گزارش یک خاموشی از پیش اعلام‌نشده

گزارش یک خاموشی از پیش اعلام‌نشده

شهروندان 3 استان خراسان رضوی، اصفهان و البرز جدول قطع برق را به چشم خود دیده‌اند

همشهری: زودتر از آنچه که فکرش را می‌کردیم، با پدیده قطع برق در سال 1400مواجه شدیم و شهروندان در استان‌های مختلف از دیروز رسما وارد مانور قطع اعلام نشده برق شدند.

منتشرنکردن جدول خاموشی‌های احتمالی، شهروندان زیادی را اذیت می‌کند، ازجمله شرکت‌های ارايه‌دهنده خدمات غیرحضوری به مردم، دفاتر خدمت الکترونیک شهر، پلیس+10و حتی مدیران و صاحبان کسب‌وکارها را هم به دردسر انداخته تا جایی که روز شنبه به‌دلیل قطع ناگهانی برق و بازنشدن در پارکینگ خانه‌ها، برخی دیر به سرکار خود رسیدند، برخی والدین و دانش‌آموزان برای حضور در امتحانات پایانی سال با نگرانی و اضطراب مواجه شدند و البته انتقادها از قطع اعلام نشده برق در شبکه‌های اجتماعی به اوج خود رسید.

این روزها پیشنهاد می‌شود دوباره مردم به میدان بیایند و در ساعت‌های پیک مصرف، وسایل پرمصرف نظیر ماشین لباسشویی و ظرفشویی و اتو را روشن نکنند، دمای ساختمان را روی 26درجه تنظیم کنند و کمی با گرما کنار بیایند تا مجبور نشوند در اوج ساعت گرم روز، شاهد خاموش شدن ناگهانی و ناخواسته کولرها و اسپلیت‌ها باشند. انتقاد از وزارت نیرو دیگر راهکار نیست؛ زیرا بخشی از برق مورد انتظار را نیروگاه‌هایی تولید می‌کنند که سوخت آنها آب است و به آنها نیروگاه‌های برقابی می‌گویند، اما وقتی آب کم است، اولویت وزارت نیرو این است که آب شرب را تامین کند، حتی اگر برق قطع شود.

البته داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و ماجرا قدری پیچیده‌تر است؛ زیرا با افزایش مصرف برق، تصفیه‌خانه‌ها و شبکه انتقال آب هم دچار اختلال می‌شود و اگر در روزهای آینده شاهد افت فشار آب هم بودید، نشانی آن را از اداره برق بگیرید. فعلا، هم شبکه آب و هم شبکه توزیع برق، روزهای سختی را تجربه می‌کنند.

به گزارش همشهری، برخی شهروندان این سوال را مطرح می‌کنند، وقتی برخی کارخانه‌ها نیمه‌تعطیل هستند و اکثر شهرها در وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی قرار دارند و ادارات با نصف کارمندان به ارايه خدمت مشغول هستند، پس دلیل این میزان رشد مصرف چیست؟ مقامات وزارت نیرو برآورد کرده‌اند میزان مصرف برق در برخی استان‌ها در 2‌ماه نخست امسال نسبت به‌مدت مشابه پارسال 30درصد بیشتر شده و به همین دلیل از ابتدای خردادماه 1400برنامه‌های سراسری برای گذر از پیک (اوج مصرف) تابستان به اجرا گذاشته شده است.

جدول خاموشی‌ها نهایی می‌شود

برخی مقام‌های مسيول در وزارت نیرو که با همشهری گفت‌وگو کرده‌اند، می‌گویند: در برنامه‌ریزی وزارت نیرو، اعلام جدول خاموشی به‌عنوان آخرین گزینه درنظر گرفته شده و تصمیم‌گیری درباره آن بر عهده شرکت‌های توزیع برق در استان‌هاست و پس از هماهنگی با سایر دستگاه‌های اجرایی این جدول‌ها منتشر می‌شود؛ به‌نحوی که ارايه خدمات مهم به مردم ازجمله خدمات پزشکی و درمانی و یا خدمات ضروری مختل نشود.

در شرایطی که یافته‌های خبرنگاران همشهری از نهایی شدن جدول خاموشی‌ها در استان تهران حکایت دارد، مقامات مسيول در شبکه برق ایران ضمن تایید این موضوع، به خبرنگاران همشهری گفته‌اند: هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم. به‌گفته آنها، حتی اگر جدول خاموشی‌ها ابلاغ و منتشر شود، به‌معنای قطعی بودن قطع برق در مناطق تعیین شده نیست؛ زیرا اگر مردم همراهی و مصرف شان را مدیریت کنند، به‌نحوی که شاهد کاهش 10درصدی مصرف برق باشیم، به‌احتمال زیاد خاموشی‌ها اعمال نخواهد شد یا دست‌کم دامنه آن محدود‌تر خواهد بود.

