سرگیجه در بازار ارز / سرنوشت قیمت دلار چه می‌شود؟

سرگیجه در بازار ارز / سرنوشت قیمت دلار چه می‌شود؟

بازار ارز دچار سرگیجه شده است. قیمت دلار چشم‌انتظار تعیین تکلیف مذاکرات هسته‌ای است. اما هنوز مشخص نیست ایران چه زمانی و با چه شروطی قرار است به میز مذاکره برگردد. پیش از این وزیر امور خارجه درخواست آزادسازی 10 میلیارد دلار منابع ارزی ایران را کرده بود. اما حالا سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید ایران شرطی برای برگشت به مذاکرات ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند روز وزیر امور خارجه ایران گفته بود ایران به زودی به مذاکرات هسته‌ای در وین بر می‌گردد. اما امیر عبدالهیان برای برگشت به مذاکرات پیش‌شرط گذاشته و گفته بود آمریکا باید 10 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران را آزاد کند. پیش‌شرطی که انتظار می‌رفت قیمت دلار را کاهش دهد.

گفته عبدالهیان با واکنش مقامات آمریکایی مواجه شد. آنگونه که جماران خبر داده آمریکا نه تنها آزادسازی 10 میلیارد دلاری را رد کرده، بلکه مسيولان آمریکا گفته‌اند واشنگتن از ارايه هرگونه امتیازی به ایران برای بازگشت به مذاکرات هسته ای خودداری می‌کند.

درخواست ایران برای آزادسازی دلارهای بلوکه‌شده با واکنش آلمان هم مواجه شد. وزارت امور خارجه آلمان روز گذشته اعلام کرد برلین «درخواست تهران برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده‌ ایران به‌عنوان یکی از شروط از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین» را رد می‌کند. ایران نمی‌تواند شروط بیشتری برای از سرگیری مذاکرات تعیین کند.»

چرا قیمت دلار افزایش یافت؟

این واکنش امریکا قیمت دلار را امروز 13 مهرماه اندکی گران کرد. اما این نوسان در حد 50 تومان بود و قیمت دلار در بازار آزاد به حدود 28 هزار و 100 تومان رسید. این در حالی است که روز قبل از آن قیمت دلار وارد محدوده 27 هزار تومان شد. اگرچه در این کانال چندان دوام نداشت و به سرعت به کانال 28 هزار تومانی برگشت.

به نظر می‌رسید شرط وزیر امور خارجه برای برگشت به میز مذاکره و واکنش آمریکا بازار ارز را اندکی تحریک کرد. چون معامله‌گران مدتی است که چشم‌انتظار اخبار جدید از مذاکرات هستند. اما سیگنال‌هایی که می‌رسد اصولا متناقض است و جالب اینکه قیمت دلار، به اخبار منفی واکنش بیشتری نشان می‌دهد تا اخبار مثبت.

اما بعد از اظهارات مقامات آمریکایی، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد ایران پیش‌شرطی برای بازگشت به مذاکرات وین ندارد. سعید خطیب‌زاده گفته «زمانی‌که روند بازبینی داخلی‌ به جمع‌بندی برسد، به وین بازخواهیم گشت.»

سخنی که نشان می‌دهد احتمالا ایران آماده برگشت به مذاکرات هسته‌ای است اما منتظر تعیین برخی اصول و خطوط کلی است.

پیش‌بینی قیمت دلار 14 مهرماه

اما سوالی که وجود دارد این است که قیمت دلار چه می‌شود؟ به نظر می‌رسد که بازار ارز دچار سرگیجه شده است. از یک سو اخبار مثبت داخلی می‌گوید مذاکرات هسته‌ای نزدیک است و احتمالا به زودی بخش مهمی از مشکلات حل می‌شود. اما اخبار خارجی چندان امیدبخش نیست. مانند اظهارات دو هفته گذشته وزیر امور خارجه فرانسه که گفته بود ایران زمان چندانی برای بازگشت به مذاکرات ندارد. یا واکنش آمریکا و آلمان که می‌گویند ایران نمی‌تواند شروط بیشتری برای از سرگیری مذاکرات تعیین کند.

اما این موارد تنها عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار در روزهای آینده نیست. درآمد نفتی ایران در شش ماهه نخست سال جاری، مذاکره آمریکا با چین برای کاهش خرید نفت از ایران، آمار صادرات و واردات ایران در شش ماهه نخست همه نشان‌دهنده این است که منابع ارزی ایران شرایط مطلوبی ندارد و دولت ريیسی با برخی از راهکارهای موقتی قیمت دلار را متعادل کرده است.

حالا بازار منتظر یک سیگنال قوی از سوی وین است. اگر ایران به زودی به مذاکرات برگردد احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد. اما اگر مذاکرات به زودی نتیجه ندهد، این احتمال وجود دارد که قیمت دلار در نیمه دوم سال صعودی شود.

به خصوص در شرایطی که بسیاری از معامله‌گران می‌گویند قیمت دلار مرز روانی 28 هزار تومانی را رد کرده و حالا معامله‌گران منتظر یک اشاره جدید هستند.

از طرف دیگر گفته می‌شود دولت در تلاش است تا با تزریق ارز قیمت دلار را کنترل کند. اما گویا بازار دست دولت را خوانده و نقشه بانک مرکزی دیگر جواب نمی‌دهد.

مطالعه بیشتر: چرا دلار ارزان نشد؟ / معامله‌گران دست دولت را خواندند!
ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار به کانال 27 هزار و 600 رسید

ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار به کانال 27 هزار و 600 رسید

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند افزایشی داشت و به کانال 27 هزار و 600 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی امروز 26 هزار و 892 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

دست به دست شدن خبری با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و ادعای مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها منجر به رشد قیمت دلار در اولین روز آبان ...

TejaratNews.com/
سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان

سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز د...

قیمت دلار در بازار آیاد دیروز اول آبان افزایشی بود و به کانال 27 هزار و 500 تومان رسید. اخباری از نظرات بایدن درباره مذاکرات باعث افزایش نرخ ارز شد.

TejaratNews.com/
ربع سکه به 3٫5 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/1

ربع سکه به 3٫5 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/1

قیمت طلا و سکه امروز تحت تاثیر افزایش بهای جهانی طلا تعیین شد که بر این اساس قیمت ربع سکه به 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز افزایش یافت و از کانال 27 هزار و 500 تومان عبور کرد و به نرخ 27 هزار و 530 تومان رسید. نرخ ارز صرافی ملی امروز 26690 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

به عقیده ريیس اسبق کانون صرافان، تا زمانی که تفاضل نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حدود 36 درصد باشد، به طور طبیعی می‌باید روزانه یک در هزار به قیمت دلار افزوده شود و اگر نشود، معنی آن جمع شدن...

TejaratNews.com/
مهمترین خبر هفته جدید برای قیمت دلار

مهمترین خبر هفته جدید برای قیمت دلار

در حالی که قیمت دلار در کانال 27400 تومان در نوسان است در هفته جدید قرار است اتفاق مهم سیاسی رخ دهد که احتمالا بر بازار ارز تاثیرگذار باشد.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 مهر/ پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چه می‌گویند؟

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 مهر/ پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چه ...

قیمت دلار در بازار دیروز 29 مهر با 0٫4 درصد افزایش، 27,415 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار ارز چه می‌گویند؟

TejaratNews.com/
قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/29

قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/...

قیمت طلا و سکه امروز باتوجه به افزایش بهای جهانی طلا و رشد نرخ ارز تعیین شد که بر این اساس قیمت نیم سکه به شش میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/
سیگنال گروسی به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 29 مهر

سیگنال گروسی به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 29 مهر

در پنجمین روز هفته، دلار نتوانست به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برود. دلار که روز سه‌شنبه با 200 تومان رشد به محدوده 27 هزار و 420 تومان رسیده بود، روز چهارشنبه با فشار فروش معامله‌گران مواجه شد و ب...

TejaratNews.com/
قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28

قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو ام...

قیمت طلا و سکه امروز تحت تاثیر افزایش بهای جهانی طلا و کاهش نرخ ارز تعیین شد که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح قدیم(بهار آزادی) به 11 میلیون و 300 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
روند افزایشی قیمت دلار متوقف شد / قیمت دلار امروز 28 مهر چقدر شد؟

روند افزایشی قیمت دلار متوقف شد / قیمت دلار امروز 28 مهر چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد به 27 هزار و 370 تومان کاهش یافت. نرخ ارز در صرافی ملی امروز 26 هزار و 738 هزار تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟ / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 مهر

خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد

خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده که گفتگوها میان هیات ایرانی و دیگر طرف‌های توافق برجام، هفته آینده در بروکسل ادامه خواهد یافت.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

عقبگرد دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا، در بازارهای جهانی فرصت صعود به طلا را داد مساله‌ای که در پی آن سکه و طلا در بازار داخلی نیز روندی صعودی را دنبال کردند.

TejaratNews.com/
دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز ایلان ماسک: دوج‌کوین، ارز مردم است! مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود قیمت خودروهای قرعه‌کشی سایپا در بازار سقوط لیر ترکیه اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد