«سبد مشاع»، ابزاری ویژه در راه بازار سرمایه

«سبد مشاع»، ابزاری ویژه در راه بازار سرمایه

«سبد مشاع»، امکان سرمایه‌گذاری برای گروهی از افراد را فراهم می‌کند که به دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد، می‌تواند آینده سبدگردانی در کشور را تغییر دهد و به کارایی هرچه بیشتر بازار سرمایه کمک کند.

ريیس هیات مدیره شرکت سبدگردان سهم آشنا با اشاره به «سبد مشاع» به عنوان یک ابزار مالی جدید که به زودی در بازار سرمایه اجرایی می‌شود، به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: در گذشته به دلیل مسايل حقوقی و پیچیدگی‌های مجوزها و همین‌طور خدمات عمومی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، امکان سرمایه‌گذاری به صورت یک مجموعه سرمایه‌گذار در یک سبد یا صندوق سرمایه‌گذاری میسر نبود. در حال حاضر، دستورالعمل سبد مشاع در دستورکار قرار گرفته و به زودی شاهد عملیاتی شدن آن هستیم.

شهریار شهمیری ادامه داد: سبد مشاع، امکان سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک میان اعضای یک خانواده، اعضای یک شرکت یا گروه‌های دیگر را فراهم می‌کند تا بتواند با کنار هم قرار دادن این سرمایه‌ها، توانایی استفاده از سرمایه‌های بزرگ را رقم بزند و به حرکت بزرگتری تبدیل شود.

وی خرید و فروش سهام بر اساس روش‌های بنیادی و تکنیکی در سبد مشاع را از مزایای این سبد برشمرد و افزود: مدیریت سبد بر پایه اصول مدیریت سرمایه‌گذاری و متنوع‌سازی، کاهش ریسک سرمایه‌گذاران و کاهش هزینه‌های تحلیل و کارشناسی به دلیل تقسیم آن میان سرمایه‌گذاران از دیگر مزایای سبد مشاع است.

ريیس هیات مدیره شرکت سبدگردان سهم آشنا با اشاره به رویکرد سازمان بورس و اوراق بهادار در تسهیل صدور مجوزها اظهار کرد: مدیران این  سازمان طی مدت اخیر عملکرد مناسبی در ارتباط با بازنگری در قوانین و ابزارهای بازار سرمایه داشته‌اند و اقدامات مفیدی نیز در این راستا انجام شده است. رفع انحصار از نهادهای مالی و توسعه ابزارهای مالی از جمله این موارد است و باید توسعه کیفی نیز در کنار توسعه کمی مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: با افزایش تعداد نهادهای مالی و تنوع بیشتر در این نهادها، سرمایه‌گذاران به ویژه افرادی که از دانش و مهارت کمتری برخوردار هستند، تشویق به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه می‌شوند و افزون بر توسعه بازار و شکل‌گیری بازاری کارا، از رفتارهای هیجانی در بازار نیز کاسته می‌شود.

به گفته شهمیری، سهم سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه کشور بسیار اندک است و در حال حاضر میزان کمی از سرمایه‌گذاری‌ها به‌طور غیرمستقیم و از طریق نهادهای مالی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردانی اختصاصی انجام می‌شود.

وی شرکت‌های سبدگردان را یکی از نهادهای مالی خواند که می‌توانند به عنوان نهاد واسطه میان سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای و بازار سرمایه قرار گیرند و ادامه داد: سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سهام و اوراق بهادار با استفاده از دانش تیمی متخصص است. چهارچوب سرمایه‌گذاری سبدها متناسب با نیازها و خواسته‌های مشتری تنظیم می‌شود.

ريیس هیات مدیره شرکت سبدگردان سهم آشنا با اشاره به اینکه در شرکت‌های سبدگردانی طیف متنوعی از ابزارها از نظر درجه ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران طراحی شده است، خاطرنشان کرد: اگرچه سرمایه‌گذاری در بورس همواره با ریسک همراه است، اما در شرکت‌های سبدگردان میزان ریسک‌پذیری مشتریان ارزیابی و سبد سهام با توجه به میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار انتخاب می‌شود. بنابراین، میان ریسک و بازده سرمایه‌گذاری با استفاده از مدل‌های بهینه‌سازی سبد سهام، رابطه متناسبی ایجاد می‌شود.

وی افزود: سبدگردانی فرایندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌گذار، سبدی مناسب برای او تشکیل می‌دهد و به صورت مستمر بر آن نظارت و مدیریت می‌کند. همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم به‌منظور رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر اخذ می‌شود.

شهمیری ادامه داد: مزیت عمده سبدگردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری است. این مساله سبب می‌شود تمام تصمیمات گرفته شده با دقت و بررسی در گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه به انجام برسد.

*خبرنگار: محبوبه حاجی‌زاده

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
local_offerبرچسب‌ها:
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فرابورس، در روز خروج هزار و 200میلیاردی پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فر...

افراد حقیقی امروز هزار و 240میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام صنایع...

EghtesadOnline.com/
کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

بازار سهام در هفته آخر شهریور با افت گسترده شاخص رو به رو شد و شاخص کل محدوده مقاومت قبلی خود را از دست داد و به محدوده 1٫3 میلیون واحد رسید. روند بازار سهام در روزهای آینده تغییری می‌کند؟

TejaratNews.com/

بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟

چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به متلک پاستور به دانش آموختگان دانشگاه مدیر پرور و خریدارانی که تخم شان را ملخ خورده‌ و...

BourseNews.ir/
امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/30

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، اندکی افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 866 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

Sena.ir/
بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورستهران- ایرنا- اگرچه برآورد میزان سودآوری بازارهای مختلف به طور دقیق امکان‌پذیر نیست، امایک کارشناس بازار سرمایه احتمال می‌دهد که بازار سهام تا پایان امسال به بازدهی حدود 20 تا 50 درصدی دست پیدا کن...

Irna.ir/
لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه یکی از سیاست‌های اصلی و اهداف متولیان بازار سرمایه را افزایش عمق این بازار است، گفت: یکی از مهمترین راهکارها، افزایش سرعت عرضه‌های اولیه و ورود شرکت‌ها به بازار است.

FarsNews.ir/
عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص

در حال بارگیری...