جدول خاموشی‌ها را اینجا ببینید

سخنگوی صنعت برق دیروز اعلام کرد: مشترکان می‌توانند برای اطلاع از خاموشی شهر و یا منطقه خود به سامانه «برق من» یا سایت شرکت‌های توزیع استان خودشان مراجعه کنند و امسال برنامه‌های خاموشی از این طریق اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اعلام جدول خاموشی‌ها در 3استان

در نخستین روز از اجرای برنامه‌های وزارت نیرو برای عبور از پیک مصرف تابستان داغ 1400شهروندان استان‌های اصفهان، البرز و خراسان رضوی به‌طور خاص در شهر مشهد، نخستین شهروندان ایران بودند که با جدول رسمی خاموشی‌ها چشم باز کردند. انتظار می‌رود تعداد استان‌هایی که در روزهای آینده با جدول خاموشی‌ها مواجه شوند، افزایش یابد و برنامه وزارت نیرو این است که هر استان بسته به میزان مدیریت مصرف برق شهروندان، جدول خاموشی‌ها را تنظیم و تعدیل کند.

سرپرست شرکت توزیع برق استان البرز گفت: با توجه به میزان بالای مصرف برق، جدول خاموشی‌ها از دیروز، شنبه، یکم خردادماه در این استان اعلام و اجرایی شد. رامین فرج،‌ افزود: انتظار می‌رود مردم استان با صرفه جویی 10 درصدی در مصرف برق از وقوع خاموشی‌ها در ماه‌های پیش رو جلوگیری کنند و اگر آن ها در مصرف برق صرفه جویی کنند، شرکت توزیع برق استان البرز و کشور نهایت تلاش خود را برای پیشگیری از قطعی برق به عمل خواهند آورد. فرج ادامه داد: خاموش کردن لامپ‌های اضافی، استفاده از لامپ‌های کم مصرف و استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برق در ساعات پیک مصرف ، مهم‌ترین اقدام برای صرفه جویی در مصرف انرژی و پیشگیری از خاموشی برق است.

ماینرهای مجاز هم تعطیل شدند

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه به‌منظور تامین برق مشترکان و کمک به جلوگیری ازبروز خاموشی، مراکز استخراج رمز ارز در ساعات اوج مصرف برق از دیروز خاموش شدند، به مشترکان خانگی که به‌صورت غیرمجاز به استخراج رمز ارز می‌پردازند نیز هشدار داد. مصطفی رجبی مشهدی، در گفت‌وگو با همشهری، میزان مصرف برق در مزارع و واحدهای مجاز استخراج رمز ارز را 300مگاوات اعلام کرد و گفت: برآوردهای ما نشان می‌دهد؛ میزان مصرف برق در مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز به 2000مگاوات می‌رسد.

او دلیل توقف فعالیت مراکز مجاز استخراج رمز ارز را تلاش برای تعادل و پایداری شبکه برق اعلام و هشدار داد: وقتی با مصرف غیرقانونی و غیرمجاز برای استخراج رمز‌ارزها مواجه می‌شویم، هم به‌دلیل نوع تجهیزات استخراج و هم اتصالات اشتباه و بالارفتن مصرف در یک نقطه خاص شاهد این مسيله هستیم که تجهیزات شبکه آسیب دیده و خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده و پراکنده بیشتر هم می‌شود.

رجبعلی مشهدی، در عین حال از شهروندانی که از برق خانگی برای استخراج رمز ارزها به‌صورت غیرقانونی اقدام می‌کنند، خواست تا دستگاه‌ها و تجهیزات مربوط را خاموش کنند، در غیراین صورت نه‌تنها دستگاه‌ها و تجهیزات ضبط می‌شود، بلکه برق مسکونی این خانه‌ها هم قطع می‌شود.

از وزارت صمت و بانک ملت بعید بود

قطع‌شدن برق 4دستگاه دولتی و عمومی ازجمله خبرهای روز نخست مواجهه ایران با برنامه عبور از پیک مصرف 1400بود و شگفت‌انگیز و تاسف‌بار اینکه یک وزارتخانه و یک بانک در بین آنها قرار دارند؛ به‌گفته سخنگوی صنعت برق، برق‌ این مراکز به‌دلیل رعایت‌نشدن الگوی مصرف اعلام شده، با ابلاغ قبلی، قطع شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت و ساختمان مرکزی بانک ملت به همراه بنیاد تعاون و سازمان ثبت و اسناد کشور4ساختمانی بودند که برق آنها دیروز با هماهنگی و ابلاغ قبلی، قطع شد؛ زیرا در برابر دستور دولت مبنی بر کاهش 50درصدی مصرف برق خود سرپیچی کرده بودند.

