واکاوی 3 ویژگی منحصربه‌فرد ابرپروژه آبرسانی غدیر‌/ رفع مشکل آب خوزستان تا 25 سال‌

واکاوی 3 ویژگی منحصربه‌فرد ابرپروژه آبرسانی غدیر‌/ رفع مشکل آب خوزستان تا 25 سال‌

سه ویژگی رعایت مسايل پدافندی و تعدد منابع تامین، طراحی بلندمدت تامین برای 25 ساله آتی خوزستان و رکوردزنی زمانی در فرآیند ساخت از جمله مواردی است که ابرپروژه‌ آبرسانی غدیر را به طرحی منحصر به فرد تبدیل می‌کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طرح آبرسانی غدیر در حال نزدیک شدن به آخرین مراحل خود است و کمتر از یک ماه آتی شاهد وقوع انقلابی در کیفیت و کمیت نیمی از مردم خوزستان هستیم.

این ابر پروژه آبرسانی در حالی به زمان افتتاح نزدیک می‌شود که سال‌ها است با طرح‌های پیچیده اجرایی مواجه شده و احداث آن به تاخیر افتاده است. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، تکمیل پروژه آبرسانی غدیر به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و تسریع جهادی در روند تکمیل این پروژه جزيی از فرایند تغییر ریل سیاست‌گذاری حوزه منابع آب تلقی شد. بر این اساس، معاون اجرایی ريیس جمهور از بهره‌برداری طرح آبرسانی غدیر در استان خوزستان خبر داد.

سید صولت مرتضوی تاکید کرده است: طرح آبرسانی غدیر با هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم برای انتقال آب شرب شهرهای مرکزی، جنوب و غرب خوزستان برای 26 شهر و 1608 روستا در پایان دوره طرح با منبع آبگیری از دریاچه سد دز در مجموع 4.7 میلیون نفر را تحت پوش قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به عزم دولت برای برطرف کردن مشکلات آب و فاضلاب خوزستان، گفت:‌ این طرح نخستین دستاورد سفر ريیس‌جمهوری و پیگیری‌های وزیر نیرو در حوزه تامین آب است.‌

با توجه به نزدیک شدن به زمان افتتاح این طرح باید دانست که ابر پروژه آبرسانی تنها یک طرح ساده آبرسانی تلقی نشده و ویژگی‌های مثبت قابل توجهی در این طرح نهفته است.

*رعایت مسايل پدافندی در منابع آب پروژه آبرسانی غدیر

نخستین ویژگی قابل توجه طرح آبرسانی غدیر، رعایت ویژگی‌های پدافندی است. به طور کلی در طرح‌‌های آبرسانی تعیین منبع تامین آب از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. اگر در یک طرح آبرسانی کلان تنها شاهد یک منبع آب باشیم، با تحت تاثیر قرار گرفتن در قبال مواردی نظیر خشکسالی شاهد به خطر افتادن آبرسانی شرب در منطقه خواهیم شد.

از این رو باید در طرح‌های آبرسانی کلان این مسيله را در نظر گرفت که منابع متعددی به منظور تامین آب طرح آبرسانی شرب مد نظر قرار گیرد.

با توجه به توضیحات یاد شده در طرح آبرسانی غدیر شاهد این مسيله هستیم که آب شرب خوزستان در مناطق تحت پوشش این طرح از 3 محل سدهای رود کارون، سد دز و سد کرخه تعبیه شده است.

در این راستا صابر ، معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان در گفت‌ با خبرنگار فارس گفت:‌ تامین آب طرح غدیر با محوریت اخذ آب از سد دز در محل ایستگاه W2 و تامین آب در صورت نیاز از محل سد کرخه و رود کارون در ایستگاه پمپاژ چمران تعبیه شده است.‌

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان تاکید کرد:‌ این مسيله سبب می‌شود تا مسيله پدافندی به قابل توجه در طرح آبرسانی غدیر مورد توجه قرار گرفته و تامین پایدار منابع آب شرب برای تحت پوشش را شاهد باشیم.‌

* حل مسيله آب خوزستان به صورت بلند مدت 25 ساله

فارغ از مسيله ویژگی پدافندی در نظر گرفته شده، در نظر گرفتن مسيله افزایش جمعیت و نیاز به آب شرب به منظور طراحی طرح آبرسانی غدیر برای 25 سال آینده از دیگر ویژگی‌های مثبت این طرح است. در همین راستا طرح آبرسانی غدیر این توان را دارد که زمینه تامین آب شرب به میزان 21 متر مکعب بر ثانیه را فراهم کند. این میزان آب برای تامین نیاز آب شرب بهداشتی 4.7 میلیون نفر کفایت می‌کند.

این در حالیست که هم اکنون جمعیت تحت پوشش طرح غدیر 2.5 میلیون نفر است. به معنای دیگر ابر پروژه آبرسانی غدیر در حالی طراحی شده که ویژگی افزایش جمعیت تا 25 سال آتی و رسیدن جمعیت مناطق تحت پوشش به 4.7 میلیون نفر را در بر گرفته است.

*نصب 405 شیر غول‌پیکر در کمتر از 25 روز

علاوه بر ویژگی‌های مثبت یاد شده، ‌های انجام شده در بخش فنی ابر پروژه آبرسانی غدیر نیز در نوع خود منحصر به فرد است. برای مثال در این طرح که پیمانکار آن قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا است، بیش از 405 شیر غول پیکر وجود دارد که نصب هر شیر با توجه به تکمیل اکیپ‌ها به طور عادی به 400 روز زمان نیاز دارد.

با توجه به روال عادی و نظر به اهمیت تامین هرچه سریع‌تر آب شرب با کیفیت برای مردم خوزستان،در اقدامی جهادی به نحوی برنامه‌ریزی شده است که 405 شیر غول پیکر این طرح در کمتر از 25 روز به اتمام رسیده و رکورد خ معادل 6 درصد زمان عادی نصب شیرها به ثبت برسد.

با توجه به ویژگی‌های مثبت بیان شده، طرح غدیر یکی از ابر پروژه‌های آبرسانی کشور است که می‌تواند یک مشکل قدیمی اهالی خوزستان را برای همیشه حل کرده و زمینه تامین آب با کیفیت از منبع سد دز به عنوان یکی از بهترین منابع آبی جهان را به همراه داشته باشد.

پیام/

شمارش معکوس برای افتتاح طرح‌ غدیر/ جزيیات ابرپروژه‌ای که کیفیت آب خوزستان را متحول می‌کند

شمارش معکوس برای افتتاح طرح‌ غدیر/ جزيیات ابرپروژه‌ای که کیفیت آب ...

با اتمام طرح میان‌مدت آبرسانی غدیر 52 درصد از جمعیت استان خوزستان به یکی از بهترین منابع آبی واقع در سد دز دسترسی خواهند داشت.

FarsNews.ir/
فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی

فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی

شرایط عالی دریافت وام 50 میلیونی را از دست ندهید

MosalasOnline.com/
طرح غدیر چگونه خشکسالی خوزستان را بی‌اثر می‌کند

طرح غدیر چگونه خشکسالی خوزستان را بی‌اثر می‌کند

اتمام طرح آبرسانی غدیر تا انتهای خردادماه سال 1401 سبب تغییر قابل توجه کیفیت و کمیت آب آشامیدنی26 شهر و 1608 روستای استان خوزستان می‌شود و آسیب ناشی از خشکسالی در حوزه آب شرب را به حداقل می‌رساند.

FarsNews.ir/
افزایش 81 درصدی حجم معاملات ارزی در سامانه نیما اعضای جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شدند هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان زمین 2 میلیون و 700 هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