رشد شارپی بورس چقدر محتمل است؟

رشد شارپی بورس چقدر محتمل است؟

سازمان بورس در جلسه شب گذشته تصمیم به تغییر دامنه نوسان گرفت و دامنه نوسان منفی سهم‌ها از 5 درصد به 2 درصد کاهش پیدا کرد. بعد از این تصمیم بسیاری از فعالان بازار انتظار رشد شارپی بورس را دارند. اما رشد شارپی بورس امکان‌پذیر است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بسیاری از کارشناسان تغییر دامنه نوسان را مسکنی موقت برای بازار سهام می‌دانند و عقیده دارند اگر اقدامات سازمان بورس در حمایت از بورس فقط به کم کردن دامنه نوسان محدود شود، روند صعودی بازار سهام پایدار نخواهد بود. اما چه اقداماتی برای پایدار ماندن روند صعودی نیاز است؟

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با محتمل بودن رشد شارپی گفت: ما تجربه تغییر دامنه نوسان را یک بار در سال 84 داشتیم اما روند صعودی بازار سهام بعد از این اقدام بسیار کوتاه مدت بود و بیشتر از 3 یا 4 روز طول نکشید. بورس در شرایط کنونی مانند خودرویی است که خراب شده و حالا می‌خواهند با هل، این ماشین را به حرکت درآورند. اما تجربه ثابت کرده است اگر در پس این اقدام برنامه مشخصی نباشد، روند صعودی بورس ادامه‌دار نخواهد شد.

این کارشناس در ادامه گفت: اقدام تغییر دامنه نوسان جو هیجانی را تا حدودی کنترل و فشار فروش را کم کرد و به نوعی مسکن موقتی برای بازار سهام به شمار می‌رود.

این کارشناس در رابطه با نیاز امروز بازار سهام گفت: در تابستان امسال حدود 50 تا 70 هزار میلیارد تومان پول توسط دولت و شرکت‌های دولتی از بازار سهام خارج شد و همچنین روند خروج پول از سمت حقیقی‌ها به دلیل روند نزولی بازار سهام سرعت گرفت. بازار سهام در شرایط کنونی تشنه پول است و باید حدود 20 هزار میلیارد تومان پول وارد بازار سهام شود تا روند به سمت تعادل برود و اگر پول به بازار سهام تزریق نشود مثبت شدن شاخص کل پایدار نخواهد و نهایتا تا پایان معاملات همین هفته ادامه دارد.

این کارشناس در رابطه با احتمال ورود پول به بورس گفت: دولت منابع مالی زیادی در اختیار ندارد اما امیدوارم این پول به بازار سهام تزریق شود زیرا مسيله زیان در بورس کم کم دارد به مسيله‌ای اجتماعی تبدیل می‌شود و زیان مردم در بازار سهام در حالیست که کم شدن رفاه اجتماعی با افزایش قیمت کالاهای مصرفی در زندگی مردم به راحتی حس می‌شود.

این کارشناس در رابطه با ادامه روند معاملات بورس گفت: احتمالا معاملات این هفته جو مثبتی داشته باشد اما در رابطه با آینده بورس، باید به معاملات شنبه و یک‌شنبه و ورود پول دقت کرد.

مسکنی موقت برای بازار سهام

ایمان ريیسی، کارشناس بازار سهام در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: این تصمیم می‌تواند مسکنی برای بازار سهام باشد تا جو بی‌اعتماد و ترس موجود در بازار سهام کمی آرام بگیرد و به نوعی دربردارنده این پیام است که می‌خواهد جلوی ریزش بورس را بگیرند. به نظرم این تصمیم می‌تواند بر بازار سهام تاثیر بگذارد اما نباید انتظار رشد شارپی را برای بازار سهام داشت.

این کارشناس در ادامه گفت: تغییر دامنه نوسان نمی‌تواند جلوی ریزش بورس را بگیرد و ممکن است این ریزش با این تصمیم کند شود، اما از طرفی شرایط برای بازار سهام خوب و این تصمیم بیشتر به بازگشت اعتماد به بورس تاثرگذار است. همچنین تغییر دامنه نوسان روی سهم‌های کوچک تاثیر بیشتری دارد زیرا این سهم‌ها بسیار راحت‌تر به مدار مثبت حرکت می‌کنند.

این کارشناس پیش‌بینی کرد شاخص کل تا پایان سال تا حدود یک میلیون و 300 هزار واحد رشد خواهد کرد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

شاخص بورس همچنان بر مدار نزول

شاخص بورس همچنان بر مدار نزول

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (شنبه، 9 اسفندماه) 11 هزار و 855 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 193 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
دلایل ایجاد روند نزولی در بازار سرمایه

دلایل ایجاد روند نزولی در بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل افت شاخص در روزهای اخیر، گفت: به سهامداران توصیه می‌شود که علاوه بر خرید پله‌ای، اقدام به نگهداری سهام در قیمت‌های فعلی کنند و فروش سهام در وضعیت کنونی بازار ...

Bartarinha.ir/
رشد 7 درصدی نرخ فروش انواع لوب کات پالایشگاه تهران در بورس کالا

رشد 7 درصدی نرخ فروش انواع لوب کات پالایشگاه تهران در بورس کالا

عرضه 16.000 تنی لوب کات شامل 6.000 تن لوب کات سبک و 10.000 تن لوب کات سنگین پالایشگاه تهران در قیمت‌های 95.820 هزار ریال و 93.384 هزار ریال به ازای هر تن در هفته گذشته انجام شد.

BourseNews.ir/
عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز شنبه مورخ 9 اسفند ماه کالاهای آیزوفید، حلال 402، حلال 404 و ریفورمیت پالایش نفت تبریز و سی او و نفتای سبک پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
عرضه سیمان سفید در بورس کالا

عرضه سیمان سفید در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز شنبه 9 اسفند ماه میزبان عرضه 600 تن سیمان سفید کارخانه سیمان کرمان است.

Sena.ir/
بورس بی‌تاثیر از اخبار و نرخ‌های جهانی / شرایط تغییر در بازار چیست؟

بورس بی‌تاثیر از اخبار و نرخ‌های جهانی / شرایط تغییر در بازار چیست؟

افت شاخص در آغاز هفته دوم اسفند ناشی از نیاز بازار به ورود پول است و اگر سهم‌های بزرگ در برابر این موضوع واکنشی نشان ندهند روند منفی در بازار باقی می‌ماند.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ نزول شاخص ادامه دارد؟

ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم

ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم

اخبار و تصمیماتی که اتخاذ می شوند اهمیت فراوانی بر سبز یا قرمزپوش شدن بورس و نمادها دارند. ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا را ببینید!

NabzeBourse.ir/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ رشد خرید حقوقی‌ها؛ حمایت یا فرصت خروج؟

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ رشد خرید حقوقی‌ها؛ حمایت یا فرصت خروج؟

افراد حقیقی در بورس امروز 835میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فرآورده‌های نفتی و همچنین سهام شپنا ب...

EghtesadOnline.com/
ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم پیش‌بینی قیمت نفت در 2021 جهانگیری: توانستیم تحریم‌ها را کم‌اثر کنیم 1750کارت بازرگانی رفع تعلیق شد احتمال سقوط قیمت طلا تا 1200 دلار دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند گلابی کیلویی 125هزار تومان شد! کاهش 70 درصدی معاملات مسکن تهران در بهمن / اجاره‌بها 30 درصد گران شد ورود سهامداران جدید به بورس / متولدین 1400 به بورس می‌آیند جدال لفظی نوبخت و نماینده تهران در مجلس میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد روند کفپارس در هاله ای از ابهام، صعود یا سقوط؟ عملکرد خوب وپاسار در دی ماه متولدین سال 1400 سهامدار بورس می‌شوند پیش‌بینی قیمت طلا فردا 10 اسفند / ریزش قیمت جهانی طلا ادامه دارد؟ تعرفه اینترنت پیام رسان‌های داخلی مشخص شد 70میلیون تسهیلات مسکن برای تولد فرزند سوم شعب کارگزاری آگاه با اتکاء به سرمایه ‌انسانی کارآمد، متخصص خلق ارزش می کند دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند معرفی پر بازده ترین بازار برای سرمایه گذاری پیش‌بینی بورس فردا 10 اسفند 99/ نزول شاخص ادامه دارد؟ ایرانی‌ها 7برابر فرانسوی‌ها دورریز غذا دارند پیشنهاد رضایی برای ایجاد ایالت‌های اقتصادی ارزش بازار به 4 میلیون و 771 هزار میلیارد ریال رسید تغییر مالکیت 888 میلیون اوراق بهادار مالی درآمد ماهیانه "دعبید" افزایش یافت بدهی کره به چه شکل به ایران پرداخت می شود؟ پیش‌بینی نرخ ارز در روز‌های آینده دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند راهکارهای نقل و انتقال منابع ایران در عراق دارندگان سهام عدالت بدون ضامن وام دریافت می‌کنند مظنه خودروی صفر را از اینجا جویا شوید! تامین مالی از بازارسرمایه راهی برای کنترل تورم/ رد فرضیه رشد تورم با صعود بازارسرمایه سرانه مصرف سیمان، یکی از شاخص های توسعه یافتگی دستمزد کارگران پایان اسفند نهایی می‌شود شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌نام در سجام است ارزش سهام عدالت من (9 اسفندماه) آیا واقعا دولت دلار را گران کرد؟ جدیدترین قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/9 تدوین مرامنامه استاندارد خدمات در ایران دستپخت خوشمزه یک هیولا فروش محصولات سایپا در قالب طرح «عید تا عید» آغاز شد سهامداران رافزا بخوانند/ ادامه صعود رافزا با صف خرید 25میلیونی ارزش پالایشی یکم 9 اسفند 99 روز متعادل بوعلی/ افت 1.4درصدی بوعلی در اولین روز هفته گلابی کیلویی 125 هزار تومان! / مشکل در تامین نارنگی شب عید ارزش سهام عدالت و دارایکم در 9 اسفند ماه 99 قیمت گوشی موبایل افزایش پیدا می‌کند عقب‌گرد شاخص کل بورس تهران افزایش قیمت 50 تا 370درصدی 51 کالا

در حال بارگیری...