راه رشد فولاد اعلام شد

راه رشد فولاد اعلام شد

استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی در خصوص خارج شدن فولاد و سیمان از بورس کالا که وزیر راه و شهرسازی از آن به عنوان...

حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی در خصوص خارج شدن فولاد و سیمان از بورس کالا که وزیر راه و شهرسازی از آن به عنوان راهکاری برای کاهش قیمت مسکن سخن گفته بود، اظهار کرد: معنای دیگر این حرف این است که وقتی محصولات وارد بورس کالا می‌شود، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر این موضوع اعتراف به فسادی است که در بورس کالا رخ می‌دهد. این موارد تنها فرصت رانت و سوء استفاده بوده است که به اسم بورس کالا منافع عده خاصی را تامین کرده است.

وی با بیان اینکه این اظهارات وزیر راه و شهرسازی نیز عملا تاییدی بر این مسيله است، گفت: ضمن اینکه برای خانه‌دار شدن طبقه متوسط و متوسط به پایین جامعه راهی جز اعطای زمین از سوی دولت با قیمت نازل و همینطور ارايه مصالح ارزان قیمت یارانه‌ای راه دیگری وجود ندارد.

راغفر گفت: البته تنها این مسيله راهگشا نخواهد بود چرا که وقتی مصالح یارانه‌ای وارد بازار شود، به سبب اینکه ساختار توزیعی در اختیار دلالان قرار دارد، اجازه دسترسی مردم بدون مسکن به مصالح ارزان را نمی‌دهند. در نتیجه یک اراده سیاسی قدرتمندی لازم است تا این چرخه را بشکند و فرصت خانه‌دار شدن اقشار کم درآمدتر را فراهم کند.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد