عرضه اوراق، بورس را دچار مشکل می کند / اغلب سهم ها در کف قیمتی هستند

عرضه اوراق، بورس را دچار مشکل می کند / اغلب سهم ها در کف قیمتی هستند

امروز رییس سازمان بورس، از افزایش فعالیت‌ها در بازار بدهی خبر داد و تاکید کرد که این بازار، از بازار سهام مجزا است. بسیاری از سهامداران و کارشناسان بازار سرمایه...

اقتصادآنلاین - سهیل بانی؛ مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، امروز ضمن مجزا خواندن دو بازار بدهی و سرمایه، از گسترش بازار بدهی در آینده خبر داد. فردین آقا بزرگی، فعال و کارشناس باسابقه بازار سرمایه، در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین به تشریح ارتباط بین این دو بازار پرداخته و شرایط فعلی بورس تهران (خصوصا نمادهای خودرویی) را تحلیل کرد.

ارتباط تنگاتنگ بازار اوراق بدهی و بازار سهام

آقابزرگی درباره بازارهای سهام و اوراق بدهی به اقتصاد آنلاین گفت: بسیاری از کارشناسان حوزه بازار سرمایه، معتقدند که بازار اوراق بدهی، ربطی به بازار سهام ندارد؛ درصورتی که خریداران اوراق بدهی دولتی، نهادها، بانک‌ها، صندوق‌های بازنشستگی و دیگر افرادی هستند که به صورت دستوری این اوراق را می‌خرند.

وی ادامه داد: از سویی دیگر محل تامین منابع مالی این اوراق، فروش دارایی‌های مالی، اعم از تبدیل سایر اوراق و یا سهام است. در واقع، منابع مالی که به خریداران اوراق، در زمان سررسید پرداخت می‌شود، از محل فروش اوراق و یا انتشار آن در بازار اولیه تامین می‌شود.

آقابزرگی دو شیوه تامین مالی، جهت خرید اوراق بدهی را نام برده و اظهار کرد: گزینه اول، تبدیل اوراق بدهی به اوراق جدید در زمان سررسید و گزینه دوم؛ فروش سهام توسط حقوقی‌های مکلف به خرید اوراق است. حداقل بازتاب گسترش انتشار اوراق بدهی، این است که اشخاص حقوقی دیگر در بازار سهام فعالیتی نخواهند داشت. همانطور که امروز هم در بازار اولیه و ثانویه اوراق، حدود 60هزار میلیارد تومان معاملات اوراق بدهی معامله شد. علاوه بر آن، سهامداران حقیقی نیز سهام‌های ارزنده خود را تحت تاثیر عملکرد حقوقی‌ها می‌فروشند. بنابراین بازار اوراق بدهی با بازار سهام ارتباط تنگاتنگی دارد و در حال حاضر، نهادهای ذکر شده، به دلیل تکالیفی که بر دوششان قرار دارد، در حال اداره کردن امور بازار بدهی هستند و این موضوع، دلیل اصلی کمبود نقدینگی در بازار سهام است.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: موضوع مهم‌تر، نرخ موثر اوراقی است که منتشر می‌شود. نرخ 23 تا 24درصدی اوراق، به عنوان یک بازده بدون ریسک، رابطه معکوس با نسبت قیمت به عایدی دارد و این نسبت را کاهش می‌دهد.

چالش‌های یک بازار ارزنده

آقابزرگی درمورد وضعیت فعلی بازار سرمایه ایران گفت: در حال حاضر، بازار سهام در کف قیمتی خود قرار دارد. سهم‌هایی مثل شستا، فارس و بیشتر نمادهای پتروشیمی، در نقاط قیمتی جذابی حضور دارند. عملکرد دولت و آسیب حاصل از فروش اوراق بدهی، کمی بازار سهام را به چالش کشیده است اما بازار سهام تا یک سال آینده شاهد رشد خوبی خواهد بود.

افزایش نرخ، به صنعت خودروسازی کمک می‌کند؟

وی درباره حواشی ایجاد شده، حول محور قیمت‌گذاری خودرو و تاثیر آن بر نمادهای بورسی این صنعت، گفت: در هفت ماه گذشته، بین قیمت کارخانه و بازار آزاد خودروهای ایران خودرو و سایپا، 58هزار میلیارد تومان اختلاف وجود دارد. از سمت دیگر زیان انباشته صنعت خودروسازی ایران، حدود 100هزار میلیارد تومان است که بخش عمده آن، مربوط به سایپا و ایران خودرو است. این شرکت‌ها، در دو دهه گذشته، همواره زیان‌ده بوده‌اند اما اصلاح ساختار صورت‌های مالی در سال‌ها گذشته، باعث شده که آن‌ها دیگر مشمول ماده 141 قانون تجارت نباشند.

آقابزرگی در پایان خاطرنشان کرد: در حالی که در تمام دنیا، تمرکز خودروسازان روی خودرو‌های برقی است و تا پنج الی 10سال آینده، خطوط تولید خودرو‌های بنزینی وجود نخواهند داشت، ما درگیر افزایش یا عدم افزایش نرخ خودرو‌ها هستیم. صنعت خودروسازی ایران، هر چقدر هم افزایش نرخ داشته باشد، به واسطه وضع تعرفه‌ها، عوارض و کسوراتی که مبدا و مقصد آن‌ها مشخص نیست، برای سهامداران، سودی نخواهد ساخت. بزرگ‌ترین مشکل این صنعت، اختلاف قیمت محصول کارخانه و بازار آزاد است. از آن‌جایی که عده زیادی، از این رانت بهره‌مند می‌شوند، تلاش‌ها برای یکسان سازی نرخ فروش، به سرانجام نمی‌رسد.

local_offerبرچسب‌ها:
تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس

بورستهران- ایرنا- مدیر عامل فرابورس ایران اعلام کرد که اخیرا ضوابط خاص استارتاپ‌ها برای ورود به بازار سرمایه فراهم و در سازمان بورس نیز تصویب شد.

Irna.ir/
دلیل صادر نکردن مجوز سبدگردانی چیست؟ / استاندارد دوگانه سازمان بورس در مواجهه با انحصار

دلیل صادر نکردن مجوز سبدگردانی چیست؟ / استاندارد دوگانه سازمان بور...

یکی از حوزه‌هایی که کارشناسان معتقد به وجود انحصار در آن هستند؛ صدور مجوز برای سبدگردان‌ها در بازار سرمایه است. در حالی که مجلس در حال بررسی طرح تسهیل صدور مجور...

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم واریز سود سهام عدالت نیست

کاهش 10 هزار و 445 واحدی شاخص بورس تهران/سازمان بورس پاسخگوی عدم و...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملا ریزشی با کاهش 10 هزار و 445 واحدی همراه شد.

FarsNews.ir/
رییس سازمان بورس: عرضه اولیه سهام تا پایان سال انجام می‌شود

رییس سازمان بورس: عرضه اولیه سهام تا پایان سال انجام می‌شود

مجلستهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار سرمایه را بازار بلندمدت توصیف کرد و گفت: عرضه اولیه سهام دولتی و شرکتهای خصوصی متناسب با کشش بازار تا پایان سال انجام می‌شود.

Irna.ir/
عشقی از دولت طلبکار است؟ / سازمان بورس، توضیح می خواهد

عشقی از دولت طلبکار است؟ / سازمان بورس، توضیح می خواهد

رییس سازمان بورس گفت: سازمان بورس به عنوان یک نهاد غیر دولتی از دولت پاسخی مناسب در خصوص صندوق پالایش یکم می‌خواهد.

EghtesadOnline.com/
ريیس سازمان بورس: سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است

ريیس سازمان بورس: سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است

بورستهران- ایرنا- ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سیاست دولت در بلندمدت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است و بزودی شاهد نتیجه این سیاست کلان اقتصادی در بازارهایی مانند بازار خودرو خواهیم بود.

Irna.ir/
رییس هیات تفحص از سازمان بورس انتخاب شد

رییس هیات تفحص از سازمان بورس انتخاب شد

سید ناصر موسوی لارگانی به عنوان رییس هیات تحقیق و تفحص از سازمان بورس شد.

EghtesadOnline.com/
تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس در حوزه بازار پول و سرمایه

تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس در حوزه بازار پول و سرم...

بانک و بیمهتهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، تصمیم گرفتند کمیته‌ای برای هماهنگی در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات در بازار پول و سرمایه تشکیل شو...

Irna.ir/

انتخاب مدیر جدید روابط عمومی سازمان بورس

مدیر روابط عمومی سازمان بورس منصوب شد

مدیر روابط عمومی سازمان بورس منصوب شد

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار طی حکمی از طرف ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب شد.

FarsNews.ir/
مدیر جدید روابط عمومی سازمان بورس کیست؟

مدیر جدید روابط عمومی سازمان بورس کیست؟

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار طی حکمی از طرف ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب شد.

EghtesadOnline.com/
اظهارات ريیس سازمان بورس درباره قیمت خودرو

اظهارات ريیس سازمان بورس درباره قیمت خودرو

ريیس سازمان بورس از افزایش قیمت خودرو درب کارخانه تا حد منطقی که مانع زیان دیدن خودروسازان شود، خبر داد.

TejaratNews.com/
تحقیق و تفحص از سازمان بورس‌ کلید خورد

تحقیق و تفحص از سازمان بورس‌ کلید خورد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز مجلس به طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار رای مثبت دادند.

EghtesadOnline.com/

مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان بورس موافقت کرد

تفحص از سازمان بورس کلید خورد

تفحص از سازمان بورس کلید خورد

عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی از تهیه و تدوین طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس خبر داد.

TejaratNews.com/
"پارس" به پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره می‌اندیشد پیشنهاد افزایش سرمایه "صبا" از مطالبات سهامداران "شاروم" 15 هزار تن سولفات پتاسیم می‌ فروشد تصویب افزایش سرمایه "تمحرکه" از محل زمین و ساختمان رفع تصرف اراضی ملی در بندر امام خمینی قیمت واقعی گوشت اعلام شد کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز بورس 396 واحد رشد کرد خبری مهم برای سهامداران صبا / صبا افزایش سرمایه می‌دهد نرخ ویزیت بازهم افزایش پیدا می‌کند؟ صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی