سهام باقی‌مانده دولت از شرکت‌ها تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود

سهام باقی‌مانده دولت از شرکت‌ها تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود

به گفته رییس سازمان خصوصی‌سازی بخش باقی‌مانده سهام دولت در برخی شرکت ‎ها از جمله مس، فولاد، خودروسازی سایپا، ایران‌خودرو، بانک‌های تجارت، ملت و صادرات، مخابرات، هلدینگ خلیج‌فارس و کشتیرانی برای واگذاری تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، «حسین قربان‌زاده» امروز (شنبه) در حاشیه نشست اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به دنبال تشکیل هیات پذیرش پالایشگاه‌ها و شرکت‌های پتروشیمی که تاکنون وارد بورس نشده اند، هستیم تا با اجرای قوانین موانع این مسیر رفع شود.

وی افزود: پالایشگاه شازند الزام‌های مقدماتی را پشت سر گذاشته است و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا یک ماه آینده عرضه اولیه آن انجام می‌شود، همچنین سه هلدینگ نیروگاهی نیز در حال طی کردن مسیر پذیرش در بورس هستند که به‌زودی عرضه اولیه آنها انجام می‌شود.

قربان‌زاده با بیان اینکه آسیب‌شناسی از گذشته سازمان خصوصی‌سازی به‌ویژه در بخش واگذاری‌ها اولویت آغاز فعالیت من در این نهاد بوده است، تصریح‌کرد: مدیریت و واگذاری مناسب دارایی‌های دولت در قالب شرکت‌ها و بنگاه‌ها از جمله اهداف این سازمان است.

وی با بیان اینکه مهمترین چالش در مفهوم خصوصی‌سازی است، تاکید کرد: واگذاری بخشی از دارایی‌های دولت به بخش خصوصی با مقاومت‌هایی همراه است و به سختی انجام می‌شود که این روند با رایزنی‌های مناسب به نتیجه دلخواه خواهد رسید که باید با هم‌فکری بخش خصوصی انجام شود.

رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به ایجاد شفافیت در این نهاد، اظهار داشت: همه مراحل انجام شده در پرونده‌های چالشی بر روی سایت این سازمان قابل مشاهده است و این روند در آینده برای واگذاری‌های جدید نیز ادامه خواهد داشت تا موجب اطمینان‌خاطر عمومی شود.

خصوصی سازی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس انجام می‌شود

قربان‌زاده گفت: درباره باشگاه های استقلال و پرسپولیس باید تضمینی از موفقیت بعد از واگذاری وجود داشته باشد و بدون این تضمین، واگذاری امکان پذیر نخواهد بود تا این باشگاه‌ها به سرنوشت باقی بنگاه‌ها دچار نشوند.

وی با بیان اینکه باید تکلیف حق پخش، تبلیغات محیطی و سودآوری مشخص شود، خاطرنشان‌کرد: ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری برند و صورت های مالی انجام شده است و این دو باشگاه آماده واگذاری هستند اما به دلیل داشتن هواداران ده ها میلیونی نباید بدون عاقبت‌اندیشی مسیر خصوصی‌سازی را طی کنند.

وی تاکید کرد: عجله‌ای برای واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس نداریم و در زمان مشخص و موقعیت مناسب خصوصی سازی این بخش انجام خواهد شد.

فسق قرارداد پالایشگاه نفت کرمانشاه در دست بررسی است

رییس سازمان خصوصی سازی گفت: به دلیل مشکلاتی که در ارزش‌گذاری دارایی‌های پالایشگاه نفت کرمانشاه بوده، بازپس‌گیری این شرکت در مرحله هیات داوری است، اما این بخش نیز مانند شرکت‌های دیگر که در آستانه فسق قرارداد قرار دارند باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

آشتی دولت و بخش خصوصی، اقتصاد کشور را متحول می‌کند

به گزارش ایرنا، قربان‌زاده امروز همچنین در نشست خبری با بیان اینکه گله‌هایی در زمینه خصوصی‌سازی وجود دارد که با آشتی دولت و بخش خصوصی، چشم انداز بهبود اقتصاد ایجاد و مشکلات رفع می شود، خاطرنشان‌کرد: واگذاری‌ها به حمایت مسوولان نیاز دارد تا بخش خصوصی بتواند وارد عرصه عمل شده و بهره وری و اشتغال‌زایی مناسب را ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه فرآیندهای خصوصی‌سازی باید اصلاح شود، خاطرنشان‌کرد: در دوره جدید تلاش می کنیم تا در زمینه واگذاری‌ها به تحول دست یابیم که در گام نخست کارگروه‌هایی تشکیل شد تا روند ارزش‌گذاری و تعیین قیمت تغییر یابد.

این مقام مسوول با بیان اینکه دقیق بودن ارزش‌گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تاکید کرد: با اصلاح این مسیر و خصوصی سازی درست، بنگاه ها به بهره وری و رشد دست پیدا می کنند که این روند بهبود اقتصاد ملی را تضمین می کند.

رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه مالکیت باید پاداش مدیریت بهره ور باشد، تاکید کرد: قوانین باید به گونه‌ای باشد که دولت با واگذاری‌ها، فقط با نظارت به اهداف خود برسد بدون اینکه در این زمینه نیاز به اقدام داشته باشد.

وی افزود: در آسیب شناسی‌های انجام شده در ماه اخیر ارتقای بهره‌وری هدف‌گذاری و در این راستا کارگروهی تشکیل شد تا با افزایش بهره وری بتوانیم به سود بیشتر دست پیدا کنیم.

قربان‌زاده با بیان اینکه دولت املاک، مستغلات و بنگاه های قابل واگذاری دارد، تصریح کرد: 90 هزار میلیارد تومان تکلیف بودجه ای فروش سهام و 130 هزار میلیارد تومان رفع دیون در نهادهای مختلف برعهده سازمان خصوصی‌سازی در سال جاری است که تاکنون تحقق نیافته است.

وی با تاکید بر اینکه خصوصی سازی بدون هم افزایی دولت و بخش خصوصی محقق نمی شود، تاکید کرد: باید در واگذاری ها به چشم انداز اقتصاد ملی توجه کنیم، زیرا درآمدزایی در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست و خصوصی‌سازی را با مشکل مواجه می‌کند.

رییس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه توجه بیشتر به کیفیت در واگذاری ها به اشتغال‌زایی و درآمدزایی می انجامد، اضافه‌کرد: اقتصاد نفتی موجب درآمد بی زحمت برای دولت ها شد و میان دولت و بخش خصوصی فاصله ایجاد کرد که به دنبال آن مشکلات بسیاری برای کشور ایجاد شد.

وی افزود: برای واگذاری ها شفافیت وجود دارد که می‌تواند بسیاری از اختلافات و گله ها را در دولت و بخش خصوصی رفع کند.

«بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار

«بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار

یک کارشناس بازار سهام گفت: بازار سرمایه به نقطه‌ای رسیده که حتی به حرکت دلار هم واکنش نشان نمی‌دهد. سرمایه‌ها از بورس خارج شده و الان مثل فرد رو به موت است.

TejaratNews.com/
ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه

ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه

بورستهران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: درباره نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، پیشنهادها و راهکارهایی ارايه شده و کمیته فنی کمیسیون انرژی در حال بررسی راهکارهای آن است که امیدواریم طرح‌های مطرح شده...

Irna.ir/
چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟

چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟

ريیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تعیین نرخ تسعیر ارز 23هزار تومانی در بودجه 1401 خبر داد. آیا تعیین این قیمت برای دلار در بودجه 1401 منطقی است؟

TejaratNews.com/
بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌ه...

بورس در روزهایی که حال و روز خوشی ندارد، چشم انتظار مشخص شدن شرایط اقتصادی کشور است تا این بازار نیز به روزهای متعادل خود بازگردد.

FarsNews.ir/
خوش‌ آمدگویی بورس کالا به خودروهای لوکس

خوش‌ آمدگویی بورس کالا به خودروهای لوکس

ورود خودروهای لوکس به بورس کالا، چنانچه با مدیریت و نظارت درستی صورت گیرد به نحوی که قیمت این خودروها براساس عرضه و تقاضا مشخص شود به طور قطع جذابیتی که برای فروشنده و سهامداران به دنبال می آورد می تو...

Sena.ir/
بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود

بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود

طبق مذاکرات انجام شده قرار است بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه اندازی شود.

Sena.ir/
ادامه روند صعودی بازارهای سهام آمریکا با خوش‌بینی به سویه اومیکرون

ادامه روند صعودی بازارهای سهام آمریکا با خوش‌بینی به سویه اومیکرون

بازارهای سهام ایالات متحده روز سه شنبه به روند صعودی خود ادامه داد چرا که قیمت نفت هم با امید به آسیب کمتر اومیکرون به اقتصاد نسبت به آنچه که تصور می‌شد، افزایش یاف...

EghtesadOnline.com/
تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌ شود

تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌ شود

نابسامانی بازار فولاد موجب شد، کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح توسعه، تولید و نظارت زنجیره فولاد را تدوین کند تا براساس آن عرضه تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس...

EghtesadOnline.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل