کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با وجود ابهامات متعدد

کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با وجود ابهامات متعدد

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه پایدار است و از طرفی فروش اوراق دولتی، بی‌ثباتی بازار را افزایش می‌دهد. در چنین وضعیتی که بازار با...

اقتصاد آنلاین – هانا پاکمند؛  نیلوفر طهماسبی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، روند بازار را تحلیل کرده و گفت: به نظر می‌‎رسد بازار با ریسک سیستماتیک مواجه است؛ برنامه‌هایی که دولت جدید پیرامون سیاستهای مختلفی چون کنترل نرخ ارز دارد و سیاست‌های بانک مرکزی، بر بازار تاثیر خواهند گذاشت.

وی ادامه داد: همچنین می‌دانیم که انتشار اوراق دولتی‌ به بازار آسیب می‌رساند و مهم‌ترین عاملی که می‌تواند ثبات را به بازار برگرداند، ورود نقدینگی به بازار است. اما در شرایط فعلی نقدینگی موجود هم در حال خارج شدن از بازار است و به بازار اوراق با درآمد ثابت منتقل می‌شود.

به همین دلیل احتمال اینکه بازار حرکت شارپ رو به بالا یا پایینی را داشته باشد، دور از انتظار است و به نظر می‌رسد بازار، شرایطی نوسانی داشته باشد. این شرایط احتمال دارد حتی تا یک الی دو سال آینده ادامه یابد اما در پروسه یکی دو ماهه به خاطر اخبار و نوساناتی که در بازار وجود دارد، ممکن است بازار در مسیر صعودی قرار بگیرد، اما کلیت بازار به سمت بازاری متعادل خواهم بود.

بلاتکلیفی صنایع

طهماسبی چشم‌اندازی برای صنایع تصویر کرد و گفت: با توجه به قوانین جدید وضع شده، صنایع دارای ارز 4200تومانی، مثل صنایع دارویی، روغن خوراکی همچنان با جذابیت بیشتری روبه‌رو خواهند بود. در مورد صنعت پتروشیمی نیز می‌توان گفت با توجه به اینکه نرخ خوراک تغییر کرده، افراد با محافظه‌کاری بیشتری دست به معامله می‌زنند اما این صنعت همچنان ارزندگی خود را حفظ خواهد کرد. از طرفی با دید بازاری می‌توان نوسات خوبی از صنعت بانکی و خودرویی گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره بر ابهامات و اخبار ضد و نقیضی که پیرامون صنعت خودرو وجود دارد، خاطرنشان کرد: همانطور که مشخص است ورود هر کالایی به بورس نیازمند یک سری مقدمات است و باید شرایط مناسب برای حضور در بازار مورد نظر وجود داشته باشد. در نتیجه باید یک سری سیاست‌گذاری‌هایی در صنعت خودرو رخ دهد مثل برداشته شدن تعرفه واردات، آزاد کردن واردات خودرو و به طور کلی بازار خودرو را از انحصاری که گرفتار آن است، خارج کنند تا قیمتگذاری منصفانه‌ای در بازار سهام رخ دهد. تا زمانیکه این اتفاق رخ ندهد نمی‌توان در مورد صنعت خودرو صحبت یا سیاستگذاری خاصی را انجام داد. 

وی افزود: به‌نظر می‌رسد تصمیمگیری در این باره همچنان زمان‌بر خواهد بود تا به نتیجه خوبی برسد، اما از دید بازار با توجه به اینکه سهام خودرویی به کف قیمتی خود، در چند سال اخیر رسیده است، از دید کارشناسان گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

این تحلیلگر بازار با تاکید بر افزایش نرخ خوراک گفت: این افزایش نرخ خوراک به بالای 20سنت، قطعا بر صنعت پتروشیمی تاثیر خواهد گذاشت. اما همانطور که میدانیم ماده اولیه صنعت پتروشیمی دو نوع خوراک گاز و خوراک گاز مایع است که قطعا صنعت الفین‌ها که بیشتر از گاز مایع استفاده می‌کنند، از این افزایش نرخ آسیب چندانی نخواهد دید و در مسیر قیمتگذاری آنها تاثیرگذار نیست.

