برآورد بیش از 30 هزار مگاوات مصرف سیستم‌های سرمایشی در تابستان

برآورد بیش از 30 هزار مگاوات مصرف سیستم‌های سرمایشی در تابستان

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: از 68 هزار و 485 مگاوات میزان مصرف برق در تابستان 1401 بیش از 30 هزار مگاوات مربوط به سیستم‌های سرمایشی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل وزارت نیرو، "همایون حايری" در همایش مشترک وزارتخانه‌های نیرو، کشور و صمت با استانداران و مدیران صنعت برق کشور که صبح امروز در تالار همایش‌های وزارت نیرو برگزار شد، ضمن مرور نتایج اقدامات وزارت نیرو به منظور تامین برق پایدار در پیک تابستان سال گذشته، به استراتژی و برنامه وزارت نیرو در سال‌جاری اشاره کرد و گفت: رفع ناترازی بین تولید و تقاضای برق هدف اصلی این برنامه‌هاست.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو افزود: برای نخستین بار در سال 1401 برنامه توسعه ظرفیت نیروگاه‌ها و مدیریت بار در کشور اجرایی شده که با نتایج ارزنده‌ای همراه شد و پیشبرد برنامه‌ها در سال‌جاری در همین راستا است.

وی یادآور شد: با توجه به ناترازی شدید برق در سال 1400، پیش‌بینی می‌شد در سال گذشته با حداقل 15 هزارمگاواتناترازی بین تولید و مصرف برق مواجه شویم؛ بر این اساس برنامه‌های لازم تدوین شد تا این ناترازی برطرف شود.

حايری تصریح کرد: در این راستا از مهر 1400 برنامه‌ها به صورت مستمر اجرایی شد و 6300 مگاوات قابلیت تولید نیروگاه‌ها افزایش یافت که 4150 مگاوات مربوط به احداث نیروگاه‌های جدید، 1150 مگاوات مربوط به ارتقای واحدها و 600 مگاوات مربوط به بازسازی واحدهای نیروگاهی آسیب‌دیده می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح تشویقی مدیریت مصرف در بخش خانگی در پیک تابستان سال گذشته، بیان کرد: در سال 1401 به ازای هر کیلووات، پاداشی معادل 5 برابر تعرفه در نظر گرفته شد که ثمره آن کاهش مصرف 1200 مگاوات برق در بخش خانگی در پیک تابستان برای نخستین بار شد.

پیشبرد برنامه جدی برای کاهش مصرف برق در بخش اداری

حايری با بیان اینکه به واسطه پیشبرد طرح پاداش، برای نخستین بار در سال گذشته شاهد کاهش 4 درصدی میزان مصرف برق در بخش خانگی بودیم، ادامه داد: همچنین با مشارکت بخش صنایع و کشاورزی و پیشبرد سایر اقداماتی در بخش مدیریت مصرف نیز بیش از 8000 مگاوات کاهش مصرف را در این بخش شاهد بودیم.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با تاکید بر اهمیت مدیریت مصرف در بخش اداری کشور، یادآور شد: در سال‌جاری مدیریت مصرف برق در پیک تابستان به صورت جدی‌تر دنبال می‌شود.

وی بیان کرد: با اضافه شدن 6000 مگاوات به ظرفیت تولید برق در تابستان سال گذشته، در کنار 52 هزار و 36 مگاوات ظرفیت تولید در واحدهای حرارتی و 8686 مگاوات تولید در واحدهای آبی، مجموع قابلیت تولید برق در اوج بار تابستان 1401 برابر با 60 هزار مگاوات شد.

وی یادآور شد: پیک مصرف برق در تابستان سال گذشته 68 هزار و 485 مگاوات بود که از این میان 9050 مگاوات مربوط به بخش کشاورزی، 19 هزار و 295 مگاوات مربوط به صنایع، 2643 بخش تجاری و 28 هزار و 301 مگاوات مربوط به بخش خانگی بود.

به گفته معاون برق و انرژی وزیر نیرو، از 68 هزار و 485 مگاوات میزان مصرف برق در تابستان 1401 بیش از 30 هزار مگاوات مربوط به سیستم‌های سرمایشی می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 42 درصد مصرف برق در پیک تابستان مربوط به بخش خانگی و 28 درصد مربوط به صنعت بود، اضافه کرد: 5023 مگاوات میزان مصرف در زمان اوج بار تابستان سال گذشته مربوط به بخش عمومی و اداری کشور می‌شد. امید است با مصوبات خوب و همکاری استانداران میزان مصرف در این بخش مدیریت شود، البته با توجه به عدم تغییر ساعت رسمی نگرانی‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به ابتکار وزیر نیرو برای پیشبرد طرح یک مساوی 20، بیان کرد: امید است با اجرای این طرح شاهد صرفه‌جویی بیش از میزان صرفه‌جویی در سال گذشته باشیم.

معاون وزیر نیرو با اشاره با پیشبرد 140 اقدام برای گذر موفق از پیک تابستان سال‌جاری، اضافه کرد: افزایش ظرفیت 7700 مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور از جمله این برنامه‌هاست و انتظار می‌رود با پیشبرد این اقدامات بیش از 14 هزار مگاوات مدیریت مصرف را در تابستان امسال شاهد باشیم.