البته برخورد با ادارات دولتی و عمومی برق‌خوار در روزهای آینده ادامه می‌یابد، بازرسی‌های روزانه را کارشناسان شرکت‌های توزیع برق به‌منظور اطمینان از صحت عملکرد سازمان‌های دولتی در مدیریت مصرف برق، انجام خواهند داد.

local_offerبرچسب‌ها:
تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

مدیر کل روابط بین الملل توانیر گفت: ساعت اوج مصرف برق از ساعت 13 تا 17 است که در این ساعات نحوه محاسبه برق بیش از 2 برابر است.

Bartarinha.ir/

زمان‌بندی قطع برق در مناطق مختلف تهران از ساعت 13 تا 15

آیا امروز قطعی برق داریم؟

آیا امروز قطعی برق داریم؟

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شود مصرف برق از مرز 50 هزار مگاوات گذر کند، ولی خوشبختانه قطعی برق نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین گفته بود که به جز چین کشورهای هند، ترکیه و لهستان هم در ایران رمزارز استخراج می‌کنند. در عین اینکه دلیل خاموشی‌های اخیر، استخراج رمزارز نمی‌تواند باشد.

TejaratNews.com/
ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

استخراج بی‌رویه از مزرعه های رمز ارز که به عنوان یکی از مهمترین عوامل خاموشی های اخیر در کشور معرفی می‌شود، سوژه کارتونی از محمدرضا ثقفی در صفحه طنز شهرونگ شد.

Bartarinha.ir/
اعلام جدول خاموشی در کرج

اعلام جدول خاموشی در کرج

سرپرست شرکت توزیع برق البرز گفت: اگر مشترکین در مدیریت مصرف برق نداشته باشند، چاره‌ای جز این وجود ندارد که بر اساس بلوک بندی که در سایت شرکت نیروی برق استان بارگذاری شده، از ساعت 9 صبح برق محلات مختلف...

Bartarinha.ir/
قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باشند

قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باش...

شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در واکنش به انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر اعمال خاموشی در 22 استان کشور این ادعا را تکذیب کرد. در عین حال، سخنگوی صنعت برق کشور هشدارداد: بر...

TejaratNews.com/
افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

مدیرعامل توانیر از افزایش 33 درصدی قیمت برق برای مشترکان پرمصرف که تا اردیبهشت مصرف خود را کاهش ندهند، خبر داد.

TejaratNews.com/
رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

روز گذشته، چهارشنبه پیک نیاز مصرف برق یا اوج بار به 58هزار و650 مگاوات رسید و رکورد تابستان سال گذشته را شکست.

TejaratNews.com/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/
نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

مشترکین برق می‌توانند با نصب اپلیکیشن «برق من»، از ساعات احتمالی خاموشی در برخی محدوده‌ها مطلع شوند.

Bartarinha.ir/

برق کی قطع می‌شود؟ / انتشار جدول‌ها پس از تعطیلات

رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: رشد 20 درصدی مصرف برق در دوماه اخیر بی سابقه است.

Bartarinha.ir/
برق 25 میلیون ایرانی رایگان شد

برق 25 میلیون ایرانی رایگان شد

مدیرعامل توانیر گفت: شبکه فرسوده بیش از 10 هزار روستا طی امسال بهینه‌سازی و اصلاح خواهد شد که جمعیتی بالغ بر 3 میلیون و 500 هزار نفر را در برخواهد گرفت.

TejaratNews.com/
اختلال در شبکه برق نطنز، مشکوک است

اختلال در شبکه برق نطنز، مشکوک است

نماینده تهران: اختلال در شبکه برق سایت نطنز مشکوک به خرابکاری و نفوذ است.

Bartarinha.ir/
ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه تحلیل بورس امروز 30 خرداد / بعد از انتخابات چه زمانی وارد بازار سرمایه شویم؟ نمای میانی بورس (30خرداد) / شاخص کل بیش از دو هزار واحد رشد کرد در این لحظات شاخص با رشد 2600 واحدی همراه است هیات مدیره جدید "ورنا" انتخاب شد تعیین هیات مدیره جدید "زفکا" توافق مالک و مستاجر بر نرخ بالاتر از سقف مجاز،مانعی ندارد وزیر صمت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم عرضه 5 هزار میلیارد ریال اوراق صکوک مرابحه برای بهمن دیزل سود "فرابورس" 227 درصد افزایش یافت کتاب «تکنیک‌های تابلوخوانی در بورس» به کتابخانه سازمان بورس رفت حضور 86درصدی سهامداران "شرانل" افزایش قیمت اوراق مسکن قیمت ارزهای دیجیتال یکشنبه 30 خرداد/ سقوط قیمت بیت‌کوین به زیر 36 هزار دلار

در حال بارگیری...