اما شرکت‌هایی که از خوراک گاز استفاده می‌کنند مثل صنعت اوره و متانولی‌ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. برای مثال در صنعت اوره‌ای‌ها این افزایش نرخ خوراک با توجه به اینکه نرخ جهانی اوره در حال افزایش است، پوشش داده می‌شود و تاثیر زیادی در سودآوری این شرکت‌ها نخواهد گذاشت ولی در صنعت متانول قطعا شاهد افت سودآوری این شرکت‌ها خواهیم بود. به طور کل در شرکت‌های اوره‌ای با حفظ ارزندگی خود، همچنان مناسب سرمایه گذاری هستند.

این کارشناس در پایان با یادآوری تبعات قطعی برق صنایع سیمانی‌ها، فولادی‌ها و صنایع وابسته، در تابستان سال جاری، عنوان کرد: احتمالا در نیمه دوم سال نیز با قطعی گاز، میزان تولید محصولات شرکت‌ها کاهش یابد. البته طبق شیوه نامه منتشر شده توسط وزارت نفت، شرکت‌ها اولویت‌بندی شده‌اند. طبق این گزارش، شرکت‌هایی که در اولویت اول قرار دارند، آسیب بیشتری خواهند دید و در مقابل شرکت‌هایی مثل هرمز، کاوه و فخوز که در رده سوم قرار دارند، احتمالا با فاصله زمانی بیشتری تحت تاثیر آسیبها قرار خواهند گرفت.

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
سرانجام برجام چه خواهد شد؟ / توصیه خرید صنایع دی پی اس و صادرات ‌محور

سرانجام برجام چه خواهد شد؟ / توصیه خرید صنایع دی پی اس و صادرات ‌م...

تا سرانجام برجام مشخص نشده و نرخ بهره اوراق اصلاح نشود، اوضاع تیره و تاریک ایران بهبود نخواهد یافت.

EghtesadOnline.com/
اراده دولت برای فروش باقی مانده سهام خود در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس

اراده دولت برای فروش باقی مانده سهام خود در هلدینگ پتروشیمی خلیج ف...

رییس کل سازمان خصوصی سازی از اراده دولت برای فروش 18 درصد سهام باقیمانده خود در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از طریق مزایده خبر داد.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟

پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شون...

در حالی که بازار سهام امروز هم منفی است اما گروه بانک در واکنش مثبت به روند مذاکرات وین امروز مثبت است.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.08د‌رصد افت داشت و شاخص هم‌وزن 0.06درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
گام بزرگ دولت برای خصوصی‌سازی با عرضه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس

گام بزرگ دولت برای خصوصی‌سازی با عرضه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فا...

بورستهران- ایرنا- رییس کل سازمان خصوصی سازی از اراده دولت برای فروش 18 درصد سهام باقیمانده خود در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از طریق مزایده خبر داد.

Irna.ir/
«تپسی» در تابلوی فرابورس درج شد / پای اولین شرکت استارتاپی به بازار سرمایه باز شد

«تپسی» در تابلوی فرابورس درج شد / پای اولین شرکت استارتاپی به بازا...

نماد «تپسی» به عنوان نخستین شرکت استارتاپی در بازار دوم فرابورس ایران درج شد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.2درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی، قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی برای عرضه در بورس کالا اعلام شد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.01درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/

افزایش تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز / بورس امروز را سبز شروع کرد

اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم طلا با رشد 0.5درصدی همراه شد خرج 2.5میلیارد دلاری برای واردات گوشی موبایل ‌کاهش 40 درصدی هزینه ساخت مسکن با صنعتی‌سازی معرفی نسل جدید کراس اوور سوزوکی + عکس