بودجه ای که امسال طراحی شده است از ابتدای سال نقدینگی به جامعه تزریق می کند و ابزار لازم برای کنترل نقدینگی وجود ندارد و این نقدینگی باید در جایی سرمایه گذاری شود و اکنون بهترین بازار برای سرمایه گذاری بازار خودرو است. بازار طلا و سکه و ارز تحت کنترل است و معلوم نیست چه روندی طی خواهد کرد، اما هر عاقلی در ایران می داند که اگر در ابتدای سال خودرو بخرد تا پایان سال حداقل 40 درصد گران می‌شود زیرا بودجه کشور تورم 40 درصدی دارد و به هر حال این اتفاق خواهد افتاد.»

223227

موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان کشور ارسال شد آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی پرپتانسیل ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور قیمت‌گذاری واقعی خودرو با فروش خودرو در بورس کالا امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود/ با مقصران ریزش ساختمان مترو پل در آبادان برخورد ... چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه ارسال یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان موفقیت فروردین ماه را باید در 12 ماه سال تکرار کنیم دستگاه‌های الکترونیکی گران‌تر می‌شوند چگونه قبوض برق خانگی را رایگان کنیم؟ حذف موانع بانکی برای اختصاص تسهیلات به مرغداران و دامداران نرخ 29 ارز افزایش یافت | 3 خرداد 1401 اعطای سهام تکلیفی به صندوق بازنشستگی تا 40 روز آینده محقق می‌شود سهامداران تفارس بخوانند | بازگشایی نزدیک است؟ عرضه اولیه بعدی بازار سرمایه کدام نماد است؟ اعزام نیروهای واکنش سریع و امدادی صنایع پتروشیمی به آبادان پیش بینی قیمت دلار امروز 3 خرداد