ارز 4200 تو مانی پتکی بر سفر بخش کشاورزی بود

ارز 4200 تو مانی پتکی بر سفر بخش کشاورزی بود

معاون وزارت جهاد کشاورزی اختصاص یارانه به واردات را ضربه به تولید داخل دانست و گفت: با این روند، به جای خودکفایی در تولید گندم، به یکی از بزرگ‌ترین واردکننده‌ها تبدیل شدیم.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از صدا و سیما، محمد قربانی در گفتگو با رادیو ایران با بیان اینکه یکی از اهداف توزیع ارز ترجیحی، کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان بخش کشاورزی اعلام شده بود، اظهار داشت: قرار بود با کاهش هزینه‌های کشاورزی و ارزان سازی مواد غذایی، سفره مردم بزرگتر شود، اما آنچه که در عمل رخ داد مانند پتکی بود که بر سر بخش کشاورزی وارد شد و بسیاری از زیرساخت‌های اقتصادی و تولیدی این بخش کشاورزی تقریبا بطور کامل از حرکت ایستاد و متوقف شد.

وی افزود: حتی ردیف بودجه طرح خودکفایی گندم هم حذف شد و تصمیمی که قرار بود به تقویت تولید منجر شود، در عمل به یک بخش ضد رویکرد تولید تبدیل شد و تورم را تشدید کرد.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی درباره علل اتخاذ این تصمیم و بی توجهی به تبعات منفی آن، اظهار داشت: نکته این است که گاهی اوقات سیاستگذاران عجولانه تصمیم می‌گیرند و به ابعاد مختاف مسيله توجه نمی‌کنند.

قربانی افزود: در دنیا اصطلاحی وجود دارد به نام سیاست‌های پخته که در آن‌ها تمام ابعاد تصمیمات مدنظر قرار می‌گیرد و تحلیل فرصت‌ها و قوت‌ها و ضعف‌ها انجام می‌شود تا برآیند اقدامات به تولید منافع برای جامعه منجر شود.

وی با بیان اینکه طرح توزیع ارز ترجیحی یک سیاست بد اقتصادی بود، گفت: این اقدام هیچ تجربه مشابهی در خارج از کشور نداشت و در هیچ کشوری اینگونه عمل نکرده بودند. حتی اگر در کشوری دولت قصد حمایت داشت، روی تولیدکننده متمرکز شده بودند تا انگیزه‌ها و ساختارهای تولید داخل را تقویت کنند و افزایش سرمایه گذاری داشته باشند، اما ما یک تجربه جدید خلق کردیم و یارانه را به ابتدای زنجیره که وارد کننده است دادیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: این اقدام باعث انحراف در تخصیص و رفتن یارانه‌ها از سمت تولید به سمت واردات شد بیشترین نفع را وارد کننده برد.

وی درباره آثار این تصمیم بر بخش کشاورزی تصریح کرد: این طرح سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را به شدت کاهش داد و یا متوقف کرد. بطوری که کشوری که تولید کننده گندم بود و حتی به خودکفایی گندم رسیده بودیم تبدیل به بزرگترین وارد کننده گندم شدیم.

در ادامه این برنامه رادیویی، قربانی درباره علل تسریع در اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها اظهار داشت: علاوه بر آثار زیانبار ارز ترجیحی، نکته بعدی که سیاست گذار را به این سمت هدایت کرد این بود که آردی که ما در داخل توزیع می‌کردیم، با هزینه‌های جانبی حدود 15 تا 16 هزار تومان هزینه داشت، اما عملا با 5 درصد این رقم توزیع می‌کردیم.

وی افزود: آردی که بیش از 13 هزار تومان هزینه داشت را به قیمت 665 تومان به نانوایی‌های سنتی میدادیم و این رقم درمورد آزادپزها 900 تومان و درباره صنف صنعت هم 2700 تومان بود که در بالاترین رقم، نهایتا 20 درصد هزینه‌ای بود که برای آرد پرداخت شده بود.

قربانی تصریح کرد: مسلم است که این اختلاف قیمت و چنین نظام قیمت گذاری به تخلف و فساد منجر می‌شود که یکی از آثار آن قاچاق بود.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به رخدادهای بین المللی در عرصه مواد غذایی اشاره کرد و گفت: جنگ اوکراین، خشکسالی و افزایش قیمت حامل‌های انرژی قیمت گندم را به شدت افزایش داد و باعث شد خیلی از کشورها سیاست‌های تولیدی و تجاری و مصرفی شان را تغییر دهند و ایران هم باید در این زمینه اقدام می‌کرد.

قربانی درباره زمان اجرای این تصمیم که به درستی از آن با عنوان جراحی مهم اقتصادی یاد می‌شود، اظهار داشت: برداشت ما این است که به محض بررسی جوانب مختلف کار و شناسایی آسیب‌های احتمالی و جمع آوری اطلاعات جامع، به احتمال زیاد این طرح از پایان خرداد و یا نهایتا در مرداد ماه عملیاتی شود.

وی با رد برخی از اظهارنظرها درباره اعداد و ارقام، از جمله اینکه 21 نان سنگک برای هر نفر در یک ماه یارانه اختصاص داده می‌شود، تصریح کرد: چنین چیزی نیست و با جمع آوری اطلاعات دقیق و پردازش اطلاعات در یک ساختار هوشمند و همه جانبه، طوری برنامه ریزی می‌شود که هر فرد طبق روال گذشته خریدش را انجام دهد و محدودیت خرید برای مصرف کنندگان وجود نخواهد داشت.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، تامین آرد با کیفیت بالا و بکار گیری روش‌ها و تجهیزات نوین با همراهی شرکت‌های دانش بنیان را از جمله برنامه‌های حمایتی دولت از مردم در عرصه نان خواند.

انتهای پیام/

متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد ریزش قیمت خودرو در راه است؟ ذوب آهن اصفهان برترین شرکت در بورس کالا از لحاظ تنوع محصولات