خط و نشان بیمه برای تعرفه پزشکان / افزایش 46...

خط و نشان بیمه برای تعرفه پزشکان / افزایش 46...

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیان کرد که با توجه به مشکلات اقتصادی موجود، نباید انتظار داشت که دولت قیمت تمام شده را به...

 محمد مهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، درباره پیشنهاد افزایش 46 درصدی تعرفه‌های پزشکی در سال آینده توضیح داد. او اشاره کرد که ابتدا سازمان نظام پزشکی درخواست افزایش 66 درصدی تعرفه‌های پزشکان را در سال آینده داشت. پس از برگزاری جلسات با گروه‌های مختلف، معاونت درمان وزارت بهداشت و سایر ذی‌نفعان، در نهایت توافق بر افزایش 46 درصدی تعرفه‌ها صورت گرفت.

وی با بیان بیمه سلامت بررسی‌های جامعی انجام داده است و هزینه‌ها و قیمت تمام شده را بررسی کرد و به شرط تامین منابع با افزایش 46 درصدی موافق است که موسسات دولتی و خصوصی بتوانند فعالیت خود را ادامه دهند.

صانحی با بیان اینکه افزایش تعرفه‌ها باید به گونه‌ای باشد که مطب‌ها و موسسات درمانی بتوانند به کار خود ادامه دهند ادامه داد: تعرفه‌گذاری باید به صورتی باشد که هم درحق مردم اجحاف نشود و به جیب آنها فشار وارد نشود و هم دولت باید توان پرداخت و حمایت داشته باشد.

وی افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی موجود نمی‌توان توقع داشت که دولت قیمت تمام شده کامل را پرداخت کند و این عدد باید عدد معقولی باشد و پیشنهاد 46 درصدی افزایش تعرفه‌ها در سازمان برنامه و بودجه و دولت چکش‌کاری خواهد شد.

افزایش نرخ تعرفه‌های پزشکی در سال 1403 توسط معاون درمان وزیر بهداشت تصویب شده است. پایین بودن تعرفه‌های پزشکی یکی از مشکلاتی است که در طول زمان اخیر توجه مسيولان را به خود جلب کرده است.

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، با اشاره به تصویب رشد 46 درصدی تعرفه‌های پزشکی 1403 در شورای عالی بیمه سلامت اظهار کرد: افرادی که به این موضوع نگاه مغرضانه دارند باید بدانند که پایین بودن تعرفه‌های پزشکی به معنای دست بردن در جیب مردم است، چراکه هنگامی که نرخ تعرفه‌های پزشکی پایین باشد، بیمه‌ها، حق بیمه را پرداخت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه تنها یک سوم تعرفه‌های پزشکی به عنوان دستمزد محسوب می‌شود، افزود: مبلغی که به عنوان دستمزد در نظر گرفته می‌شود شامل دستمزد پزشکان و پرستاران است، همچنین دوم سوم باقیمانده برای سایر موارد یعنی هزینه هتلینگ، ملزومات و تجهیزات است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: طی سال‌های گذشته، تعرفه‌های پزشکی پایین بوده و این در حالی است که مسايلی مانند هتلینگ، قیمت غذا، ملزومات و تجهیزات پزشکی با افزایش نرخ تورم، افزایش می‌یابد؛ تعرفه‌های پزشکی در سال‌های گذشته به نحوی بوده که در حال حاضر قیمت ویزیت یک پزشک متخصص در بخش دولتی 37 هزار تومان است.

کریمی درباره افزایش 46 درصدی نرخ تعرفه‌های پزشکی گفت: افزایش 46 درصدی تعرفه‌های پزشکی در واقع جبران گذشته و 15 درصد افزایش تعرفه‌ها از سال گذشته باقی مانده است.

تعرفه‌های پزشکی 1402

بر اساس ابلاغیه هیيت وزیران مصوب بیست‌ونهم فروردین 1402 در بخش خصوصی ویزیت پزشکان عمومی 90 هزار تومان، ویزیت پزشک متخصص 135 هزار تومان، ویزیت پزشک فوق تخصص 174 هزار تومان، ویزیت متخصص روان‌پزشکی 179 هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روان‌پزشکی 204 هزار تومان، نرخ ویزیت کارشناسان ارشد پروانه‌دار در رشته‌های پیراپزشکی 73 هزار تومان و ویزیت کارشناسان این رشته‌ها 63 هزار تومان تعیین شد.

مطابق این مصوبه پزشکان عمومی با سابقه بالای 15 سال می‌توانند 15 درصد بیش از تعرفه مصوب حق ویزیت دریافت کنند.

همچنین در بخش هتلینگ بیمارستان‌های خصوصی هزینه یک شب اقامت در اتاق یک تخته بیمارستان درجه یک چهار میلیون و 360 هزار و 600 تومان، اتاق دو تخته بیمارستان درجه یک سه میلیون و 313 هزار و 500 تومان، اتاق سه تخته و بیشتر بیمارستان درجه یک خصوصی دو میلیون و 366 هزار و 800 تومان، تخت سوختگی خصوصی هفت میلیون و 100 هزار تومان ، تخت ICU و CCU در بیمارستان درجه یک خصوصی پنج میلیون و 443 هزار و 800 تومان تخت NICU در بیمارستان درجه یک هشت میلیون و 520 هزار تومان و هزینه یک شب اقامت در بخش مراقبت ویژه سوختگی در بیمارستان درجه یک خصوصی 9 میلیون و 466 هزار و 900 تومان تعیین شد.