حايری به خلاصه برنامه 140 اقدام برای دومین سال گذر موفق از اوج بار تابستان اشاره کرد و افزود: 140 اقدام شامل 10 برنامه برای افزایش ظرفیت تولید و تامین برق نسبت به اوج بار سال گذشته، 16 برنامه برای کاهش اوج مصرف برق از طریق مدیریت مصرف و تقاضا، 47 برنامه برای رفع محدودیت‌های نقاط مشکل‌ساز شبکه در تابستان، 28 برنامه برای ارتقای سطح آگاه‌سازی و بهره‌وری در مصرف برق و اقدامات بخش ستادی و در نهایت 39 برنامه به منظور افزایش قابلیت اطمینان و آمادگی بخش تولید و ارتقای سطح پایداری شبکه سراسری برق می‌شود.

وی همچنین به ویژگی‌های خاص اصلاح مصرف برق در تابستان امسال اشاره کرد و افزود: کاهش حداقل 400 مگاوات مصرف عملی برق در زمان‌های اوج مصرف تابستان پیش‌رو با ارتقای استاندارد تجهیزات سرمایشی و روشنایی و جایگزینی تجهیزات کم‌مصرف با تجهیزات پرمصرف، افزایش تا 20 برابر پاداش صرفه‌جویی با جذب همکاری مشترکان خانگی در طی چهار ماه گرم سال از جمله ویژگی‌های اصلاح الگوی مصرف است.

وی در پایان خطاب به استانداران خاطرنشان کرد: وزارت نیرو در دولت سیزدهم برنامه مدونی برای افزایش تولید برق نیروگاه‌ها، اصلاح مصرف و توسعه شبکه برای کاهش سال به سال ناترازی‌های موجود دارد و تقاضا داریم در این دوره گذار و رسیدن به رفع کامل ناترازی برق، استانداران در راهبری و حمایت از پیاده‌سازی مصوبه‌های بالادستی و همچنین جلب مشارکت حداکثری شهروندان حقیقی و حقوقی در اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف و جابه‌جایی بار، همانند سال گذشته توجه ویژه‌ای داشته باشند.

احتکارکنندگان اراضی مسکونی تنها 6 ماه فرصت دارند/ افزایش 100 درصدی وام ودیعه بافت فرسوده / هزینه ساخ... افتتاح 5000 واحد در بافت فرسوده/ افزایش 80 درصدی صدور پروانه در بافت‌ها اندونزی صادرات ال‌ان‌جی را محدود می‌کند پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات 93 هزار واحد بازآفرینی در تهران است ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی امکان دسترسی سریع به 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین‌المللی پول خبر خوب رییس بانک مرکزی / 6.7 میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین المللی در دسترس قرار می گیرد وام نو سازی افزایش یابد وضعیت قیمت و بازار برخی کالاهای اساسی اورژانسی است قیمت سنگ آهن وارداتی چین کاهش یافت هرگونه افزایش قیمت نان ممنوع است طرح وام قرض‌الحسنه "آفتاب" بانک سینا رونمایی شد بیش از 47 هزار تن میلگرد در بورس کالا به فروش رسید بهره برداری از 5 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران باوجود تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا گواهینامه CARES در ذوب آهن اصفهان تمدید شد قیمت خودرو در بازار آزاد -11 خرداماه 1402+جدول تولید گروه صنعتی ایران خودرو از مرز 100 هزار دستگاه عبور کرد تقویت برند فولاد هرمزگان در دنیا با اجرای طرح‌های توسعه‌ای واردات خودروهای کارکرده روی دور تند افتاد/ می‌توانیم به این زودی منتظر واردات باشیم؟ قیمت خودرو سکته کرد | قیمت پراید در بازار امروز چند؟ خبرهای خوب اقتصادی در راه است بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا/ تقویت بانکداری بین‌الملل بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا / تقویت بانکداری بین‌الملل برای... دولت کند و گران مسکن می‌سازد/ 600 هزار واحد مسکونی در تهران باید نوسازی شود عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی سروش انرژی پایدار... ریزش قیمت سکه در بازار/ چگونه قیمت سکه 4 میلیون تومان... دلیل کاهش قیمت اتریوم مشخص شد فوری؛ از شنبه یارانه این افراد افزایش می یابد سود غول نفتی روسیه 45 درصد رشد کرد روسیه عامل رشد 225 درصدی انتقال پنهانی نفت در دریا قیمت سکه رفاه پایین‌تر از سکه امامی/ ترمز ریزش قیمت دلار کشیده می شود؟ تایر‌های درآمدزایی مجتمع صنایع لاستیک یزد در راه صادرات اجاره خانه در شهرک اکباتان چند؟ / اجاره سوییت 43 متری ماهی 16 میلیون تومان دلار یک کانال سقوط کرد/ پیش‌بینی از قیمت ارز در بازار دلار از بازار جمع شد؟/ ارز جایگزین معرفی شد قیمت دلار با سر زمین خورد | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ ماموریت غیرممکن درباره خانه‏‏‌های خالی سیر تاریخی نگاه به آب؛ از سدسازی تا پروژه‌هایی کاغذی از جزيیات ذخیره سازی گاز ایران تا تکذیب چندباره افزایش قیمت بنزین سرمایه گذاری با برنامه در بازار سودآور است/ آغاز شیب ملایم صعودی از نیمه دوم خرداد ایمیدرو به تمام تعهدات خود عمل کرد اپلیکیشن‌های اندرویدی حامل جاسوس افزار 421 میلیون دفعه دانلود شدند پشت پرده سقوط قیمت دلار قبل از تعطیلات/ اتفاق بزرگ در راه است؟ قیمت بلیت هواپیما برای عتبات پرواز کرد ابزار جدید بورس تهران؛ بدون ریسک سود کنید بازدید خبرنگاران و اهالی رسانه از محل احداث... این اقدام همه جوره به نفع بورس است ویدیویی که ثابت می‌کند، چیپس کیلویی 500 هزار تومان است!