بر اساس این مصوبه سهم پرداختی بیمه‌های پایه برای خدمات سرپایی معادل 70 درصد تعرفه بخش دولتی است و در بخش بستری معادل 90 درصد تعرفه بخش دولتی است.

تعرفه‌های پزشکی اصلاح نشود، دچار معضل می‌شویم

پیش از این و در پنجم دی‌ماه، سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، اظهار کرد: در دو سال گذشته 16 هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده و این در حالی است که کل تخت‌های کشور از قبل و بعد از انقلاب 160 هزار است و 16 هزار یعنی 10 درصد و در دو سال گذشته 10 درصد به کل تخت‌های بیمارستانی اضافه شده و این در حالی است که ساخت و تجهیز هر تخت بیمارستانی هزینه بالایی دارد و اگر هیيت امنای صرفه‌جویی ارزی نبود بعید بود بتوانیم به این چابکی خدمت‌رسانی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین نهاد حمایت کننده از تولیدات داخلی هیيت امنای صرفه‌جویی ارزی است، افزود: زمانی هم که خیرین سلامت می‌خواهند کمک کنند با شنیدن نام هیيت امنا خیالشان راحت است که کار درست پیش می‌رود، همچنین حدود 2000 تخت آی‌سی‌یو اضافه کردیم.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: در کرونای امیکرون با درگیری بالای کودکان مواجه شدیم و نیاز به picu داشتیم که با کمک هیيت امنا تعداد picu به دو برابر افزایش یافت و حدود 300 دستگاه پیشرفته پزشکی از طریق هیيت امنای صرفه‌جویی ارزی خریداری و توزیع شده است.

وی درباره تعرفه‌های پزشکی، ادامه داد: نمی‌توان خدمتی در مرکز دولتی با مبلغ بسیار پایین انجام داد، ما حداقل باید در حد مصوبات شورای عالی بیمه تعرفه بدهیم که مراکز بزرگ پزشکی ما دچار مشکل نشوند، اکنون ویزیت یک متخصص قلب در یک مرکز فوق تخصصی مانند همین بیمارستان 37 هزار تومان است که 30 درصد این مبلغ هم برای بیمارستان است و با احتساب مالیات، 20 هزار و خورده‌ای به پزشک متخصص می‌رسد که آن هم با تاخیرهای چند ماهه بیمه‌ها روبه‌رو است.

کریمی گفت: تعرفه به پاشنه آشیل ما تبدیل شده که اگر اصلاح نشود دچار معضل می‌شویم، پیش‌تر پول‌هایی از محل 10 درصد هدفمندی یارانه‌ها دست وزارت بهداشت بود که در اختیار بیماران خاص و کاهش فرانشیز قرار می‌گرفت که پارسال تمام این بودجه را به دارویاری دادند، از طرفی صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج ایجاد شد که دست بیمه است، بیمه هم نیازمند اسناد است و ممکن است مشکلاتی رخ دهد، خوب است که بیمه در این بخش حضور دارد، اما ما هم باید پولی برای کمک کردن در مواقع خاص داشته باشیم، امید است بیمه‌ها هم دست از بدحسابی بردارند تا بیمارستان‌ها دچار مشکل نشوند.

پایین بودن تعرفه‌ها ظلم مضاعف به پزشکان بخش دولتی است

مهری حجت‌دوست، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور، نیز در دی‌ماه اظهار کرد: ملاک تعیین تعرفه خدمات پزشکی قیمت تمام شده خدمات با در نظر گرفتن منابع و مصارف است و طبق قانون باید هرسال، قبل از لایحه بودجه، تعرفه‌های خدمات سلامت توسط شورای عالی بیمه سلامت تعیین و به پیشنهاد مشترک وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی برای سال بعد ابلاغ شود، بر این اساس سازمان نظام پزشکی با توجه به قیمت تمام شده خدمات و لحاظ تورم در بخش‌فنی و حداقل رشد حقوق و دستمزد در بخش‌حرفه‌ای، درصد پیشنهادی خود را برای افزایش تعرفه خدمات پزشکی سال 1403 به شورای عالی بیمه سلامت و سازمان برنامه و بودجه کشور ارايه کرده است.

وی با اشاره به ارتباط مستقیم تعیین تعرفه‌های پزشکی با تامین بودجه نظام سلامت افزود: با وجود اینکه در سال‌های اخیر قیمت تمام شده خدمات پزشکی طبق تورم افزایش یافته، رشد بخش حرفه‌ای تعرفه‌ها طی پنج سال گذشته حدود هشت درصد بوده و در واقع خدمات حرفه‌ای پزشکان نادیده گرفته شده است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص قیمت تمام شده ویزیت پزشکان عمومی و متخصص گفت: قیمت تمام شده ویزیت پزشکان بر اساس نوع خدمتی که ارايه می‌دهند در هر سال قابل احصا است، به عنوان نمونه تعرفه خدمات پزشکی اعلام شده در سال‌های 1395 تا 1398 و تفاوت آن با قیمت تمام شده ویزیت پزشکان با لحاظ بخش فنی و حرفه‌ای در همان سال‌ها نشان می‌دهد، پزشکان عمومی و متخصص طی سال‌های 1395 تا 1398 بین 20 تا 40 درصد از هزینه ارايه خدمات درمانی به بیماران را از جیب خود پرداخت کرده‌اند.

حجت‌دوست ادامه داد: با وجود پایین بودن تعرفه در هر دو بخش دولتی و خصوصی، ملاک‌های نادرست پرداخت به پزشکان شاغل در بخش دولتی موجب ظلم مضاعف به این گروه از پزشکان که ارايه خدمات به گروه‌های محروم جامعه را بر عهده دارند، شده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد